Az Olaj megverte a Partizant!

Ma délután lezárult az idei Adria Liga szezon első fele a Szolnoki Olaj KK számára, ellenfelük a 13. fordulóban a sorozat ötszörös győztese, a szerb Partizan Belgrád együttese volt. A hét közben az Euroligától egy ki-ki meccsen, ráadásul hosszabbításban búcsúzó vendégek elképesztően indiszponáltan kezdték a találkozót, az első félidő nagy részében alárendelt szerepet játszottak, ám 18 pontos hátrányból is képesek voltak felállni kitűnő védekezésüknek köszönhetően. A harmadik negyedben nagyon megfogott hazaiak azonban a végjátékra összeszedték magukat, és egylabdás meccsen nyertek az Adria Liga legnagyobb nevű csapata ellen, ezzel 3-10-zel állnak az alapszakasz félidejében.

Adria Liga 13. forduló
Szolnoki Olaj KK (3-10) - Partizan (szerb, 9-4) 70-68 (26-17, 21-18, 7-17, 16-16)

Szolnoki Olaj KK: Simon -, Horváth 13/9, Sehovics 2, Kalve 16/3, Báder 18/3.
Csere: Fodor 2, Németh 6/6, Gay 5/3, Szabó 5, Markovics 3/3, Trepák -.

Partizan: Bogdanovics 6, Westermann 7, Lucsics 2, Gordon 20/3, Muszli 4.
Csere: Gagics 2, Miloszavljevics 4, Milutinov 3, Bertans 12/6, Gordic 8.

Idegesen és kifejezetten hosszú támadásokkal indult a meccs. A belgrádi alakulat Szolnokon sem fordított az utóbbi hetek menetén, iszonyatosan kevés pontot szereztek (négy és fél perc alatt mindössze hármat) és tiszta dobóhelyzeteket sem nagyon tudtak maguknak kialakítani, így aztán hiába blokkolt két brutálisat Drew Gordon, a Partizan erőcsatára, még öt perc sem telt el a meccsből és máris időt kellett kérnie Dusko Vujosevicsnek (10-3). A hazaiak nagyon koncentráltan kezdtek, helyzeteiket ezúttal jó százalékban értékesítették nehezebb szituációkból is, fejben rettenetesen összeszedettek voltak. A fejmosás csak némileg segített a vendégeknek, elég komoly letámadásba kezdtek és meg is zavarták a magyarokat eleinte, ám Báder Mártonék egy-két támadás után felvették a nagyobb sebességre kapcsoló vendégek ritmusát, sőt, hét perc után megvolt a közte 10 az Olajnak (18-8). Az első negyedből hátralévő időben a játék képe nem nagyon változott, a sokkal nagyobb nevű szerbek semmivel nem tudtak közelebb kerülni a Szolnokhoz, a sérüléséből visszatérő Németh István két triplával is jelezte, köszöni szépen, rendbe jött, így 10 perc játékot követően 26-17-re vezettek a magyarok. Az egyetlen gondot az jelentette, hogy már ekkor 10 személyi hibánál jártak az Olaj játékosai.

A második negyed kezdetén sem volt probléma, továbbra is nagyon koncentráltak maradtak a hazaiak, a vendégek pedig éppen ellenkezőleg, meg sem közelítették azt a szintet sebességben és teljesítményben sem, amit egy Euroligás gárdától várna az ember, így az első négy percben megint mindössze 5 pontra voltak képesek, a 34-21-es eredmény miatt pedig újra időt kellett kérnie Vujosevics mesternek. Másodjára még annyi haszna sem volt a taktikai megbeszélésnek, mint először (még az első negyed folyamán), egyszerűen képtelenek voltak felvenni a szerbek azt a ritmust, amely a mai Szolnok ellen kellett. Még majdnem négy perc volt hátra, amikor már ötödik csapatfaultját gyűjtötte be a Partizan, Báder két büntetőjét követően pedig úgy tűnt, hogy ez nemhogy szerb diadalmenet nem lesz, de komoly vereség is lehet a számukra (41-23). Két gyors vendég kosár után ezúttal Neno Ascserics kért időt, ezzel meg is állította a nemrég kinevezett vezetőedző az ellenfél rohamát, de sajnos csak idei-óráig, az első félidő vége jobban sikerült a szerbeknek, "csak" 12 pontos Olaj-előnnyel vonultak a csapatok a nagyszünetre (47-35).

