Kiváló 3. negyed után sima Körmend siker

A magyar bajnokság 8. fordulójának egyik szombat esti mérkőzésén a hét közben az Olaj ellen is pályára lépő, utolsó előtti helyezett Körmend fogadta a utolsót, a liga egyetlen nyeretlen csapatát, a Factum Sport Debrecent. Egy védekezést csak nyomokban tartalmazó meccsen szoros első félidőt követően robbantott a hazai alakulat a harmadik negyedben, és végül simán hozták a számukra kötelezőnek tekintett győzelmet.

Férfi NB1 A, 8. forduló
Lami-Véd Körmend - Factum Sport Debrecen 94-76
(21-15, 25-26, 22-12, 26-23)

Lami-Véd Körmend: Ruják 6, Simpson 8, Ferencz 28/18, Buljan 25/3, Shaw 14.
Csere: Kutasi, Farkas 9, Fodor, Sonyák, Sömenek, Csapai 4/3, Kocsis.

Factum Sport Debrecen: Mladenovics 11/9, Pettis 8, Helmeczi 6, Cseh 9/3, Carter 22.
Csere: Boros 6/6, Kovács 3/3, Vas 8, Pék, Varga 3/3.

Mindkét gárdának volt min javítani, hiszen a magyar NB1 A csoportjának két utolsójáról volt szó, ráadásul a Factum első győzelméért is hajtott. A debreceniek összeszedetten kezdtek támadásban, főleg a tavaly még körmendi színekben pattogtató Cseh Gyuri volt eredményes, ám kis túlzással egyetlen támadást sem tudtak kivédekezni az elején, három és fél perc után így 11-8-at mutatott az eredményjelző. Az egész meccsen ponterősen játszó Ferencz Csaba két triplájának és Shaw duplájának köszönhetően a félidő közepére meglett a közte 10 (19-8), de azt is érdemes volt figyelembe venni, hogy a Körmend leginkább gyorsindításokból volt eredményes. Hogy miért fontos ez? Mert a negyedből hátralévő időben nem sikerült ezt a fegyvert alkalmazniuk, felállt védelemmel szemben pedig elfogyott a tudomány. A vendégek jól is védekeztek, a hazaiaknál pedig nem nagyon volt mozgás, buta dobásokat is vállaltak el, ennek köszönhetően meg is álltak rendesen. A Debrecenben sem volt átütőerő, de Sean Carter vezérletével elkezdtek szépen lassan zárkózni. A legnagyobb hibájuk az volt, hogy többször is üres helyzetekből hibáztak, ez pedig nem nagyon fér bele akkor, amikor a helyzetkialakítással komoly gondok vannak egy csapatnál, ilyenkor a viszonylag tiszta, ziccer jellegű üres tempókat egyszerűen be kell dobni.

A második negyedben nem nagyon változott a különbség, 5-10 ponton belül gumiztak a csapatok. Hol úgy tűnt, a Factum feljebb tud zárkózni, hol a Körmend ment el 9-10 ponttal, de 5-6 pont környékén beállni látszódott a különbség. Egyik oldalon sem vitték túlzásba a védekezést, óriási rohanás volt a pályán és nagyon sok kosár, ettől függetlenül túl magas színvonalúnak nem lehetett mondani a játékot. A vendégek jóval pontosabban céloztak, mint tették azt az első negyedben, többször kidolgozatlan helyzetek után is betaláltak ebben a felvonásban (Boros Gábor), úgyhogy hiába próbált meg elszakadni a Körmend, a negyed utolsó percében már három pontra is feljött a Debrecen, végül egyetlen pontot sikerült lefaragniuk az első 10 percben összeszedett hátrányukból (46-41). A Körmendnél Ferencz volt a legjobb a második játékrész elején, majd eljött Buljan ideje, a félidő utolsó perceiben többször is eladta ugyanazt a cselt, lendületből verte meg egyetlen, elé helyezkedő védőjét, majd ziccert dobott. A hazaiak kontroll alatt tartották a meccset ekkor, hiszen végig vezettek, még csak egyenlíteni sem tudtak a vendégek, ám a Factum kicsit pontosabb támadójátékkal és agresszívebb védekezéssel akár még győzelmi esélyeket is dédelgethetett (igaz ez a másik oldalra is persze, akik ebben az esetben kiütéses győzelmet arathattak).

A harmadik negyed sem úgy indult, hogy itt bármelyik csapat is odafigyelt volna arra, mit kell csinálni a saját palánkhoz közelebb, ám ennek a hazaiak örülhettek jobban, hiszen Ferencz újra God-mode-ba váltott, három triplakísérletéből három került a helyére, így pillanatok alatt 57-45 lett az állás, azonnal jött a debreceni időkérés. Kicsit talán szigorított is védekezésén a Körmend, de leginkább a vendégek teljesen lelassuló, pontatlan és erőtlen támadójátékának volt köszönhető, hogy alig tudtak a gyűrűbe találni Carterék (hat perc alatt mindössze két Earl Pettis duplát tudtak feljegyezni melléjük a statisztikusok), 61-45-nél jött az újabb vendég időkérés a 26. percben. Ebben a periódusban gyakorlatilag el is dőlt a találkozó érdemi része, hiszen 20 pontra húzott el a körmendi alakulat, és tartósan ott is tudták tartani a különbséget. Az utolsó percben Sömenek Martin ellen sportszerűtlen hibát ítéltek a bírók, ebből a támadásból dobott a Factum 2+3 pontot, de a negyed elején szerzett két Pettis dupla és e között a rész között összesen egy Mladenovics hármasra futotta, a szellős védekezés és a gyenge támadójáték pedig azt jelentette, hogy a jó utolsó perc ellenére is 15 ponttal voltak lemaradva 10 perccel a vége előtt (68-53).

A záró felvonás már nem hozott túl sok izgalmat, egyik csapat sem nagyon hitte el, hogy itt lehet más a győztes, mint a Körmend. A vendégektől az egyébként is a legtöbb kosárlabdára emlékeztető megmozdulást elkövető Carter serénykedett, a túloldalon pedig mindenki pályára került szinte, de meg is hálálták a játéklehetőséget, hiszen nem hogy csökkent volna a hazaiak előnye, még tovább nőtt. Érdekesség, hogy a szerdai, németországi EuroChallenge összecsapás előtt azért nem sokat pihentek a Körmend kezdői, igaz, nem is nagyon kellett erőlködniük már a meccs ezen periódusában (és olyan nagyon nem tették ezt meg korábban sem). A meccs végén már gyakorlatilag az is betalált, aki nem került pályára, a végén 94-76-ra győzött Hencsey Tamás együttese, ezzel 3-5-tel állnak a bajnokságban, míg a Factum az utolsó helyen, ezúttal már 0-8-as mérleggel.