Nem bírtak Csorvásival és Dukiccsal

Melyik csapat töri meg rossz sorozatát? Ez volt a legfontosabb kérdése a 12. forduló szerdai nyitómérkőzésének, a Factum Sport – Szedeák alsóházi derbinek. A debreceniek eddig mind a 11 mérkőzésüket elveszítették, ráadásul legutóbb Nyíregyházán nagyon csúnya zakót szabtak rájuk (93-55). A Szeged a 3-2-es szezonrajtot követően immáron hat meccse nem tudott nyerni, így számukra is létfontosságú meccs várt Debrecenben.

Az „újoncok” kosaraival indult a találkozó, az egyaránt nemrég érkezett Stafford és Smith illetve a vendégeknél Jones is betalált. A Factumban a kezdőcsapatban helyet kapó Kenny Izzo triplájára Dukics válaszolt hasonlóan, így kiegyenlített volt a negyed eleje (7-7). A játékrész második felében Nebojsa Dukics percei következtek, a „Dudu” becenévre hallgató erőcsatár 11 pontot rámolt be a hazaiak gyűrűjébe, ráadásul Csorvási Milán is kihasználta fizikai fölényét a palánk alatt, így alaposan meglépett a Szeged (11-19).

Az első tíz percet követően 10 pontra nőtt a Szedeák vezetése, amelyet Kiss Zsolt triplája növelt tovább a második negyed elején. Hazai oldalon Kevin Smith kapta össze magát, az amerikai egymaga repesztett egy 7-0-ás Factum-rohamot (20-26). A negyed derekán igazi dobópárbajt vívott a két csapat: a szegedieknél Gurley, míg a túloldalon Stafford és Mladenovics szórt hármast, így ebből inkább a hazaiak jöttek ki jobban (26-31). Úgy festett ennél közelebb azonban nem tudtak férkőzni, sőt a félidőig mezőnydobást sem hibázó (7/7) Csorvási vezérletével visszaállították a vendégek a tíz pontos különbséget (29-39), amelyen végül Stafford javított a nagyszünetre.

A folytatásban egy fokozattal feljebb kapcsoltak a hazaiak. Izzo kétszer is eredményes volt a palánk alól, és Molnár József korai időkérése ellenére Smith zsákolásával csupán kettő pont volt a különbség a felek között (37-39). Nagyon beragadt a Szeged, öt percen nem sikerült mezőnykosarat szerezniük, aztán újfent Csorvási, Dukics duó törte meg csapatuk pocsék sorozatát – utóbbi negyedik hármasával 39-45-öt mutatott az eredményjelző. Talán úgy tűnt ez a szakasz megnyugtathatja a vendégeket, ám Cseh hárompontosával mindössze egyetlen pontra zárkózott a Factum! Rendkívül kiegyenlített vált a meccs, a vendégek – minő meglepetés – ezúttal is a már említett magasembereiknek köszönhetően tartották maguknál a vezetést. A 28. percben Jason Okrzesik hívta magához játékosait, ám ez sem segített azon, hogy a negyed vége a szegedieké volt: 46-47-es állás után egy 15-0-ás szakaszt repesztettek. Kiss Zsolt és Dukics is újabb hármast dobott és hiába remekelt 8 percig a Factum a negyedben a vendégek mégis tetemes előnnyel vonulhattak szünetre (48-62).

A záró szakaszban Stafford fújt riadót, ám a bombaformában játszó, magyarországi karriercsúcsát (28 pont) már ekkor beállító Dukics kosaraival tartotta előnyét a Szedeák (53-66). A Factum távoli dobásokkal próbált közelebb férkőzni és mivel Mladenovics és Kovács is betalált a 34. percre fel is zárkóztak hét pontra. Hazai időkérést követően Smith 21. pontjával folytatta jó szakaszát a Factum. Megint Csorvási szakította meg csapata rossz perceit és hiába a hazaiak minden erőfeszítése ismét tíz fölé nőtt a távolság (66-77) miután Gurley betalált távolról. Csorvásit képtelenek voltak tartani a hazaiak, a center pedig 2+1-ével megkoronázta teljesítményét.

A Szedeák Dukics és Csorvási parádés teljesítményével szakította meg rossz sorozatát. A Factum hiába zárkózott fel többször is, összességében végig az eredmény után futva szenvedte el 12. vereségét.

Factum Sport Debrecen – Naturtex-SZTE-Szedeák 66-80 (13-23, 18-16, 17-23, 18-18)
Debrecen, Oláh Gábor u., vezette: Földházi, Frányó, Fodor A.

Factum: Helmeczi 3/3, K. Smith 23/3, Stafford 15/6, Cseh 5/3, Izzo 7/3. Csere: Kovács I. 3/3, Vas, Mladenovics 10/6, Pék.
Szedeák: Fekete S. 2, Gurley 8/6, Jones 7/3, Dukics 28/15, Csorvási M. 26. Csere: Kiss Zs. 6/6, Tanács, Vida 3.