Elmaradt a pécsi bravúr

Nagyon akart, sokáig jól is játszott a Pécs, de a rossz harmadik negyede miatt, ha szűken is, de kikapott az Albától otthon is.

A Pécs, ahogy ígérte, mindent egy lapra feltéve játszott, és sokáig simán uralta a meccset. Az Albacomp azonban a harmadik negyedtől kezdve magára talált, és megfordította az állást. A végére viszont hallatlan izgalmakat hozott a derbi, pár pont volt a vendégek előnye, ráadásul egy csomó 4 faulttal rendelkező játékos volt ekkor már a pályán mindkét részről. Sorra pontozódtak ki kulcsemberek, Doyne ráadásul megsérült, így nélküle hozta le a végjátékot a PVSK. Az El-Amin, Simon, egy idő után Hollis és a nagyon hasznos Bódi vezette Fehérvár nagyon nehéz győzelmet könyvelhet el, egyúttal egy sikerre van attól, hogy a legjobb négy közé jusson.

Maga az Albacomp is tartott ettől az összecsapástól (saját honlapján ecsetelte ezt), mert ebben a szezonban ahányszor csak találkozott a Péccsel, mindig simán nyert. Magyarán ilyenkor szokott beütni a krach, amikor mindenki azt várná, ez is egy sima találkozó lesz. Főleg úgy, hogy Csirke Ferenc a pécsiek trénere is kijelentette, ez lesz A MECCS, amelyen mindent megtesznek a sikerért a pécsiek. Végül majdnem össze is jött nekik. Annak, hogy ez elmaradt több oka is volt, lássuk, mi vezetett végül a fehérváriak második győzelméhez ebben a párharcban!

PÉCSI REMEKLÉS

Az első negyedben nekiment ellenfelének a PVSK. Doyne magára vállalta a vezérürü szerepét, és irányította a meccset a PVSK. Gyakorlatilag ez ment a második felvonásban is, ráadásul Chism már a nagyszünetig begyűjtötte negyedik személyijét, így szinte  minden a hazaiak szája íze szerint alakult. Igaz, Ciric önmagához képest nem játszott kimagaslóan, ám vélhetően sérült csuklója is jelentősen akadályozta őt a jobb távoli dobások kivitelezésében (összességében igen gyenge dobószázalékkal érte el a maga 19 pontját, vagyis ha úgy dob ahogy tud kolosszális mutatóval zárt volna, s vélhetően a PVSK nyer). Nyilván nem egy emberes egy meccs, de érdemes a pécsiek Andriájára kitérni még egy picit. Mindössze egyszer talált be hét triplakísérletéből. Ám a duplákat sem szórta valami pontosan (4/13). Sőt, 8/12-t fakított a büntetővonalról. Nem csoda, hogy átlag felettinek tetsző 19 pontja ellenére is csak 7 VAL-értéket szorgoskodott össze. Ám az is igaz, hogy próbálkozott, hajtott becsülettel Ciric.

A lepattanókat ellenfelénél jobban szedő Albacompban Keller Ákos megint nem mutatott valami sokat (mondhatjuk, gödörben van a fiú), ráadásul a többi magasember sem kápráztatta el a Fehérvárért szorítókat. Viszont Simon és El-Amin hozta magát, Hollis is a második félidőben. Sőt, Bódi Ferenc nagyon fontos triplákkal operált.

FÉK BEHÚZ, ALBACOMP ELHÚZ

A harmadik negyedben aztán az addig kiváló meccset futó Pécs úgy megállt, mint az elem nélküli kvarcóra. Amit addig szépen felépítettek, szinte semmissé vált, köszönhetően annak is, hogy a vendégeknél Hollis is egyre jobb lett.

Nem volt veszve még semmi, ám amikor állandósulni látszott a 6-7 pontos Alba-előny, már a hazaiaknak kellett előkaparni valamit a tarsolyból. Igen ám, de Ciric továbbra sem érezte a fílinget messziről, igaz Tóth Norbert hasznosan kosarazott.

A záró negyedben aztán mindent beleadva rohant az Alba után a PVSK. A felzárkózás idejének egy része akkorra esett, amikor a fehérváriaknál több kulcsember pihent a padon, de ez nem von le semmit Kovács Péterék (ő labdákat lopott, egymás után szerzett triplát, és duplát) érdemeiből.

IZGALMAS VÉGJÁTÉK

A kipontozódások is elkezdődtek, így Chism, amint pihenőjéből visszatért, már újra ülhetett is le (5. fault, viszlát). Aztán fura jelenetnek lehettek tanúi a Lauber Dezső Sportcsarnok nézői, midőn Damian Hollis úgy elfáradt, hogy megpihent egy kicsit Tóth Norbert fején (nyilván nem szándékosan ült rá, de valahogy így sikeredett egy kavarodás végén). A fogát összeszorító Pécs Ciric révén 68-72-re zárkózott, majd Doyne térde mondta fel a szolgálatot (lement és valamit tettek is rá rögtön).

A hazaiak tehát elvesztették a végjátékra (még majdnem 3 perc volt hátra) az egyik legjobbjukat, amit fehérvári pontok követtek, így Csirke Ferenc 70-76-nál időt kért. Használt a kis szusszanás, mert Cirirc újra betalált egy betörés végén, de El-Amin hamar válaszolt (ő volt az Alba egyik nyerőembere egyébként a hajrában).

A támadásokat gyorsítani akaró pécsiektől Deák triplát hibázott, Hollisé lett a lepattanó, ám mégis a hazaiak jöhettek oldalról, mert kiment a labda. Vasojevic passzolt Tóthnak, akit lefaultoltak (az Alba szerencséje, hogy nem a 4 személyisek közül valaki, hanem Simon). Két büntető, ami jó, így bő egy perccel a lefújás előtt 74-78.

