Előnyben a Szolnoki Olaj

Megvédi-e címét a Szolnoki Olaj KK és története során megszerzi negyedik bajnoki elsőségét, vagy 2008 után ismét a Falco kaparintja meg az aranyérmet? Előzetesünkben erre ugyan mi sem tudtunk még választ adni, ám alaposan végigjártuk a két csapat útját a fináléig, valamint tippeltünk is a döntőre. A két együttes egyébként meglehetősen régen, még az 1999/2000-es idényben találkozott egymással a rájátszásban, akkor az elődöntőben a későbbi ezüstérmes Olaj nyert 3-0-ra, míg 1999-ben a később szintén második helyet begyűjtő Falco nyert 3-2-re a negyeddöntőben.

Mondhatni stílszerűen kezdte a mérkőzést az Olaj, hiszen a rájátszás során távolról végig remekül célzó címvédő ezúttal is két hármassal nyitott Horváth és Trotter révén. Pantelics ugyan hasonlóan válaszolt, de nem véletlenül kért a 4. percben időt Bencze Tamás, aki csapata puhányságát nézte rossz szemmel. A csereként beálló Trepák viszont szolnoki részről gondoskodott a kellő keménységről, míg a támadótérfélen a Trotter, Horváth duó repítette az Olaj csapatát (12-19). A védekezésben zónára váltó hazaiak Kálmán büntetőivel egy pontra zárkóztak, majd Pantelics dudaszóra hintett hármasával ki is egyenlítettek (24-24).

Valamelyest összeszedettebben kezdte a második negyedet az Olaj, Gay triplája és Mills 2+1-ével kerültek előnybe. A 13. percben 34-27-es vendég vezetésnél kért ismét időt Bencze Tamás. Csupán egyetlen mezőnykosarat dobtak a hazaiak négy percen át, ráadásul a büntetőket sem dobták tökéletesen. Szabó viszont futtából szórt hármast így visszajött 3 pontra a Falco. Ettől függetlenül ez a játékrész egyértelműen a vendégek szája íze szerint zajlott, Trotterék sorra harcolták ki a faultokat és Báder is rendre eredményes volt. A túloldalon Timberlake vette hátára csapatát, Kálmán pedig mesterien szolgálta ki Harazint (42-46), így a félidőre nyílt maradt a finálé első meccse.

Nem kezdte valami fényesen a második félidőt egyik csapat sem, ám írjuk mindezt a nagy tét számlájára. Az idegeskedés és a kapkodás rengeteg hibát szült, és ebből a támadólepattanók tömkelegét (a 25. percben 1-12 volt ebben az „állás”) szedő és koncentráltabban játszó Olaj jött ki jobban (46-58). A 12 pontos előny talán túlságosan is megnyugtatta a piros-feketéket. A Falco a negyed végén igyekezett gyorsan ledolgozni a hátrányát, Timberlake vezérletével egy elképesztő, 10-0-ás rohamot repesztettek! A szombathelyi közönség pedig extázisban várhatta az utolsó játékrészt.

A záró negyedben úgy festett ott folytatja a Falco, ahol abbahagyta. Timberlake óriási zsákolását (58-58) viszont egy 7-0-ás szolnoki szakasz követett – érkezett is Bencze Tamás menetrendszerű időkérése. A hosszabb ideig csendes Horváth Ákos is újfent hozzászólt egy hármassal a meccshez, de Nikolov is távolról volt eredményes, így a 34. percbe fordulva már 71-58-as szolnoki előnyt mutatott a tábla. Az újra pályára lépő Szabó zsákolása után visszajött tízen belülre a Falco (62-71), Pór Péter pedig egy időkéréssel igyekezett még idejében megálljt parancsolni a hazaiaknak. Fáradni látszottak a hazaiak, már nem volt akkor erő a lábakban, így őrizte a Szolnok biztosan őrizte előnyét a lefújásig. Ezzel már az első összecsapáson elvette a Falco pályaelőnyét a címvédő, ezzel előnnyel utazhatnak a hétfői második mérkőzésre.

Falco-SZOVA KC-Szombathely – Szolnoki Olaj KK 65-78 (24-24, 18-23, 14-11, 9-20)
Szombathely, Arena Savaria, bajnoki döntő, 1. mérkőzés. Vezette: Földházi, Györffy, Frányó

Falco: Simon L. (1), Timberlake (26), Will (7/3), Szabó Zs. (8/3), Pantelics (12/6). Csere: Kálmán (2), Harazin (8), Szanati (1), Jarosevits (-). Vezetőedző: Bencze Tamás

Szolnok: Trotter (22/9), Mills (8), Horváth Á. (18/12), Nikolov (8/3), Báder (16). Csere: Gay (6/6), Trepák (-), Fodor M. (-), Grebenár (-). Vezetőedző: Pór Péter

A bajnoki döntő állása: 1-0 a Szolnok javára.

Kép (slide): nyugat.hu