Hitchcocki thrillert nyert az Olaj

Ma este elkezdődött a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK számára a EuroChallenge második csoportköre. Első találkozójukat hazai környezetben, a francia listavezető BCM Gravelines ellen vívták a szolnokiak. A hétvégén az euroligás Chalont kiütő franciák elképesztően indiszponáltan kosárlabdáztak, és negyedik negyedbeli fordításuk sem volt elég győzelmükhöz, Sehovics és Báder kissé szerencsés tripláival ugyanis kiegyenlített az Olaj, így hosszabbításra mentették a meccset. A ráadásban aztán a lelki fölényben lévő hazaiak uralták a mérkőzést és végül 75-71 arányban behúzták a derbit.

EuroChallenge, második csoportkör, J csoport, 1.forduló
Szolnoki Olaj KK (magyar, 1-0) - BCM Gravelines (francia, 0-1) 75-71 hosszabbítás után
(17-16, 15-11, 16-19, 17-19, 10-6)

Szolnoki Olaj KK: Fodor 2, Horváth 16/12, Sehovics 6/6, Kalve 11/6, Báder 20/6.
Csere: Simon -, Bell 10, Szabó 4, Németh 6/6.

BCM Gravelines: Buycks 10/6, Bokolo 8, Winston 3/3, Akpomedah 5, Vaty 21.
Csere: Edwards 10, M'baye 7/3, Camara 4, Johnson -, Curti -, Noel 3/3.

Nem indult túl jól a találkozó a szolnokiak számára, saját palánkjuk alatt nem igazán tudtak mit kezdeni Ludovic Vaty-val a hazaiak. A francia center egy kis dobópárbajt tartott Báder Mártonnal, az első négy és fél percben csak ők ketten dobtak pontot - kisebb probléma, hogy a vendégek játékosa dupla annyit, 10-et, míg a magyarok középjátékosa csak 5-t. Egészen elképesztő volt, mennyire két emberesre szűkült a találkozó, hiszen egyetlen Fodor gyorsindítást és ziccert leszámítva nyolc perc elteltével még mindig csak Vaty és Báder voltak eredményesek (11-12). A viszonylag színvonalasnak mondható első pár percet követően aztán mindkét együttes igen érdekes megoldásokat választott támadásban, a sima üres dobóhelyzetek is gondot jelentettek, de sok volt a ki nem kényszerített eladott labda is. A negyed utolsó előtti percében szerencsére Rashad Bell eszmélt és higgadt le legkorábban és zsinórban dobott hat pontjával már a Szolnoké volt az előny (17-12). Az első negyed utolsó mozzanatait azonban a Gravelines jegyezte, előbb Buycks triplát szerzett, majd 0.7 másodperccel a vége előtt Németh István egy elég fölösleges faultot ütött, Abdoulaye M'baye egy sikeres büntetőjével pedig egyetlen pontos Olaj fórral zártak a felek 10 perc játékot követően (17-16).

A második negyed eleje Horváth Ákosé volt, két triplát is beszórt kevesebb, mint két perc alatt, ellépnie azonban nem sikerült a magyaroknak, mert a túloldalon JK Edwards is behintett két közeli duplát, M'baye hármasa pedig az egyenlítést jelentette 13 perc játék után (23-23). A franciákat megint mintha kikapcsolták volna az első 3-4 perc után, egész egyszerűen képtelenek voltak üresből betalálni akár triplából, akár ziccerből, borzasztóan buta eladott labdáik is voltak. Igazán nem tudta ezt kihasználni az Olaj a második negyedben sem, hiszen hiába szereztek csak egy pontot a vendégek négy perc alatt, a hazaiak így is csak négy pontos előnyt tudtak kiharcolni (28-24), jött is egy francia időkérés. Nem sokat segítettek azonban Christian Monschau taktikai tanácsai, pattanókat sem tudtak leszedni fiai, betalálni pedig továbbra is képtelenek voltak, Kalve és Báder kosaraival így kialakult az eddigi legnagyobb különbség (32-24). Az utolsó perc elején aztán kapott egy triplát a Szolnok, de így is öt pontos vezetéssel vonulhattak szünetre (32-27).

Ami fontos volt, hogy az első negyedben még jobban pattanózó vendégek előnye ezen a téren a félidőre eltűnt, sőt (23-21), a dobásaik pedig borzasztóan sikerültek. Az volt a szerencséjük, hogy az Olaj sem célzott túl pontosan, kettesből (10/22 vs. 6/19) és triplából (3/11 vs. 3/14) sem volt akkora különbség, amennyi lehetett volna akárcsak egy közepes hazai dobóteljesítménnyel. Ami még a magyarok malmára hajtotta a vizet, hogy a büntetőket is össze-vissza dobálták a franciák (6/10), nagyon gyenge teljesítményt nyújtottak. Mindkét oldalon a két center emelhető ki. Nagy különbség azonban, hogy amíg Báder (15 pont, 7 pattanó) folyamatosan magas szinten játszott, addig Vaty (12 pont, 6 pattanó) az első négy percben ellőtte puskaporát, utána egyetlen pozitív megmozdulása sem volt. A hazaiaknál a két hat egységgel álló, Bell és Horváth is fontos pillanatokban dobták pontjaikat - főleg előbbi az első negyedbeli ámokfutást lezárandó -, a túloldalon egyetlen ilyen teljesítmény sem érkezett.

