Győzelem a történelmi meccsen!

Első alkalommal rendeztek felnőtt válogatott mérkőzést Kecskeméten, mely jó ómennek bizonyult a magyar férfi kosárlabda válogatott számára. A kiegyenlített, sok hibával tarkított első félidő után a másodikban állva hagyta ellenfelét a magyar csapat. Fiaink mindössze egy mezőnykosarat engedélyeztek a románoknak a harmadik negyedben, a záró etapban pedig már nem kellett attól tartaniuk, hogy az erejével elkészülő ellenfél fel tud zárkózni. Örömteli, hogy két heti munka után duzzad az erőtől a csapatunk, mely több szép megmozdulással és győzelemmel örvendeztette meg szurkolóit.

Nemzetközi férfi felkészülési mérkőzés – 2013. július 7., vasárnap

Magyarország – Románia 76-58  (15-10, 18-18, 29-9, 17-26)

Kecskemét, Messzi István Sportcsarnok  700 néző        Vezette: Cziffra, Papp, Király

Magyarország: Simon B. 4, Vojvoda 10, Ferencz 16/12, Szabó Zs. 9/3, Tóth Á. 8  Csere: Keller 4, Wittmann 7/3, Kovács P. 5/3, Tóth N. 5/3, Tóth G. 0, Lekli 3, Pongó Ma. 5

Szövetségi kapitány: Sztojan Ivkovics

Románia: Mandache 10/6, Tudor 0, Kabengele 0, Nicoara 7/3, Dragusin 3 Csere: Baciu 6, Stefan 15/6, Popescu 2, Lazar 12, Silvasan 3, Lupusavei 0

Szövetségi kapitány: Marcel Tenter

Sztojan Ivkovics, a magyar válogatott szövetségi kapitánya:

"Szeretném megköszönni a nézőknek, nagyon jól esett, hogy ennyien kilátogattak. Ezt a hozzáállást, szeretet vártam, mint amit a fiúk mutattak a játék iránt. Ezek a srácok mindig a maximumot fogják nyújtani, ha bemennek a dobások, ha nem, ha jön a győzelem, ha nem. Ezek a fiúk példaképek kell, hogy legyenek. Elégedettebb voltam az első félidővel, mint a harmadik negyeddel. Mert az a rész, az a védekezés adta meg a harmadik negyed alapját. Két hét alatt sikerült egy olyan válogatott összerakni, amelyre hosszú éveken át lehet számítani. Az fontos, hogy akik itt vannak, azok örülnek, hogy válogatottak lehetnek."

Ferencz Csaba, a mérkőzés legjobbja:

"Köszönöm a társaknak, hogy megtaláltak az üres pozíciókban és sikerült betalálnom. Megpróbáltuk gyakorolni a már átvett elemeket mind védekezésben, mind támadásban. Az első félidőben kimaradó dobások beestek a másodikban, ez eredményezte a nagyobb különbséget. Ahhoz képest, hogy két hete edzünk folyamatosan senkinek nincs erőnléti problémája. Én csak másfél hetet pihentem, majd otthon Hencsey Tamással edzettem. Nem akartam úgy a válogatottba jönni, hogy otthon nem csinálok semmit, és ennek érzem is a pozitívumát."

Mészáros Máté és Juhos Levente maradt ki a mai napon a válogatott 12-es keretéből.

A mezőny legmagasabb tagja, a 220 centiméter magas Dragusin büntetőből szerezte meg a találkozó első pontjait. Az első négy percben hat kihagyott magyar mezőnykísérlet, és Simon Balázs révén egy sikeres dobás állt a statisztikában. (2-2) Az ötödik perc elején újoncot avatott a magyar válogatott, Kovács Péter beállása után, aki eladott labdáját hamar javította egy középtávoli duplával. (4-4) Mandache triplájával némileg megléptek a vendégek a negyed hajrájához közeledve, bő öt perc alatt mindössze egyedtlen Kovács kettes írt pontokat a táblára. (4-8) Tóth Ádám és Szabó Zsolt büntetőivel két támadásnyi idő alatt egyenlítettek fiaink, majd Ferencz melós középtávolija után már a magyar csapat előnyét mutatta az eredményjelző. (10-8) Mind a hazai, mind a vendég együttes jegyzett egy-egy duplát, egyező módon, támadólepattanó után. Ferencz, negyed végét jelző dudaszó pillanatában dobott triplájával az addigi legnagyobb különség állt a táblán. (15-10)

