Az utolsó tíz percben kezdődött a meccs

A Körmend csodát vitt véghez az utolsó negyedben, és 20 pontot verve a Temesvárra, megfordította az Eurochallenge mérkőzést. Shaw és Buljan a pontokat, Ferencz és Fodor pedig a lelket tette be a közösbe. Na, meg a csapat... Bravó, Körmend!

Eurochallenge, F csoport, 4. forduló

2012. november 27., Körmend

Lami-Véd Körmend – BC Timisoara
97-86 (21-22, 16-18, 24-30, 36-16)

Körmend: Ruják 6, Simpson 6/3, Ferencz 19/15, Buljan 29/3, Shaw 33/6. Csere: Kutasi, Farkas 2, Sonyák, Fodor G. 2. Vezetőedző: Hencsey Tamás.

Temesvár: Jovanovic 15/9, Jelenic 3/3, Capusan 4, Archie 13/3, Johnson 14. Csere: Sarovic 19/9, Andrei, Popescu 5, Derasimovic 13/3. Vezetőedző: Predrag Badnjarevic.

Kipontozódott: Fodor G. (39. perc), Ruják (40. p.)

STATISZTIKA ITT!

A meccsen a csoportban harmadik (egy győzelmet és két vereséget), valamint a negyedik (három vereséget számláló) alakulat csapott össze, utóbbi pályaválasztásával. A Körmendnek papíron itt és most volt a legnagyobb esélye arra, hogy nyertesen hagyja el a parkettet az EC csoportkörében. Mindezt a DIGI SPORT 1 csatornán és honlapján élőben is megtekinthettük.

ELSŐ NEGYED

Tudtuk, hogy Archie és Johnson kulcsfigura a Temesvár együttesében, s ez hamar bizonyítást is nyert, hiszen az első negyed vendég részről szinte csak róluk szólt támadásban. Előbbi 6, utóbbi 8 pontot szórt tíz perc alatt, ráadásul Archie-nak volt két olyan ruganyos megmozdulása, ami után zsákolás következett, s bizony a semleges néző ezt tapssal jutalmazta volna. Más kérdés, hogy nem lett volna szabad őt ilyen „simán” begyalogolni az embere mellett a gyűrűig.

Persze nem csak ők voltak parketten, hanem a körmendiek is szerencsére. Igaz, a hármasokat nem nagyon szórta a vasi gárda, de a büntetőket szépen értékesítették Shaw-ék, és középtávolról sem durrogtattunk rosszul. A Temesvár vezetett szinte végig, a negyed zárása előtt azonban Shaw révén egy pillanatra átvették a mieink a vezetést, ám az utolsó momentum megint egy bődületes Archie zsákolás volt. 21-22, alakul a dolog: ha nem komolytalankodnak el a srácok annyi helyzetet, jobb is lehet…

MÁSODIK NEGYED

Sarovic, aki talán meglepő, de német állampolgár, sajnos beindult. A kosaraival 21-27-re alakult az állás elég hamar. Majdnem 3 perc telt el a negyedből, mire végre beköszönt a Körmend is (Shaw 8. pontját szerezte). Ám újfent közte hat lett a válaszlépés eredményeként, a hazaiak pedig elsősorban támadásban nem remekeltek ebben az időszakban. A vendégek azt is megtették, hogy a kulcsembereiket sorozatban ültették percekre, ám nem mindig tudtuk kihasználni.

Shaw újra megtalálta az utat a gyűrűig, aztán Buljan zsákolt, így 28-29-nél újra ott volt a Körmend a partiban, de azt is jegyezzük meg, hogy Shaw olykor védekezésben pihengette ki a támadások során felhasznált energiáit. Mindenesetre elöl jól működött, ez is tény, és 33-33-nál ismét ő volt az, aki kosarával kialakította ezt a részeredményt.

A Temesvár azonban elszökkent újra, amelynek végén a román együttes egyik erős embere, Popescu két hazai szorításában is – igaz, furcsa mozdulattal – fel tudta tenni a labdát, ami behullott (33-38). Hencsey Tamás időt is kért – no nem ekkor, hanem amikor 37-40-nél volt még hátra 12 másodperc a félidőből, hátha kisül belőle valami szép negyed zárás. Csak faultot tudtak kierőszakolni Sonyákék, meg Shaw révén egy „majdnem jó” hármast. 37-40, ha jobban szórják a hazaiak a triplákat – igaz, sokszor nem is próbálkoztak, csak 8 alkalommal, amiből 2 esetben járt utána három pont a Körmendnek – és nem hagyják, hogy kiváló, 58%kal dobjon mezőnyből a Temesvár (mondjuk a  Körmend 50%-os mutatója sem rossz éppen), meglehet az első Eurochallenge-siker.

