Az Olaj a Cedevita skalpját is begyűjtötte

Az Adria Liga 22. fordulójában a Szolnoki Olaj KK a tabellán hatodik helyen álló horvát Cedevitát fogadta. A találkozó első három negyede az abszolút felejthető kategóriába volt sorolható, mindkét együttes nagyon álmosan és pontatlanul játszott támadásban. A negyedik negyedre aztán valami megváltozott a hazai oldalon, majdnem annyi pontot dobtak a záró felvonásban, mint az első harminc perc alatt összesen, ezzel pedig megfordították a találkozót, és 64-59-re megverték a négybe igyekvő, ám ezzel a vereséggel Final Four-os esélyeiket valószínűleg végleg elpuskázó horvátokat.

Adria Liga, 22. forduló
Szolnoki Olaj KK (magyar, 7-15) - Cedevita (horvát, 12-10) 64-59 (13-17, 16-13, 7-14, 28-15)

Szolnoki Olaj KK: Florence 10/3, Horváth 6/6, Kalve 14/3, Szabó 2, Báder 15.
Csere: Sehovics 12/3, Németh 3/3, Gay -, Simon 2, Fodor -.

Cedevita: Kitchen 5, Wright 13/3, Tomas 7/3, Suput 5, Bilan 10.
Csere: Ilievski 3/3, Masic 6, Suton 10, Bazdaric -.

Iszonyatosan gyengén kezdődött a mérkőzés, nagyon álmos volt a hangulat is, de a két csapat is. Lassan reagált mindkét együttes, sokat erőlködtek támadásban, így a védőknek nem volt annyira nehéz feladatuk, hogy nehéz helyzetekbe kényszerítsék az ellenfelet. Az ötödik perc kezdetén csak azért volt 3-2 az állás, mert pár pillanattal korábban James Florence szerzett egy duplát, de az eredmény így is jól mutatja ennek a periódusnak a sivárságát. A következő három percben sem igazán történt változás, mindössze annyi, hogy a Cedevita átvette a vezetést, de komoly fórt annak ellenére sem sikerült kiharcolniuk, hogy az Olaj hét perc alatt összesen 5 pontra volt képes (5-8). Az összecsapás innentől kezdett kosármeccsre emlékeztetni - legalábbis az első negyed hátralévő szakaszában. A szolnokiak folyamatosan kapaszkodtak, Szead Sehovics öt pontjának köszönhetően többször is egyenlítettek, de az utolsó percben Bracey Wrightot kétszer is lefaultolták, mind a négy büntetőjét értékesítette az amerikai, így négy egységnyi előnnyel zárta az első 10 percet a horvát alakulat (13-17).

A második negyed jól indult a magyaroknak, hiszen Németh István hármasával egyetlen pontra zárkóztak a 11. perc végén, ezt követően azonban megint megálltak támadásban, a vendégek pedig Goran Suput, Predrag Suput, illetve Wright kosaraival ezen a meccsen elég komolynak tűnő 7 pontos előnyt szedtek össze a 14. perc elejére (16-23), időt is kért gyorsan Neno Ascserics mester. Hatottak az edzői intelmek, Horváth Ákos is betalált kintről, de összességében vajmi keveset változott a mérkőzés összképe az első negyedhez képest - öt perccel a félidő vége előtt 6-4 volt a negyedet eredményét jelző tábla állása. Igazi lendület egyik oldalon sem volt, de alaptudásból a horvátok több mindent tudtak megoldani. Az Olaj újra kezdte elengedni ellenfelét, úgyhogy Derwin Kitchen első pontjait követően megint időt kértek a szolnokiak a 17. perc közepén, ezúttal nyolc pontos hátrányban (21-29). A mérkőzés folyamán először Báder Márton jelentkezett vezérnek hazai részről, az ő hat pontjának volt köszönhető az, hogy előzmények nélkül egyetlen pontra zsugorodott a Szolnok hátránya a félidőre (29-30).

A félidei statisztikákban jelentős különbségek mutatkoztak. A pattanócsatában ekkor az Olaj vezetett (20-13), de ez nagyrészt annak volt köszönhető, hogy a Cedevita többször támadhatott kevesebb eladott labdája miatt (8-3), így több hibázási lehetőség után több védőlepattanót szerezhettek a hazaiak (16-10). Összességében a dobóstatisztikákban jobbak voltak a szolnokiak, hiszen a ketteseket nagyjából hasonlóan dobta a két fél (6/17 vs. 8/21), viszont a triplákat (3/8 vs. 1/6), illetve a büntetőket (8/10 vs. 11/16) sokkal jobb arányban értékesítették Sehovicsék. A faultokat nagyjából hasonló számban szedték be mindkét oldalon (13-12), viszont amíg a vendégeknél mindenki maximum két személyiig jutott, addig a magyar bajnoknál mindkét négyes, Ernests Kalve és Brandon Gay is 3-3 faulttal álltak már a nagyszünetben. A hazai oldalon Sehovics (6 pont, 3 pattanó, 2 gólpassz, 3 kih. fault), Báder (8 pont, 4 pattanó) és Florence (2 pont, 4 pattanó, 2 gólpassz) voltak a leghasznosabbak, míg a túloldalon Wright (8 pont, 4 gólpassz), Suput (5 pont, 3 pattanó, 3 szerzett labda), illetve Suton (6 pont, 3 pattanó, 3 kih. fault) voltak a húzóemberek.

