Bombameglepetés Szolnokon

Ma este újra összecsapott az idei EuroChallenge sorozat két magyar indulója, a Szolnoki Olaj KK és a Lami-Véd Körmend együttese. A találkozó aztán nagyon szorosan alakult, folyamatosan változott a játék összképe. Az utolsó negyedben az addig többször is megtorpanó vendégek vették kezükbe a meccs irányítását, és végül simán nyertek a most is görcsösen játszó Szolnokkal szemben.

EuroChallenge, Első csoportkör, F csoport, 5. forduló
Szolnoki Olaj KK (2-3) - Lami-Véd Körmend (2-3) 83-94 (28-21, 21-24, 22-20, 12-29)

Szolnoki Olaj KK: Fodor M. 5, Horváth 20/12, Sehovics 8, Kalve 20/3, Báder 13.
Csere: Simon 7, Szabó 5, Trepák 3/3, Markovics -, Grebenár 2.

Lami-Véd Körmend: Ruják 8/3, Ferencz 17/9, Buljan 20, Shaw 18, Farkas 2.
Csere: Simpson 20/9, Fodor G. 8/3, Kutasi -, Sömenek 1.

Nemcsak az edzőváltás következtében volt némi kavar a szolnoki kispadon a megszokottakhoz képest. Simon Balázs egészsége még nem jött teljesen rendbe, de már tudta vállalni a játékot: csak a kispadon kezdett, helyét Fodor Márton foglalta el ezúttal is a kezdőötösben. Brandon Gay továbbra sem volt bevethető, ő civilben foglalt helyet a kispadon. A túloldalon is volt egy kimaradó a szokásos kezdőből, Vincent Simpson "helyett" Farkas Attila kapott szerepet, magasabb szerkezettel kezdett tehát a Körmend. A közönség is üzent övéinek, miszerint nem túl elégedettek eddig a Szolnok idei teljesítményével.

A csapatok az első negyed folyamán nem sokat törődtek a védekezéssel, igencsak sok pont esett mindkét oldalon, ráadásul látványelemekben sem volt hiány, nagy zsákolások, pontos triplák, és - főleg vendég oldalon - szép centermunkák váltogatták egymást. Az Olajnál Horváth Ákos idei legjobb dobóformájával rukkolt elő és Ernests Kalve is jobbik arcát mutatta, míg a túloldalon többen is jó teljesítményt nyújtottak. 20-19-nél idők kért a Körmend kettő és fél perccel a vége előtt, ez azonban nem bizonyult sikeresnek. Zvonko Buljanon ütött be Trepák Zoltán egy nem túlságosan titkolt faultot, amire a horvát játékos igen hevesen reagált, technikait kapott, így körmendi labda helyett 2 hazai büntető és szolnoki labdabirtoklás következett. A vendégek el is vesztették a lendületüket, így 28-21-es Olaj előnnyel zárult az első felvonás.

A második negyed legelején látszódott már, hogy az előző percek eseményeitől függetlenül nem lesz egyszerű menet ez a hazaiak számára. Hencsey Tamás együttese szinte azonnal felzárkózott a Szolnokra és ugyan 4 percig sikerült tartania magát Dragan Alekszics együttesének, a negyed második felére a szinte mindenhonnan betaláló, ettől pedig láthatóan önbizalmat szerző Körmend vette át a kezdeményezést. A vendégeknél ebben a periódusban is több lábon álltak, a szokásos Buljan - Ferencz Csaba tengely mellett ezúttal nem Matt Shaw, hanem Vincent Simpson és a sérüléséből láthatóan egyre inkább felépülő Fodor Gergely voltak a támadások vezetői, többször ők teremtették meg a lehetőséget társaik számára, de pontos dobásaik által konkrét pontokkal is hozzájárultak a nyugat-magyarországiak vezetéséhez. A kocka megint az utolsó két percben fordult, ezúttal nem egy technikainak, hanem Báder Mártonnak köszönhetően, aki zsinórban 6 pontot szerzett ebben a periódusban, így a nagyszünetre 49-45-ös eredménnyel vonulhattak el a csapatok.

Fordulást követően megint a vendégek kezdtek jobban, a félidei négy pontos hazai előny szinte azonnal elolvadt, innentől fej-fej mellett haladtak a csapatok: amikor visszavette a vezetést a Szolnok, akkor sem sikerült megtartania, szinte az összes támadásból pontot kaptak, így hiába szedték össze magukat támadásban. Elég nagy gondba került az Olaj viszonylag gyorsan, hiszen alig három perc alatt összeszedte a négy csapathibáját - ráadásul a Körmendnek ezen a ponton még nulla faultja volt. Érdekes módon ezen a ponton kezdtek kicsit dekoncentrálttá válni a vendégek, legnagyobb előnyük - 56-60-at követően - két támadás alatt el is fogyott, így a harmadik játékrész felénél 60-60-at mutatott az eredményjelző. A játék képe az időkérés ellenére is teljesen megváltozott, újabb 8 pontot értékesítettek Szabó Miklós vezetésével a hazaiak (ezzel egyébként egy összességében 12-0-ás rohanást csináltak), a vendégek pedig teljesen impotenssé váltak elöl, így addigi legnagyobb előnyüket tudhatták magukénak a szolnokiak (68-60). Az utolsó két percben összekapták valamennyire magukat Hencsey mester tanítványai, ám így is hat ponttal ment az Olaj az utolsó 10 perc előtt (71-65).

A záró felvonás pontszegényen kezdődött az előzményekhez képest, hiszen az első percben - egy Ruják büntetőt kivéve - nem esett pont, viszont 4 személyi hibát már ennyi idő alatt is begyűjtött a Szolnok. Ugyan nem olyan ütemben, mint az előző két negyedben, de ezúttal is felzárkózott a Körmend, az ő akaratuk kezdett érvényesülni, így alig több mint 4 perc után egyenlítettek (75-75). A vendégek egy Ferencz tripla után át is vették a vezetést, készülőben volt az óriási meglepetés. Ami megtörtént az előző két negyedben, az itt most nem. A Szolnok nemhogy összeszedte volna magát, de még görcsösebbek lettek, a körmendiek pedig köszönték szépen, pár pontos távoli dobással és okos játékkal - erőltették a kontaktokat, így mehettek büntetőzni a sok szolnoki fault miatt - kezdtek elhúzni a vendéglátóktól. 1:45-tel a vége előtt egy Simpson triplát követően eldőlni látszott a mérkőzés (81-89), és már nem is történtek érdemleges dolgok a hátralévő időben, óriási meglepetésre 83-94-re nyert a Lami-Véd Körmend. Ők a csoportmásodikak, és saját kezükben a sorsuk az utolsó forduló előtt, mivel az egymás elleni eredményben is jobbak, mint a Szolnok.

A mérkőzésről készült képeink ITT találhatóak.