Zo Williams kivégezte a Szolnokot

Az első negyedben még szoros volt a találkozó, ám utána fokozatosan ellépett az ASE. Bár a Szolnok több alkalommal is feljött öt pont környékére, Zo Williams minden alkalommal átlendítette a nehézségeken a piros-kékeket, akik végül simán nyerték a mérkőzést.

Atomerőmű SE - Szolnoki Olaj KK 90-74 (24-24, 26-16,18-17,22-17)

Paks, Gesztenyés úti Sportcsarnok, 1000 néző

V.: Pálla, Benczúr, Szabó

ASE: Williams 34/6, Levy 12, Vojvoda 21/6, Kámán 2, Tóth 14. Csere: Kovács 3, Idlet 2, Körtélyesi 2, Eilingsfeld , Kerpel-Fronius -.

Szolnok: Simon 7/3, Horváth 6/6, Sehovic 20/15, Kalve 1, Báder 18. Csere: Németh 3, Fodor -, Gay 6/6, Szabó 4, Bell 7.

Meglepetésként érte a magyar kosárlabda társadalom tagjait a hír, hogy az Atomerőmű SE közös megegyezéssel szerződést bontott spanyol vezetőedzőjével, Enrique Gutiérrez Garcaival. Igaz ugyan, hogy az elmúlt két fordulóban előbb Körmenden majd Kaposváron is vereséget szenvedett a csapat, azonban nem játszott lényegesen gyengébben, vagy más szellemiségben, mint a korábbi mérkőzéseken. A szakvezetés most látta elérkezettnek az időt, hogy egy váratlan döntéssel felrázza a kissé enerváltnak tűnő csapatot. A lépés ismerős, az elmúlt években már több alkalommal is eredményre vezetett. Hogy most mi sül ki belőle, az majd kiderül.

Ami a Szolnokot illeti,  a múlt héten bemutatkoztak a magyar pontvadászatban, mégpedig nem is akárhogy. Tükörsimán fektették két vállra a Jászberényt, ráadásul a saját csarnokában, ami nem kis fegyvertény, tekintve a hazai mérlegüket. A piros-feketék roppant erősek, ami az utóbbi időben fontos győzelmek formájában mutatkozott meg az Adria ligában. A csapat négy légiósa közül ezúttal az irányító poszton bevethető Florence maradt ki, azonban ez nem számottevő veszteség egy olyan csapat esetében, ahol csak ezen a poszton Simon Balázs, Fodor Márton vagy szükség esetén Németh István is bevethető.

Vojvoda Dávid szerezte az első kosarat, mégpedig rögtön egy triplát , amire Báder válaszolt egy dupla formájában. Ezt követően meglódult az ASE, Vojvoda beszórt egy középtávolit, majd Levy egy ziccert, faulttal együtt. Cserélt is a Szolnok, jött Németh István, aki szintén egy gól jó plusz büntető kombinációval nyitott, ám esetében a büntető is helyére került. Remek iramban kezdődött a találkozó, a paksiak felvették az Adria ligában edződő riválisuk tempóját. Tóth és Williams duplát, Simon triplát szórt, az előny pedig a Paksnál volt. Vojvoda két faultot is kiharcolt a következő két támadásban, szerzett is belőle négy pontot, Németh István pedig három faulttal a tarsolyában ülhetett vissza a padra, mindössze bő két perc után. A túloldalon Báder volt elemében, rendre jól pöcizte vissza a lecsorgó labdákat, védekezésben pedig igazi vezér volt. A jó védekezésnek meg is lett az eredménye, gyors indítások formájában, amelyek után könnyű kosarakat szerzett a vendégcsapat, és ha csak egy ponttal is, de átvette a vezetést. Magas szinten műveli ezt a sportot a Szolnok, ez látszott. Előbb Sehovics, majd Gay is beköszönt a vonalon túlról, és máris öt pont volt a vendégek előnye. Időt is kért Schmidt Béla, hogy rendezze egy kicsit sorokat. Szükség is volt rá, hiszen a meccsből eltelt nyolc perc alatt az ASE négy labdát adott el, szemben a szolnoki nullával, aminek köszönhetően ez idő alatt a vendégek 18-10 arányban vezettek a mezőnykísérleteket tekintve, ami komoly különbség. A szünet jót tett, az ASE összekapta magát egy kicsit, és két jó védekezésnek, majd befejezésnek köszönhetően ki is egyenlített a negyed végére! 24-24

Pontatlan befejezések jellemezték a második negyed kezdetét, mígnem Kámán egy fineszes megoldással meg nem ugrasztotta a vőket, és dobott egy szép kettest. Ettől a a társak is kedvet kaptak, előbb Vojvoda zsákolt, majd Williams tört be, és íratott újabb két pontot a neve mellé. Jól védekezett az ASE, a Szolnok pedig szinte kizárólag a triplákat erőltette ebben az időszakban, amelyek viszont az első negyedtől eltérően nem sültek. Nenad Asceric magához is rendelte a fiait egy taktikai megbeszélésre, miután már hattal ment a Paks. Vojvoda pedig továbbra is szenzációs volt! Ezúttal tripladobás közben vertek oda neki, ő pedig kíméletlenül büntetett. Közben a Szolnoknál pályára került Rashad Bell is, aki egy védekezésbeli elváltásnak köszönhetően rögtön be is köszönt. A hazai csapat továbbra is nagyon koncentráltan játszott, ám a befejezéseknél már be-becsúszott egy-egy hiba, amelynek köszönhetően nem tudták tovább növelni az előnyt. Körtélyesinek nem volt szerencséje, előbb a triplája pördült ki, majd a ziccere csorgott le, ám mivel közben faultolták, dobhatott kettőt. Az első be is ment, így az ő első pontja is megvolt. A túloldalon a sok rossz szolnoki kísérlet után Sehovics végre betalált a vonalon túlról, ám Zo Williams azonnal válaszolt rá, szintén egy triplával. Tíz ponttal ment ekkor az ASE, erre pedig kevesen számítottak. Sehovics újabb hármast szórt, nem bírtak vele a paksiak, már 11-nél járt. Zo Williams zseniális passzából Tóth Ádám zsákolt egy szépet, a Szolnok pedig ismét időt kért. Lett is eredménye, két gyors kosár formájában, amellyel pillanatok alatt lefelezte hátrányát a vendégcsapat. Ekkor Zo Williams vette hátára piros-kékeket, és két támadás alatt visszaállította a különbséget, majd Sehovics büntetői után lezárta egy ziccerrel az első félidőt. 50-40

