A negyedik negyedben veszített az Olaj

Az Adria Liga 20. fordulójában a Szolnoki Olaj KK ellenfele az alapszakasz jelenlegi második helyezettje, a Crvena Zvezda volt. Az első három negyed nagyon kiegyenlített, szoros játékot hozott - előbb a vendégek, majd a félidő végén és a harmadik negyed jó részében a hazaiaknál volt a minimális előny -, ám a harmadik felvonás végén, illetve a záró játékrész elején megléptek az előzetesen a szerbek, és végül magabiztosan behúzták a találkozót.

Szolnoki Olaj KK (magyar, 5-15) - Crvena Zvezda (szerb, 14-6) 83-96 (19-21, 30-25, 17-24, 17-26)

Szolnoki Olaj KK: Florence 7/3, Sehovics 11/3, Kalve 7/3, Bell 11/3, Báder 10.
Csere: Horváth 13/9, Gay 7/3, Németh 6/3, Szabó 8, Simon 3, Fodor -.

Crvena Zvezda: Nelson 10, Rakocsevics 22/9, Scott 6, Szubotics 4/3, Samardziski 9.
Csere: Katics 8, Szavovics 17, Radivojevics 10/3, Cvetkovics -, Lazics -, Brown -, Szimonovics 10/9.

Új emberrel, a grúz válogatott Predrag Samardziskivel kezdett a tabellamásodik - a center egyébként a hét közben, a EuroCupban mutatkozott be a Zvezda színeiben. Kiválóan indított a hazai alakulat, hiszen alig több mint egy perc elteltével 5-0-ára vezettek a szolnokiak, de a szerbek nem véletlenül állnak ott a táblázaton, ahol, három perc alatt egy 9-0-ás futással fordítottak is, ráadásul eléggé könnyű kosarak által (5-9). Az Olaj nem esett össze - egy rosszabb periódus után miért is tette volna -, Ernests Kalve vezérletével még a negyed fele előtt egyenlítettek (9-9). A negyedből hátralévő 5 percben végig a vendégek voltak előnyösebb helyzetben, de öt pontnál nagyobb fórt nem sikerült kiépíteniük maguknak, a Szolnok pedig végig kapaszkodott utánuk - sikeresen. Az utolsó percben Gay duplájával még egyenlítettek is (19-19), de Szavovics két büntetőjével a Zvezda két pontos előnnyel zárta az első 10 percet (19-21).

A második negyed elején folytatódott az adok-kapok. Horváth Ákos triplájával előbb átvette a vezetést a hazai alakulat, majd visszavették azt a szerbek, de a szolnokiak továbbra is ott loholtak a nyakukban, így három perc elteltével továbbra sem változott a játék összképe és a különbség sem, Horváth újabb triplájával pedig a 14. perc közepén egyenlítettek is a magyarok (30-30). A negyed ötödik perce ezúttal is a vendégeknek sikerült jobban, 30-34-nél időt is kért Neno Ascserics, hogy kicsit rendezze a sorokat. Az intelem hatott, alig 40 másodperc kellett az Olajnak az egyenlítéshez, Báder Márton és Simon Balázs büntetőinek köszönhetően. A képlet ugyanaz maradt a félidő hátralévő részére is, az egykori Euroliga-pontkirály Rakocsevics tripláival próbált volna ellépni a Zvezda, a szolnokiaknak azonban mindenre volt válaszuk, így 2:20-szal a félidő vége előtt, vendég időkérésnél is 41-42-t mutatott az eredményjelző. Báder hat pontjával fordítani is sikerült az Olajnak, a nagyszünet előtt így már a Szolnok vezetett, igaz, nem túl nagy különbséggel (49-46).

A félidei statisztikákból is könnyen leolvasható, mennyire szoros volt az első húsz perc. Alig volt eladott labda a két csapatnál (3-1), mindkét oldal brutális hármasmutatót produkált, főleg a hazaiak (6/7 vs. 4/8), mindkét oldal hasonlóan dobta ketteseket (11/18 vs. 14/26), a büntetőknél sem mutatkozott túl nagy differencia (9/12 vs. 6/7), és nagyjából ugyanannyi pattanót szedtek a felek (12-14). Nagyon fontos volt, hogy az Olaj több lábon állt, nem 1-2 ember jobb teljesítményével vezettek a félidőben. A legjobbak Báder (10 pont, 4 kih. fault) és Rashad Bell (6 pont, 3 pattanó, 2 gólpassz) voltak. A túloldalon is többen nyújtottak jó teljesítményt, közülük is kiemelkedett Rakocsevics (12 pont, 3 kih. fault).

Fordulás után is megmaradt a különbség a két együttes között, viszont a hazaiak kettő perc alatt összeszedték a négy csapatszemélyit, így innentől büntetőzhetett a szerb alakulat (51-50). A küzdelem szorosságára továbbra sem lehetett panasz, az első félidő nagy részéhez képest mindössze annyi változott, hogy ezúttal a magyarok voltak végig előnyben, és a szerbek kapaszkodtak folyamatosan - hol egyenlíttek, hol felzárkóztak 1-2 pontra, de sem a vezetést nem sikerült átvenniük, sem a mérkőzés irányítását. A negyed feléhez úgy érkezett a két együttes, hogy már a vendégeknek is megvolt a négy csapatszemélyijük, és még mindig előnyben volt az Olaj, úgyhogy átvészelték ezt a nehezebb időszakot (58-57). A harmadik negyed második fele kicsit a bírókról is szólt, nem egy ítéletük borzolta a kedélyeket, és mindeközben fordított is a Zvezda, egy ponttal már ők vezettek a 29. perc kezdetén (64-65). Nagyon megálltak a hazaiak ebben a periódusban, Szabó ugyan zsákolt egyet a negyed végén, de így is négy ponttal vezetett a szerb együttes 10 perccel a végső sípszó előtt (66-70).

A záró felvonás eleje is a vendégeknek sikerült jobban, egy 2+1-es akció és egy dupla után már 9 ponttal vezettek a 32. perc kezdetén, messze a legnagyobb különbség volt ez a találkozón, időt is kért Ascserics mester (66-75). Sajnos sokat nem használt az edzői intelem, alig egy perccel később már 15-tel ment a Zvezda, így egy újabb hazai "timeout" szakította meg a játék menetét (66-81). Ennél is nagyobb probléma volt, hogy két perc alatt megint összeszedte a négy csapathibát a hazai együttes, úgyhogy a növekvő hátrány mellett már faultproblémákkal is küzdöttek. A nagy futások időszaka volt ez, hiszen két hazai tripla érkezett Sehovicstól és Horváth-tól, így 7 perccel a vége előtt Vlada Vukoicsics kért időt, hogy fiaival tanácskozhasson (72-81). A Szolnok lendületbe jött, a negyed felénél már csak 5 pont volt a lemaradásuk (76-81), de itt eszméltek is gyorsan a vendégek, és egy perc alatt hat pontjukkal újra 10 egység fölé tornászták előnyüket (76-87). Két és fél perccel a vége előtt még időt kért Neno Ascserics, de 13 pontos hátrányban már nem volt reális esély a felállásra, a végeredmény 83-96 lett.