Egy jó negyed nem elég

Bronzcsata: hiába robbantott az elején a Körmend, s vezetett idegenben 10 ponttal igen hamar, hiába dobott káprázatosan Ferencz Csaba az első nyolc percben (11/9), az Albacomp visszatért a meccsbe, és a második negyedtől már kezében volt a találkozó.

A légiósai által fordított az Alba, aztán elhárított minden felzárkózási kísérletet a vasiak részéről. Pedig többször egalizált a Körmend, sőt, a 32. percben Townes révén hosszú idő után újra vezetett is, ám Hollis fontos triplával válaszolt, és innentől már nem engedte túl közel magához ellenfelét a Fehérvár.

CSALÓDOTTAK TALÁLKOZÓJA

Az Alba sima 0-3-mal maradt alul az elődöntőben a Szolnokkal szemben, így ők ezért érezhették módfelett rosszul magukat, a Körmend pedig amiatt, mert volt esélye a Falco ellen, de éppen hazai pályán bukott az MTE, miután a negyedik derbin hozta a megyei rivális a fináléba kerüléshez szükséges harmadik sikert. Itt, most a bronzcsatában a pályaelőny a fehérváriaknál van, kérdés meddig, vagy ha kihasználják azt, miként élnek vele.

A Körmendnél Eilingsfeld most is keveset játszott (talpsérülése miatt), ám mellette English még inkább hiányozhatott azoknak, akik kedvelik játékát, ő ugyanis egyáltalán nem lépett pályára. Egyértelmű volt, ha Bell és Townes megfelelően varázsol támadásban, s mellettük a rutinos magyarok, Németh, Ferencz, esetleg az egészségileg szintén nem százegyes Fodor Gergely kitesz magáért, nagy csatára késztethetik az Albacompot. Ugyanez az előzetes okoskodás a hazaiaknál úgy nézett ki, hogy, a center Keller Ákos lába kérdés volt mennyit bír, s ha csak keveset, akkor miként teljesít a három külföldi, meg mellettük Simon Balázs karmester, akikre így még nagyobb teher hárulhat. Illetve itt érdekes lehetett, hogy az alapszakaszban már több meccsen is a közösbe sokat beletevő fiatalok közül  most ki kap több lehetőséget, s mennyire tudja segíteni csapatát.

Mint kiderült, a fehérváriak szándékai teljesültek inkább. Egyfelől hasznosan kosarazott mindhárom légiósuk (El-Amin, Hollis és Chism), másfelől Simon megint hozta azt, amit tud, s a fiatalok közül most Supola ügyeskedett a legjobban. A Körmendnél egyébként Bell és Townes büszke lehet a statisztikájára (mindketten dupla-duplát produkáltak - ugyanezt hazai oldalon Chism mondhatja el magáról), ám többször bebizonyosodott már, hogy ők ketten nem elegek egy komoly meccsen a körmendi győzelemhez.

Igaz, Ferencz ezúttal pompásan nyitott, s bár később visszaesett, azért hasznos tagja volt az MTE-nek, de most más nem tett hozzá az egészhez annyit, amennyi az Alba ellen idegenben elég lenne a sikerhez.

ELSŐ NEGYED

Kosárváltás után némi meglepetésre kezdett meglépni a vendég Körmend. Ferencz - miután fontos támadólepattanókat szedett a vasi legénység többször is - beszórta első tripláját, majd rövidesen folytatta a látogatók számára áldásos tevékenységét. Az 5. és a 7. perc között a hazaiak nem találtak be, így már 8 ponttal vezetett az MTE (6-14), de még erre is rátett egy lapáttal hamarosan Zoran Martic legénysége. Simon tartotta versenyben az Albát két jó megmozdulásával, ám Ferencz két hármast vágott be még, illetve Townes is eredményes volt, így 12-22-nél máris megvolt a közte 10. Simon, El-Amin és Chism faragott a hátrányból, de így is héttel volt jobb a Körmend az első szünetben.

MÁSODIK NEGYED

Bell, és újra Ferencz tartotta a vendégek előnyét eleinte, de El-Amin egyre inkább belelendült, így ott lógott a vasiak nyakán az Albacomp. Fodor Gergely is triplát szórt (érdekes, a Körmendnél Ferencz elég sok kísérletet elszórt, de 10 perc alatt 3 trojka így is szép teljesítmény, viszont sem Bellnek, sem Némethnek nem ültek a távoli kísérletei, így összességében elmondhatjuk, hogy tüzeltek a vasiak becsülettel, de csak nagyjából sikeresen).

