A Zadar is fejet hajtott az Olaj előtt Szolnokon

Az Adria Liga utolsó előtti, 25. fordulójában a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK ellenfele a horvát Zadar együttese volt. Mint ismeretes, a találkozó tétje nem volt kicsi, hiszen az összecsapás előtt már biztos volt, ha győz az Olaj, akkor biztosan nem az utolsó helyen végez. A találkozón aztán szoros első másfél negyedet követően kezdett ellépni a hazai együttes, a második félidőben pedig végig kézben tartva az összecsapást diadalmaskodtak 90-79 arányban. Amellett, hogy a Splitet vagy a Zadart már biztosan megelőzik Báderék, az is eldőlt, hogy a Siroki mellett csak az első négy helyezett csapatot nem tudták legyőzni a Tiszaligetben.

Adria Liga, alapszakasz, 25. forduló
Szolnoki Olaj KK (magyar, 9-16) - Zadar (horvát, 8-17) 90-79 (23-23, 22-17, 20-19, 25-20)

Szolnoki Olaj KK: Florence 23/9, Horváth 9/3, Sehovics 12/3, Bell 14/3, Báder 5.
Csere: Szabó 2, Gay 13/9, Simon 4, Kalve 6, Trepák 2.

Zadar: Thorne 3, Ramljak 5, Delas 17/6, Travis 14, Kastropil 5.
Csere: Nurkic 11, Vrbanc 20/9, Prostan -, Ivanov 4, Krasic -.

Nagyon jól indult a találkozó a szolnokiak számára, leginkább James Florence-nek és Rashad Bell-nek köszönhetően - előbbi két labdát szerzett és egy 2+1-et értékesített az első percben, utóbbi pedig hét ponttal terhelte meg a vendégek gyűrűjét az első négy perc alatt. Hiába vezetett azonban egy villámrajttal 5-0-ra a hazai együttes, a horvátok felszívták magukat, az első perc kis megilletődöttsége után folyamatosan betaláltak, így a negyedik perc legvégén csak Bell triplája miatt vezetett a Szolnok három egységgel (12-9). Kettő percnyi kosárcsend következett, hiszen a hatodik perc végén is ugyanannyi volt az állás, mint az előbb említett Bell-hármast követően, az ezt követő adok-kapokból pedig az első félidő legjobb zadari játékosa, Ante Delas segítségével a vendégek jöttek ki jobban, a nyolcadik perc közepén egyenlítettek (16-16). Florence vezetésével újra megpróbált ellépni a vendéglátó gárda, sikerült is nekik négy pontra, ám az első negyed Delas 2+1-ével zárult, ami azt jelentette, hogy egállal végeztek a felek az első 10 percet követően (23-23).

A második felvonás elején nem sok minden változott, csak annyi, hogy a vendégek jóval közelebbről figyelték ellenfelüket, sőt, oda-vissza váltakozott a vezetés. Hazai oldalon új vezérek születtek ekkor, hiszen Szead Sehovics mellett Ernests Kalve és Simon Balázs vitték csapatukat a negyed első öt percében. A túloldalon a továbbra is kifejezetten jól és meglepően ponterősen játszó Delas mellett a horvát válogatott dobóhátvéd Goran Vrbanc, és a 18 esztendős bosnyák center, Jusuf Nurkic lépett fel vezérként, a két csapat viszont nem bírt egymással, kosárra kosár volt a válasz mindkét oldalon, így a negyed felénél még mindig egál volt az állás (36-36). Kalve, Báder Márton és Brandon Gay kosaraival azonban itt nyílt meg az olló, hat dobott pontjukra három és fél percig nem érkezett válasz, Delas utolsó perces tripláját azonban ezúttal megelőzte a túloldalon is egy hárompontos akció - Sehovics 2+1-e -, így öt ponttal voltak jobban a hazaiak a félidőben (45-40).

A félidei statisztikákban jól látható volt, hogy nem a dobóteljesítmény volt a különbség az első 30 perc után, hiszen a ketteseket (14/25 vs. 11/21) és a büntetőket (11/12 vs. 9/12) a hazaiak dobták jobban, míg a triplavonalon túlról a vendégek céloztak pontosabban (2/9 vs. 3/7). Óriási különbség volt viszont a pattanókban (12-20), amivel főleg az első negyedben tartotta magát a Zadar, sokkal több eladott labdájuk is volt viszont (2-9), így amit megnyertek az egyik kategóriában - több támadás lehetősége -, azt el is bukták a másikban. Bell volt ekkor a legponterősebb szolnoki oldalról (9 pont), de a leghasznosabbak Florence (8 pont, 2 gólpassz, 3 szerzett labda), Kalve (6 pont, 4 pattanó) és Sehovics (6 pont, 3 pattanó, 2 gólpassz, 3 kih. fault), mellettük pedig Simon, Báder és Horváth Ákos is betették a magukét a közösbe (4-4-4 pont). A túloldalon Delas kiemelkedett (13 pont), mellette Franko Kastropil (5 pont, 7 pattanó, 3 kih. fault) és Nurkic (7 pont, 5 pattanó) voltak a húzóemberek az első félidőben.

