Két jó középső negyedének köszönhetően egyenlített az Olaj

Ma este rendezték a magyar férfi kosárlabda-bajnokság döntőjének negyedik meccsét, amelyen természetesen ezúttal is a bajnoki címvédő Szolnoki Olaj KK, és az alap- és középszakasz első helyezettje, valamint a Magyar Kupa idei győztese, a Bericap Alba Fehérvár csapott össze.Egy nagyon pikáns, indulatokkal teli első negyedet követően a hazaiak sokkal jobban kosaraztak a következő két negyedben, és hiába próbált meg a végén mindent az Alba, nem sikerült behozni hátrányukat. A végeredmény 83-79 lett, így ötödik mérkőzésre kerül sor vasárnap, Székesfehérváron, ahol mindenképpen eldől az idei bajnok személye.

NBI/A-csoport, Döntő, 4. mérkőzés
Szolnoki Olaj KK - Bericap Alba Fehérvár 83-79 (24-23, 20-12, 21-13, 18-31)

Szolnoki Olaj KK: Florence 17/9, Németh 17/12, Kalve 6, Bell 10/3, Báder 10.
Csere: Horváth 10/6, Simon 8, Gay 6/3, Szabó M. -, Fodor 1, Trepák -.

Bericap Alba Fehérvár: Moore 19/12, Wood 12/6, Hollis 15/3, Szabó Zs. 5, Keller Á. 4.
Csere: Jones 15, Juhos 3/3, Supola 3/3, Bódi 3/3, Lekli -.

A párharc állása: 2-2.

A sorozat folyamán első ízben maradt ki a hazaiaktól Szead Sehovics, a Tiszapartiak montenegrói swingmanje. A születésnapos James Florence triplájával indult a találkozó, de Ronald Moore egy-egy elrontott akciót követően válaszolt is. Az első három percben nem is esett másfajta kosár, csak hármas - igaz, abból nem túl sok, hiszen összesen egyszer találtak még a gyűrűbe a csapatok, Rashad Bell volt kintről eredményes (6-3). Felváltva estek a kosarak a következő egy percben - egy szépen kijátszott akciót követően Damian Hollis volt eredményes, de Bell válaszolt, Keller Ákos lepörgést követően szintén betalált, ezt pedig Báder Márton egyenlítette ki a túloldalon. Mivel a negyed felénél megint szerzett egy kettest Florence, így öt egységgel vezetett az Olaj öt perc játékot követően (12-7).

Kezdett paprikásodni a hangulat, előbb Ronald Moore ellen követett el szabálytalanságot Németh István, ami után összeszólalkozott a két fél, majd a Hollis elleni faultot követően sem csitultak a kedélyek - sőt, a következő kettő percben szinte minden eseményt heves reklamálás, és az egymás és a bírók elleni pszichikai hadviselés követett. Hollis ugyan két büntetőjével közelebb hozta a vendégeket, de Florence előbb egy triplát, majd egy duplát süllyesztett el, ezzel a hetedik perc végén már 10 pontos volt, Dzunics Braniszlav pedig időt is kért (17-9). A taktikai megbeszélést követően Szabó Zsolt pillanatai következtek, kétszer is büntetőket harcolt ki - igaz, a négyből csak hármat értékesített -, és volt közte egy labdaszerzése is. Brandon Gay hiába dobott be két egypontos a túloldalon, Brandon Wood megvillant kintről, először a találkozó folyamán (19-15). Nagyon hullámzó volt ekkor a meccs, hiszen Gay még négy pontot szerzett a következő egy percben, de a túloldalon Wood újra betalált kintről, Juhos pedig teljesen üres helyzetből is eredményes volt (24-21). Az indulatok teljesen a tetőfokára hágtak a negyed végére, Simon Balázs technikait kapott reklamálásért - mindkettőt kihagyta Moore -, Wood két büntetőjével viszont minimális lett a vendégek hátránya a felvonás végére (24-23).

