Az utolsó negyedben veszített az Olaj

Ma este a Szolnoki Olaj KK együttese negyedik meccsét játszotta a EuroChallenge második csoportkörében, ellenfelük a francia bajnokság listavezetője, a BCM Gravelines volt, méghozzá idegenben, Dunkerque-ben. A találkozó iszonyatosan hullámzóan alakult. A páratlan negyedekben a magyarok, míg a párosokban a franciák irányították a meccset. A harmadik negyedben kitűnően kezdett a Báder Márton vezette Olaj, és hét pontos előnyt vitt az utolsó játékrészre, ott viszont Curti és Mbaye vezetésével pillanatok alatt fordítottak a franciák, így ha nehezen is, de behúzták a találkozót 82-78 arányban. Ezzel ők, és az Izraelben diadalmaskodó Paris-Levallois 3-1-gyel, míg a szolnokiak 2-2-vel állnak.

EuroChallenge, második csoportkör, J csoport, 4. forduló
BCM Gravelines (francia, 3-1) - Szolnoki Olaj KK (magyar, 2-2) 82-78 (19-20, 23-22, 13-22, 27-16)

BCM Gravelines: Buycks 10, Bokolo 6, Winston 4, Akpomedah 3/3, Vaty 7.
Csere: Camara 7, Edwards 8, Curti 14/6, Johnson 11/6, Mbaye 12/3, Noel -.

Szolnoki Olaj KK: Florence 7/3, Horváth 9/3, Sehovics 11, Szabó 6, Báder 21.
Csere: Gay 15/9, Simon -, Németh 5/3, Trepák 3/3, Fodor 1.

Szabó Miklóssal a négyes poszton kezdett a magyar bajnok, és némi meglepetésre szinte az egész első negyedben irányított. Az első két percben idegesen kezdtek a csapatok, Szead Sehovics egy dupláját írhatták fel mindössze a statisztikusok, utána viszont beindult a henger, a negyed feléig ugyanis alig maradt ki dobás a két oldalon (9-10). A következő kettő perc egyértelműen az Olajé volt, ebben a periódusban Báder Márton lépett elő, és vezetésével 6 pontos előnyre tett szert a vendég együttes (11-17). A negyedből hátralévő három minutum aztán már nem alakult ennyire fényesen, Sarra Camara és Juan Edwards vezetésével fordítottak is a hazaiak, és két pontos előnnyel zárták volna az első negyedet, ha nem jön a végén Horváth Ákos triplája, így egyetlen egységgel, de vezettek a szolnokiak 10 perc játékot követően (19-20).

A második felvonás sem indult rosszul, hiszen a túloldalon ugyan Julius Johnson egymaga 8 pontot szerzett a negyed első felében, de ugyanezt megtette a magyaroknál Brandon Gay is, gyakorlatilag a két játékos külön párharcát hozta ez az 5 perc - mivel Johnson mellett Abdoulaye Mbaye és Aldo Curti is betalált, míg Gay mellett csak Fodor Márton jelentkezett az Olajnál ponttal, és ő is csak 1-gyel, így 5 perccel a félidő vége előtt a franciák mentek két egységgel (31-29). Másról sem szólt a második negyed egyébként, mint hogy a franciák folyamatosan próbáltak elszakadni, ezt pedig a szolnokiak próbálták megakadályozni, többnyire sikerrel. A legnagyobb különbség hat pont volt a két fél között a nagyszünet előtt másfél perccel (42-36), ám Sehovics, valamint a pontokban visszafogott, de 5 gólpasszt már ekkor kiosztó James Florence dupláinak köszönhetően minimálisra csökkent a Szolnok hátránya a félidőre (42-40).

A félidei statisztikákból kitűnik, hogy az Olaj nagyon jól pattanózott (16-24), és jobban dobták a triplát is (2/9 vs. 4/11), viszont több labdát adtak el (3-6), valamivel elmaradtak a vendéglátóktól a duplákat tekintve is (14/24 vs. 13/25), ám ami a legfontosabb, hogy sokkal kevesebb büntetőt dobhattak és dobtak is be ennek megfelelően (8/12 vs. 2/3, faultarány 4-12). A hazaiknál és a vendégeknél is lehetetlen volt kiemelni ekkor 1-2 embert. A magyaroknál a két 8 pontos, Gay és Sehovics mellett a két palánk alatti kezdő, Báder és Szabó is nagyon hasznos volt, de a külső sorból Florence jól szolgálta ki a társakat, Horváth pedig fontos kosarakkal jelentkezett. A túloldalon négyen értek el legalább 6 pontot, plusz még ketten 4-et.

