Jól kezdett és hajrázott az Alba

Az Alba Fehérvár remek első negyedével alapozta meg végső sikerét a bajnoki elődöntő párharc nyitó meccsén a vendég Kaposvár ellen. Később teljes mértékben visszajött a meccsbe a somogyi alakulat, ám a hazaiaknak voltak válaszaik mindig a látogatók felzárkózó szakaszaira. Nagy harc folyt a palánkok alatt, amiből magyar centerek (csatárok), Keller és Hendlein is bőven kivették a részüket, ám összességében a mezőnyből jóval pontosabb dobásmutató volt az talán, ami a hazaiak javára döntötte el a derbit. 1-0 az Alba javára, következik a második meccs Kaposváron.

NB I A ELŐDÖNTŐ 1. meccs

2013. május 8. Székesfehérvár, Vodafone Rendezvénycsarnok

Vezette: Földházi, Pálla, Hegedűs (Benczur)

Alba Fehérvár – Kaposvári KK

68-56 (25-13, 14-13, 12-19, 17-11)

Alba: Moore, Wood 20/6, Hollis 16/6, Szabó Zs. 4, Keller Á. 14. Csere: Jones 10, Supola 1, Juhos 3/3, Bódi, Vezetőedző: Dzunics Braniszláv.

Kaposvár: Dunn 22/6, Drahos 2, Swanston 11/6, Hendlein 8, Spica 8. Csere: Dávid 5, Fekete N., Szőke, Kiss K. Vezetőedző: Fekete Ádám.

Kipontozódott: -.

STATISZTIKA ÉS PONTDOBÓK ITT!

A párharc állása: 1-0 az Alba Fehérvárnak.

A 3 nyert meccsig tartó párharc második állomása: május 11. (szombat) Kaposvár - Alba 18:00

Dzunics Braniszláv: - Igazi play-off meccset játszottunk. Sok volt a hiba és a kapkodás, de megérdemelten nyertünk. Nagyon jól kezdtük a meccset, de később sok volt az eladott labdánk. Emiatt feljött a Kaposvár, de a végén szigorítottunk a védekezésen, s ezzel sikerült nyernünk.

Fekete Ádám: - Kemény, küzdelmes meccs volt. Az első 10 percet átaludtuk, de utána felébredtünk. A csapatomból igazából egy ember hozta azt amit igazán tud, tehát mindenkinek javulnia kell, hogy hazai pályán sikerüljön győznünk. Ez megvalósítható, mert kis különbség van a két csapat között.

A kaposváriak, ahogy ígérték, szép számú szurkolóhaddal utaztak át Fehérvárra. Bár érdekes módon a lelátók így sem teltek meg, a hangulatra nem lehetett panasz a mérkőzésen.

ELSŐ NEGYED

A fehérvári Hollis és Wood gyakorlatilag folytatta ott, ahol a rájátszás végén abbahagyta, s az ő hatékony támadásvezetéseikre is támaszkodva állva hagyta a vendég Kaposvárt az Alba. Az elődöntő első meccsén bizony nem ilyen rajtra lehetett számítani, bár az talán már az Alba teljes fordulatszámon való pörgését jelezte, amikor legutóbb a Pécset igencsak elkalapálta.

Wood, akiről tudtuk korábban is, hogy jó barátságban van a kosárszerzés tudományával, igencsak beindult, és az ő pontjaival került először tízpontos előnybe az Alba (16-6), amit azon melegében tovább is növeltek a hazaiak (20-6).

A Kaposvár távolról nem talált be, holott többen is kísérleteztek a hármasokkal, de hiába. Ugyanez a fehérvári kosarasoknak sokkal jobban ment, s gyakorlatilag a dobáspontosságbeli különbség volt az, ami rögvest a meccs első szakaszában már komoly hátrányba juttatta a vendégeket.

Hollis triplája után például már 25-7-re vezetett Dzunics mester gárdája, s bizony mint egy falat kenyér, úgy kellett a somogyiaknak Dávid két jó dobása, majd a végén Hendlein eredményessége, így valamivel pofásabb lett a számszerű eredmény (25-13).

MÁSODIK NEGYED

Az Alba nem akarta azonban kiengedni „szorításából” a Kaposvárt, és a játékrészt ismét jobban kezdte. Jones és Juhos révén már 30 pontnál tartottak a hazaiak, amikor a látogatók még csak kísérletekig jutottak (és maradtak 13 pontnál).

