Gyerünk vissza Jászberénybe!

A JKSE visszaadta a kölcsönt és Egerszegen nyert a hazaiak ellen a kiesés elleni párharc második meccsén, így jöhet a vélhetően keddi harmadik derbi, Jászberényben.

A hazaiak közül nem nyújtotta mindenki azt, amit pár napja, viszont a vendégek bombasztikus rajt után gyakorlatilag végig uralták az összecsapást. Hodges volt a legnagyobb ász, de mások is sokat tettek hozzá a JKSE sikeréhez.

KOSÁRDÖMPING, HODGES PARÁDÉJÁVAL

Nagy iramban kezdődött a meccs. Ontották a kosarakat a felek. Hodges és Henderson triplaváltása után már 5-5 állt a táblán, de utána kezdett meglépni a jászsági alakulat. Austin zsákolása és hármasa arra késztette Heinrich Róbertet, hogy igen hamar időt kérjen (10-17).

Kinter is zsákolt, ami némi gyógyírt jelentett a hazaiaknak, de Hogdes ellen, úgy tűnt, nincs orvosság. A 4. hármasát dobta már (14/12-es mutatója bő hét perc alatt, félelmetes). Igaz, a 12-23 nem sokáig marad meg, mert Tim Whitworth is távolról talált be – na ennyit arról, hogy most majd kevesebb hármas esik, mint az első derbin… Zúgott a lelátóról a „Harcoljatok!”, amivel nem is volt gond, de a JKSE egyelőre kakiba nyúlt, nem is vitás. Amikor Austin a Jászberény negyedbeli hatodik hármasát is behinti (16-30), már biztos, ezen a napon nagyon nehéz lesz megfogni a tűzkezű berényieket. Jibril Hodges aztán megszerzi 16. pontját, amire még Kelley válaszol (neki ez a negyedik), majd vége a hihetetlen első negyednek (21-32). Gyorsan nézzük a statot, a hazaiak is remekül tüzelnek messziről (3/4 tripla), de a vendégek 6/8-as hármas mutatója egyenesen fantasztikus. Lepattanót alig jegyzünk, mert úgy céloznak mindkét oldalon, ami hihetetlen. Mi lesz itt még?

TÁVOLSÁGTARTÁS

A második negyed elején Kelley és Gáspár vezetésével közelíteni kezdett a ZTE (25-32), ám rögtön érkezett a jászsági válasz Dramicanin révén. Mégis szükségét érezte Horváth Balázs tréner a vendégek időkérésének, amikor újra Kelley kosarával 27-34-re zárkóztak a hazaiak. A közte 10 pont hamar vissza is állt, így Gáspár például hiába dobott jól (már 8-nál járt a ZTE motorja és az ötödik kiharcolt faultjánál), nem igazán tudott lőtávolon belülre kerülni a hazai alakulat. S még egyszer hangsúlyozzuk, igen jó százalékban dobtak az egerszegiek, ám pechjükre a másik oldal még erre is rátett egy lapáttal. Talán el kéne kezdenie védekezni a zalai gárdának…

Amikor megint tíz fölé ment a JKSE, Kelley ismét villant, távolról volt pontos, de közelebb nem tudott kerülni a ZTE, mert kicsivel később Kelley remek betörés után ziccert hibázott (igaz, faultot reklamáltak az otthoniak). Horti aztán vissza is állítja a több mint tíz különbséget, az iram pedig továbbra is hatalmas, megy a rohanás. A meccs élvezetes, s úgy tűnik a vendégek rohammal akarják bevenni az egerszegi csarnokot, így a hazaiaknak sem nagyon marad más, mint hogy felvegyék a kesztyűt, lévén hátrányban vannak folyamatosan.

ITT FOGHATTA VOLNA MEG A ZTE A JKSE-t

Gáspár Dávid csapikapihoz méltóan élen is jár a ZTE-ből, bravúr kosarat szerez, és a plusz egy büntetőt is értékesíti (35-43, s vissza van még jó két perc a nagyszünetig). Ám mire ezt kommentáljuk, már odaát dob két büntetőt Szögi, viszont mindkettő kimarad! Nem úgy a furcsa kosarat szerző Tóth Gergely próbálkozása (37-43), majd a saját palánkja alatt szépen védekezik Austinnal szemben. Feltámadóban a ZTE, itt még bármi lehet!