Batchin negyed elején dobott ziccere hosszú időn után jelentett pontott a románoknak. Tóth Ádámot jó ütemben találta meg Simon a palánk alatt, két pontot ért a sikeres mozdulat. Mandache triplájával egyenlítettek a vendégek, (19-17) Vojvoda a sok sikertelen próbálkozás után két remekbe szabott kosárral lépett előtérbe. Kovács Péter a sarokból, palánkról dobott tripláját követően hét ponttal lépett meg a magyar együttes. (24-17) Másfél perc alatt 6-0-ás rohamot tudtak le a románok, így egy pontra zárkóztak fel, négy perccel a nagy szünet előtt. (24-23) Két és fél perccel a félidő előtt Tente mester kért időt, mely a mérkőzés első időkérés volt. Három lehetőségből két leindítást is pontokra váltott a magyar gárda, előbb Vojvoda, majd Wittmann ziccerezett, így ismét lélegzetvételnyi fórhoz jutottak fiaink. (31-25) Tudor hárompontosa azonban közelebb hozta a románokat, ám Simon leszálló ágban elütött ziccerével öt pontos előnnyel vonulhattak hosszabb pihenőre a magyar fiúk. (33-28)

Két perc alatt 6-0-ás rohammal húzott el ellenfelétől válogatottunk, az addig csendesen tevékenykedő Keller két látványos kosárral növelte pontjai számát. (39-28) Hiábavalónak bizonyult a román időkérés. Két akciót is kivédekezett csapatunk, előbb Ferencz triplából, majd Szabó Zsolt a gyűrű közvetlen közeléből volt eredményes. (44-28) Tóth Norbert támadólepattanó utáni ziccere, majd Tóth Ádám kettese már 17-0-ás magyar futást jelentett, Tente mester kikérte második idejét is. Nemzeti csapatunk a játék ezen periódusában mind fizikálisan, mind fejben messze felülmúlta a román együttest. Közel hét perc elteltével született meg az első vendég pont a harmadik negyedben, Lazar jegyezte büntetőből. (51-30) Tóth Norbert triplája után dobatott egyet ugyan abból a fajtából Ferencz Csabával, ezzel pedig már közel harminc ponttal vezetett az Ivkovics-legénység. (59-32)

Feljebb zárkóztak a vendégek a negyedik negyed elején, de Szabó Zsolt egy kiosztott blokkal és egy triplával gondoskodott arról, hogy ne lehessenek sokáig lelkesek. A 32. percben pedig Lekli József személyében újabb újoncot avatott a válogatott. Rá pár másodpercre Ferencz a negyedik tripláját jegyezte, Pongó Martin pedig debütálhatott. Stefan zsákolással fejezett be egy gyors akciót, közben pedig faltot harcolt ki, így némileg kozmetikázta az eredményt. (68-45) A következő percek több pontatlanságot hoztak mindkét oldalon, Ivkovics mester pedig bőszen rotált a záró percekben is. A ponterősen játszó Stefan révén tartotta magát a román csapat, nálunk pedig örömteli tényként hatott, hogy Lekli és Pongó is megszerezték első pontjaikat a válogaottban. (71-52) A záró percekben már csak az maradt nyitott kérdés, hogy megmarad-e a húsz pontnyi különbség. A magyar válogatott a második félidőben, különösen a harmadik negyedben felülmúlta a román csapatot, s megérdemelte nyerte meg idei első felkészülési mérkőzését.