Hotel City Code Kupa - negyedik az Olaj

A hétvégén Belgrádban játszott négy csapatos, egyenes kiesés tornát a Szolnoki Olaj KK csapata. A Hotel City Code Kupa első napján a hazai Crvena Zvezda volt a magyar bajnok és kupagyőztes ellenfele, míg a másik ágon Ukrajna kirakatcsapata, az idén szintén bajnokságot nyerő és a következő évadban az Euroligában induló BC Donetsk és a Zvezdához hasonlóan szintén belgrádi Mega Vizura csaptak össze. Az események időrendben:

1. elődöntő: 2012. szeptember 7., péntek, 18.00

Mega Vizura (szerb) - BC Donetsk (ukrán)  71 - 79 (20:15, 13:24, 20:25, 18:15)

Mega Vizura legjobb dobók: Boban Marjanovics 21, Marko Lukovics 13, Nemanja Dangubics 11.
BC Donetsk l.d.: Kaloyan Ivanov 15, D'or Fischer 11, Ramel Curry 11, Doron Perkins 8, Darius Songaila 6.

Eléggé idény eleji formát mutatott még a jóval erősebb, és ennek megfelelően előzetesen esélyesebbnek tartott ukrán gárda. Az első negyedben sokat hibáztak, nem is nagyon pörögtek, így a szerbeknek sikerült meglepetésre öt ponttal vezetniük. Ez a kisebb pofon azonban elég is volt ahhoz, hogy felébredjenek a vendégek, főleg támadásban, ugyanis a következő 20 perc alatt 49 pontot szórtak és már 11 ponttal vezettek az utolsó felvonás előtt. Itt megint döcögött a szekér, de jóformán már csak az eredmény, illetve az addig kialakult különbség tartására játszottak, sikeresen.

2. elődöntő: 2012. szeptember 7., péntek, 20.45

Crvena Zvezda (szerb) - Szolnoki Olaj KK  82 - 71 (14:19, 19:18, 21:10, 28:24)

Crvena Zvezda: Csovics -, Rakocsevics 10, Szimonovics 10/6, Szavovics 15/3, Brown 14. Cserék: Katics 12, Cvetkovics 9, Almond 6, Lazics 2, Mitrovics 2, Szubotics 2, Radivojevics -.
Szolnoki Olaj KK: Simon 13/6, Watson 12/3,
Soós -, Gay 12/3, Báder 6. Cserék: Németh 11/9, Kalve 15/6, Grebenár 2, Mándoki -, Tóth -, Markovics -.

Az eredmény ellenére nagyon biztató játékot mutatott a magyar együttes, nem szabad ugyanis elfelejteni, hogy Horváth Ákos, Szabó Miklós, Trepák Zoltán és Fodor Márton válogatottbeli elfoglaltságuk miatt továbbra sem csatlakoztak az Olaj keretéhez, míg a belgrádi csapat teljes kerettel állhatott ki erre a tornára, ami esetükben olyan világklasszis jelenlétét is jelentette, mint a háromszoros Euroliga pontkirály, világ- és Európa-bajnok, Igor Rakocsevics.

A szolnokiak az előzetes papírforma ellenére az első 25 percben szinte végig vezettek, irányították a találkozót (40-44 volt ekkor az állás), ami komoly meglepetésnek tetszett, mivel a Zvezda a felkészülésnek nagyjából ugyanabban a szakaszában tart, nekik is az Adria-ligával indul majd a szezon. A jó kezdés után sajnos a harmadik negyed utolsó öt percében egy rövidzárlat következett be a vendég csapatnál és ez elég is volt a Zvezdának ahhoz, hogy az addigi 4-5 pontos hátrányukat hét pontos előnyre váltsák az utolsó játékrész előtt (54-47), aminek a birtokában már viszonylag simán hozták a meccset, az utolsó negyedet végig 10 pont körüli különbséggel kontroll alatt tartották.