Fordulás után álomszerűen kezdett az Olaj. Az első félidőben is hasznosan játszó Báder úgy gondolta, egy személyben kezébe veszi a mérkőzés irányítását, és négy perc alatt 10 pontot szórt a harmadik negyed kezdetén, vezetésével pedig el is húzott hat pontra a Szolnok (48-54), időt is kellett kérnie Christian Monschaunak, mert láthatóan nem tudtak mit kezdeni a magyar centerrel, a szintén bekezdő Dwight Buycks hat pontja csak arra volt elég, hogy ne szakadjanak le teljesen a vendégektől. Sajnos az edzői intelmek hatottak a franciáknál, Kennedy Winston vezetésével kettő perc alatt felzárkóztak egyetlen pontra a vendéglátók (53-54), ám itt megálltak, a negyedből hátralévő négy perc alatt mindössze két pontot szereztek - azokat is az utolsó pillanatban, így Trepák Zoltán triplájával és Florence öt pontjával kezdett megint megugrani a vendég együttes, hét ponttal vezettek Neno Ascserics fiai 10 perccel a lefújás előtt (55-62), elkezdett érni a bombameglepetés.

A záró játékrész elején aztán nagyon megrázták magukat a Dunkerque-iek, öt támadás alatt 13 pontot dobott a Curti-Mbaye duó - 8-5-ös felosztásban, három tripla, két dupla formájában -, így három és fél perc alatt fordítottak is a vendéglátók (68-67), Neno Ascserics időt is kért, mielőtt még nemcsak a vezetés, de a meccs is elúszott volna. A kényszerpihenőt követően is lendületben maradt a két játékos, Curti egészen elképesztően teljesített, még négy pontot szórt a negyed feléig (összesen 14-nél járt ekkor, ebből 12-t vállalt csak ebben a negyedben), vezetésével már hét ponttal (74-67) is vezetett az öt perccel korábban még 9 pontos hátrányban lévő Gravelines. Báder két duplával próbálta meg közelebb vinni csapatát, de Johnson hármasa után megint Ascserics kérte magához a szót három és fél perccel a vége előtt (77-71). Sehovics még próbált agresszíven a gyűrű felé törni, de büntetői ellenére is tovább nőtt a távolság (82-74). Ascserics mester másfél perccel a vége előtt kért még egy időt - vélhetően hogy az egymás elleni eredményt legalább ne bukja el a magyar együttes -, de lényegesen ez nem változtatott a dolgokon, nyert a Gravelines 82-78 arányban.

A teljes statisztikát itt megtaláljátok!

Ezzel az egymás elleni eredmények legalább egálra jöttek ki - igaz, ez vajmi keveset számít majd a végjátékban, csak extrém eredmények esetén lehetnek a szolnokiak csak a Gravelines-nel holtversenyben. A franciák 3-1-gyel, míg a Szolnok 2-2-vel áll a csoportban. A csoport másik meccsén 29-15-ös kezdés után az izraeliek megint kipukkadtak, végül 84-101 arányban nyert a Paris-Levallois, így a másik francia együttes is 3-1-gyel áll.

Nem meglepő, hiszen az utolsó előtti forduló következik, de a Paris-Levallois - Gravelines meccsen borzasztóan sok múlik a továbbjutás szempontjából a következő körben. A Gravelines győzelme azt jelentené ugyanis, hogy minden eddigi eseménytől függetlenül az Olajnak elég lenne egyetlen ponttal nyernie az utolsó körben a Paris-Levallois ellen a továbbjutáshoz - már persze ha sikerül megverniük előtte a Holont hazai pályán. Egy esetleges "párizsi" győzelemmel ezek az esélyek jócskán csökkennének, bár a Dunkerque-iek nagy arányú veresége azt is jelenthetné, hogy akár ők is kieshetnek két hét múlva.