Könnyed Szombathely-siker a KKK ellen

A szerdai kupatalálkozó után ismét magabiztosan győzte le a Szombathely a Kaposvárt az Aréna Savariában. Szervezett csapatjátékot bemutatva, motiváltan játszottak a vasiak, a meccset mindvégig kezükben tartották. Szépen eloszlottak a pontok a sárga-fekete játékosok között, míg a túloldalon csak a légiósok hozták magukat, ám ők is akkor szorgoskodtak leginkább, mikor már eldőlt a találkozó.

SZOVA-Trend Optika KC Szombathely - Kaposvári KK 93-78 (24-17, 22-10, 28-20, 19-31)

Férfi NB I. A-csoport, 19. forduló, Szombathely, Aréna Savaria

Vezette: Ádám J. Hegedűs T. Makovsky Sz. (Szaniszló)

Szombathely: Kálmán 12/6, Will 12/6, Simon L. 9, Ivosev 10, Zagorac 18. Csere: Rubin 6, Váradi B. 18/12, Szanati 2, Harazin 4, Jarosevits, Perl, Bognár.

Kaposvár: Dunn 16, Drahos 7/3, Swanston 27/15, Hendlein 4, Spica 18. Csere: Dávid 6, Fekete, Szőke, Kiss, Papp.

Aligha okozhatott meglepetést egymásnak a két csapat, hiszen ebben a szezonban már negyedszer adtak randevút egymásnak. Legutóbb éppen szerdán találkoztak, mikor is a szombathelyiek magabiztosan harcolták ki a továbbjutást a Magyar Kupában. Nagy önbizalmat adhatott ez a győzelem a vasiaknak, ami egyben egy hosszú vereségsorozat lezárását is jelentette számukra. A Kaposvár ezzel szemben tanulhatott a hétközben elkövetett hibáiból, változtathatott a taktikáján. Mindkét csapatnak nagy szüksége lett volna a győzelemre (igaz más-más okból), így nagy csatára volt kilátás. Braniszlav Jancsikinre továbbra sem számíthattak a hazaiak, a szerdán látott keretek melegítettek a mérkőzés előtt.

Hibátlan dobásokkal kezdődött a mérkőzés, első két támadását mindkét csapat eredményesen fejezte be. A folytatásban aztán már többet hibáztak a felek, ám az egyik oldalon Spica, a másikon pedig a Rubin helyére a kezdőbe bekerült Simon tartotta pontjaival csapatát (10-10). A folytatás aztán a hazaiaknak sikerült jobban, Zagorac 2+1-es kombinációja, Kálmán és Will duplája pedig időkérésre késztette Fekete Ádám mestert (17-10). Nem ment a somogyiaknak a játék, inkább a Szombathely akarata érvényesült. A későbbiekben sem történt változás, a rendkívül motivált sárga-feketék közül mindig volt aki előlépett, míg a légiósaikra építő vendégek inkább csak erőlködtek, így ért véget az első játékrész (24-17).

A második etapban az ifjú Váradi Benedek nyitotta a pontok sorát triplájával, ezzel pedig tíz pontra nőtt a csapatok közti különbség. Eladott labdák, rossz dobások jellemezték a somogyiak játékát, ezt pedig kíméletlenül kihasználták a vasiak. Jöhetett az újabb vendég időkérés (31-17). Ennek sem volt túl sok foganatja, a rendkívül indiszponált kaposváriak képtelenek voltak a gyűrűbe találni. Mindez egyértelműen a hazaiak védekezését dicséri, ám a túloldal mai formáját is minősíti. A különbség már a 20 pontos különbséget ostromolta (35-17), mikor Dunn büntetőivel megtörte a több mint 5 percig tartó gólcsendet. Kálmán azonban gyorsan lehűtötte a vendégeket, triplával válaszolt. Sokat hibáztak ugyan a szombathelyiek is, ám nagyszerű csapatjátékukkal abszolút kézben tartották a meccs irányítását. A pontok is szépen eloszlottak játékosaik között. A KKK részéről viszont csak a három légiós és Hendlein tudott betalálni, ők sem voltak túlságosan nagy formában. A félidőre ha nem is dőlt el a találkozó, ám akár csak egy szorosabb meccshez is gyökeres fordulatra lett volna szükség (46-27).