Fordulás után sajnos semmi nem változott hazai oldalon, az első három és fél perc alatt képtelenek voltak kosarat szerezni, kiszorított helyzetekből kellett vállalkozniuk, de amikor nem, akkor sem sikerült a gyűrűbe találniuk. Közben a Cedevita nemcsak védekezésben szigorított némileg a felálláson, hanem támadásban is volt - ha nem is több, de - 1-2 könnyebb helyzetük, így a 24. perc közepén egy 0-7-es negyedkezdést követően megint Ascsericsnek kellett időt kérnie (29-37). A könnyű horvát helyzeteket sikerült eliminálni a meccsből, viszont továbbra is teljesen impotens volt az Olaj támadásban, az első pontjaikat a negyedben Florence szerezte büntetők után a 27. perc legelején (31-37). Kalve dupláját követően kezdhettek reménykedni a szolnoki drukkerek az esetleges feltámadásban, de a horvát válogatott Marko Tomas villámgyors öt pontja azonnal lehűtötte a kedélyeket két és fél perccel a negyed vége előtt (33-42). A magyar bajnok próbált feljebb kapaszkodni, de 10 perccel a záró felvonás előtt továbbra is nyolc pont volt a hátrányuk (36-44) egy iszonyatos, hét dobott ponttal zárt játékrészt követően.

A negyedik negyed eleje Kalve periódusa volt, zsinórban dobott hat pontjával egymaga elintézett egy 6-0-ás futást, így kettő pontos Cedevita-előnyben kért idő Petrovic mester a 32. perc közepén (42-44). Kettő-négy pont között stabilizálódott a magyarok hátránya, ám nagy probléma volt, hogy három és fél perc alatt összegyűjtötte a Szolnok a négy csapatszemélyit, így innentől kezdve minden egyes fault után dobtak a horvátok. Báder a második negyedhez hasonlóan újra előlépett, ő szállított zsinórban hét pontot, ami Horváth Ákos triplájával megkoronázva azt jelentette, hogy négy és fél perccel a vége előtt a Szolnok átvette a vezetést (52-50). Az ezt követő támadás kulcsfontosságú volt, hiszen Bilan két büntetőjét Báder ellene elkövetett faultját követően dobhatta, ez pedig a magyar középjátékos ötödik személyi hibáját, és ezáltal kipontozódást jelentette. Ekkor azonban már lelkileg is feljött az Olaj, oda-vissza váltakozott a vezető csapat személye, ráadásul a második félidőben kitűnő teljesítményt nyújtó Miro Bilan is kiszállt a játékból, a horvátok is kezdőcenterüket vesztették kettő perccel a vége előtt. Sehovics ebből az ő faultját követően szerzett két büntetőt, Florence pedig egy borzasztóan fontos triplát dobott, így 1:10-zel a vége előtt néggyel ment már a Szolnok (60-57). A vége is jobban sikerült a hazaiaknak, a Cedevita már nem tudott fordítani, így 64-59-re nyertek a magyarok.

Ezzel a sikerrel ugyan a jelenlegi táblázaton még nem került el az Olaj az utolsó helyről, ám lényegében mégis ez történt. Azonos mérleggel állnak ugyanis a Splittel, akiket oda-vissza megvertek, és a szezon végén ez fog számítani, nem a jelenleg mérvadó pontkülönbség. Az sem lenne bajos a magyarok számára, ha a Siroki és a Zadar is kikapna - előbbi a Radnicskit, utóbbi pedig a Buducsnosztot fogadja majd -, hiszen a Split ezek ellen a gárdák ellen sem tudott győzni 1-1 meccsükből, tehát az Euroliga egykor legértékesebb játékosának választott Nikola Vujcic vezette horvátok jelenleg 0 győzelemmel állnak bármilyen minitabellát figyelembe véve. Bár a Szolnok nem eshet ki az Adria Ligából idén, nyilvánvalóan célja az utolsó pozíció elkerülése, ami jelen állás szerint a Split kiesését jelentené a jövő évi sorozatból.

A meccs teljes statisztikáját itt megtaláljátok!