Olaj-siker a kőkemény jászsági rangadón

Egy hónappal ezelőtt a szolnoki gárda éppen Jászberényben mutatkozott be a 2012-13-as magyar bajnokságban. Akkor Báder Márton vezetésével 26 pontos, tükörsima győzelmet aratott az Olaj - azóta azonban több változás is történt. A szolnoki center időközben könyöksérüléssel kidőlt, ugyanakkor a Jászberény éppen ezen a poszton erősített a veterán Savo Djikanovic személyében. A szomszédvárak csatájának pikantériáját az is növelte, hogy a vendégeknél Soós Gábor, Szabó Péter és Szögi Ádám is egykori csapata ellen léphetett pályára.

Szolnoki Olaj KK - TOP COP Security Jászberény 71-64 (19-13, 19-16, 20-19, 13-16)

Férfi NBI/A. középszakasz, 6. forduló. Szolnok, Tiszaligeti Sportcsarnok. Vezette: Papp, Ádám, Király.

Szolnok: Simon (-), Horváth (5/3), Kalve (6), Gay (4), Szabó M. (17). Csere: Németh (3/3), L. Markovic (4), Florence (22/6), Bell (4), Trepák (4) Fodor (2).

Jászberény: Mladenovic (3/3), M. Markovic (7), Soós (22/9), Dramicanin (17/9), Djikanovic (10). Csere: Szabó P. (3), Horti (1), Molnár B. (-), Török (1), Szögi (-).

Hazai oldalon a légiósok közül ezúttal Sead Sehovic kapott pihenőt Nedeljko Asceric vezetőedzőtől, helyét a keretben Brandon Gay foglalta el, míg a vendégeknél Miljan Rakits nem öltözött át.

Rengeteg hibázott az elején a Szolnok, a Berény pedig nem finomkodott, 8-0-val kezdte az mérkőzést: Dramicanin triplát dobott, Djikanovic pedig két közeli kosara mellett már a 3. percben 5 lepattanónál járt. Jött is az időkérés szolnoki oldalon, amely után centerpercek következtek: Szabó Miklós és Djikanovic gyürkőzött a palánkok alatt, váltakozó sikerrel, ennek köszönhetően zárkózott a hazai csapat. Brandon Gay is aktivizálta magát, előbb csak támadóhibát vétett, után azonban két labdát is összeszedett védőoldalon, illetve két fontos középtávolit is bevágott. A hetedik percben ennek köszönhetően előbb utolérte, majd Kalve  gyors indításos kosarával meg is előzte ellenfelét az Olaj. A vendég időkérés sem segített, előbb Trepák dobott jó védekezés után, lerohanás végén (!) sima ziccert, majd Dramicanin adott szabálytalan zárást. Németh is játékra jelentkezett, palánkos triplával nyomatékosította, hogy nem lehet szabadon hagyni, majd Kalve újabb elfutásával hat pontos előnnyel mehetett pihenőre az Olaj. A Jászberény nagyon megállt a negyed második felében: miután Djikanovic leült pihenni, esetlegessé vált a támadójátékuk.

A második negyedet a Szolnok kezdte ellenállhatatlanul: Florence előbb könnyű kosarat szerzett, majd labdát, amiből Bell húzott egy embereset - először a meccsen 10 pont volt az alakulatok között. Djikanovic és Trepák különpárbaja hozott ekkor izgalmat a mérkőzésbe, amit a játékvezetők egy esetben páros személyi hibával is voltak kénytelenek büntetni. A szolnoki cseresor simán növelte a különbséget a Berény kezdőivel szemben, a fiatal Luka Markovic például beállása után két ziccert is értékesített és szerzett egy labdát - 27-13-ra vezetett a hazai gárda. Időkérés után a csarnokban tartózkodó Thomas Kelley-t tapsolta meg felállva a közönség, ám ettől a vendégek pörögtek fel, egyre több hibára kényszerítették a hazaiakat támadásban - az Olaj védekezése azonban 1-2 hibától eltekintve jól zárt, így sokáig nem tudott 10 ponton belülre kerülni a vendégcsapat. A negyed közepe hozhatott volna változást, ekkor kigyűlt a keményen védekező hazaiak fault-kerete, és felcsillant a remény - nem sokáig, Djikanovic nagyon buta módon, sípszó utáni kakaskodásért szedte össze a negyedik személyi hibáját, és le kellett ülnie. Markovic és Soós révén próbálta meg támadni a gyűrűt a Jászberény, majd Dramicanin dobott triplát nagyon hosszú idő után - hét pontra fel is hozta csapatát. A negyed végén közelebb is kerülhettek volna, mert a hazaiaknál minden kifelé perdült, azonban hat büntetőjükből ötöt is elhibáztak, Kalve pedig büntetett a félidő utolsó pillanataiban.

Szigorú védekezéssel kezdett mindkét gárda, az Adria Liga hangulat tehát nem változott. Mladenovic triplájával és Markovic duplájával 4 pontra jött fel rögtön a Berény, majd Florence két tempója között Dramicanin mutatta meg, hogy azért a vendégek is tudnak büntetőzni. A március hónap legjobbjának választott légiós ezután labdaszerzés után zsákolt, majd a régóta csendes Djikanovic pörkölt be egy középtávolit. Mégis nőtt a különbség, mert a vendégek centere faultjai tudatában elég puhán védekezett, amit Szabó Miklós többször is büntetett, és Florence sem lassított, triplát is szórt. A negyed derekán az első játékrészhez hasonlóan most is nagyon leállt a Berény, az Olaj pedig 53-40-re elhúzott. Földi Sándor időkéréssel próbálta rendezni a sorokat, és Soós Gábor triplájával közelebb is lopakodtak fiai. Horváth Ákos is hárompontossal próbálta meg lelohasztani ellenfele játékkedvét, azonban a Szögi-Szabó páros révén nagyon pörgött védőoldalon a Berény, Dramicanin pedig megint beszórt egy hármast, amivel tízen belülre hozta vissza övéit. Trepák a legjobbkor, a negyed végén harcolt ki és dobott be 2 büntetőt, így 58-48-cal fordulhattak a felek a negyedik negyedre.

Dramicanin ziccerével jobban kezdett a Berény, és a játékvezetőkön múlott (véleményes volt, hogy érintette-e a gyűrűt a labda), hogy nem lett közte hat pont. Ami késik, nem múlik: Milos Markovic ugrotta le Horváthot és közeli kosarával 58-52-re feljött a vendégcsapat. Florence ekkor védő- és támadóoldalon is próbált segíteni, társa azonban nem nagyon akadt ebben a periódusban. Soós viszont két hármast is bevágott, majd két büntetőjével három pontra jött fel a Jászberény! A következő támadásban azonban három lehetőséget is kihagyott a vendégcsapat, a túloldalon pedig Szabó Miklós kétszer sem hibázott - ezek voltak a meccs kulcspillanatai, a vendégek egyre többet hibáztak, és egyszerűen képtelenek voltak mezőnykosarat szerezni, sőt a büntetőket sem tudták értékesíteni. A végén még Soós próbálta meg a lehetetlent, de nem volt már idő egy újabb nagy rohamra - nagyon kemény, nagyon hajtós meccset nyert meg a Szolnok, és tartja első helyét a középszakasz felsőházában.