Fordulás után nem folytatódott túl jól a meccs, hiszen kettő és fél percig képtelenek voltak pontot elérni a hazaiak, szerencséjükre azonban a horvátok is csak egyetlen büntetőt tudtak értékesíteni - egyébként négy kísérletből -, így a különbség nem igazán változott ebben a szakaszban (45-41). Varázsütésre ébredt a magyar bajnok, Florence, Bell és Horváth Ákos egyetlen perc alatt növelték meg a különbséget 10 pont fölé, először a találkozó folyamán, így jött is a vendégek időkérése (52-41). A támadójáték továbbra sem szuperált túlságosan jól, a következő négy percben összesen négy pontot sikerült elérnie az Olajnak, de a túloldal sem volt sokkal eredményesebb, így a 27. perc közepén még mindig 9-cel mentek Neno Asceric fiai (56-47). Próbálkozott a Zadar közelebb jönni, de úgy tűnt, mindenre van válasza ebben a periódusban a szolnokiaknak, 6 és 9 pont között mozgott végig a különbség az utolsó három és fél percben, sajnos 30 perc elteltével ennek a tartománynak a legkisebb végén állt a különbség, hattal azonban még mindig a Szolnok vezetett (65-59).

A záró játékrész Brandon Gay-é volt. A vajkezű amerikai négyes szerezte az Olaj első 13 pontját a negyed folyamán - mindezt négy és fél perc alatt, közte három triplával és hibátlan teljesítménnyel -, ha csak a pontokat nézzük, egy személyben volt felelős azért, hogy a különbség újra 10 pont fölé nőtt, a Zadar pedig azért küzdött, hogy ne ússzon el végleg a mérkőzés ebben a periódusban. A legjobban Vrbanc iparkodott, aki magához képest elképesztően hatékonyan szórta meg magát, az egyébként egészen meccsen borzasztóan nagy csalódást nyújtó Romeo Travis is elkezdett éledezni, de ez is csak arra volt elég, hogy 10 pont legyen a távolság a két fél között 5 perccel a vége előtt (80-70). A következő két percben összesen egy-egy 2+1 érkezett a két csapattól, ez pedig már bőven elég volt a hazaiak számára. Vrbanc 19. és 20. pontját szerezte egy ziccert követően a 38. perc legelején, Asceric mester pedig még időt kért, ne legyen semmilyen meglepetés, ám a hátralévő kevesebb, mint három perc már semmire nem volt elég a horvátoknak, Florence kosaraival még nőtt is a távolság, a vége pedig 90-79 lett, ezzel a Szolnok egészen biztosan nem végez már az utolsó pozícióban.

A félidőhöz képest pár dolog megváltozott a statisztikákban is. A ketteseket nagyjából hasonló százalékkal értékesítették a felek, hasonlóan az első félidőhöz (23/42 vs. 22/38), a triplavonalon túlról viszont fordult a kocka (9/22 vs. 5/18), büntetőket pedig hiába dobhattak többet a vendégek, rossz százalékkal értékesítették azokat (17/20 vs. 20/30). A pattanókban (25-37) és az eladott labdákban (6-15) maradt az első 20 percben látottakhoz hasonló arány. A meccs legjobb Olaj játékosa Florence volt (23 pont, 4 gólpassz, 3 szerzett labda, 5 kih. fault), mellette Sehovics (12 pont, 5 pattanó, 4 kih. fault) és Bell (14 pont, 3 pattanó) is nagyon hasznosak voltak, Gay (13 pont, 4 pattanó) pedig a negyedik negyed egyszemélyes hazai hadseregévé lépett elő. A túloldalon Delas (17 pont) nagyon visszaesett, Vrbanc (20 pont, 4 kih. fault) viszont legutoljára év elején játszott így. Travis (14 pont, 8 pattanó, 4 kih. fault) megcsinált egy viszonylag jó statisztikát, de túl nagy befolyása nem volt a meccs alakulására, Nurkic (11 pont, 8 pattanó) viszont fiatal kora ellenére is borzasztóan hasznosan játszott.

A meccs részletes statisztikáját itt megtaláljátok!

Neno Ascerics, a Szolnoki Olaj KK vezetőedzője: Az egyik legfontosabb győzelmünket arattuk az Adria Ligában. Mikor idejöttem Szolnokra, két győzelem volt az együttest mérlege. Nagy utat jártunk be idáig, közben igazi csapattá váltunk, meg akartuk mutatni, hogy nem mi leszünk utolsók a mérkőzés-sorozatban.

Ante Nazor, a Zadar vezetőedzője: Gratulálok a szolnoki csapatnak, mert volt náluk négy ember, aki kifejezetten jó formában játszott, mi pedig rosszul védekeztünk, és sajnos megérdemelt vereséget szenvedtünk.