Megérdemelt szombathelyi siker az Olaj ellen

A Magyar Kupa negyeddöntőjének első mérkőzéseit játszották ma este, amelynek egyik párosításában a szombathelyi Falco, azaz jelenlegi nevén a SZOVA-Trend Optika KC Szombathely fogadta a címvédő Szolnoki Olaj KK együttesét. Az extázisban kezdő hazaiak "némi" meglepetésre 15 percig abszolút uralták, kezükben tartották a találkozót, ám ezt követően egészen a harmadik negyed végéig a szolnokiaknál volt az irányítás. A záró felvonásban aztán nagyot küzdöttek a szombathelyiek, 79-73-ra nyertek, tehát hat pontos előnyt szereztek a pénteki, szolnoki visszavágóra.

Magyar Kupa, negyeddöntő, első mérkőzés

SZOVA-Trend Optika KC Szombathely - Szolnoki Olaj KK 79-73 (22-14, 22-22, 13-22, 22-15)

SZOVA-Trend Optika KC Szombathely: Kálmán 21/6, Simon 1, Will 9/3, Ivosev 13/3, Zagorac 20/9.
Csere: Szanati 4, Harazin 9, Váradi 2, Rubin -.

Szolnoki Olaj KK: Florence 8/6, Horváth 9/9, Sehovics 8, Bell 2, Báder 26.
Csere: Gay 3/3, Simon -, Németh 3/3, Szabó 6, Fodor 8.

Sokkal jobban kezdtek a hazaiak, támadásban jóval koncentráltabbnak tűntek, megcsinálták azokat a figurákat, amiket előre elterveztek, a dobásaik pedig pontosak voltak. A túloldalon a szolnokiak nagyon álmosan kezdtek, lassan is járt a labda náluk, túl sok elképzelést sem lehetett felfedezni ekkor a játékukban, így alig több mint három perc után 9-1-nél Neno Ascserics azonnal időt is kért - amelyet a sokat mondó "What are you excepting?" ("Mire számítotok?") felháborodással kezdett saját játékosai felé. Az egyetlen kisebb probléma hazai részről a gyorsan begyűjtött három személyi hiba volt, de túl sok embert ez nem érdekelt ekkor hazai oldalon, ugyanis Zeljko Zagorac duplájával megvolt a közte 10 is az 5. perc elején (11-1). Második faultját is beütötte a szlovén center a játékrész közepén, de nem hozta őt le a pályáról Bencze Tamás, és a középjátékos vezetésével továbbra is tartotta, sőt, növelte előnyét a hazai együttes (18-5). Szead Sehovics próbált meg valami kosárlabdára emlékeztetőt előadni a vendégek részéről - ebből eleinte érdekes faultok, labdaeladások is lettek, de utána neki volt köszönhető, hogy nem nőtt tovább a differencia, közelebb azonban nem tudták magukat felküzdeni Báder Mártonék, 10 perc játék után nyolc ponttal vezetett a "Falco" (22-14).

A második negyed egy szempontból fordítva kezdődött, mint az előző - most a Szolnok szedett össze bő két perc alatt négy csapatfaultot -, a pontszerzés tekintetében viszont ugyanaz volt a felállás, mint a meccs legelején. Az Olaj tanácstalanul próbálta feltörni ellenfele védekezését, borzasztóan sokszor adták a labdát, kintről pedig képtelenek voltak betalálni. A szombathelyiek sem játszottak már hiba nélkül, ennek ellenére a 23. perc közepén 13-mal mentek már, mikor megint időt kért Ascserics (27-14). Sokat nem ért a mesteri intelem, továbbra sem nézett ki úgy a helyzet a pályán, hogy bármiféle változás állna be a játék menetében, egyedül Ivosev harmadik hibája zavarhatta meg kicsit az idilli környezetet, a negyed felénél 36-19-re mentek Bencze Tamásék. Itt következett egy óriási fordulópont, némi meglepetésre ugyanis Fodor Márton vezetésével elkezdtek zárkózni a vendégek. A hazaiak mestere gyorsan időt is kért, de nem nagyon hatottak a taktikai tanácsok itt sem, összességében egy 9-0-ával visszatornázták magukat a szolnokiak 10 ponton belülre (36-28). Több volt a hiba ekkor a Szova-Trend Optika játékában, ezt pedig kihasználták Báderék, gyors kosarakkal büntettek a túloldalon, míg a hazaiak leginkább büntetőkből voltak eredményesek. Úgy tűnt, hogy még jobban megközelítheti ellenfelét az Olaj, de a félidőben még megvolt a hazaiak első negyedben megszerzett nyolc pontos fórja.

A félidei statisztikákban volt egy-két érdekesség. Nem volt túl nagy különbség a büntetőknél (8/11 vs. 7/11), de a másik két dobásfajtában igen. A Falco kiváló százalékkal dobott kintről, az Olaj pedig még örülhet is a 25%-ának azok után, hogy 1/8-cal kezdtek a triplavonalon túlról (4/8 vs. 3/12). A ketteseket sokkal jobban dobták a szolnokiak, de jóval kevesebbszer kísérleteztek bentről (12/24 vs. 10/13), ezek mellett sokkal több eladott labdájuk volt (6-11), és az előzetes várakozásokkal ellentétben a pattanócsatában is alulmaradtak az első 20 percben (18-14) - ilyen statisztikával nem volt meglepetés a hazai vezetés. A szombathelyieknél Kálmán László (11 pont, 4 gólpassz, 3 pattanó, 4 kih. fault) és Zagorac (14 pont, 4 pattanó) voltak a legjobbak, de dicséretet érdemel az ex-szolnoki Harazin Tamás is (9 pont, 2 pattanó, 3 szerzett labda). A túloldalon Sehovics az első (8 pont, 3 pattanó, 2 gólpassz), Báder (11 pont, 5 pont, 3 kih. fault) és Fodor (6 pont) a második negyedben próbálták meg magukkal húzni a többieket.

