Leiskolázta a címvédőt az ASE

Rangadónak indult a mérkőzés, amely az első félidő során szoros is volt, ám a másodikban az ASE szintet lépett, és többek között remek védekezésének köszönhetően leiskolázta a címvédőt.

Magyar NBI A-csoport, alapszakasz, 8. forduló

Atomerőmű SE (7-1) – Bericap Alba Fehérvár (5-3) 90-71 (25-13, 22-18, 21-11, 22-19)

Paks, Gesztenyés úti Sportcsarnok

V.: Földházi T., Farkas G., Balog Gy. (dr. Gencsev)

ASE: Kovács 7/3, Medve 5/3, Körtélyesi 13/6, Szabó 11/6, Jones 25
Csere: McGruder 12, Eilingsfeld 6, Vaughn 3/3, Tóth 8, Baki -, Vezetőedző: Dzunics Braniszlav

Alba: Tóth P. 2, Szanati -, Supola 8/6, Juhos 5/3, Tóth N. 17/3
Csere: Moore 13/6, Hobbs 11/9, Somogyi 2, Kemp 13/3, Blaskovits -, Vezetőedző: Carlos Frade

Tóth Norbert kosarával indult a roppant keménynek ígérkező találkozó, ám ezt követően a paksiak vették kézbe az irányítást? Medve és Szabó is beemelt egy triplát, amelyeket két dupla követett. Ezt követően az érdekes felállásban kezdő vendégcsapat edzője, Carlos Frade szinte sort cserélt, bejött Somogyi, Hobbs és Moore is. Ezzel fel is rázta fiait , zsinórban beszórtak hét pontot, és újra szoros volt a találkozó. A paksiaknál főként a tavaly még Fehérváron kosarazó Jones igyekezett, a negyed derekán már 11 pontnál járt, közte egy akkora zsákolással, amekkorát ritkán látni magyar pályákon. Remek iramban zajlott találkozó, amelyen érdekes módon nem a védekezés dominált, ahogy azt várni lehetett volna. Záporoztak a kosarak mindkét oldalon, a vendégek ráadásul a triplavonalon túlról is belőtték magukat, négy hármast is elsüllyesztettek a negyed második felében, így mikor véget ért a játékrész, már csak két pont volt a hazai előny. 25-23

Több rossz kísérlet után Medve Máté bravúros kosara volt az első sikeres kísérlet a második  negyedben, ám erre Moore rögtön hárommal válaszolt. Az utóbbi hetekben láthatóan sokat javult a fehérváriak játéka, a nemzetközi szereplés hatására igen magas fordulatszámon játszanak, amelynek meg is lett az eredménye: előbb átvették a vezetést, majd szép lassan elkezdtek ellépni a házigazdától. A hármasokat továbbra is remekül dobták, Tóth Norbert és Moore is betalált, a védekezésüket pedig szintén összerántották, a Paks pedig szenvedett. Ekkor McGruder gyötört be egy duplát, faulttal együtt, és ezzel felébresztette társait. Jones és Szabó is zsákolással fejezett be egy-egy támadást, amellyel utolérte ellenfelét az ASE, majd Szabó újabb kosarával vissza is vette a vezetést. Ekkor kért időt Carlos Frade, hogy egy kicsit rendezze a sorokat, ám újra az ASE talált be, McGrudernek köszönhetően. A túloldalon Tóth Norbert vitte hátán csapatát, egyértelműen idei legjobb meccsét játszva már 13 pontnál járt ekkor. A negyedet egy dudaszós Szabó Zsolt tripla zárta le, az ASE pedig ha csak pár ponttal is, de növelni tudta első negyed végi előnyét. 47-41

Tóth Ádám két duplájával startolt el a második félidő, az ASE pedig a meccs során először vezetett tízzel. Sőt, Kovács Ákos labdaszerzése után meg is toldotta ezt még kettővel, Carlos Frade pedig kénytelene volt időt kérni, mert csapata két perc alatt nem tudott a gyűrűbe találni. Érdekesség, hogy a félidőig az Alba a triplákat 50 százalékkal dobta, a duplákat ellenben csak 29 százalékkal. Az időkérés jót tett a kék-fehéreknek, kicsit rendezték a sorokat, és Kemp találatával megkezdték a felzárkózást. A meccs ezen szakaszában az ASE komolyabb előny kiépítésére is lehetőséget kapott, azonban a ziccereket rendre elrontották, így meccsben maradt a Fehérvár. Nem sokkal később Vaughn is megszerezte első pontjait, rögtön egy tripla formájában, majd McGruder fejezett be egy indítást, Frade mester pedig újra időkérésre kényszerült. Ennek ismét meglett a hatása, előbb Tóth szórt egy középtávolit, majd Hobbs egy triplát, és máris lefaragtak ötöt a hátrányból. A negyed végére azonban ennek már nyoma sem volt, Jones és Kovács hasonló forgatókönyv mentén visszaállította a tizenhat pontos differenciát. 68-52

A záró felvonás Tóth Norbert büntetőivel indult, majd Körtélyesi triplájával, és óriási zsákolásával folytatódott. Közben Eilingsfeld hagyott ki egymás után négy büntetőt, de a hazai oldalon ez is belefért. Nagyon nem találta a játékát az Alba ezen a napon, a Paks pedig helyenként parádés akciókat vezetve, máskor küszködve, katasztrofális büntetőzéssel, de uralni tudta a meccset. Közben az Alba újra nekilátott a triplagyártásnak, Supola és Juhos is eredményes volt a vonalon túlról, ám mivel mindegyikre érkezett hazai válasz, csak lassan közelítettek ellenfelükhöz, ami a hátralévő kevesebb mint öt percet tekintve kevésnek tűnt. Az ASE közben rátett még egy lapáttal, sorra blokkolták le a fehérvári kísérleteket, a túloldalon pedig rendre eredményesek voltak, így végül ilyen különbséggel is megérdemelten nyerték meg a mérkőzést. 90-71

Dzunics Braniszlav: A második félidőben a jó védekezésünknek köszönhetően megfogtuk az Albát, és könnyű kosarakat tudtunk dobni, és fölényesen tudtunk nyerni. Gratulálok a fiúknak, szép munka volt.
Carlos Frade: A Paks megölt minket a második félidőben. Valahol örülök ennek, mert talán ráébreszti a játékosaimat, hogy egy mérkőzés folyamán 40 percig kell koncentrálni, különben nem lesz meg a győzelem. Gratulálok a Paksnak, jobban, agresszívebben, keményebben játszottak, mint mi. Nem véletlenül vezetik a bajnokságot.

Fotó: Fekete Zsuzsanna