Ízlett a debreceni a Szombathelynek

A győzelem reményében utazott Debrecenbe a Szombathely, amely legutóbbi három idegenbeli meccsét elveszítette – eddig csupán október elején nyertek Szombathelyt elhagyva (Zalaegerszegen). A még mindig nyeretlen Factum Sport a múlt héten megvált két légiósától, Earl Pettistől és Sean Cartertől. Helyükre azonban próbajátékra már megérkezett a kettes poszton bevethető Brian Stafford és a bedobó Kevin Smith.

Mindkét amerikai a kezdőcsapatba is jelölte Jason Okrzesik vezetőedző. Brian Stafford alaposan be is kezdett, öt pontjával 6-6 állt az eredményjelzőn, sőt még a vezetést is átvette a Factum a negyed derekán a hátvéd újabb kosarával (10-7). A túloldalon Levy találta magát a kispadon két faultja miatt, ugyanakkor Fey használta ki fizikai fölényét a palánk alatt – Cseh is „követte” Levyt. Stafford és Ivosev triplaváltása után a negyed végére meglépett a Szombathely (14-20), sőt Jancsikin öt pontjával az első tíz perc után kilenccel mentek a vendégek.

Beragadtak a felek a folytatásban, csaknem három percet kellett várni az első kosárra. Kovács Imre triplája után jött újra tíz ponton belülre a Factum, majd Levy szólt hozzá először érdemben a meccshez (19-29). A 17. percben viszont már Bencze Tamásnak kellett magához hívnia játékosait, ugyanis erősen akadozott csapata játéka, Kovács második hármasával pedig 30-24-re zárkóztak a hazaiak. Mindez úgy festett eredményes volt Will és Levy révén hamar visszaállt a kilenc pont közte (26-35). A negyed végén Ivosev 2+1-ével pedig az addigi legnagyobb különbség, 12 pont alakult ki a felek között.

A nagyszünet után Ivosev 12. pontjával növelte előnyét a Szombathely. Továbbra sem potyogtak számolatlanul a kosarak, a hazaiak alig 30% fölötti pontatlanságot mutathattak fel dobásaikban. Így is vissza tudott jönni tízen belülre a Factum Helmeczi 2+1-ével (31-40). Érkezett is Bencze Tamás menetrendszerű időkérése, hogy még időben megállítsa a hazaiakat.  Kálmán jó vezérként ekkor dobta első pontjait, ezzel pedig ismét megnyugtató előnybe került a Szombathely. Ahogy már oly’ sokszor a meccsen, újfent kilenc pontra jött fel a Factum, de mint mindig, ezúttal is érkezett Ivosev, aki lehűtötte a kedélyeket (41-52). Ráadásul Levy is rendre eredményes volt a büntetővonal mögül.

Amerikai játékosai büntetőivel megint kissé közelebb férkőztek a hazaiak (47-57), de a szombathelyiek villámgyorsan reagáltak és a labdaszerzések után egy 6-0-ás periódust produkáltak – 63-47-nél időt is kért a hazaiak fiatal mestere. Stafford továbbra is ponterősen játszott, a 34. percben már 20 egységnél járt. A hazaiak mindent elkövettek annak érdekében, hogy végre közelebb jöjjenek a lélektaninak tűnő -9-en belülre, a 35. percben Vas vezetésével megint feljöttek erre a különbségre, de ismét érkezett Ivosev. A kiválóan játszó Vas Viktor valamint Smith révén aztán az utolsó percbe fordulva egészen közelre 75-69-re jött fel a Factum. Ám mindez már későnek bizonyult, főleg miután Kálmán magabiztosan értékesítette büntetőit.

A Factum a halványabb kezdést követően nagyot küzdött, többször is tíz ponton belülre zárkózott, de a Szombathely összességében végig vezetve tudott nyerni Debrecenben.

Factum Sport Debrecen – SZOVA-Trend Optika KC Szombathely 73-81 (16-25, 10-13, 18-19, 29-24)

Debrecen, vezette: Györffy, Gál, Balog

Factum: Helmeczi 5, Stafford 22/9, K. Smith 16, Kovács I. 10/6, Cseh 2. Csere: Mladenovics, Vas V. 18/3, Pék, Izzo, Varga Á.

Szombathely: Kálmán 8, Levy 12, Will 13/6, Ivosev 24/6, Fey 9. Csere: Szanati 2, Jancsikin 8/3, Harazin 5, Simon L.

Jason Okrzesik: Tudtuk, hogy jó csapat ellen játszunk, összességében nyerhettünk volna. Mindegyik negyedben volt egy két-három perces szakasz, amelyek nélkül erre még több esélyünk lehetett volna.

Bencze Tamás: A célunkat, a győzelmet elértük, bár a vártnál nehezebben. Az első félidő pontatlanságai miatt viszont már korábban eldönthettük volna. A második félidőben egál meccset játszottunk a szimpatikus, jól küzdő Debrecen ellen.