Simán nyert az Olaj Jászberényben

A mai estén elkezdődött a magyar férfi kosárlabda bajnokság legfelső osztályának középszakasza, amelyben az Adria Ligából csatlakozó, egyébként címvédő és a középszakaszt három ponttal indító Szolnoki Olaj KK Jászberénybe látogatott, hogy összecsapjon a bajnokság legjobb formában lévő együttesével, a sorozatban kilenc győzelmet begyűjtő Top COP Security Jászberényi KSE-vel. A mérkőzésen aztán a papírforma érvényesült, a szolnokiak az első negyed második felében megléptek ellenfelüktől, itt megszerzett komoly előnyüket mindvégig meg tudták tartani, és végül simán hozták a mérkőzést.

NBI, A csoport, középszakasz, felsőház, 1. forduló

TOP COP Security Jászberényi KSE (0-1) - Szolnoki Olaj KK (1-0) 68-94 (11-26, 21-27, 24-17, 12-24)

TOP COP Security Jászberényi KSE: Rakics 11/3, M Markovics 9, Soós 14/6, Horti 9/3, Dramicsanin 9/3.
Csere: Török 9/3, Mladenovics 7/3, Szabó P -, Szögi -, Molnár -.

Szolnoki Olaj KK: Florence 16/12, Németh 2, Sehovics 10/6, Szabó M 8, Báder 19.
Csere: Gay 12/12, Horváth 7/3, Simon 9/3, Trepák -, Fodor 7/3, Bell 4, L Markovics -.

A vendég együttesben Báder Márton, Horváth Ákos és Rashad Bell is visszatért a pályára. Az első negyed első felében ennek ellenére egyáltalán nem látszott semmiféle különbség a két gárda között, sőt, a Jászberény még vezetett is ekkor (9-6). No nem a támadójátékuk volt ellenállhatatlan, hiszen az öt és fél perc alatt elért kilenc egység soknak egyáltalán nem mondható, de hátul egészen jól védekeztek, a Szolnok is megtette azt a szívességet, hogy pontatlanul próbálkozott - leginkább a centerek, Báder Márton és Szabó Miklós játékát erőltették, de ebben a periódusban még kevés sikerrel -, így a hazai publikum elégedett lehetett a meccs nyitányával. Nem úgy a negyedből hátralévő négy és fél perccel, ami kritikus szakasza volt a mérkőzésnek. Az Olaj ugyanis előbb két duplának köszönhetően fordított (9-10), majd az utolsó három percben öt darab triplával jelentkezett, amelyből az amerikai James Florence egymaga hármat vállalt. A kapott pontok oldalon már így is nagyon sok szerepelt a JKSE-nél, azonban a nagyobbik gond az volt, hogy ezen időszak alatt mindössze egy Török Rolland kettest írhattak fel melléjük a statisztikusok, így nem kevesebb, mint 15 pontos hátrányba kerültek már az első 10 percet követően (11-26).

A második negyedben sem állt össze sokkal jobban a hazaiak védekezése, nagyon sok pontot kaptak az első négy percben - szám szerint 12-t -, viszont legalább támadásban összeszedték magukat. Ebben a szakaszban kosárra kosár volt a válasz, így sem a szolnokiak nem voltak képesek jobban elhúzni ellenfelüktől, sem a berényiek nem tudtak felzárkózni rájuk, 12-15 pont között mozgott folyamatosan a differencia. Ahogyan azonban az első felvonásban, úgy ebben is jobban sikerült a hajrá a vendégeknek. Előbb Brandon Gay állt csapata élére, három bedobott tripláját követően lett 16 egység lett az Olaj fórja, majd az utolsó három és fél perc Fodor Márton percei voltak, az irányító hét pontjával - és Szead Sehovics hármasával - ugyanis 20 pont fölé ugrott a két fél közötti távolság, a félidőben 21-gyel mentek a szolnokiak (32-53).