A 16. perc után aztán nagyon beragadt a Körmend (ekkor még az említett Fodor-hármassal 26-30-re vezetett), s mivel futószalagon érkezett Chism zsákolása és közeli pontjai, valamint Hollis gyorsan minden pozícióból betalált (egy hármas, egy büntető és egy dupla), máris a hazaiak vezettek (36-30). Ezt a 10-0-ás fehérvári rohamot állította meg Townes, de innentől változott a szereposztás és a vendégek üldözték a hazaiakat.

HARMADIK NEGYED

A légiósok kosárpárbaja vezette fel a második félidőt. Hollisnak Bell felelt, de mindig előnyben volt az Alba. Kivéve, amikor Németh egy végre behulló hármassal, Bell pedig közelről egalizált (42-42). Rögtön jött azonban El-Amin, és az ő hármasa, amit Keller és Bell vetélkedése zárt le. A meccs viszont teljesen nyílt volt továbbra is.

NEGYEDIK NEGYED

Fodor megint nagyon közel lopta övéit az Albához, aztán a már hatodik személyit kierőszakoló Townes két büntetőhöz állhatott oda. Mivel mindkettő bepottyant újra, a második negyed közepe óta először a Körmend vezetett (51-52). Elképesztő, hogy az Alba mennyire számíthat két jó kezű, emellett atletikus amerikaijára, mert míg nem sokkal korábban El-Amin dobott nagyon fontos trojkát, most Hollis követte el ugyanezt. Amint gáz van, ők kezükbe veszik a dolgokat, s többnyire jól oldják meg. Mint most is.

Innentől kezdve aztán nem volt mese, végleg ellépett az Albacomp. Bell még egyszer 3 pontra hozta fel a Körmendet, de Hollis után Keller is betalált, majd El-Amin és Simon is megszórta kicsit magát (61-53). Supola triplája már-már lezárta a derbit, mivel hárommal a vége előtt 9 ponttal ment a hazai gárda, de tudjuk jól, ez kosárlabdában még nem életbiztosítás. itt azonban az volt. Ferencz még javította hármas statját egy újabb pontos távoli lökettel (66-60), de a végén magát még egyszer megrázó Simon vezetésével simán megtartotta, sőt növelte fórját az Alba.

GYŐZELMI KÉNYSZER A KÖRMENDEN

Az otthon papíron is valamivel esélyesebb Albacomp nyert, jöhet a körmendi második derbi. Viszont az MTE, ha éremmel akarja zárni ezt a szezont, ideje lesz egyfelől otthon nagyon magabiztosan teljesíteni, másfelől idegenben is hozni kell valamit, különben Vas megyének nem jut csak egy medália 2011-2012-ben. Még egyértelműbben fogalmazva, mivel a párharc a bronzéremért két nyert meccsig tart, ezután a Körmendnek kettőből kettőt kéne hoznia, az Albának viszont elég csak egyet. Nem lehetetlen az MTE küldetése, de azért mindenképpen lépéshátrányban van, a Fehérvár pedig félig már megfogta a bronz medália szélét.

A MECCS STATISZTIKÁJÁÉRT KATT A KÉPRE!

Férfi Kosárlabda NB I A, Bronz-párharc, első meccs
2012. május 17. Székesfehérvár, 2000 néző
Vezette: Pálla, Forrai, Szabó G. (Benczur)

Albacomp – Fortress-Lami Véd Körmend
75-64 (17-24, 19-9, 15-15, 24-16)

Albacomp: Simon B. 14/3, El-Amin 20/6, Hollis 15/6, Keller 9, Chism 10. Csere: Supola 5/3, Hendlein, Bódi 2, Juhos. Vezetőedző: Dzunics Braniszlav.

Körmend: Mladenovics 5/3, Sonyák, Ferencz 16/12, Bell 17, Townes 14. Csere: Németh I. 7/3, Cseh Gy., Eilingsfeld, Csapai, Fodor G. 5/3, Vezetőedző: Zoran Martic.

Kipontozódott: -.

Dzunics Braniszlav: - Eléggé görcsösen játszottunk, de a második negyedtől kezdve jól védekeztünk és a hazai lepattanókat is jobban szedtük. Az utolsó negyedben a kinti dobásaink ültek, s ez, valamint az, hogy nagy erőket mozgósítottunk a siker elérése érdekében, döntőnek bizonyult.

Zoran Martic: - A jó rajt után a második negyedben kihasználta hibáinkat az Albacomp. Később sem voltunk elég jók, a korábbi játékunkat meg sem közelítettük.

A PÁRHARC ÁLLÁSA: 1-0 AZ ALBACOMP JAVÁRA

KÖVETKEZŐ MECCS: MÁJUS 20. vasárnap, 18:00 KÖRMEND - ALBACOMP (vezeti: dr. Vígh, Király, Török - Szabó)

Fotó (slide és 1.): albakosar.hu