Ismét könnyed szombathelyi győzelem!

Ahogy legutóbb, úgy most sem okozott nagy nehézséget a szombathelyieknek, hogy két vállra fektessék a Factum Sport együttesét. A triplaparádét bemutató Ivosev és Stafford, valamint Zagorac által vezetett hazaiak komoly előnyre tettek szert már az első félidőben, s a folytatásban már csak arra kellett figyelniük, hogy a lehető legjobban kiszolgálják a mérkőzésre kilátogató szurkolóikat. A debreceniek számára pozitív tényként hathatott, hogy bőven belül maradtak a legutóbbi, 88 pontos különbségen.

Férfi NB I A-csoport, Középszakasz Alsóház (7-13. helyért), 2. forduló, 2013. március 13.

SZOVA – Trend Optika KC Szombathely – Factum Sport Debrecen 107:57 (24:12, 34:12, 22:19, 27:14)

Aréna Savaria 600 néző    Vezette: Frányó P., Boros T., Surányi G., (Görgényi)

Szombathely: Kálmán 8/6, Stafford 16/12, Will 5, Ivosev 22/12, Zagorac 18/3  Csere: Váradi B. 8, Szanati 6, Bognár 10/6, Simon K. 5, Perl 9

Debrecen: Helmeczi 9, Medve 18/3, Kovács 3/3, Cseh 9/3, Izzo 0 Csere: Vas 3, Hajmássy 8/3, Benőcs 7, Bujdosó 0, Nagy 0, Keresztesi 0

Kipontozódott: Izzo a 35. percben.

Az első perc kosárcsendjét egy támadólepattanó után Stafford törte meg. Az eddig visszafogott teljesítményt nyújtó légiós húzta a sárga-feketéket a nyitó játékrészben, mivel villámgyorsan betermelt nyolc pontot, közte két hárompontost. (10-0) Több mint három perc elteltével Kovács jegyezte az első vendég pontokat, méghozzá a 6,75 méteres vonalon túlról. Az első tíz perc feléhez érve két játékos írt csak pontokat hazai részről a táblára, Zagorac 6, Stafford 8 egységgel állt, még a túloldalon egy Medve kettes, illetve az a bizonyos Kovács tripla állt. (14-5) Kissé megtorpant a hazai támadógépezet, melyet a negyed végéhez közeledve lendített be újra Kálmán László. A rutinos irányító jó labdákkal találta meg társait, Váradi és Ivosev kosaraival bőven tíz egység fölé kúszott a differencia. Jason Okrzesik mester időkéréssel próbálta felrázni tanítványait. (22-7) Hajmássy az utolsó percben öt egységet írt a Factum neve mellé – egy dupla, három büntető -, így 12 pontosra faragta együttese hátrányát a negyed végére. (24-12)

Beállásuk után alig egy perccel Perl és Bognár is feliratkozott a pontszerzők közé, mellyel visszaállt a korábban már látott, 17 pontos különbség, sőt, Perl zsákolása az addigi legnagyobb különbséget eredményezte. (31-12) Közel három percbe telt, mire Cseh beíratta az első debreceni kosarat a második negyedben, de Zagorac rögtön válaszolt, triplával. A két magasember dobópárbaja folytatódott, melynek végén, húsz pontos hazai előnynél Bencze Tamás kikérte első idejét. (36-16) A hazaiak jól dobtak kintről, ezt a tényt az időkérés után Ivosev és Bognár csak tovább erősítette. Két eladott labdát váltott kosárra a Factum, egyiket Helmeczi, másikat Medve, de a zárkózni kívánó vendégeket Ivosev újabb triplája lohasztotta le. Simon Kristóf személyében újoncot avatott a szombathelyi együttes, aki rögtön ponttal debütált. Ugyanis Jason Okrzesik technikait kapott, a megítélt büntetőket pedig Simon dobhatta, az elsőt sikeresen értékesítette, a másodikat nem. Izzo kellemetlen helyzetbe hozta eladott labdája utáni sportszerűtlenjével együttesét, mivel Simon Kristóf két büntetőt, Stafford pedig egy triplát jegyzett, melyeknek köszönhetően harminccal vezettek a sárga-feketék. (51-21) A félidő utolsó percében Stafford elsüllyesztette negyedik hárompontosát, s tovább folytatódott Simon sikeres büntetőinek sora, 34 egységnyi előnnyel vonulhatott pihenőre a Bencze-legénység. (58-24)

Több mint egy perc telt el pont nélkül, mire Bognár betalált távolról - ma már másodszor -, a továbbiakban pedig a hazaiak könnyen építkeztek a debreceniek eladott labdáiból. Cseh hosszú idő után hozott hárompontost a debrecenieknek, mellyel ha csak egy időre is, de távol tartotta csapatát a negyven pontos különbségtől. (65-29) Ritkán esik meg, hogy Kálmán László a mérkőzés 24. percében szerzi meg első pontjait, azonban ezen az estén ezt is megélte az alacsony létszámú hazai szurkolótábor. Nem sokkal később kintről is beköszönt a játékmester, majd vendég részről a fiatal magasember, Benőcs is megkezdte a ponttermelést, pont úgy, mint Vas Viktor. Ezekkel a kosarakkal bejött a negyvenes határon belülre a Factum, Bencze Tamás idő kért. (75-38)

Benőcs 2+1-es akciója indította útjára a záró negyedet, Helmeczi is hasonlóképp tett, annyi hatott kellemetlenül számukra, hogy az első után duplát, a második után pedig triplát dobott Ivosev. Az utolsó öt percben már fiataljait játszatta Bencze mester, így ők hajthattak azért, hogy megszerezzék a századik pontot. Will jegyezte a 100. pontot a sárga-feketéknél, a végjátékban pedig újoncot avatott a Factum is, Bujdosó személyében. Az utolsó percben 50 pont fölé tolta a differenciát a Szombathely, mely ismét könnyedén nyert a 28 eladott labdát védő Debrecen ellen. Jó ideig meríthetnek ebből a sikerből, ugyanis legközelebb közel három hét múlva lépnek pályára a Nyíregyháza ellen.

Bencze Tamás: "Az volt a célunk, hogy nyerjünk és azt gondolom látszott, hogy megfelelő koncentráltsággal állt ki a csapat a mérkőzésre. Ez a meccs döntő többségében ki is tartott. Voltak ugyan olyan periódusaink, amikor könnyű dobásokat vétettünk figyelmetlenségi hibák miatt, de azt gondolom, hogy jó volt, a fiatalok ügyesek voltak, látszik, hogy bontogatják a szárnyaikat. Kell velük számolni a jövőben és számolunk is velük."

Jason Okrzesik: "Minden egyes pontért megküzdöttünk. Nagyon nehéz volt a támadásainkat és a dobóhelyzeteinket kialakítani. A védekezésben úgy érzem mindent megpróbáltunk, de a Falco mindig képes volt dobni, szóval ezt nagyon frusztráló volt nézni. Az egyetlen dolog, ami tehetünk, hogy visszatérünk holnap edzeni és dolgozunk tovább."