Az NYKK nyert, majd visszakozott

A Factum Mladenovics és Carter nélkül, de a szó szerint csak beeső Pettisszel a fedélzeten fogadta a Nyíregyházát, és az első negyedben a hazaiak úgy ahogy van beragadtak. Utána három negyedet nyertek meg, de így is maradt pár pont a nyírségi előnyből. A meccs lefújása után a Nyíregyháza lemondta a vasárnapi második edzőmeccset, a Factum így hirtelen ellenfél nélkül maradt, ami minden, csak nem optimális, hiszen az lett volna a debreceniek főpróbája. Forrás: factumsport.hu

Felkészülési mérkőzés
2012. szeptember 27. Debrecen, Oláh G. 150 néző
Vezette: Pozsonyi, Sallai, Torzsa

Factum Sport - Nyíregyházi KK
66-73 (14-35, 15-11, 18-12, 19-15)

Factum Sport: Helmeczi 8, Boros 6, Kovács I. 8/6, Cseh Gy. 12/6, Izzo 6. Csere: Pék, Varga 5, Papp T., Pettis 11, Vas 10. Vezetőedző: Michael Schuurs.

Nyíregyháza: Nelson 17/3, Mohácsi 13/6, Berkis 15/6, Boldizsár 2, Micsics 13. Csere: Siska, Kaluha 9/3, Polyák 4. Vezetőedző: Ferenczi Tamás.

A csütörtöki meccs volt a Factum első Oláh Gábor utcában lejátszott találkozója az új idény előtt. Ideje volt, hiszen cirka tíz nap múlva indul a bajnokság.

A meccsen Mladenovics Dejan és Sean Carter nem játszott, mivel előbbi kezelése miatt - ami úgy tűnik, hogy végre teljesen rendbe teszi a maródi lábát -, utóbbi pedig pihentetés miatt nem húzott mezt. Cartert vasárnapra pihentette edzője, ám mint később kiderült, lehet, hogy feleslegesen... de erről később...

A meccsen azonban pályára lépett az új Factumos, Earl Pettis, aki szó szerint a repülőtérről esett be, délután szállt le Budapesten a gépe, és a meccs előtt toppant be Debrecenbe - éppen köszönni tudott csak a társaknak. Ő igazából egy jót mozgott (húsz percet kapott), de láthatóan ennél többet nem lehetett elvárni tőle, mégis megmutatta, hogy remélhetően vétel volt, hiszen adottságai alapján jó kosaras, aki így is simán tíz felett vágott, hogy teljesen új közegben kellett játszania.

A meccset a vendégek kezdték jobban, 2-4, majd 4-12 volt az állás. A Factum egyszerűen beragadt, a nyíregyháziak pedig lelkesen és eredményesen kosárlabdáztak. A debreceni ébredésre a második negyedig kellett várni, s ami innentől kezdve történt a pályán, az már inkább szólt a hazai gárdáról, ám ilyen hihetetlenül gyenge rajttal nehéz volt később mit kezdeni.

Pedig iparkodtak a hazaiak, és a védekezősükről elég annyit elmondani, hogy a második, harmadik, negyedik negyedben összesen kaptak 38 pontot, míg az első tíz percben 35-öt. Elképesztő... Ez is, az is...

A Nyíregyháza előnye szépen fokozatosan fogyott. Minden perccel közelebb került hozzá a Factum, amelyben olykor bejöttek a külső dobások is, és elég szépen eloszlottak a pontok is. Vas Viktor vagy éppen Cseh György szép megmozdulásai, illetve Izzo néhány hatékony kosárra törése, vagy a már említett Pettis villanása mellett Helmeczi és Kovács is jókor tudott eredményes lenni, Varga Ádám pedig magabiztosan büntetőzött. Viszont látszott, még nincs nagy dobóformában a Factum, hisz néhány kísérlet alaposan mellément.

Odaátról azonban hol a többnyire betörésekkel riogató Mohácsi, hol az egyre inkább magára találó légiós, Berkis szerzett kosarat, de a hórihorgas Micsicset is sikerült olykor jó helyzetbe hozni. Vele kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy főleg az elején villogott, aztán már sokkal jobban segítettek be rá a Factumosok, s ekkor előjött az, hogy rendkívüli magassága időnként hátrány, ha gyorsan kell lehajolni egy elpiszkált labdáért. Ő azt a szívességet is megtette, hogy tízből 7 büntetőt kihagyott.

A tavaly még Factumos Kaluhának is voltak ügyes betörései, amiből eredményes tudott lenni, a karmester Nelson pedig időnként bravúrkosarakat ért el.

Magyarán a Factum szinte megtorpanás nélkül haladt az egyenlítés felé, de annyira nem tudott nagy léptekkel haladni, hogy még a hajrá előtt beérje ellenfelét.

A végjátékban aztán arra még volt ereje a vendégeknek, hogy megtartsanak 7 pontot a fórból, a Factum meg bosszankodhat azon, hogy milyen nagy szakadékot ásott maga és ellenfele közé az első 8-10 percben.

A debreceniek két alapember nélkül, és egy gyakorlatilag még a társak számára is ismeretlen új légióssal felállva játszottak, de ne feledjük, hogy a Nyíregyháza is még vár egy center légióst, és egyébként meg a Factum, ha nem húzza be a kéziféket a rajtnál, még így is nyerhetett volna.

Mert nyerni jó. A vendégeken látszott is ennek az örömnek némi nyoma, mert bár itt is, ott is a gyakorlásé volt a főszerep, de csak jobb úgy hazamenni esti palacsintát enni, hogy elmondhatja magáról az ember: na, csak nyertünk...  Még ha "csak" felkészülési meccsről van szó, akkor is.

Viszont a Factum az első negyed utáni nagy munkájára, védekezésére, és olykor támadásaira is építhet. A Nyíregyháza ugyanakkor jól bontja meg olykor ellenfele védelmét, ami nagy erény, emellett nála várható, hogy a távoli dobásokban egyre jobb lesz, ami komoly fegyvertény lehet a későbbiekben.

És akkor a negatív hír a végére: a lefújás után a Nyíregyháza jelezte, nem fog átmenni Debrecenbe vasárnap a megbeszélt második összecsapásra, mert egyfelől nem érkezik meg az új centerük addigra - tudtuk meg Ferenczi Tamástól -, másfelől most - így mondta a szakember - kisebb sérüléseket szenvedett néhány magas emberük, s így nem látják értelmét annak, hogy egy összetákolt csapattal kiálljanak gyakorló meccsre ellenünk.

Ezzel nem tud a Factum mit kezdeni, viszont kívánunk minden nyírségi sérültnek gyors és teljes gyógyulást, a debreceniek pedig szívhatják a fogukat, hogy a nagyon fontos, utolsónak szánt felkészülési mérkőzésre - immár Carterrel, egy pihent Pettisszel, s talán egy Mladenoviccsal a fedélzeten - nem kerül sor. Ezt hívják úgy, hogy - próbálunk finoman fogalmazni - "kellemetlen" dolog.

Néhány érdekesebb egyéni és csapat statisztikai adat:

- Cseh dupla-duplát ért el (12 pont, 10 lepattanó), akárcsak odaát Micsics (13 pont, 10 lepattanó).
- csapat szinten jól dobta a Factum a büntetőket, hiszen 10/11-et produkált, míg a vendégek majdnem háromszor annyit dobhattak (28-at), de csak 19 ment be ebből.