Gyors négy ponttal kezdett a Kaposvár, ám ahogy a mérkőzésen már oly sokszor, ismét volt csattanós válasza a SZOVA csapatának, most éppen Will vezérletével szereztek hét egységet megválaszolatlanul, így a 20 pontot is meghaladta a csapatok közti differencia. Spicát tömték labdával a vendégek, ezeket a helyzeteket pedig általában jól oldotta meg a szerb. Ám ez is csak arra volt elég, hogy a különbség ne nőjön tovább. Elcsépeltnek tűnhet, ám mindig volt valaki, aki megvillant szombathelyi részről, esélyt sem adtak ellenfelüknek a felzárkózásra (64-41). Bencze Tamás bátran forgathatta csapatát, szinte mindegyik összeállításban remekeltek fiai. Zagorac is nagyszerű hatékonysággal játszott, szépen termelte a pontokat és a lepattanókat is a légiós, eldőlni látszottak a lényegi kérdések a negyed végére (74-47).

Mondhattuk volna, hogy az utolsó negyed már csak formaságnak tűnt, ha nem ismertük volna a csapatok szerdai meccsén, vagy épp a vasi rangadón a végjátékban történteket. Büntetőkkel kapaszkodtak a somogyiak, nyolc egypontost értékesítettek hibátlanul sorozatban, a hazaiaknak pedig 2 perc alatt meglett az öt csapathibájuk, innentől minden fault után dobhatott tehát a Kaposvár.  Bencze mester gyorsan maga köré gyűjtötte tanítványait, még a biztos vezetés tudatában átbeszélte csapatával a teendőket. Az intelmek azonban nem hatottak, rég látott közelségbe került Swanston triplája után a KKK (78-60), így a hazaiak edzője újra időt kért, ezúttal nyomatékosabban fejezte ki mondandóját. Ezt már megfogadták a sárga mezesek, nem engedték kiénekelni a sajtot a szájukból. A Kaposvár ugyan még próbálkozott becsülettel, ám ez csak a különbség faragásához, és a légiósok statisztikajavításához volt elegendő részükről. A végeredmény: 93-78, teljesen megérdemelt hazai siker született. A Szombathely csapatából külön kiemelendő Váradi Benedek teljesítménye, ismét nagyszerűen szállt be a játékba a magyar kosárlabdázás nagy reménysége.

Bencze Tamás, a Szombathely vezetőedzője a lefújás után: "Igazából azt szerettük volna, ha agresszívebben védekezünk, de ez nem nagyon jött össze, mivel az első negyedben fej-fej mellet volt a két csapat. Három negyeden keresztül jól működödt a 2-2 elleni játékunk. Az volt az alapja a játékunknak, hogy tudtunk sok labdát szerezni. És szerencsére ugyanaz lett a forgatókönyv, mint szerdán a kupában. A végén még belefért az is, hogy a fiatalokat is pályára küldjem."

Fekete Ádám a Kaposvár vezetőedzője a lefújás után: "Úgy alakult a meccs, mint szerdán a kupában. A védekezésünk nagyon puha volt és így sok pontot kaptunk. A Szombathely nagyon agresszíven védekezett és támadott egyaránt. Nagyon puhán játszottunk támadásban és nem vállaltuk fel a 2-2-ket és ahhoz hogy sikeresek legyünk, kell az agresszív védekezés és támadás. Gratulálok a Szombathelynek ismételten. Most azon dolgozunk, hogy idegenben ismét ütőképesek legyünk."