Az Alba remek karmestere, Simon Balázs is rontott ekkor egy távolit, Ciric lepattanót szedett, vissza 59 másodperc. A hazai támadás végén megint a vendégek ellen sípoltak be faultot, Deák pedig kétszer is pontosan büntetett (76-78). Ráadásul az idő se nagyon ment, még mindig volt 51 másodperc hátra a meccsből.

Az Albacomp támadását az ezen a napon (azt kell mondani, hogy is) visszafogottan teljesítő Keller rontotta el, de a nem rég beállt Supola támadólepattanót kapart össze. Ez nagyon fontos volt ekkor!

Telt az idő, nem volt mese, oda kellett ütni, amit Csabay vállalt fel, így El-Amin aki 80% körül dobja a büntiket a szezonban, mehetett a vonalra. Naná, hogy bevágta mindkettőt! Illetve nem! Hogy is volt ez?

A második ugyanis pattogott, berontottak a játékosok, és végül a nagy gyürkőzés közben betottyant a labda. A bírók megállították a játékot és megtanácskozták az esetet. Végül úgy döntöttek, hogy a második büntető két pontot ért. Hogy lehet ez? Úgy, hogy azt a pattogó labdát bepöciző Keller akciókosarának ítélték meg végül, magyarán az Alba a lehető legjobban jött ki a dologból. 76-81, az Alba a győzelem kapujában!

ITT MÉG BÁRMI ELŐFORDULHATOTT VOLNA

Deák doktor egyből bevágott válaszként egy hármast (79-81), ami újra felélesztette a hazai reményeket. Csirke Ferenc időt is kért azonnal, hátha meg lehet fogni ezt a derbit még. Vissza volt ekkor 6,5 másodperc. Igen ám, de kiderült, nincs már ideje a hazai trénernek, holott azt hitte, így a fontos szituációban nem adhatott tanácsokat övéinek a szakember.

Jött az Alba, vezetett két ponttal, 4 másodpercnél Csabay megint faultolt (kellett). El-Amin meg köszönte és bedobta mindkét büntetőt. A hátralévő 3-4 másodpercben Vasojevic próbálkozott passzal, de Ciric mögé adta a labdát, így a veszett fejsze nyele is kicsúszott a pécsiek kezéből.

HA, HA, HA...

Igazából ezt a meccset azonban korábban már megnyerhette volna a PVSK, de nem élt a lehetőséggel. Ám az Albacompot dicséri, hogy a nem túl acélos első félideje után (húsz percig igen gyatrán védekeztek Hollisék) gatyába rázta magát (illetve Dzunics tréner a játékosokat) és egy sokáig nagyon jól kosarazó ellenfél otthonában is nyerni tudott. Úgy, hogy egy-két kulcsembere finoman szólva is elég halovány volt ezen a napon.

A pécsiek, a ha-val kezdődő mondatokat esetleg vigasztalásul olvashatják. Vagyis ha Ciric keze nem fáj, bizonyára nem dob ilyen pontatlanul (s mint fentebb már írtuk, így is 19-ig jutott), ha Doyne a végjáték előtt nem sérül meg, vagy ha a harmadik negyedben nem teszi a PVSK a fordítottját annak, amit addig művelt, akkor nyerhetett volna. Csak hát tudjuk, mire jók ezek a feltételes mondatok...

Egy dolog biztos, a harmadik összecsapáson, amelyre Fehérváron kerül sor, bődületes meglepetés lenne, ha a most vélhetően lelkileg is kissé megfáradó PVSK nyerne. Márpedig ha nem győznek Tóth Norberték, akkor az Albacomp egy söprést bemutatva masírozik be a legjobb négy közé.

Férfi Kosárlabda NB I A, felsőházi rájátszás, negyeddöntő, 2. meccs
2012. április 17. Pécs, Lauber Dezső Sportcsarnok
Vezette: Pálla. Király, Boros T. (Szabadvári)

Pécsi VSK Pannon-Power – Albacomp
79-83 (25-17, 23-20, 9-26, 22-20)

Pécs: Doyne 25/9, Kovács P. 5/3, Vasojevic 7, Ciric 19/3, Tóth N. 14/3. Csere: Csabay 2, dr. Deák 5/3, Bíró 2. Vezetőedző: Csirke Ferenc.

Albacomp: Simon B. 15/6, El-Amin 20, Hollis 22/3, Keller 4, Chism 7. Csere: Supola, Bódi 13/9, Juhos 2, Madár, Hendlein. Vezetőedző: Dzunics Braniszlav.

Kipontozódott: Chism (36. p.), Kovács P. (38.), Hollis (39.)

Csirke Ferenc: - A harmadik negyedben butaságokat követtünk el, sokat foglalkoztunk az ellenféllel, a bírókkal, s ezt kihasználta az Alba. Az első félidőben frissek voltunk, jól játszottunk, de utána előjöttek a fault problémák. Összességében a harmadik negyedben ment el a meccs talán. Azt hiszem, ez lelkileg is sokat vett ki most belőlünk, de úgy hiszem egy ilyen vereség után – mivel nagyon szerettünk volna győzelmet elérni ma –, nagyon nehéz lesz a harmadik meccsen, s ott nem lesz túl sok esélyünk a sikerre.

Dzunics Braniszlav: - A második félidőben jobban védekezett és támadásban is feljavult a csapatom, ennek köszönhetjük a győzelmet. Az első félidővel természetesen nem voltam elégedett, de az eredmény nem csak tőlünk függ, hanem az ellenféltől is, aki ma nagyon jól játszott.

Fotó: fmh.hu