Döntős a Falco egy pokoli meccs után

A Falco a negyedik meccsen idegenben gyűrte le a Körmendet, így a szombathelyiek jutottak a fináléba. Az MTE már-már megfogta a derbit, de végül Townes agya elborult, és behúzta a vendég Falco.

A meccsen nehezen lendültek bele a csapatok, s akkor is inkább a vendégek szája íze szerint alakult a meccs. Később sem a kosárdömpingről szólt a derbi, ám az izgalmak kárpótolták a nézőket. Ferencz szerezte meg a vezetést az első negyedben a Körmendnek, aztán ezzel remekül sáfárkodtak a hazaiak, így a jó védekezésüknek köszönhetően hattal vezettek tíz perc után. Aztán, mint akinél behúzzák a féket, a Körmend 15 pontnál jó sokáig eltanyázott, s a Falco ezalatt átvette a vezetést, nem is kicsivel (15-27). Bell varázslatai kellettek ahhoz, hogy a nagyszünetig partiban maradjon az MTE.

A harmadik negyedben aztán úgy játszottak Ferenczék, ahogy kellett, ha ki akarták csikarni az ötödik, mindent eldöntő meccset. Sőt, egy pompás ütemben dobott Fodor-tripla előrevetítette, hogy tetemes lesz a hazaiak fórja, de Pantelic egy kosár jó plusz büntetővel tartotta a lépést. Sőt, Egy újabb kivédekezett támadást követően Kálmán dédelgette a labdát, majd kissé balról betört, ám feltett labdája túl erős volt, így a palánk nem a gyűrűbe, hanem picit azon túl dobta. Mindenesetre nem a körmendieken múlt, hogy a majdnem közte 10 helyett nem lett közte csak 3 - salamoni "döntés" a laszti részéről: 5 pont előnnyel várhatta az utolsó játékrészt a Körmend.

A negyedik játékrészt aztán a Falco úgy kezdte, ahogy a nagykönyvben meg van írva
. Pantelic, aki, bár fontos kosarakat szerzett, de főleg a már az első félidőben 10-nél járó lepattanóival adott tartást alakulatának, hamar egy pontra hozta csapatát, majd Szabó előnybe terelte övéit. A Körmend ezután futott az eredmény után (Will pontjai után már 9-cel ment a Falco), de nem volt gáz, csak éppen vélhetően rosszul esett minden hazainak, hogy a már-már kézben tartott derbi kezd kicsúszni a markukból.

A véghajrá külön izgalmakat hozott. Egymás után kérték ki idejüket a trénerek, s volt is mit mondani a srácoknak. A Falco szempontjából 60-58 volt az állás, tehát a látogatók kettővel mentek, amikor Townes negatív főszereplővé vált. Pedig milyen picin múlt, hogy nem az ő dicséretét zengjük most (12 lepattanó, 11 pont 19 VAL érték)! Először ugyanis hatalmas takarót adott a szombathelyi Timberlake-nek, amiből indulhatott volna az egyenlítésért az MTE (vagy hármassal a fórt is visszavették volna). Ám Bell megmutatta hogy ő is ember, mert ebben a fontos szituációban kétszer indult.

Jöhetett a Falco, aminek a vége az lett hogy, Townes mellett eliramodott Kálmán, megpróbált betörni, a körmendi center pedig utánanyúlt, s a felvételek szerint úgy tűnt, hogy egy-egy meccsen oly sokszor látott módon megpróbálta hátulról kipiszkálni a játékszert a sárga-fekete karmester kezéből. Nem volt kirívó eset, s utolsó ember sem volt, durvaság sem kísérte a mozdulatsort...

Igen kétségbeesett próbálkozás volt, nem is sikerült, fault lett a dologból. Első látásra a tudósító számára meglepő volt, hogy végül nem csak sima személyit kapott Townes, hanem sportszerűtlen hibát. A fault megvolt, az oké, de innen úgy tűnt, hogy semmi több nem történt.

Az ítéletet először visszafogottan tűrte Darian Townes, majd odament a bírókhoz és hevesen reklamálni kezdett. Ennek jutalma pedig egy, a sportszerűtlen hibát követő technikai lett (ott legyintgetett, hadonászott a játékvezetők előtt, amit támadásnak vehettek a füttyösök). Na, ez így már több volt, mint sok a Körmend számára!

Jegyezzük meg, hogy a technikai jogosságához sok kétség nem fért, de ugye megint itt van az a dolog, hogy ha nem fújják meg a talán véleményes sportszerűtlen faultot (aztán, végül kiderülhet, hogy a tudósító látta rosszul, s bírók jól), nincs reklamálás, se technikai… Na, jó, erről ennyit, mivel mindez már történelem. Ám mindenképpen a végeredményt befolyásoló tényező volt, akár helyesen fújtak a sporik, akár nem, az tény, hogy Townes kipontozódása az utolsó egy-két támadás előtt kulcsfontosságú volt, akárcsak az, hogy Kálmán László 4 büntetőt dobhatott, amiből 3-at értékesített is.

A meccs azonban ezzel nem ért véget. A Körmend persze megpróbálta a lehetetlent, és Némethék kiváló védekezésének hála a büntetők után oldalról támadást kezdeményező Falcótól labdát szereztek, és Cseh, valamint Németh megoldotta, így 3 pontra visszajött az MTE!