Fordulás után másfél perc sem telt el és máris fordítottak a franciák Buycks egy és Bokolo két duplájával, láthatóan sokkal jobban koncentráltak védekezésben, de főleg támadásban, jött is Neno Ascserics időkérése (32-33). A vérzést Horváth Ákos állította el a 23. perc elején egy triplával, de egy 2+1-gyel azonnal válaszoltak a túloldalon. Ami eljött az első két negyedben, az megérkezett a harmadikban is, ugyanis az eddig a pontig kiválóan játszó és jól pörgő Gravelines megint megállt, nem jöttek be a dobásaik - ebben Kennedy Winston járt élen -, sokat reklamáltak, így Kalve és Horváth vezérletével előbb hat, majd egy francia időkérés után újra nyolc ponttal vezettek a hazaiak a harmadik negyed felénél (44-36). Sajnos ezúttal hamarabb eszméltek a vendégek, mint az előző két negyed folyamán - amihez az Olaj eladott labdákkal is asszisztált -, másfél perc alatt lecsíptek négy pontot hátrányukból, ettől függetlenül elképesztően idegesen kosaraztak, minden egyes esetet megreklamáltak, láthatóan nem csak a játékra koncentráltak. A negyed vége aztán Szabó Miklósról szólt. Előbb dobott négy pontot, majd ütött két személyhibát, amivel összegyűjtötte saját magának a négyet, a túloldalon pedig Ousmane Camara négy büntetőjével már két egységre zárkózott a francia együttes a záró felvonás előtt (48-46).

A negyedik negyed elején még a korábbiaknál is nagyobb volt a kapkodás - érthető is volt ez, hiszen a Gravelines-nek egészen biztosan nem volt betervezve egy szolnoki zakó, ők a csoport megnyeréséért indultak harcba, míg az Olaj érezte, a hazai meccseit hoznia kell, ha tovább akar jutni. Németh egy hármassal törte meg a jeget, érkezett is a vendég időkérés hét és fél perccel a vége előtt (51-46). Hat perccel a vége előtt jött az első jelentősebb faultgond hazai oldalon, ugyanis Bell és Szabó mellett Horváth is összeszedte negyedik hibáját, márpedig a mai napon a magyar csapat egyik vezére volt a triplaspecialista, ráadásul ez a magyarok negyedik csapathibája volt a negyedben, innentől büntetőzhettek a franciák minden fault után. Az időkérés most segített a vendégeken, ugyanis a negyed felénél kiegyenlítettek az újra éledező Vaty vezetésével (53-53), sőt, Buycks triplájával egy 10-0-ás futást produkáltak, így Ascsericsnek kellett közbeavatkoznia (53-56) négy és fél perccel a vége előtt. Bár Németh azonnal egyenlített, védekezésben nem sikerült összekapni az Olajt, a vendégek szépen lépkedtek be a festékbe és folyamatosan pontokat szereztek ezekből a lehetőségekből. Winston két perccel a vége előtt triplát dobott (56-63), úgy tűnhetett, hogy el is dőlt a találkozó. Ám aki ezt hitte, nagyot tévedett, mert előbb Báder, majd az ezen a találkozón eddig a pontig szinte észrevehetetlen Szead Sehovics is betalált kintről, egyetlen pont volt már csak a hazaiak hátránya (62-63). Bokolo elképesztő ziccere után Ascserics időt kért 52 másodperccel a vége előtt, Sehovics pedig egy palánkos triplával egyenlített 34 másodperccel a vége előtt. Vaty és Winston is kihagyta a potenciális game-winnert - Sehovics közben eladta a labdát -, jöhetett a hosszabbítás (65-65).

A hosszabbítás elején előbb Báder és Bokolo talált be, majd Bell óriási "hustle play"-t mutatott be, aminek az eredménye két sikeres büntető lett, három perccel a hosszabbítás vége előtt így két egységgel a szolnokiak vezettek (69-67). Horváth triplája után már öt pontos volt a Szolnok fórja, ráadásul több ide-oda pattanó labda is a hazaiakhoz került, úgy tűnt, hogy az óriási hullámvasút felfelé ívelő részére került az Olaj a ráadásban. Buycks kettesével ugyan még közelebb jöttek a vendégek, de nagyon sok második esélyt engedélyeztek ekkor a magyaroknak, Kalve triplájával pedig 28 másodperccel a hosszabbítás vége előtt eldőlni látszott a meccs (75-69). El is dőlt, a hátralévő időben nem tudtak még egy csavart beletenni a vendégek a meccs menetébe, a végeredmény 75-71 lett.

A végére még nagyobb lett az Olaj előnye a pattanókban (50-42), bár mindkét oldalon nagyon sok volt a támadópattanó (18-15). A vendégek sokkal több büntetőt dobhattak, de nagyon gyenge százalékkal értékesítették ezeket (9/12 vs. 16/26). A duplákat jobban dobták (15/40 vs. 20/42), ami viszont ma döntött, az a triplamutató, amiben ég és föld volt a különbség, pedig a Szolnok sem dobott kifejezetten kiemelkedően (12/32 vs. 5/29), így belefért a több eladott labda is (14-9). Báder (20 pont, 12 pattanó) mellé a második félidőben elsősorban Horváth nőtt fel (16 pont, 5 pattanó, 3 gólpassz, 4/8 tripla), de Kalvét (11 pont, 5 pattanó, 2 gólpassz) is dicséret illeti, mert ő is nagyon összeszedte magát az első félidei kifejezetten gyenge produkciója után. A túloldalon Vaty (21 pont, 8 pattanó) majdnem megnyerte a meccset a franciáknak a negyedik negyedben általa vezetett futással, de ez ma kevésnek bizonyult. Mellett Edwards (10 pont, 7 pattanó, 3 gólpassz) és Buycks (10 pont, 5 gólpassz, 4 pattanó) voltak a leghasznosabbak, de utóbbi statisztikáját erősen lerontja 2/7-es tripla-, és 0/3-as büntetőmutatója.