A remek iramú első félidőt követően kellett is a pihenés a feleknek, különösen a kissé szertelenül és pontatlanul játszó szolnokiaknak jött jól szünet. A folytatást követően ugyanis bő másfél perc alatt betermeltek hat pontot, védőoldalon pedig elővették az Adria Ligában már többször megvillantott keménységüket, és gyakorlatilag megbénították a hazaiakat. Sehovic még csak egy büntetőt értékesített a kettőből, ám Báder ziccere és Horváth triplája már a helyén volt. Báder iskolajátékot mutatott be, magyar mezőnyben ritkán látható centermozdulatokkal operált. Büntetőkkel araszolgatott előre az Atom, Sehovics és Horváth pedig újabb hármasokkal tolta előre csapata szekerét. Fel is jött egy pontra az Olaj, Schmidt Béla pedig ismét időt kért, hogy megtörje egy kicsit az ellen lendületet. Egy kis lélegzethez jutott a hazai csapat, egy támadást kivédekeztek, Zo Williams pedig újfent nem hibázott a vonalról. Közben az ASE centerei is szépen gyűjtögették a faultokat, Idlet négynél, Tóth háromnál járt, így Eilingsfeld János birkózott a palánk alatt Báderrel és Szabóval. Ennek ellenére működött a hazai védekezés, sorra szerezték a labdákat, ám a szolnoki retesz is jól zárt, így a labdaszerzéseket nem követték könnyű kosarak. Minden egyes pontért keményen meg kellett küzdeniük a feleknek, a meccs pedig továbbra is remek volt. A kihagyott paksi büntetőket újabb labdalopások követték, ám ezúttal már a befejezés is rendben volt - előbb Vojvoda, majd Zo Williams értékesítette a lehetőségét, és mire lefújták a harmadik negyedet, újra 10 fölött volt a differencia! 68-57

Érett a meglepetés, de hátra volt még egy negyed, a Szolnok pedig komoly csatákat megélt csapat, amelyiknek nem szokása feladni. A Paks kezdte a negyedet, mégpedig Tóth és Levy révén két újabb duplával, és már 15 volt közte! Nenad Asceric ismét időt kért, immáron sokadjára a meccsen, láthatóan nem volt elégedett, de miért is lett volna? Annál inkább tetszhetett neki Bell két megmozdulása, amely öt pontot hozott a Szolnok konyhájára. Sőt, Sehovic sokadik triplája nem sokkal később még hármat, és máris csak hét volt a hátrány! A következő támadásnál Bell ütött oda csúnyán Tóth Ádámnak, amelyet sportszerűtlen hibával "jutalmaztak"  a játékvezetők, a játékvezetők, ám a paksiak legnagyobb bánatára a válogatott center csak egyet értékesített a két büntetőből, ráadásul a plusz támadást sem tudták eredményesen befejezni. Zárkózott a Szolnok, közeledett, ám Zo Williams minden felzárkózási kísérletnek útját állta. Az amerikai karmester egyértelműen idei legjobb meccsét játszotta, utoljára talán a tavalyi nemzetközi kupasorozat mérkőzésein játszott ilyen formában. Sorra eredményesen fejezte be a betöréseit, ráadásul szinte mindegyik után a vonalra is odaállhatott. A 35. percben Németh István ütött oda neki, aki ezzel ki is pontozódott. Az utolsó öt percre fordulva 13 pont volt a hazai előny, amelyet Jonathan Levy még meg is toldott kettővel egy gyönyörű zsákolás után. Báder két büntetőjével kicsit közelebb került a Szolnok, ám ekkor a hosszú ideje hallgató Vojvoda ismét hallatott magáról, és fordulásból a helyére küldött egy olyan triplát, ami után talpra ugrott az egész csarnok.  Kezdett fáradni a Szolnok is, az ASE pedig okosan tartotta az előnyét, és Zo Williams vezérletével órási meglepetésre simán kivégezte az "alapszakaszgyőztest". 90-74

Schmidt Béla: Nagyon boldog vagyok, de azt hiszem, ez természetes így beugróként. Örülök, hogy a srácok betartották azt, amit kértem tőlük. Nagy dolgokra nem kell gondolni, csak kisebb szakmai változtatások voltak. A legfontosabb az volt, hogy csapatként működjünk, száz százalékig egymásért dolgozzunk. Ez megvalósult, ezzel nyertük meg a mérkőzést.

Nenad Asceric: Nagyon rosszul kezdtük a meccset. Az ASE nagyon sok energiát mozgósított, remekül védekeztek, mi pedig nem tudtunk felpörögni. Megérdemelten nyertek.