Könnyen hozta az ötödiket az Alba

Az Alba Fehérvár az ötödik meccset megnyerve bejutott a legjobb négy közé a bajnokság rájátszásában. Az ismét csak egy légióssal felálló Pécs a korábbi két bravúrsiker után ezúttal már az első negyedben nagy hátrányba került, s végül igencsak kikapott Fehérváron. Damian Hollis volt a hazai siker egyik fő letéteményese, de igazából minden részében jobb volt ma az Alba, mint a PVSK. A legjobb négy között a Kaposvárral került össze Dzunics Braniszláv tréner alakulata.

NB I A RÁJÁTSZÁS, 1. a 8. ellen, 5. meccs

2013. május 5. Székesfehérvár, Vodafone Csarnok

Vezette: Benczur, Győrffy, Gorka (Görgényi)

Alba Fehérvár – Pécsi VSK-Pannonpower

82-46 (21-6, 19-11, 22-17, 20-12)

Alba: Moore 5, Wood 9/9, Hollis 17/3, Szabó Zs. 10, Keller Á. 7. Csere: Keller V. 1, Bódi 3/3, Jones 11, Lekli, Supola 12/6, Juhos 5/3, Somogyfoki 2. Vezetőedző: Dzunics Braniszláv.

Pécs: Loesing 21/3, Csabay 6, Kovács P. 5/3, Tóth N. 6/3, Bödör 2. Csere: Nagy K. 1, Bíró O. 5/3, Halász, Horváth B., Csernák. Vezetőedző: Csirke Ferenc.

Kipontozódott: -.

A negyeddöntő párharc vége: 3-2 az Alba Fehérvár javára, amely a legjobb négy közé jutott ezzel.

STATISZTIKA ÉS PONTDOBÓK ITT!

ELSŐ NEGYED

Jobban kezdett az Alba a Todd Hendley-t továbbra is nélkülöző Pécs ellen. S ezúttal bőven kijött a palánk alatti fehérvári fölény is, nem úgy, mint legutóbb, Baranyában.  A 10-0-s rajt után Tóth Norbert triplájával zárkózott a Pécs, de igencsak úgy tűnt, hogy ezen a derbin a hazaiak akarata érvényesülhet.  Ráadásul a vendég gárda hamar bónuszba került faultok terén, és emiatt jó pár büntetőt dobálhatott az Alba, miközben odaát nehezen sikerültek a támadások, és elég lassan gyűltek a pécsi pontok.

A játékrész egyértelműen Damian Hollis-ról, a fehérváriak „legamerikaibb” magyarjáról szólt. Az első tíz percben 13 pontig és 7 (!) lepattanóig jutott, s a hasznossági mutatója egynegyednyi meccs alatt kerek 20 VAL volt. Ez brutális adathalmaz, s bár nyilván nem lehet egy teljes mérkőzésen végig tartani az ilyen szintet (akkor Hollis 52 ponttal – ez még akár el is képzelhető – és 28 lepattanóval, valamint 80 VAL-lal kéne, hogy befejezze a derbit), azért kezdésnek nagyon megfelelt a hazaiak szempontjából.

Ami elképesztő volt, hogy a PVSK kettest csak nagy sokára tudott dobni, csak büntetőkből és egy árva triplából volt eredményes a teljes csapat. A lepattanókat is sokkal jobban szedte az Alba, s nem volt kérdés, hogy ki uralja a mérkőzést.

MÁSODIK NEGYED

A fehérvári hengerelés ment tovább. Hamarosan 30-8-ra változott az állás, ami eléggé kétségessé tette azt, hogy a negyeddöntő párharcban eddig egyébként hősiesen helytálló PVSK nyílttá tudná tenni a továbbjutás kérdését ezen az utolsó összecsapáson. Ezen a mérkőzésen más fordulaton tudott pörögni az alap- és középszakasz győztes Alba, mint vetélytársa.

Pedig Hollis pihent a negyedben jó sokáig, ő már megtette a magáét a nyitó szakasz során. A Pécsnél Loesing vitte a prímet, ő a maga 6 pontjával volt a gárda legeredményesebbje mintegy másfél negyed után.

Állandósult a 20 pont tájéki hazai fór, ami a nagyszünetre is megmaradt, sőt, picit nőtt is (Bódi triplájával például a végén). Ahogyan az eléggé egyértelmű meccseken, úgy ezen sem volt igazán sok személyi hiba, így a kipontozódás sem fenyegetett senkit a meccs derekán.

HARMADIK NEGYED

Az Alba, amely úgy vezetett simán, hogy az első félidőben a gárda pontgyárosa, Wood csak háromig jutott, Szabó Zsolt meg nulláig, nyugodtan várhatta a folytatást. Erről a nulláról büntetőkkel mozdult el a szőke csatár, miután a már az első félidőben is többször reklamáló pécsiek ellen technikait fújtak.

A hazai előny ezután is tovább nőtt, és 48-20-nál már közel járt a harminchoz. Hollis már dupla-duplánál járt ekkor (15 pont, 10 lepattanó), míg az érme másik oldala az volt, hogy a pécsieknél még mindig a 6 pontos Loesing volt a legeredményesebb, aki mellé fellépett Tóth Norbert is (Kovács Péter meg 5-ig jutott ennyi idő alatt).

A pécsiek kicsit közelebb kerültek, majd az Alba ismét visszaállította a különbséget, tehát nem forgott veszélyben ezután sem a hazai siker, s egyúttal a négy közé jutás. (Itt jegyezzük meg azonban, hogy a PVSK egész idénye szép ezzel együtt is, hiszen a Magyar Kupában a négyes fináléba került Csirke Ferenc vezetőedző csapata, emellett kiharcolta a rájátszást a bajnokságban, ahol az első helyről induló Alba ellen kétszer is nyerni tudott, amire talán csak nagyon kevesen számítottak. Tették mindezt úgy, hogy jó ideje már elküldték Legiont, majd Hendley is vádli sérülést szenvedett, így a legutóbbi meccseket már egy légióssal játszották le, ám ilyen felállásban is elkapták egyszer az Albát.)

Mindenesetre ezen a meccsen az Alba nagyon-nagyon simán vezetett. A negyed vége előtt két perccel például már 61-23 is volt az állás, s a derbi ekképp kezdett érdekes színezetet ölteni.

NEGYEDIK NEGYED

A játékrészben a fiatalok hozták le a percek nagy részét, és így sem lehet azt mondani, hogy lényeges dolgokat tekintve változás állt volna be a találkozó menetében.

Győzött az Alba Fehérvár, és ha nem is tud annyit pihenni az elődöntő párharc kezdete előtt, mint szerette volna, de a lényeg most számukra az, hogy bekerültek oda, hiszen a Pécs igen erősen megráncigálta az előzetesen sokkal esélyesebbnek vélt Alba bajszát.

Az Alba elődöntőbeli ellenfele a Kaposvár-Jászberény ütközetet ugyancsak 3-2-re megnyerő Kaposvár lesz. A másik ágon a már korábban négybe jutó Szolnoki Olaj és az ASE Paks találkozik.