Fordulás után is sok volt a hiba vendég oldalon, de érezhetően élesebben jöttek ki a második félidőre, fel is jöttek négy egységre másfél perc alatt (48-44), de védekezésben még továbbra is csak keresték magukat. Ha nem egy-egy üres helyzetet engedtek a hazaiaknak, akkor megint jött a fault, nem telt el kettő perc sem, és megint megvolt náluk a négy hiba csapatszinten. Kicsit elkezdtek kapkodni mindkét oldalon a felek, gyorsindítások után könnyen, de talán nem a legegyszerűbb helyzetekből elszórt dobások, eladott labdák jellemezték mindkét oldalt ebben a periódusban, ez a káosz pedig a vendégeknek jött jobban - a negyed felét elhagyva Báder 18 és 19. pontja azt jelentette, hogy már csak három volt a differencia a két együttes között (53-50). Bencze Tamás időkérése nem nagyon adott lendületet övéinek, az Olajét viszont sikeresen megtörte - legalábbis ideig-óráig, Báder ugyanis továbbra is tarthatatlan maradt. A center büntetőjével 1:50-nel a negyed vége előtt egyenlített a Szolnok (55-55), Florence triplájával pedig már vezetett is a 30. perc kezdetén. Váradi Benedek még válaszolt Florence kosarára, így minimális különbséggel vezetett csak az Olaj a záró felvonás előtt (57-58). A Szombathely teljesen megállt támadásban, ezt jól mutatja negyedbeli 13 dobott pontjuk is, láthatóan elfáradtak némileg fejben, sokszor az egyszerű döntések helyett a bonyolultabbat választották, és ami korábban bement, az ebben a szakaszban már nem.

A negyedik negyed elején jelezte a hazai gárda, hogy ugyan a tendencia nem nekik kedvezett ekkor, de semmiképp nem adták még fel a meccset. Bár többször is úgy tűnt, hogy a vendégek könnyedebben játszanak már, de nagyot küzdött ekkor a hazai gárda. Előbb csak tartották magukat Will Tamás, Ivosev és Kálmán kosaraival - utóbbi a második félidőben első pontjait jegyezte a 34. perc elején egy triplával -, majd büntetőknek köszönhetően megint elkezdték az elszakadást ellenfelüktől - egy Fodor technikait követően 72-66 volt az állás három perccel a záró sípszó előtt. Az Olaj mintha kicsit meg is nyugodott volna azzal, hogy felálltak -17-ről, abszolút elvesztették azt a fonalat, amellyel a 15. és a 30. perc között többnyire irányították a találkozót, megint csak ad hoc módon támadtak, ezt pedig a hazaiak kihasználták. Több extra kosarat is szerzett ebben a periódusban a Kálmán vezette SZOVA-Trend Optika, és a végére elérték azt, hogy szinte teljesen lenullázták a szolnokiak korábbi erőfeszítéseit, újra elhúztak egy tízessel másfél perccel a találkozó vége előtt (78-68). A végén valamit még kozmetikáztak a vendégek, ami a visszavágó szempontjából nem is mindegy, de fordítaniuk már nem sikerült, 79-73 arányban, teljesen megérdemelten nyert a gödörből most már egyértelműen kikerülni látszó szombathelyi csapat.

Bencze Tamás: Nagyon örülök, mert jórészt sikerült megcsinálnunk azt védekezésben, amit elterveztünk. Egyedül talán a második negyedben volt egy olyan periódusunk, 17 pontos előnyünk után, amikor átrohantak rajtunk, ezt nem kellett volna. Ettől függetlenül büszke vagyok a srácokra. Az elején és a végén is extázisban játszottunk. A kettő között azért látszott, hogy mi nem ehhez a ritmushoz vagyunk hozzászokva, ez volt tíz nap alatt a negyedik éles meccsünk, nekünk ez sok, persze mi nem is ehhez alakítottuk a keretünket. Ez a hat pontos győzelem arra mindenképpen elég, hogy elhihetjük, hogy meg tudunk verni akár egy ilyen erős csapatot is. Ettől függetlenül azt gondolom, hogy a párharc esélyese még most is a Szolnok. Kisebb csoda kéne ahhoz, hogy nyerjünk a Tiszaligetben, de nem szabad, hogy kishitűek legyünk.

Neno Ascserics: Hogy mi hiányzott? A hozzáállásunk. A meccs előtt elmondtam a játékosaimnak, hogy ez egy presztízs csata lesz, egy olyan csapat ellen, aki extrán motivált lesz és nagyon meg akar majd minket verni. Ha erre nem tudunk válaszolni, akkor nem lehet más eredmény, csak vereség. Sajnos ez pont így történt, már rögtön az első negyedtől dekoncentráltak voltunk. Hiába jöttünk vissza 17 pontos hátrányból, ma nem érdemeltünk győzelmet. Ez teljesen egyértelmű, hogy ilyen hozzáállással nem lehet egy ilyen meccset megnyerni. A pénteki visszavágóig még van két napunk, nagyon remélem, hogy addig fejben rendezni tudjuk ezeket a dolgokat.