HARMADIK NEGYED

A szünet után a vendégek jöttek ki jobb mentalitással a pályára, legalábbis nekik sültek jobban eleinte a próbálkozásaik. A tripla Jovanovictól például rosszul esett, hiszen jó messziről tekerte be, de a „vétkes”, aki távolról védekezett ellene, hamar javított, mivel Buljan kétszer is erőszakos és ügyes volt (41-45) ezután.

Ferencz Csaba is tette azt, amit jól tud, vagyis hármast dobott, ám a vendégek olyan állhatatosan támadtak, s dolgoztak a palánk alatt, hogy időnként kétszer is visszavették a rontott dobások után a labdát, s végül csak bement egyszer.

Sarovic ráadásul nagy napot fogott ki, és nem csak lepattanóival, hanem pontjaival is segítette csapatát. A Temesvár egyelőre legeredményesebb embere hármast is dobott, s mellette Johnson is jól iparkodott, és már 9 ponttal vezetett a Temesvár, miután a régi szolnoki, majd kecskeméti ismerős, Derasimovic is messziről talált be.

Gyakorlatilag Shaw tartotta életben a körmendi reményeket, hiszen kétszer is ő dobott kosarat ezután, ám mindig érkezett válasz is, és 50-59-nél, aztán 52-61-nél megint közte 9 volt. Sőt, Jovanovic két büntetőjével a mágikus 10 fölé kúszott a fór, s már csak mintegy 2 perc volt hátra a negyedből.

62-65-nél aztán egy kis szépségtapasz: olyan szépen járatta végig a labdát az MTE, hogy csoda, Ferencz pedig pompás hármast dobott, amely során a labda jól végigpörgött a gyűrűn, majd betottyant. Ráadaásul „Fepu” két hármast is dobott ekkor, s végül tízen belül fordultunk az utolsó negyedre. 61-70, mindent csak egy kicsivel kéne jobban csinálni, s akkor…

NEGYEDIK NEGYED

Kiváló kezdés!

A Körmend 13 pontot dobott 3 perc alatt, s nem kapott egyet sem! A közönség is nyomta rendesen a hazai srácokat, de hát kell is az ilyen! Shaw volt a vezérbika, Buljan a szárnysegédje!

73-70-nél (tehát már a körmendiek vezettek!) Archie egy távoli triplával lohasztotta le a hazai kedélyeket, de csak egy pillanatra. A csarnok tombolt, és a vendégek mintha megszeppentek volna. Buljan is belelkesedett (még inkább), Shaw meg triplával melengette meg a körmendi szíveket. Gyerekek, itt így megy, ez Körmend!

Ám még volt hátra idő rendesen, de elkapta a fonalat az MTE, s ekkor már szinte minden sikerült. Zakatolt a Körmend, viszont a Temesvár erejét mutatta, hogy nem estek össze – csak éppen innentől a hazaiak irányították a mérkőzést. Az a halogató játék, ami addig a temesváriak szája íze szerint alakította a derbit, pörgőssé vált, s ez a hazaiaknak tetszett jobban.

82-78-nál aztán időkérés következett, a vendégek edzőjének lépnie kellett, mert már csak három és fél minutum volt a lefújásig. Mindenesetre a triplákban sokat javuló Körmend kezdte megnyerni a meccset. 86-78-nál már mondhatni tisztességes volt a fór!

Aztán Fodor Geri Buljan óriási passzát értékesítette – előtte a vendégek kicsi közelítettek –, ami a meccs jelenete volt talán, amint két emberrel a nyakán, pörögve, háta mögött passzolt a horvát legény a körmendi ikonnak. Húúú! 88-80, és még egy időkérés, de bánja a fene!

Úgy gondoltuk, megvan a győzelem. Még másfél perc volt hátra, de a Körmend ritmusa, lelkiállapota, na meg a pár pontos fórja mondatta ezt velünk.

Aztán már a tények is ezt jelenítették meg, a végén gyakorlatilag a temesváriak is tudták, itt ma nem nyerhetnek. A Körmend 20 (!) pontot vert az utolsó negyedben ellenfelére.

Bravó Körmend! megvan az első…

97-86, a diadal felett lebegő rózsaszín köd elszállta után azért azt nyilván végig gondolják majd Körmenden, hogy jó volna legalább fele annyira jól játszani, s pörögni a meccsek első három negyedében is, mint most az utolsóban s akkor talán nem okoznának szívrohamot az értük szorítóknak. Persze így sokkal izgalmasabb volt, ez tény. S amit az utolsó 10 percben művelt az MTE, az valóban kivételes kosárélmény volt!

Fotó: Seba Tataru (fibaeurope.com)

Fotó (slide): fanatics.blog.hu

Fotó (európai slide): Bonyhádi Zoltán