Magabiztosan nyert, ezzel tornagyőztes az Olaj

Az I. Morgen Ferdinánd Emléktorna zárónapján a két győzelemmel álló Szolnoki Olaj KK az 1-1-es mérleggel rendelkező cseh BK Nova Hut Ostrava ellen lépett pályára.

Az első negyedben még nagyon nem állt össze a szolnokiak védekezése, a második felvonásban aztán jócskán javítottak saját térfelükön mutatott teljesítményükön. Az itt kialakított 10 pontos előnyt a visszaeső védekezés ellenére is sikerült némileg növelni a harmadik felvonásban. A végjátékban a csehek kozmetikázták az időközben 20 pontra növő hátrányukat, de az Olaj 83-71 arányban nyert, ezzel ők nyerték az I. Morgen Ferdinánd Emléktornát.

I. Morgen Ferdinánd Emléktorna, 3. nap
Szolnoki Olaj KK - BK Nova Hut Ostrava (cseh) 83-71 (21-21, 18-8, 26-22, 18-20)

Szolnoki Olaj KK: Simon 5/3, Rakics 14/6, Horváth 9/3, Ivosev 13, Keller 14.
Csere: Markovics 6, Vojvoda 12/3, Lóránt 10/6, Warren -.

BK Nova Hut Ostrava: Ruach 12, Ciz 5/3, Alic 16/12, Willman 12, Folker 17.
Csere: Zbránek 2, Jurecka 5, Stehlik 2, Medvecky -.

Az látszódott, hogy Neno Ascserics vagy próbálgatja még a megfelelő felállásokat, vagy többekre nagyobb szerepet szánt a mai napon az elvileg legkönnyebb ellenféllel szemben, ugyanis a korábbiakhoz képest eléggé felforgatott kezdővel álltak ki a szolnokiak.

A meccs első perceiben nagy adok-kapok ment - több faultot is beütött a két csapat, amelyeket rendre 2 büntetők követtek, nem sok akcióból nem született végül pont, így alig több mint 3 perc elteltével már 11-11-et mutatott az eredményjelző. A magyaroknál Rakics Miljan és Tomislav Ivosev vitték a prímet, ők szállították a pontok nagy részét, míg a túloldalon a kanadai centert, Adam Folkert nem sokszor sikerült szabályosan megállítani, a szintén kanadai nemzetiségű irányító, Tut Ruach pedig két tempóval is jelentkezett. Ascserics mester időt is kért, mert védekezésben egészen biztosan nem azt látta viszont, amit korábban utasításba adott játékosainak. Az egy perces szünetet követően jócskán behúzták a kéziféket a csapatok. Keller Ákos két Simon Balázs-passzt követően tudott két könnyű kosarat dobni, Rakics pedig két büntetővel kialakította az addigi legnagyobb különbséget a 6. perc végén (17-11). Ha azt gondolta volna az Olaj, hogy ennyivel meg is roppantotta az első napon a Pakstól kiütéses vereséget szenvedő cseheket, akkor tévedett, ugyanis összekapta magát az Ostrava - a 8. perc közepén egy kihagyott Keller-zsákolás után Ruach tempója újra az egyenlítést jelentette (17-17), sőt, a negyed utolsó percének közepén megint hárommal ment az Ostrava (18-21). Hogy végül nem hátrányban kellett az első felvonást követő szünetre mennie az Olajnak, arról Vojvoda Dávid egy 2+1-es akcióval gondoskodott, de összességében a védekezés miatt nem lehettek túlságosan elégedettek a szolnokiak.

A második játékrész elején csak tüzeltek a csapatok, de nem töltöttek - az első perceket eladott labdák mellett kihagyott hárompontosok díszítették. A csehek lendülete teljesen elfogyni látszott, támadásban nemcsak a négy perc alatt dobott 0 pont jelezte ezt, hanem hogy képtelenek voltak helyzetekig jutni, általában kihagyott tripla lett a vége, már ha nem adták el addig a labdát. Az Olajnál sem ment minden gördülékenyen, de Lóránt Péter kezdett belelendülni - pontokkal, lepattanókkal dominálta ezt a szakaszt, vezetésével a 14. perc végére nyolc pontos előnyt alakított ki magának a Szolnok (29-21). Megint nem jelentett azonban semmit pár percnyi nagyobb különbség a két fél között, a csehek ugyanis három egymást követő támadást fejeztek be ziccerrel, egyetlen perc alatt dobtak hat pontot, így a 16. perc közepén Ascsericsnek újra időt kellett kérnie (30-27). Ezúttal használt a fejmosás, az Olaj visszaváltott a szigorított védekezésre - blokkok, szerzett labdák is megjelentek az ezt követő időszakban, aminek az eredménye az lett, hogy a 30-29-re felzárkózó Ostrava ellen egy 9-0-ás sorozatot futottak a félidőig hátralévő időben könnyű kosaraiknak köszönhetően, és mivel Folker kihagyta mindkét büntetőjét a negyed végén, így 10 pontos előnnyel várhatta a magyar együttes a folytatást (39-29).

A nagyszünet után gyakorlatilag ugyanaz történt a pályán, ami az első negyedben is - alig volt olyan támadás, amelyet ne kosár zárt volna le. A meccs első kosarát szerző, majd utána abszolút csendben maradó Amir Alic nyitotta megint a pontgyártást, kettő perc alatt 8 pontot szerzett, de csökkenteni csak ideig-óráig tudta a két gárda közti távolságot, mivel mindig jött válasz a túloldalról. Miután a 24. percben ugyanúgy nézett ki a meccs, mint a negyedikben - a negyedbeli eredményjelző 11-10-et mutatott, borzasztóan sok pont esett mindkét oldalon -, így Ascserics megint taktikai értekezletet tartott egy időkérés formájában (50-39). Egy ideig sikerült is újra összerántania az Olajnak a védekezést, hiszen a következő két és fél percben mindössze 3 pontot kaptak, de utána megint lazábbra váltottak, így hiába szállította futószalagon a pontokat Ivosev, olyan rettenetesen nem sikerült elhúznia a szolnokiaknak az utolsó 10 perc előtt (65-51).

A negyedik negyed első percében még annyira élesek tudtak maradni a felek, amennyire egy ilyen találkozón, ilyen állásnál lehet, újra felváltva estek a pontok, ezt követően viszont viszont a felvonás feléig leginkább Luka Markovics 5 pontját, közte egy 2+1-es akcióját lehet kiemelni, amivel egyébként 20 pontra nőtt a differencia a két gárda között (77-57). Pontatlanná vált mindkét együttes, nagyon sok dobás kimaradt, könnyebb helyzeteket is elrontottak mindkét oldalon, érződött, hogy ebben a találkozóban ennyi volt. Amiből sok volt ebben a periódusban, az szolnoki támadópattanó, amit egyébként egész meccsen kiválóan szedtek Keller Ákosék - a csehek palánkja alatt 23 Ostrava-pattanó mellett 17 szolnokit jegyeztek fel a statisztikusok. Három és fél perccel a vége előtt még időt kértek a csehek, el is kezdték kicsit kozmetikázni a különbséget, de Keller pontjaival tisztes távolságban tartotta őket az Olaj, akik végeredményben 83-71 arányban győztek, ezzel három győzelem mellett nulla vereséggel megnyerték az I. Morgen Ferdinánd Emléktornát.