Hengerelt a JKSE, irány a felsőház!

Sorozatban 8. győzelmével a JKSE bemasírozott a középszakasz felsőházába - függetlenül a még hátralévő alapszakaszi fordulótól. A vendég ZTE alig tanúsított ellenállást, s végül nagy vereségbe szaladt bele. A hazaiaknál a három légiós, Rakic, Markovic és Dramicanin mellett Soós tette be a legtöbbet a közösbe.

NB I A 21. forduló

2013. február 23. Jászberény

Top Cop Security Jászberény – Zalakerámia ZTE KK

90-62 (28-15, 20-9, 23-15, 19-23)

Jászberény: Rakic 14, Soós 13/3, Markovic 20, Horti 4, Dramicanin 14/3. Csere: Szögi 4, Szabó P. 5/3, Varga I., Török 8, Mladenovics 6, Molnár B. 2. Vezetőedző: Földi Sándor.

ZTE: Copeland 19/6, Hudson 2, Gáspár 4, Koma 10, Simovic 7. Csere: Vertetics, Borszéki 3/3, Kovács Á. 10, Baki 6/3, Puszta 1. Vezetőedző: Völgyi Péter.

Kipontozódott: Gáspár, Koma

STAT ÉS PONTOK ITT!

A JKSE arra hajtott, hogy egy esetleges sikerrel bebiztosítsa felsőházi tagságát a középszakaszban. A mostanában sorozatban 7 mérkőzést nyerő gárda erre jó eséllyel pályázott a ZTE ellen, amely egy kis év eleji fellángolást követően csak vergődik jelenleg. Persze ilyenkor szoktak megesni a bombameglepetések, tehát Földi Sándoréknak adva volt a feladat, hogy ezúttal egyértelmű esélyesként hozzák a kötelezőt: ami sokszor nem is olyan könnyű.

ELSŐ NEGYED

A kezdés amolyan pengeváltással indult, s 4-4-ig együtt haladtak a csapatok. aztán robbantott a Jászberény, és 12-4-nél már kezdett azon a hőfokon égni, amelyet annak idején már a Szombathely is megtapasztalt (gyakorlatilag a kiváló rajt hozza a győzelmei jelentős részét a jászságiaknak).

Völgyi mester időt is kért a 6. percben, hiszen a 4-4 pontnál járó Rakic és Soós vezette hazaiak igencsak éltek, s ez a zalaiaknak érthetően nem volt ínyére. Pedig eddig még meg sem szólalt Dramicanin, a JKSE mindenese, fő pontgyárosa, legjobb kosárlabdázója (talán nem túlzás ezt kijelenteni). Persze ami késik nem múlik, így a vendégek időkérése ellenére is a Jászberény növelte előnyét, éppen az emlegetett center révén.

A párhuzam a SZOVA elleni meccsel – egy másik nyugati határvégi gárda – kezdett egyre inkább jogossá válni, hiszen a Jászberény elgáncsolhatatlanul menetelt tovább. Dramicanin triplát is dobott, majd a beálló Török tízen felülre tornászta a hazai előnyt (19-8).

Igyekezett a ZTE, s Copeland hármasa, majd Gáspár duplája után kezdhettek reménykedni a vendégek (21-15), ám távolról válaszolt Soós is, amit Markovic zsákolása követett, s ismét távolodott a hazai együttes. Érdekes egyébként, hogy a statisztika szerint az első negyedben (amely végül 13 pontos JKSE fórral zárult) támadólepattanót nem szedett egyik gárda sem, és büntetők is alig estek (2/2 hazai oldalon, 0 a ZTE-nél).

MÁSODIK NEGYED

A folytatás is a hazaiak akaratát tükrözte. a ZTE egyszerűen nem volt partiban a Jászberénnyel. Egyértelműnek tetszett, hogy milyen sokat jelent, ha valaki motivált, valaki meg nem nagyon. Akármit is mondtak a meccs előtt a zalaiak, a JKSE-nek sokkal inkább kellett ez a siker, hiszen történelmük során a legnagyobb eredmény kapujában álltak, vagyis, hogy bejussanak a legjobbak közé. Ráadásul a két gárda formája is sugallt már ezt-azt a feldobás előtt, ám egy darabig lehetett abban bízni, hogy a labda gömbölyű, meg egyéb közhelyek…

Hát itt is gömbölyű labdával játszottak a felek, de inkább a hazaiak keze alá való volt a játékszer. Anélkül, hogy távolról megszórták volna magukat (1 tripla egy félidő alatt szinte semmi), simán, több mint 20 ponttal vezetett már a JKSE a nagyszünetre fordulva. Sőt,már korábban megvolt ez a különbség, mivel Markovic továbbra is kiváló formában kosarazott, s csak a ZTE légiósai néhány kosarának volt köszönhető, hogy nem lett mészárlás egy fél meccs alatt ebből az eredetileg ütős kis derbinek titulált találkozóból.

HARMADIK NEGYED

Soós Gábor büntetőivel – a JKSE menetelése közben – immár a közte 30 is megvolt a 26. percben. Közben ráadásul a ZTE-nél Gáspár Dávid már a negyedik faultját szedte össze, de Hudson is ennyinél járt, míg Koma háromnál, vagyis fault problémákkal is szembe kellett néznie Völgyi tréner csapatának. Azt azért érdemes megemlíteni, hogy a JKSE 20 büntetőt dobhatott a harmadik negyed hajrájához közeledve (s 17-szer pontosak is voltak a Földi-fiúk), míg a ZTE csak 6 alkalommal állhatott a vonalra (a fele be is ment).

A hazaiaknál Markovic rendkívül pontosan dobálta a kosarakat, s már 17 pontnál járt, de igazából az egész Jászberény jól működött, míg a Zalaegerszeg mély gödörből igyekezett kikecmeregni. Nehéz volt elképzelni, hogy innen lehet még visszaút a látogatók számára, a JKSE pedig lassan elkezdhette beleélni magát abba, hogy tutira az első ötben végez az alapszakasz során, ami azt jelenti, hogy a Szolnok, Alba, Paks, Kaposvár négyes (meg még egy ötödik gárda) társaságában folytatja a küzdelmeket. Talán még ők sem gondolták, hogy ez összejöhet – legalábbis a szezon előtt aligha. S mégis ennek tapsolhatott immár a jászberényi publikum!

NEGYEDIK NEGYED

Donald Copeland ügyeskedett a negyed elején, s a vendégek igyekeztek variálni a játékosokat, egyúttal pályára kerültek olyanok is, akik vagy sérülésből épültek fel nemrég, vagy keveset szoktak játszani az esetek többségében. A játék színezete sokat azonban nem változott. A túl mélyre hulló ZTE nem kapaszkodhatott vissza a meccsbe, a JKSE pedig nem tette meg azt a szívességet, hogy elrontsa azt, amit addig felépített. A hazaiaknál Szögi vagy Mladenovics is élni kívánt a kapott lehetőséggel (vagy Szabó Péter), s ez elég volt ahhoz, hogy ne változzon jelentősen a különbség mértéke (77-46).

A ZTE még tett egy nagy erőfeszítést az eredmény kozmetikázására (81-60-ra feljött), de a Jászberény gondoskodott arról, hogy a nagy győzelem is meglegyen, így Markovicék nem engedték, hogy húszon belülre kerüljön a zalai alakulat.

Nagy sikert ért el a JKSE, hiszen bebiztosította felsőházi tagságát, ám ez a ZTE most közel sem volt olyan rágós falat, mint ősszel, amikor hosszabbítás után nyerni tudott a Jászberény ellen - igaz, az a meccs Zalában volt.