Kicsit higgadtabb környezetben kezdődött a második negyed, és ez a szolnokiaknak kedvezett. Ernests Kalve első két pontját szerezte egy alapvonal felé való lefordulást követően, Németh pedig kétszer is betalált kintről, így kettő perc sem telt el, és már kilenc ponttal ment megint a hazai gárda (32-23). Jarrod Jones egy középtávolival hozta közelebb csapatát, amire Báder válaszolt a túloldalon, Bódi Ferenc hármasát pedig Kalve egalizálta egy 2+1-gyel, így a 15. perc kezdetére maradt a kilenc pontnyi különbség (37-28). Moore egy már elrontott dobást javított ki azzal, hogy üres helyzetből visszatette a támadópattanót, még a levegőben, ám két támadás múlva tőle vette el a labdát Florence, és végig is vitte az első félidőben jobbik énjét mutató amerikai a labdát, a negyed felénél Dzunics kért megint időt (39-30).

Az időkérést követően egy-egy elrontott támadás következett mindkét félnél, amit Horváth Ákos zárt le egy dudaszó pillanatában értékesített dobással, a találkozó folyamán először érte el - sőt, ez esetben haladta meg - a két együttes közti differencia a 10-et (41-30). Ahogyan a második negyed kezdetén, úgy most is Jones vette vállára az Albát, három pontjával jött vissza 10 alá a székesfehérvári együttes, a 18. perc derekán időt is kért Neno Ascserics, mielőtt még a nagyobb előny túlságosan megnyugtatja övéit (41-33). Kalve egy büntetővel jelentkezett is egy szép egyéni akciót követően, de Jones újra eredményes volt az Olaj palánkja alatt. Florence ziccerébe Hollis már későn ért bele, de ugyanő elkapkodta a következő támadást, Ascserics megint időt kért, hogy rendezze a sorokat. A félidő végén még Hollis próbálkozott, de Florence középtávoli tempókísérletét blokkolta, így maradt a negyed nagy részére állandósuló kilenc pontos difi a két csapat között (44-35).

A félidei statisztikákban a ketteseknél és a lepattanóknál volt nagy előnye az Olajnak. Előbbit nagyon (10/16 vs. 6/15), utóbbit viszont még ennél is markánsabb különbséggel (18-11, támadópattanók: 6-4) hozta a szolnoki alakulat. Mindkét gárda elképesztően jól célzott kintről (6/12 vs. 5/11), elfogadható szinten büntetőztek (6/9 vs. 8/12), és ugyanannyi eladott labdájuk volt (5-5). A hazaiaknál Florence (14 pont, 2 pattanó) volt a legeredményesebb, de sok segítséget kapott a többiektől is, még Kalvét (6 pont, 2 szerzett labda, 6 kih. fault), Némethet (6 pont, 3 gólpassz) és Bádert (4 pont, 6 pattanó) lehet kiemelni. A túloldalon Moore (5 pont, 3 gólpassz) az első negyed főszereplője volt több szempontból is, de a második negyedre teljesen eltűnt. Ebben a periódusban volt vezér Jones (7 pont) és Wood (8 pont, 2 pattanó), de inkább csak 2-3 jobb perce volt az Alba játékosainak, folyamatosan jól nem teljesített egyikük sem az első 20 perc alkalmával.

A harmadik negyed jól indult az Olaj szempontjából, hiszen Németh hármasával kialakult az eddigi legnagyobb különbség, 12 pont, de Jones előbb két büntetővel jelentkezett, majd Hollis volt eredményes, miután megkerülte a gyűrűt alulról. Hogy az Alba ne tudjon tartósan 10 pont alá kerülni, azt Báder két büntetővel intézte el, így a 23. perc végén pont 10 pontos volt a hazaiak előnye (49-39). Báder egy, a végletekig kijátszott támadást követően eredményes volt a festékből, de Jones azonnal válaszolt is rá a túloldalon. Németh régi önmagát idézve jutott el a gyűrűig, amire némi késéssel ugyan, de Supola egy hármassal válaszolt (53-44).

