Megint jól küzdött a Falco, de az Olaj söpört

Az NBI A-csoportjának negyeddöntőiben egyetlen olyan párharc volt, amely a harmadik meccsen továbbjutót hozhatott - a címvédő Szolnoki Olaj KK együttese a Tiszaligetben fogadta a Szova-Trend Optika KC Szombathely csapatát. Az összecsapásnak 2-0-ás előnnyel vágott neki a jóval esélyesebb hazai alakulat, amely ezúttal sem volt túl meggyőző a találkozó kezdeti szakaszában, ám a második negyedben elrendezték a vitás kérdéseket, és hiába kapaszkodott nagyot a szombathelyi együttes a harmadik negyed végén és a negyedik felvonás elején, a végén megint simán nyert az Olaj és 3-0-ás összesítéssel továbbjutott az elődöntőbe.

Szolnoki Olaj KK(2.) - Szova-Trend Optika KC Szombathely(7.) 80-61 (23-22, 20-6, 12-18, 25-15)

Szolnoki Olaj KK: Simon B. 9/3, Sehovics 15/9, Kalve 5/3, Bell 14/3, Báder 15.
Csere: Horváth 10, Szabó 2, Gay -, Németh 5/3, Fodor 3/3, Markovics 1.

Szova-Trend Optika KC Szombathely: Kálmán 19/9, Simon L. 7/3, Will 4, Ivosev 10/3, Harazin 2.
Csere: Bognár 7/3, Szanati -, Váradi -, Stafford 9/9, Jarosevits 3, Perl -.

A párharc végeredménye: 3-0 a Szolnoki Olaj KK javára

Némi meglepetésre ezúttal az irányító, James Florence maradt ki a négy szolnoki külföldi közül, helyét Simon Balázs vette át a kezdőben, de a szokásosnál magasabb szerkezettel kezdett az Olaj, hiszen Szead Sehovicsot, Ernests Kalvét és Rashad Bellt is a pályán találta a kezdő sípszó. Azonnal magához ragadta a kezdeményezést a szombathelyi együttes. Előbb Simon László, majd Tomiszlav Ivosev talált be, és hiába egyenlített Báder Márton duplája után Bell 2+1-ével a hazai alakulat a 3. perc elején, a Falco maradt lendületben. Ivosev ugyanennek a percnek a végén kintről is betalált - ezzel már több mezőnykosara volt, mint szerdán, az első meccsen összesen -, Will két pontos dobásának köszönhetően pedig négy perc játék után héttel mentek a vendégek, jött is az első időkérés Neno Ascserics részéről (5-12). Az első két meccsen nagyon jól játszó Harazin Tamás az ötödik percben megkapta második faultját, így kénytelen volt őt leültetni Bencze Tamás, de a szombathelyiek nem torpantak meg - legalábbis nem azonnal.

Sehovics és Simon ugyan kétszer is betaláltak kintről, Ivosev viszont két büntetővel válaszolt, majd jött a Harazin helyére érkező Bognár Kristóf a 7. perc elején, kosarának köszönhetően öt ponttal még mindig jobban álltak a vendégek (11-16). Az viszont már ekkor is látszódott, hogy a meccset nagyon összeszedetten kezdő Falco támadásban pontatlanabb lett, nagyon sokat hibáztak és sok faultot is begyűjtöttek, emiatt védekezésben sem lehettek olyan agresszívek, mint a mérkőzés kezdeti szakaszában. Báder majd Simon pontjaival egyenlített is az Olaj a 8. perc elején (16-16), és bár Bognár egy triplával újra jelentkezett, de Sehovics azonnal válaszolt, Bell kosarával pedig ugyanennek a percnek a végén már vezetett is a Szolnok, először a meccs folyamán, ezúttal Bencze Tamás kért időt (21-19). A hátralévő két percben megint jól kosárlabdázott a vendég alakulat, de a büntetőikkel nem gazdálkodtak jól, hatból csak hármat dobtak be, a túloldalról pedig Sehovics egy duplával válaszolt, így egy ponttal jobban állt az Olaj az első 10 percet követően (23-22).

