Meglepően sima szombathelyi siker

A szombathelyiek gyakorlatilag végig uralták a meccset a a Paks ellen a Horváth Zoltán Emléktorna második találkozóján, és megérdemelten győztek az egykori játékostársuk nevében rendezett felkészülési kupa második összecsapásán. Tóth Ádám nem játszott az ASE-ban és még két légiós is elkél majd ebben a paksi keretben, ám így is elég érdekes, hogy mennyire egyértelműen nyert a Bencze-alakulat.

IV. Horváth Zoltán Emléktorna, első nap

2013. szeptember 27., Szombathely

ASE Paks – SZOVA-Trend Optika KC Szombathely

70-91 (13-24, 22-21, 18-22, 17-24)

Paks: Kovács Á. 17/6, Medve 3, Körtélyesi 9, Szabó Zs. 15/3, Jones 9. Csere: Eilingsfeld 12, Kerpel-Fronius 5/3, Baki. Vezetőedző: Dzunics Braniszláv.

SZOVA: Tomic 20/6, Timberlake 15, Will 5/3, Zagorac 17/3, Szabó M. 14. Csere: Simon L., Harazin 6, Simon K. 2, Bazsó 3/3, Perl 6, Bognár, Bakk 3/3. Vezetőedző: Bencze Tamás.

Dzunics Braniszláv: - Sem a támadásunk, sem a védekezésünk nem volt olyan, hogy megnehezítsük a hazaiak dolgát. Az akarattal nem volt gond, de sok hibával játszottunk. A 28 eladott labdához képest még annyira nem is kaptunk ki... Sem belül sem kívül nem álltunk össze. Gratulálok a Falcónak!

Bencze Tamás: - Természetesen örülök a győzelemnek, de nem értékeljük túl, hiszen tudjuk, hogy a Paksból még két idegenlégiós hiányzik. Mi viszont sokat javultunk a zalaegerszegi torna óta. S úgy gondolom, van még tartalék a csapatban.

STATISZTIKA

A mérkőzés előtt Gráczer György, a SZOVA klubvezetője és Szombathely városa alpolgármesteri szinten tartott megemlékezést az Aréna Savaria aulájában, Horváth Zoltán, egykori kiváló válogatott kosaras emlékhelye előtt. Koszorúkat helyeztek el, mécsest gyújtottak és Gráczer ecsetelte Cece pályafutásának főbb mozzanatait. A kezdő sípszó előtt Horváth Sándorra is emlékeztek a találkozón résztvevők, aki 63 évesen hunyt el, s aki a Szombathelyi Televíziónál sokat foglalkozott a helyi kosárlabdával, a Falcóval. A meccs 18. percében pedig felállt a közönség, és végig tapsolta a nagyszünetig hátralévő időt, eközben Horváth Zoli meccseiről vágtak be képeket.

Az első negyedben a Tóth Ádámot nélkülöző ASE trénere, Dzunics Braniszláv elég hamar cserére szánta el magát, hiszen leginkább eladott labdákkal és nem túl masszív védekezéssel vétette észre magát a Paks. Úgy tűnt, leginkább Jarrod Jones-szal és Szabó Zsolttal volt elégedetlen a tavaly az Albával csakis aranyakat elérő szakember. Jött is helyettük Kerpel-Fronius Balázs, illetve Eilingsfeld János, vagyis két fiatal.

Mindez történt 6-13-as állásnál (ne feledjük, a Falco most vendég volt a kiírás szerint), ám nem sokat ért a cserebere sem, mert rövidesen már 6-25 állt az eredményjelzőn. Hogy esett meg mindez? Nagyon egyszerű a válasz: a szombathelyiek gyakorlatilag nem tudtak hibázni, szinte minden bement, amit rádobtak. Will Tamás, a Kálmán László éra utáni első csapatkapitány és Zeljko Zagorac brillírozott támadásban. S a pontkirály Timberlake még csak ekkor kezdett belemelegedni…

Eilingsfeld tartotta ekkor a frontot az ASE együttesénél, aki pályára lépése után elég hamar 6 pontig jutott. Mindenesetre az első negyed úgy ahogy van elúszott a Paks számára, s a másodikban sem tudott közelebb férkőzni a Falcóhoz. Amikor a szombathelyiek kiválóan játszó irányítója, Boban Tomic triplát dobott, már 19-31 volt az állás – erre a Szolnokról érkező center, Szabó Miklós még rápakolt egy duplát, amivel kezdett kellemetlen lenni a helyzet az ASE számára. Nincs mese, Tóth Ádám nélkül közel nem azt tudta nyújtani a Paks, mint vele a fedélzeten. Azt se feledjük, hogy van még légiós hely a Paksnál, így velük kiegészülve vélhetően erősebb lesz az alakulat.

Amúgy mindkét gárda rengeteg labdát adott el, erre tehát nem lehetnek büszkék egyik oldalon sem, ahogy a dobáspontosság sem verdeste a világszínvonalat most még az ASE gárdájánál. Ám a Szombathely ebben nagyot alkotott hiszen büntetőit hiba nélkül értékesítette minden hazai kosaras, és egyéb dobásmutatókban is remekeltek.

A harmadik negyed sokáig csak a légiósok kosarairól szólt, ebbe szólt bele Kerpel-Fronius, majd nagy sokára Szabó Zsolt. A különbség megállapodott 10-12 pont környékén. Aztán teljesen szétesett a Paks, hiszen a Szombathely egy 14-0-s szakaszt tudott repeszteni, aminek a fő vezére az ellenállhatatlan Zagorac volt (messziről, közelről), aki ekkor 9 pontot szórt rövid idő alatt.

A már több mint húsz ponttal vezető Bencze-legénység haladt a siker felé, méghozzá öles léptekkel. Ha nincs a paksi Kovács Ákos sorozatban elsüllyesztett 7 pontja ekkor, gyakorlatilag három negyed után győztest lehetett volna hirdetni.

A negyedik játékrészben hol húsz alá, hol a fölé nőtt a SZOVA előnye, és a fiatalok is jócskán szerepet kaptak. A meccs azonban nem ekkor dőlt el, hanem jóval korábban.