Egész egyszerűen nem tudtak elmozdulni a felek már majdnem két negyed óta erről a kilenc pont körüli különbségről, sem az Olaj nem tudta végleg eldönteni a meccset, se az Alba nem tudott közelebb férkőzni ellenfeléhez, és igazán szorossá tenni az összecsapást. Simon Balázs egy perce következett - az elmúlt két évben mindkét együttest megjárt irányító is feliratkozott a pontszerzők közé, négy büntetőjével 13 pont lett a különbség a 27. perc végén, fél perccel később pedig az ezen a meccsen elég csendes Horváth Ákos triplájával 16-ra duzzadt a differencia (60-44). Wood triplát dobott volna, de Szabó Miklós dózerolta le, így a fehérvári három büntetőt dobhatott - csak kettőt értékesített -, de ezeket a pontokat azonnal "meccselte" a túloldalon Simon. Wood ugyan egy kettessel jelentkezett, de a hátralévő másfél-két percben nem tudott már kosarat dobni a Fehérvár, Horváth Ákos újabb triplájával pedig 17 egységnyire duzzadt a Szolnok előnye, ennyivel álltak jobban a hazaiak a záró felvonás előtt (65-48).

A fehérváriak nem adták fel, Jones büntetője után Moore 2+1-es akciója sikeres volt, így közelebb lopódzott valamelyest az Alba, de előbb Bell zsákolt egyet, majd Jones válasza után Horváth dobott egy duplát - még éppen azelőtt, hogy Trepák szabálytalankodott volna a palánk alatt (69-54). Hiába szereztek egyre több kosarat a vendégek - ezzel hatalmas problémáik voltak a középső két negyedben -, úgy nézett ki, hogy mindenre van válasza a Szolnoknak. A helyzet a 34. percben változott némileg: Moore behintette második hármasát is, amire Simon még válaszolt, ám Keller bepofozott egy támadópattanót, majd Hollis is a palánkot vette igénybe segítségül, így hat perccel a vége előtt 10 pontra visszajött a kupagyőztes (71-61). Az időkérést követően Báder begyötört egyet a palánk alól, amit Hollis gyakorlatilag egalizált is két büntetővel, majd Jones jutott két büntetőhöz, de csak az elsőt értékesítette, a második után pedig hiába szedte a támadópattanót, támadóhibával próbálta meg feltenni a labdát.

A játék képe kezdett erőseb megváltozni, a három negyedig tartó egészen jó támadójátékot követően teljesen megálltak a hazaiak, a vendégek pedig úgy tűnt, akkor szereznek kosarat, amikor akarnak - 18 pontnál jártak hat perc alatt - Ascserics időt is kért négy perccel a vége előtt (73-66). Németh hármasa a taktikai megbeszélést követően a legjobbkor érkezett szolnoki szempontból, igaz, Hollis két büntetővel faragta a hátrányt a következő akcióból, és egy triplát is elsüllyesztett a már magyar állampolgárnak is számító, egykori amerikai utánpótlás-válogatott kiscsatár. Megint időt kellett kérnie Ascserics mesternek, mert kettő és fél perc volt már csak hátra, de az Olaj előnye is 5 pontra fogyott, vészesen közeledett hozzájuk az ellenfél, ahogyan tette ezt a második találkozó alkalmával is (76-71). Kulcsmomentumok következtek: Keller két büntetőt is kihagyott, Jones ellépte a zsákolás előtt, míg a túloldalon Florence beszórta a hármast, 72 másodperccel a vége előtt gyakorlatilag eldőlt a meccs (79-71). Még egy vendék időkérés következett, Moore pedig mindent megpróbált, hogy övéit még visszahozza a sírból, de késő volt már a fordításhoz. Végül 83-79 arányban nyert a Szolnok, ezzel a párharc állása 2-2, és vasárnap dől el a bajnoki cím, az utolsó meccsen.

A meccs teljes statisztikáját itt megtaláljátok!