A félidőben két kategóriában alakult ki igazán nagy különbség. Nagyjából hasonló mértékben szedték a csapatok a pattanókat (16-14), adták el a labdákat (6-5), dobták a ketteseket (10/18 vs. 14/22) és majdnem ugyanolyan gyengén értékesítették a büntetőket (6/12 vs. 7/13). A csapatjáték minősége közötti különbséget mutatja a gólpasszok közti differencia (14-5), és míg a szolnokiak földöntúli százalékkal dobták a hármasokat (7/9), addig a belgrádiak egyetlen egyszer sem találtak be kintről (0/6). A szolnokiak három legjobbja Báder (12 pont, 3 pattanó), Ernests Kalve (9 pont, 2 pattanó, 2 szerzett labda) és Horváth Ákos (8 pont, 2 pattanó, 2 gólpassz) voltak, de minden pályára lépő hozzátette a maga részét. A túloldalon egyértelműen Gordon vitte a prímet (9 pont, 5 pattanó, 2 blokk), atletikussága még úgy is szembetűnő volt, hogy az első félidő nagy részében alárendelt szerepet játszott a Partizan.

A fordulást követően pontatlanul kezdtek a felek, az első két és fél percben mindössze egy Kalve 2+1-et jegyezhettünk fel és mindkét gárda többször is a támadóidő végén kényszerült szorongatott helyzetből dobást elvállalni. A szerbek megint feljebb kapcsoltak, főleg védekezésben és ezúttal már támadásban is némileg pontosabbnak mutatkoztak (bár ez megint csak négy pontra volt elég négy perc alatt), de alig több mint négy percnyi játék után megvolt a négy csapatszemélyije a hazaiaknak, a játék képe erősen megváltozott az első félidőhöz képest, így Neno Ascserics újabb időkéréshez folyamodott (50-42). A Partizan továbbra is nyomott, most már övék volt az irányítás és sajnos a szolnoki oldalon sem sikerültek már úgy a dolgok, ahogy az első félidő folyamán, többször is figyelmetlenségek, pontatlan passzok után kerültek nehéz helyzetbe, a szerbek pedig büntetőknek köszönhetően folyamatosan zárkóztak felfelé, Gordic középtávoli tempójával már mindössze két pontra voltak a vendégek a Szolnoktól 10 perccel a vége előtt (54-52).

Egy perc telt el a záró játékrészből, amikor Gordon triplájával át is vették a vezetést a vendégek, a harmadik negyed során összesen 7 pontot szerző hazaiak a negyedik negyed első két percében továbbra sem tudtak támadásban mit kezdeni nagyobb nevű ellenfelük feljavuló védekezésével. Nem adták olcsón magukat azonban Horváth Ákosék, váltott vezetéssel haladtak a felek innentől a teljes negyed során. Az utolsó percekben mindkét oldal begyűjtötte az ahhoz elégséges személyi hibákat, hogy az ellenfél két dobással jöhessen minden faultot követően, komoly büntetőpárbajra volt ekkor kilátás. Két és fél perccel a vége előtt 66-65-re vezetett a magyar együttes, Bertans hármasára Báder egy duplával azonnal válaszolt a következő támadásban, de a plusz egy büntetőt kihagyta, így az utolsó percben 68-68-ra állt a meccs. A Partizan két lehetőségből sem tudott pontot elérni, a túloldalon viszont Kalve harmadikra - vagy negyedikre - begyömöszölte a támadópattanó után a labdát a kosárba, 9.1 másodperc volt hátra és kettővel vezetett az Olaj (70-68). A hátralévő időben Westermann elhibázta egyenlítési kísérletét, így alig másfél-két héttel mélypontját követően a Szolnoki Olaj KK begyűjtötte legnagyobb skalpját, amit az idén be tud gyűjteni, megverték a Partizant!