A második negyed eleje nagyon kosárszegényre sikeredett. A kulcsjátékosait éppen padoztató Falco képtelen volt a gyűrűbe találni, csak a kezdők becserélését követően, a 14. perc legelején, Kálmán büntetőjének köszönhetően tudtak kosarat szerezni a felvonás folyamán először - és a szombathelyiek irányítója is mindössze egyet dobott be a két megítélt egypontos közül. Nagy szerencséjük volt, hogy ebben a szakaszban a hazaiak sem a legjobb formájukat hozták, összesen két kosárra futotta erejükből a három perc alatt, így lényegében nem változott a különbség, minimális előnnyel vezetett az Olaj (27-23). Nem sokban változott a játék a negyed közepéig, a 15. perc közepén Báder egy 2+1-gyel tolta meg kicsit csapata szekerét, a következő támadás után pedig Harazin faultolt rajta egyet, és bár csak az egyik büntetőjét értékesítette az Adria Ligában is az egyik legjobb egyéni teljesítményt nyújtó center, Harazin nagy bajba került, mert ez már a harmadik hibája volt - ennek ellenére Bencze Tamás a pályán hagyta (31-23).

A 17. percben kezdett csak éledezni a második negyedben eddig a pontig nagyon gyenge teljesítményt nyújtó Szombathely. Előbb Simon László dobott két büntetőt, majd Báder újabb kosarát követően Kálmán válaszolt, a két támadás alatt dobott négy pont pontosan hárommal volt több, mint amennyit az ezt megelőző hat perc során sikerült szereznie a vendégeknek (33-27). Az ébresztő azonban nem tartott sokáig. Németh István első kosarát szerezte rögtön ezután, majd Báder előbb labdát szerzett Kálmántól, majd Sehovics rontott dobását követően támadópattanót szedett és visszatette a labdát, jól, időt is kértek azonnal a vendégek a 17. perc végén (37-27) - de nem elég korán, Kálmán ugyanis technikait kapott, ebben a párharcban már nem először. Az eddig a pillanatig pont nélkül álló Horváth Ákos egy perce következett - megint a második negyed végén. Előbb a technikaiért megítélt büntetők közül egyet, majd az akciót követően még két egypontos értékesített, egy támadással később pedig egy duplát tett a helyére, így a 19. perc kezdetén 15-re nőtt a Szolnok előnye (42-27), erősen úgy tűnt, hogy eldőlt a találkozó és a párharc is - főleg mivel még a félidő vége előtt beütötte Harazin a negyedik hibáját is, a különbség pedig maradt 15 a nagyszünetre (43-28).

A harmadik felvonás szinte ugyanúgy indult, mint a második - alig tudtak a gyűrűbe találni a felek. Harazin két büntetővel nyitott, majd a 23. perc végén Kálmán talált be kintről, így 10 pontra feljöttek a vendégek (43-33). Kisebb probléma volt, hogy ekkor már nemcsak Harazin, hanem Ivosev is beszedte negyedik személyi hibáját, őt le is ültette Bencze a kispadra, mielőtt kipontozódott volna a szombathelyiek legjobbja. Az iszonyatos pontszegénység a következő három percben is folytatódott, de ezúttal már a szolnokiak is beszálltak legalább. Horváth egy 2+1-es akcióval szerezte meg csapata első pontjait a negyedben a 24. perc elején, majd Báder talált be a 25. perc közepén, hogy visszaállítsa a félidei 15 pontos differenciát (48-33). Kálmán ugyan válaszolt a 26. perc végén, de innen komoly hullámvasút indult a negyedből hátralévő négy perc során (48-35).