Mindkét oldalon nagyon sok eladott labda volt, ami az idény ezen szakaszában azért nem meglepő. A belgrádiak sokkal többet próbálkoztak a festékből, míg az Olaj inkább kintről próbálta meg megnyerni a meccset. Az eddig megszokottakhoz képest jóval nagyobb sebesség okozott némi problémát a szolnokiaknak, ebből adódhatott a 31-21-es faultarány, illetve 36-16-os büntetőarány, ami végeredményben a döntő lehetett a későbbi vereségben. A 20-szal kevesebb kiharcolt büntető óriási különbség, de a visszatérő négy ember, illetve az, hogy emiatt sokkal nagyobb rotációval dolgozhat majd nyugodtan Pór Péter, csökkentheti ezt a nagy differenciát a tétmeccseken. A találkozó részletes statisztikáját ITT találjátok.

Harmadik helyért: 2012. szeptember 8., szombat, 17.30

Mega Vizura (szerb) - Szolnoki Olaj KK  81 - 67 (24:17, 18:22, 19:16, 20:12)

Mega Vizura l.d.: Boban Marjanovics 31, Vaszilije Micsics 13, Nemanja Dangubics 10
Szolnoki Olaj KK:
Simon 12/3, Watson 9/9, Soós 2, Gay 5/3, Báder 8. Csere: Németh 13/9, Kalve 12/6, Markovics 4, Grebenár 2, Tóth Z. -, Mándoki -.

A harmadik helyért vívott csatában a Szolnok ellenfele az 1998-ban alapított és 2004 óta a BeoBasket nevű játékosügynökség, illetve annak vezetője, Misko Raznatovics irányítása alá tartozó Mega Vizura volt. Az ellenfélről röviden annyit, hogy tavaly a szerb középszakasz hatodik helyén végeztek, ezzel, nem jutottak be a rájátszásba (Szerbiában csak négy csapat PO-ol) és így nem lesznek ott természetesen az Adria-ligában sem.

Úgy a meccsről, mint a statisztikáról vajmi keveset tudni, annyi viszont látszik, hogy a Vizura legjobb játékosát, a 24 éves, 221 centi magas Boban Marjanovicsot (Szerk.: a bal oldali képen látható, amint éppen Diamantidist blokkolja) nem tudtuk fogni, ő a 31 pontja mellett nem kevesebb, mint 20 lepattanót is lekapkodott és végül a torna legértékesebb játékosának választották. Tehetségéről annyit, hogy már volt a CSZKA Moszkva és a Zalgiris Kaunas játékosa is, igaz, egyik helyen sem ragadt meg, a kevés játéklehetősége miatt pedig úgy döntött, hogy inkább visszaköltözik Szerbiába és lassabb lépésekkel próbálja meg felépíteni karrierjét.

A két meccs alapján a szolnokiak új igazolása, a lett Kalve univerzális, kintről és bentről is veszélyes kosarasnak tűnik, aki egyaránt játszhat 4-est és 3-ast is (kifejezetten ilyen játékost kerestek Pór Péterék, úgy tűnik, megtalálták).

Döntő: 2012. szeptember 8., szombat, 20.00

Crvena Zvezda (szerb) - BC Donetsk (ukrán)  75 - 67 (26:13, 17:22, 15:8, 17:24)

Crvena zvezda l.d.: Borisz Szavovics 16, Igor Rakocsevics 15, Marko Szimonovics 11, Morris Almond 11.
BC Donetsk l.d.: Darius Songaila 13, Doron Perkins 12, Ramel Curry 12.

Ahogy egy nappal korábban, úgy a döntőben sem igazán állt össze az ukránok játéka és ez ebben az esetben már nem fért bele. A hazaiak kihasználták azt, hogy a Donetsk mindkét félidő elején az öltözőben maradt, a páratlan negyedeket rendre nagy különbséggel hozták. A meccs teljes képét meghatározta például az ukránok első negyedben összeszedett 13 pontos lemaradása, és hiába jöttek vissza nyolc pontra a nagy szünetre, a harmadik negyedben újra kritikán aluli játékot mutattak be támadásban és 15 pontos előnyét a Zvezda már nem adta le 10 perc alatt, így végül a vártnál sokkal egyoldalúbb meccsen nyertek a belgrádiak, akik ezzel a kupát is behúzták.