Dunn faragott a hátrányból, majd később Spica (őt amúgy elég jól tartották a fehérváriak, alig talált be, holott voltak próbálkozásai). Ám távolról még mindig nem talált célba a KKK, s elég valószínű volt, hogy ha triplák nélkül játsszák le a meccset, akkor nincs esélyük nyerni. Márpedig a találkozó első félidejében ez esett meg velük. A Kaposvár 0/9-et produkált a hármasvonalon kívülről 20 tiszta játékperc alatt.

A Kaposvárnál Dávid Gergely és Chris Dunn voltak a leghasznosabbak, viszont az Alba gárdájában Hollis, Keller, Jones és Wood is jól teljesített, Juhos labdákat szerzett, és nem volt mellékes az sem, hogy a hazaiak kevesebb labdát szórtak (adtak) el, mint ellenfelük.

HARMADIK NEGYED

Ez a negyed is hazai kosárral indult (Jones volt eredményes), ám a 15 pontos hazai fór után látványosan összekapta magát a Kaposvár. Dunn hármast dobott, aztán Hendlein, s kétszer Spica is betalált közelebbről. Az addig elég egyértelműen a Fehérvárnak álló derbi rögvest szorossá vált, hiszen már csak 4 pont volt a hátránya a Fekete-seregnek, amikor Swanston is hozzátett egy duplát a 11-0-s kaposvári rohanáshoz.

Swanston még egy triplát vállalt volna, s ha ez bemegy, már szinte utolérte volna ellenfelét a KKK, de kimaradt a kísérlet, s ezután ráncba szedte magát az Alba, amely kisebb hullámvölgyből volt kikecmergőben. Wood és Jones voltak a húzóemberek ekkor támadásban.

Ám a Kaposvár már megtette a nagy felzárkózást, s innentől nem engedte, hogy ismét olyan mély szakadék alakuljon ki a két csapat között, mint az első két negyedben. Swanston is megtalálta távoli dobóformáját, és 47-45-nél már ismét ott loholt a KKK az Alba nyakán. Ebben egyébként nagy szerepe volt a már 12 lepattanónál járó Hendlein Rolandnak is, aki emellé már 8 pontnál járt, tehát esélyes volt, hogy jóval a meccs vége előtt eléri a dupla-duplát.

Hogy megnyugtatóbb legyen a fehérvári fór, arról Keller Ákos tett (ő is dupla-dupla közelében járt ezzel, hiszen 10 pont és 8 rebound szerepelt a neve mellett) és Brandon Wood, ám így is izgalmas utolsó negyedre lehetett számítani, amelynek 6 pontos előnnyel vághatott neki az Alba.

NEGYEDIK NEGYED

A hazaiaknál Moore és Szabó Zsolt együttesen 2 pontot hozott össze eddig, Lekli meg pályára se került még, a vendégeknél meg a szokásos négyes mellett Dávid jól iparkodott, de Drahos most csak 2 pontnál járt.

Mindenesetre a Kaposvár nem tudott tovább zárkózni. Az Alba tenni akart róla, hogy ne maradjanak nyitott kérdések a legvégére, ezért nagyüzemi kosárgyártásba kezdett. Suplola, Hollis, Wood, majd ismét Hollis volt pontos, és mivel ezalatt csak Dunn talált be a másik oldalon (egyszer), kezdett eldőlni a találkozó (58-47).

Igaz, volt még egy fél negyed hátra, de erősen az Albának állt a zászló. Főleg, amikor Jones és Keller is betalált (62-47).

Dunn triplával próbálta felrázni övéit. A csapatok az utolsó 2 percre 12 pontos Alba-előnnyel fordultak. A Kaposvárban azonban nem volt benne a fordítás, és ezzel hozta a hazai meccsét a Fehérvár.

Az Albánál Moore még keresi a jó formáját, ám Wood igen szépen teljesített, valamint Keller és Hollis, illetve Jones is, akik nem csak elöl, de például a Spica elleni védekezésben is sokat tettek hozzá az egészhez. A kaposváriaknál Swanston nem igazán játszott jól, s mivel jó darabig Spicát is megfogták rendesen, Hendlein rengeteget vállalt, ám ebben a játékban a sok hiba is benne volt. Dunn volt az, akire vélhetően célzott a somogyi edző, hogy vele elégedett lehetett.

A meccs krónikájához tartozik, hogy a vége előtt mintegy két perccel megállt a játék, mert a játékvezetők jelezték a zsűriasztalnak, hogy a kaposvári drukkereket némileg fegyelmezni kellene. Ám kis szünetet, és a biztonságiak vendég szektor előtti felsorakozását követően folytatódott a meccs.