Előbb Sehovics majd Horváth 2-2 pontjával kialakult az összecsapás eddigi legnagyobb különbsége (52-35), majd ezt követően a Falco utolsó erőtartalékait is mozgósítva megpróbált felkapaszkodni ellenfelére, és némileg sikerült is neki. Kálmán egy hármassal jelentkezett a 27. percben, majd két eladott labdából két könnyű kosarat kaptak a hazaiak - előbb Ivosev labdalopását Jarosevits Róbert váltotta pontokra, majd a cserecenter csente el a játékszert és Brian Stafford köszönt be kintről, újra 10 pont alá mászott a szombathelyi alakulat, a 29. perc elején időt is kért Neno Ascserics (52-43). Németh ugyan betalált kintről, miután visszatértek a csapatok a parkettre, ám Stafford megint betalált a triplavonalon túlról, így a harmadik játékrész végére megmaradt a két perccel korábban kialakult 9 pontos differencia a két fél között (55-46).

Az egyébként teljesen átlagos, legtöbbször nem túl sok hasznot hajtó Stafford annyira beindult, hogy a negyedik negyed is az ő triplájával kezdődött, 9 pontja gyakorlatilag pont az a meglepetéskategória, ami kellett ahhoz a Falcónak, hogy egy szoros meccset tudjon játszani a Tiszaligetben is, és ez ekkorra megint valósággá vált, hiszen hat pont volt csak a Szolnok fórja (55-49). A sok személyhiba kezdett nagyon rosszul mutatni a vendégeknél, az Olaj négy büntetővel verte vissza a szombathelyiek rohamát és Simon László is beszedte negyedik faultját, ő is a kipontozódás szélére sodródott (59-51). Kálmán triplájával már öt pontra zárkózott a Falco, ám Bell két könnyű kosárral kicsit lehűtötte a kedélyeket, a 34. perc közepén időt kért Bencze, hogy rendezze a sorokat (63-54). A honosított amerikai nagyon beindult, mert bár kihagyott egy büntetőt, Kálmán újabb duplájára egy hármassal válaszolt, alig több mint egy perc alatt szerzett 8 pontot, így öt perccel a vége előtt 11 volt közte (67-56).

A baj csak tetéződött a vendégek szempontjából a 36. perc közepén, amikor Harazin Simon Balázsnak ütött oda egyet - előbbi kipontozódott, utóbbi pedig két büntetőt értékesített (69-56). Az egész második félidőben kitűnően játszó Kálmán megint eredményes volt, ám 2+1-es akciójára Fodor Márton egy perccel később válaszolt is, majd a 38. perc közepén Sehovics is jelentkezett egy hármassal, így két és fél perccel a lefújás előtt nagyon úgy tűnt, hogy hiába a Szova-Trend Optika minden erőfeszítése, ezen az estén is fejet kell hajtaniuk a szolnokiak előtt (75-59). A vendégek mestere, Bencze Tamás természetesen még időt kért, hátha ki tud még valamit találni, de Luka Markovics büntetői és Kalve triplája után már a 20 pontot is meghaladta a különbség az utolsó előtti minutumban. A vége 80-61 lett, ezzel 3-0-ával továbbjutott a Szolnok az elődöntőbe, ahol az ASE - Körmend párharc győztesével találkozik majd.

A meccs teljes statisztikáját itt megtaláljátok!

Nenad Ascserics: – Egy fiatal, motivált szombathelyi csapatot győztünk le.  Pozitívum, hogy komolyan vettük a mérkőzést, de voltak rossz periódusaink. Fontos volt, hogy három meccsből letudjuk a párharcot, mert így lesz egy hét pihenőnk.

Bencze Tamás: – Amit ígértünk, azt teljesítettük, ezúttal is 40 percen át küzdöttünk, olykor jól is játszottunk, ha pontosabbak vagyunk még szorosabb is lehetett volna a végeredmény. Nem kell szégyenkeznünk a 0-3 után sem.