Sőt utána – közben Bencze Tamás időt kért (előtte pedig Zoran Martic) – megint labdához jutottak a hazaiak, és egy utolsó rohamot indítottak. Tripla kellett, ráadásul ezen a napon (sem, ahogy például a múltkor sem) a hármasokat igen rosszul szóró hazaiaknál az addig 0/5-öt produkáló Németh vagy más kellett volna, hogy betaláljon. Ferencz emberről engedte el, s ígéretes kísérlet volt de magasan felpattant. Támadólepattanót szedtek a hazaiak, kipasszolták, és újabb löket következett, de ez is célt tévesztett. Na, még egyszer! Újabb labdát kaparintottak meg a körmendiek, amit már csak futtában sodortak ki a hármasvonalon túlra. Ott érkezett Németh, és egészen kifacsart mozdulattal, szinte 45 fokos szögben eldőlve a levegőben előkészítés nélkül vágta vissza. A körülményekhez képest egészen jó dobás volt, de egyfelől nem ment be, másfelől, kiderült, hogy akkor sem adták volna meg, ha besuhan, mert már későn engedte el.

A Falco megérdemelte a sikert idegenben
, s így a döntőbe jutott. Ezen a derbin a Falco pontatlanabb volt ellenfelénél, s az is érdekes, hogy a hasznossági mutatója csapat szinten 15-tel rosszabb, mint a Körmendnek, ám a nagy számok törvénye alapján a sok kísérletéből valamivel több kosár született. Ezen felül egyes kulcsszituációkban a rutin vagy éppen a nyugodtság a Falco erénye volt ezen a napon. A Körmend – magánvélemény, nem kell egyetérteni vele –, pedig továbbra sem tűnik igazán kész együttesnek, ami a bajnokság végén elég furcsa dolog, ha tényleg így van. Végül English nem játszott, ami akár (egy sérült, nem is élete legjobb idényét futó Mike vélhetően inkább ártott volna, mint használt volna a Körmendnek) már jó hír is lehetett a fekete-pirosaknak.

Szóval, ha nem is simán, de megnyerhette volna ezt az összecsapást az MTE, de úgy látszik, ha a régi, bajnoki aranyakat hozó remek távoli tüzérsége nem működik, nem tud fináléba kerülni.

A meccs után Kálmán László arról beszélt, hogy bejött a babonája, mivel mindenképpen győzelemre készült itt, idegenben (holott még egy hazai meccs lett volna, ha netán kikap a Falco). Ennek érdekében időben kiürítette az öltözőszekrényét, és keddig nem is hajlandó visszamenni oda. A komoly karbántalmait erre a derbire (is) elfeledő kiváló irányító egyébként a meccs végeztével összeölelkezett a körmendi Mladenoviccal, akivel a második derbin még sikerült együtt kiállíttatnia magát. Sportszerű gesztus volt mindkettejüktől, ám vélhetően Lacika öröme volt valódi…

Várjuk a Szolnok és a Falco összecsapását a magyar bajnoki döntőben! A címvédő, idén a Magyar Kupát már elhódító (megvédő), az Eurochallenge-ben a negyedik helyet elérő Olaj és az aktuális idény alapszakaszának győztese csap össze. A két gárda szimpatizánsai mellett a semleges drukkerek is mondhatják nyugodtan, hogy ez igazi csemege lesz!

Férfi Kosárlabda NB I A elődöntő 4. mérkőzés
2012. május 13. Körmend, 2000 néző
Vezette: Cziffra, Kapitány Benczur (Gencsev)

Fortress-Lami Véd Körmend – Falco-SZOVA KC Szombathely
60-63 (13-7, 14-22, 19-12, 14-22)

Körmend: Ruják 2, Németh I. 6, Ferencz 15/9, Bell 18, Townes 11. Csere: Cseh Gy. 2, Eilingsfeld 1, Fodor G. 5/3, Mladenovic, Vezetőedző: Zoran Martic.

Falco: Simon L. 9/9, Kálmán 11/3, Timberlake 18/3, Szabó Zs. 6, Pantelic 12. Csere: Will 5/3, Szanati, Harazin 2. Vezetőedző: Bencze Tamás.

Kipontozódott: Townes (40. perc)

Zoran Martic:
Büszke vagyok a csapatomra. Sajnos nem derült ki, hogy ki is a jobb, hiszen ma egy ember döntötte el, a találkozót. Jól küzdöttünk, de két techinkaival a vége előtt fél perccel nem tudtuk versenybe szállni.

Bencze Tamás:
Nem tudom elmondani, hogy mit érzek most, hiszen az édesapám, aki miatt elkezdtem a kosárlabdával foglalkozni, sajnos már nincs velünk. De biztos vagyok benne, hogy most ott fent nagyon büszke ránk. Sportszerű párharc után jutottunk döntőbe. Úgy érzem, hogy a mai és az egész éves teljesítményünk alapján nem érdemtelenül. Nem játszottunk igazán jól, de mentálisan erősek voltunk és jobban tudtunk csapatként működni, mint a Körmend. Egy álom kapujához érkeztünk, de természetesen nem akarunk itt megállni.