Sőt, a rengeteget vállaló Gáspár megint büntethet, így 39-43-nál régen volt közelségbe kerül ellenfeléhez a Zalaegerszeg. Ami érdekes, hogy az első negyedben 6 triplát dobó JKSE a második játékrészben egyet sem szerzett még. Hodges 21 pontnál járt ekkor, de azért ő is jelentősen visszavett. A hazaiaknál ugyanakkor egyre jobban kezdett el szaladni a szekér. Hogy a JKSE bánata teljes legyen, Horti két büntetőt is kihagyott, s még volt egy bő támadásnyi ideje a hazaiaknak, viszont lépéshiba miatt visszakerült a labda a vendégekhez. Egy hosszan előrevágott labdára páran rosszul startoltak rá, Dramicanin kezébe esett a játékszer, s ő kintről indulva betrappolt (senki sem áll előtte…), így egy jászberényi zsákolással ért véget az első félidő (39-45, a ZTE pedig, jelentjük, visszatért a meccsbe, de ha jobban koncentrál, még közelebb araszolhatott volna a vendégekhez).

MINDEN NEGYEDET REMEKÜL KEZDETT A JKSE

A harmadik negyedben tovább faragta hátrányát a ZTE. Igaz, eleinte úgy tűnt, hogy a JKSE meglép (24. perc, 43-57), ám hosszú hajrát nyitottak a hazaiak, amit a az 5 pontot szerző Whitworth indított és Kelley segítségével Henderson fejezett be. Teljesen nyílt volt a találkozó, a beinduló ZTE feljött 58-61-re. Nekik rosszkor jött a szünet, ám bízhattak benne, hogy hazai pályán kitart a lendületük a záró negyedben is.

Ahogy azt Móricka elképzeli! Nyilván akartak a zalaiak, de az, hogy gyakorlatilag minden negyedben bennragadtak, a győzelmükbe került. Most is! Borszéki és Dramicanin hintett trojkát, amire a nem rég beálló Wehner még rápakolt egy duplát, miután Kelleytől labdát szerzett (58-67). Nesze neked hazai fordítás, megint majdnem tíz volt már közte!

Gáspárra nem lehetett panasz, egy hármassal igyekezett tartani a lelket csapatában, valamint Heinrich Róbert a maga időkérésével. Hiába azonban, mert ezen a napon a JKSE olyan magabiztosan kezdett minden játékrészt, illetve magát az egész derbit, hogy utána a meccs középső részében még az is belefért, hogy zárkózzon a ZTE, a negyedik negyedben azonban tudta tartani a fórt a látogató. Sőt, növelte is végül.

Hodges, amikor kellett megint magához tért, és még beszórt két további hármast (a harmadik negyedben szunyókált), így 4 perccel a vége előtt (68-80-nál), holott volt még idő a fordításra, egyszerűen nem volt hihető, hogy ez tényleg be is következik majd. A ZTE nem játszott rosszul, de a JKSE-nek nagyon ment a játék ennek a derbinek a jelentős részében. Érdekes, mert a sokak által már temetett Jászberény nagyot durrantott ezen a napon, megfogták egy-két kulcsemberét a ZTE-nek, s ez elég volt ahhoz, hogy szépen bezsebeljék a győzelmet. Ez pedig azt jelenti, hogy lesz még egy meccs, méghozzá Jászberényben. Ez dönt mindenről. A lélektani előny visszakerült a Jászberényhez, a hazai pályáról nem is beszélve. Bár, ez, úgy tűnik olyan sokat nem számít. A pillanatnyi forma annál inkább.