A nagyszünetben a statisztika is alátámasztotta a vendégek fölényét. A legnagyobb különbség a triplákban mutatkozott (3/11 vs. 10/16), az ebben a kategóriában mutatkozó differencia nagyjából meg is magyarázta a 21 pontos szolnoki vezetést. A ketteseket nagyjából hasonlóan dobta a két gárda (8/16 vs. 10/16), a büntetőkben pedig a jászberényiek voltak előnyben (7/10 vs. 3/4). Jobban pattanózott az Olaj (11-17), kevesebb eladott labdája volt (3-5), és azt is kiütközött, hogy jóval mélyebb merítési lehetőségeik vannak, ugyanis a 6-12-es faultarány ellenére sem volt semmilyen gondjuk. A hazaiak legeredményesebbje ekkor Soós Gábor (8 pont) és Török (7 pont) voltak, a leghasznosabb azonban Dramicsanin (4 pont, 4 pattanót, 3 gólpassz, 4 kih. fault), aki all-around játékával segítette csapatát. A túloldalon Báder (9 pont, 5 pattanó, 3 kih. fault) mellett Gay (12 pont, 4/6 tripla), Sehovics (6 pont, 2 pattanó, 2 gólpassz) és Florence (11 pont, 3/5 tripla) tartoztak a legjobbak közé.

Talán már elhitték az Olaj játékosai, hogy kezükben a találkozó, ugyanis a második félidőt egy 10-0-ás futással indította a Jászberény úgy, hogy mind az öt kezdője betalált - ők kezdték a harmadik negyedet is (42-53). Florence egy triplával jelentkezett a 25. perc közepén, ezzel elkezdődött a szolnokiak pontgyártása is a harmadik negyedben, Báder Márton pedig egymaga tartotta az ekkor Horti Bálint vezette hazai rohamokat, de újra meglépnie nem sikerült a magyar bajnoki címvédőnek, akármennyire is szeretett volna megint döntő fölénybe kerülni riválisával szemben - 15 pont volt a legnagyobb előnyük a játékrészből hátralévő időben, de ennél jobban nem sikerült meglépniük a hazaiaktól. A negyed utolsó pillanatai Sehovicsé és az ex-szolnoki Soós Gáboré voltak, de négy-négy pontjuk kioltotta egymást, végül az utolsó 10 percre 14 pontos vendég fórral fordultuk a csapatok (56-70).

Még mielőtt azonban akárkiben is kérdés merült volna fel, hogy melyik csapat nyer ezen a mai napon, a vendégek tudatosították, hogy ők ma itt nem akarnak 20+ pontos előnyből vereséget szenvedni, úgyhogy kettő és fél perc alatt futottak egy 8-2-es rohamot, ezzel visszaállították a 20 pontos differenciát (58-78), innentől kezdve igen nehezen volt elképzelhető, hogy a hazaiak még egyszer képesek lesznek közel kerülni hozzájuk. Rakicsék becsülettel próbálkoztak ezt követően is, hajtottak, küzdöttek, de képtelenek voltak hátul megállítani a szolnokiakat, Simon Balázséknak mindenre volt válaszuk, sőt, a meccs végére egyre jobb húztak el megint a berényiektől, végül pedig 26 ponttal, 68-94 arányban nyertek.

Földi Sándor, a Jászberény vezetőedzője a lefújás után: "Nagyon gyengén kezdtünk, védekezésben és támadásban egyaránt. A szolnokiak viszont extrán dobtak az első félidőben, s így alakult ki a félidei nagy különbség, ami rányomta a bélyegét a folytatásra. A harmadik negyedben felzárkóztunk, ám a záró 10 percben felőrölt minket a bajnok. Gratulálok az Olajnak, nagyszerű játékkal vertek meg bennünket és tértek vissza a honi bajnokságba."

Nenad Ascerics, a Szolnok vezetőedzője a lefújás után: "Az első pillanattól az utolsóig komolyan vettük a találkozót. A kellő agresszivitással játszottunk és ezt kell tennünk a folytatásban is. Fontos mérkőzés volt a számunkra, hiszen jól sikerült a bemutatkozás a magyar bajnokságban ahol végig kontroll ala4t tudtuk a játékot."