Válogatottunk megúszta a kiütést Bulgária ellen

Sokáig úgy nézett ki, hogy nagy verésbe fut bele a magyar válogatott az ausztriai négycsapatos felkészülési torna nyitányán, a két Ivanovval felálló Bulgária gyakorlatilag 15 perc alatt eldöntötte a mérkőzést és 25 percig esélyt sem hagyott a negyedik edzőmeccsét játszó, de először nem Romániával küzdő nemzeti csapatunknak. Viszont mínusz 26 pontról is felállt az Ivkovics-legénység és egészen öt pontnyira faragta a különbséget, így tisztes vereséggel távozhatott a küzdőtérről.

Nemzetközi felkészülési torna, Oberwart, Ausztria

Magyarország - Bulgária 81 - 94 (13-24, 18-31, 31-22, 19-17)

A magyarok dobói: Simon B. 9/3, Ferencz 6/6, Vojvoda 16/6, Szabó Zs. 14/12, Tóth Á 1. Csere: Trotter 12, Keller 14, Wittmann 3/3, Tóth N. -, Lekli 6, Tóth G.-.

Szabó Zsolt triplájával indult a találkozó, de nagyon sok távoli dobása kimaradt a magyar válogatottnak, így a bolgárok átvették a vezetést. Obie Trotter törte meg a hosszú kosárcsendet, majd Keller Ákos is betalált, így 7-9-re zárkóztunk, de innentől kezdve csak egy csapat volt sajnos a pályán az első negyedben, és azok nem mi voltunk. Vojvoda Dávid egy kettessel jelentkezett, de eközben Bulgária 12 egységet is berakott a közösbe, így 7-9-ből nagyon gyorsan 9-21 lett az eredmény a szempontunkból. Tóth Ádám is csak egyszer talált be két büntetőből, így a negyed végén 11 ponttal álltunk rosszabbul, mint a bolgárok.

Az első negyed végén Szabó Zsolt jelentkezett triplával, úgy tudtunk egyáltalán ilyen különbségen belül maradni, de a második negyed is az ő trojkájával kezdődött, majd Trotter is betalált, a különbség azonban nem nagyon változott, továbbra is 11 ponttal vezetett az ellenfél, mikor időkérés következett (18-29). Védekezésben nem nagyon találtuk magunkat, és 18-32 után hiába szerezte meg Vojvoda az első kosarunkat betörést követően egy nehéz, de szép ziccerrel, azonnal kaptunk egy hármast a túloldalon, tovább nőtt a differencia a két együttes között (20-35). A következő bolgár akcióból újabb hármast kaptunk, de előtt Simon Balázs indításból, utána pedig középtávolról volt eredményes, így tartottuk magunkat, ideig-óráig - Ivanov ugyanis beverte az újabb hármast, ami után már 17-tel mentek a bolgárok. Vojvoda a védelmet szépen megbontva faragta a különbséget, majd Keller Ákos volt csapattársa, Simon gyönyörű pattintott passzát követően akkorát zsákolt, hogy a palánk másodpercekig himbálózott. A két szép akciót sajnos megint nem követte folyamatos jó játék, hihetetlen módon megint kaptunk egy triplát, majd Simon kezéből kivarázsolták a játékszert, Bulgária pedig már 19-cel vezetett (28-47) három perccel a félidő vége előtt. Keller egy jó büntetővel jelentkezett, de a bolgárok megint öt ponttal zsinórban, Trotter pedig masírozott be a festékbe, és szerzett kosarat egy floaterrel (31-52), Kaloyan Ivanov a félidő utolsó másodpercében bedobta az újabb triplát, ezzel 24 ponttal vezetett Bulgária 20 perc játékot követően (31-55).

A harmadik negyed legelején, egy bolgár kosár után kialakult a két csapat között a legnagyobb különbség, 26 pont. Vojvoda triplával válaszolt, majd Trotter szép passza után Keller ziccerével zárkóztunk 36-57-re, mielőtt jött volna az újabb bekapott tripla. Trotter közelivel jelentkezett, majd Simon ziccere közben goaltendinget fújtak - kis szépséghiba, hogy közte egy újabb hárompontost kaptunk, ezen a meccsen már a nagyon sokadikat. Az újabb tripla a bolgároktól azt jelentette, hogy visszaállt a 26 pontos előnyük. Szabó Zsolt negyedik jó távolija után megint távolról válaszolt Ivanov, Vojvoda viszont egy leindítás végén talált be közelről. Az üresre játszott Keller zsákolt, amivel emberemlékezet óta először jöttünk 20-on belülre (50-69). Trotter egy szép egykezessel tovább faragta a hátrányt, a mérkőzés során először költözött a momentum a magyar válogatott oldalára. Ferencz Csaba is beszállt a táncba egy sikeres hármassal, majd Keller blokkolta Ivanovot, aztán Ferencz a másik oldalról is triplázott. Ha beesett volna Wittmann távolija is 58-71-nél, akkor már újra csak 10 lett volna a differencia, de mi kaptunk hármast a következő bolgár támadás végén, sőt, kaptunk egy 2+1-et is, megint nagyon kinyílt az olló. Trotter alley-oop passzát Keller húzta a gyűrűbe, jelezvén, hogy kezd megjelenni az összhang a magyar válogatott támadásaiban. Szabó Zsolt egy nehéz tempóval zárta le a harmadik negyedet, 77-62-vel fordulhattak a felek a negyedik negyedre.

Az utolsó etap első magyar kosara is egy Trotter-Keller légpassz-zsákolás volt, amivel megint 13 pontra jöttünk fel, Lekli pedig egy jó kettessel mutatkozott be, majd Trotter is megtalálta őt a palánk alatt, 9 volt ekkor csupán a differencia, és még volt hátra hét perc a negyedből. Trotter egy sportszerűtlen hibát büntetett két jó egypontossal, aztán a védekezésünk egész jól működött, így mezőnykosarat perceken keresztül nem kaptunk. Simon triplájával már csupán nyolc pont volt a bolgár előny, Wittmann hármasa pedig azt jelentette, hogy újra meccsben van a magyar válogatott (76-81). Ekkor sajnos jött egy rossz ütemű passz Szabó Zsolttól, amit egy sikeres távolival büntetett a bolgár gárda. Négy perccel a vége előtt jött még két hiba, s máris újra 10 ponttal ment Bulgária. Újabb labdavesztésünket egy zsákolással büntette az ellenfél, ezzel már 15 volt oda, (újra) eldőlt a mérkőzés. Keller még jelentkezett két büntetővel, Vojvoda egy középtávoli tempóval, Lekli pedig közelről volt eredményes, de ez már csak a kozmetikázásra volt elég, végül 94-81-re kikapott a magyar válogatott!