ENNYI VOLT, NEM BÍRT EXTRÁN DOBÓ ELLENFELÉVEL A ZTE

A hátralévő időben érezhetően megtört a zalaiak lelke. A vendégek gáláztak még egy kicsit, növelték előnyüket (ennyi nem volt a két csapat között), de igazából az számított csak, hogy ki győz. Az meg gyakorlatilag eldőlt.

Mindenesetre a rendkívül izgalmasan alakuló kiesés elleni párharc felveti annak kérdését, hogy talán egy alsóházi rájátszás vagy ahhoz hasonló bajnoki szakasz nem ártana, mert bizony tudnak szurkolókat belelkesítő nagy derbiket nyomni egymással az úgynevezett kicsik is.

Pár érdekesség: a JKSE simán nyerte a palánk alatti harcot (20, ill. 31 lepattanó) emellett hiába dobott 8 triplát a ZTE, mert a vendégek összesen 13-ig jutottak. A meccs leghasznosabb játékosa Jibril Hodges volt, aki 35 pontjához 39 VAL értéket tud felmutatni. Viszont nem árt megjegyezni azt sem, hogy Dramicanin volt az (szintén a JKSE-ből), aki a +/- mutatóban magasan a mezőny legjobbja volt (26-os értékkel).

A jászberényiek sokszor mondták már, ha a három légiósuk egyaránt átlag felett játszik, kevesen verik meg őket, s úgy tűnik, van ebben igazság. A három külföldire épített taktika ezúttal bejött, köszönhetően annak hogy remek formát kaptak el Austinék már a legelejétől fogva.

A ZTE-ben a magyarok közül Gáspár mindenképpen dicsérendő (18 pont, 22 VAL), de akár párban lehet vele Kelley és Henderson is, ami a számokat illeti. Whitworth a maga fontos tripláival említendő még, de az első meccsen kimagasló, 19 pontot dobó Tóth Gergely most megragadt 3 pontnál, amit megérzett csapata.

JÖHET A HARMADIK DERBI, JÁSZBERÉNYBEN

Összességében egy ilyen rajtot felmutató Jászberényt más is nehezen gyűrt volna le, így a ZTE abban találhat hitet magának, hogy ha összeszedi magát, és a JKSE nem fut még egy ilyen jó formát, akkor lehet keresnivalója idegenben is. Viszont sejthető, hogy Horváth Balázsék még egyszer nem kívánnak otthon beleszaladni a késbe, így kijelenthető, hogy fordult a kocka, és mostantól megint a Jászberény a párharc esélyese.

Ami persze nem jelent semmit, mert a kosárlabdában bármi előfordulhat. Akár még az is, hogy itt jót hadakozik egymással a két csapat, aztán végül egyik sem esik ki, mert... Na, de ne szaladjunk ennyire előre!

Férfi Kosárlabda NB I A, Rájátszás a 13-14. helyért (kiesés elleni párharc), 2. meccs
2012. április 18. Zalaegerszeg, 2200
Vezette: dr. Valovics, Kapitány, Jakab (dr. Páli)

Zalakerámia-ZTE KK – Jászberényi KSE
74-89 (21-32, 18-13, 19-16, 16-27)

ZTE: Kelley 16/3, Gáspár 18/6, Whitworth 13/9, Tóth G. 3, Henderson 18/6. Csere: Bödör, Vertetics, Kinter 6, Baki, Vezetőedző: Heinrich Róbert.

JKSE: Hodges 35/21, Medve 4, Austin 15/9, Horti 6, Dramicanin 16/6. Csere: Borszéki 5/3, Fülöp 2, Helmeczi, Szögi 4, Wehner 2. Vezetőedző: Horváth Balázs.

Kipontozódott: -.

Heinrich Róbert:
- Kezdhetünk mindent elölről…

Horváth Balázs: - Nagy öröm ez a győzelem. Az elmúlt meccsre nem készültünk fel jól, ezt azonban most megtettük. Nagyon koncentráltunk. Arra készülünk, hogy a harmadik meccsen kivívjuk az élvonalbeli tagságunk megőrzését.

Edzői nyilatkozatokat leadta: Borda Menyhért

Fotó (slide és 1., 2., 3.): factumsport.hu /Nagy Viktor/