Jól küzdött az Olaj, de győzött a Partizan

Az Adria Liga utolsó, 26. fordulójában a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK a sorozat legpatinásabb klubjának, a Partizannak volt a vendége Belgrádban. A győzelmi kényszerrel pályára lépő hazaiak a meccs legelején beragadtak, de az első negyed végén átvették a kezdeményezést, ott kialakított előnyüket pedig egészen a harmadik negyed végéig növelni tudták. Kisebb hullámvölgyüket a szolnokiak azonnal kihasználták, és egál meccset csináltak a negyedik negyedre, azonban a nagyobb tudás ezúttal kijött a végén, 14 ponttal, 83-69-re győzött a Partizan, ezzel ott vannak a Final Fourban.

Adria Liga, alapszakasz, 26. forduló
Partizan (szerb, 16-10) - Szolnoki Olaj KK (magyar, 9-17) 83-69 (21-17, 18-13, 22-24, 22-15)

Partizan: Westermann -, Miloszavljevics 7/3, Lucsics 16/6, Gordon 10, Muszli 4.
Csere: Gordic 10, Gagics 11, Bogdanovics 11/3, Bertans 14/12, Lauvergne -, Milutinov -.

Szolnoki Olaj KK: Florence 16/9, Horváth 6, Sehovics 16/9, Bell -, Báder 8.
Csere: Trepák 7/3, Kalve 4, Gay 7/3, Simon 5/3, Németh -.

Elég idegenesen indult a találkozó, mindkét gárda sokat hibázott az első három percben, nem is igazán a dobásokban, hanem mezőnyben akadt sok baki a két csapatnál. Báder Márton nagy periódusa volt az első negyed első fele, az Olaj csapatkapitánya szerezte együttese első hat pontját, és vezérletével végig vezetett a vendég alakulat ebben a szakaszban. A hazaiak csak lassan éledeztek, mindig csak válaszolni tudtak Báder pontjaira, öt perc után azonban egált mutatott az eredményjelző (6-6). Ekkor kapcsoltak rá kicsit a megilletődöttség nélkül játszó magyarok, többek között az amerikai James Florence öt pontjának köszönhetően már öttel is vezettek a hetedik perc közepén (8-13). A kiváló szolnoki kezdés azonban sajnos csak idáig tartott, ugyanis nem egészen másfél perc leforgása alatt futott a szerb együttes egy 11-0-ás rohamot, időt is kért Neno Asceric a 9. perc közepén (19-13). Némileg sikerült rendezni a vendégek mesterének a sorokat, így nem nőtt tovább a differencia az első negyedben, végül négy ponttal bizonyult jobbnak a vendéglátó alakulat az első 10 percet követően (21-17).

A második negyed sem indult túl jól: Davis Bertans azonnal betalált a triplavonalon túlról, majd Vlagyimir Lucsics és Bogdan Bogdanovics pontjaival a 12. perc közepére kilenc pontra duzzadt a különbség (28-19). Két perc kosárcsend következett, de hiába törte meg rossz sorozatot Szead Sehovics egy 2+1-es akcióval, újabb öt pont érkezett erre két támadáson belül a túloldalról, így a 15. perc elején, Lucsics tripláját követően megint időt kellett kérnie Asceric-nek, hogy rendbe tegye a fejeket, mielőtt túl korán túl nagyra nőne a hátránya a magyar együttesnek (33-22). Az edzői intelem megint hatott, olyannyira, hogy három támadás alatt nyolc ponttal terhelte meg a hazaiak gyűrűjét az Olaj - két hármas és egy dupla formájában -, így a második negyedből alig telt el öt perc, ezúttal Dusko Vujosevicsnek kellett magához rendelnie fiait (33-30). A szerb mester szavait is megfogadták fiai, ugyanis a negyed második felének pontszegénységéből ők jöttek ki jobban, 6-0-ára nyerték ezt a szakaszt - úgy, hogy három percig egyik csapat sem tudott kosarat elérni -, így félidőben kilenc ponttal álltak jobban a Szolnoknál (39-30).

A nagyszünetben leginkább a duplák értékesítésében volt nagy különbség a két együttes között (16/26 vs. 10/21), a triplákat nagyon hasonlóan (2/7 vs. 3/10), a büntetőket pedig teljesen ugyanúgy dobták a felek (1/2 vs. 1/2). A pattanók közötti különbség (19-15) a több kihagyott dobásból adódott, támadópattanókban ugyanúgy álltak a gárdák, eladott labdában is némileg jobban állt viszont a hazai csapat (7-9). Igazán kiemelkedő teljesítmény nem volt a szolnokiaknál ekkor. A jól kezdő Báder (6 pont, 4 pattanó) mellett Sehovics (8 pont, 3 pattanó, 2 gólpassz), Florence (5 pont, 2 szerzett labda) és Simon Balázs (3 pont) voltak a leghasznosabbak. A túloldalon Lucsics (9 pont, 2 pattanó, 2 gólpassz, 1 blokk), Djordje Gagics (7 pont, 3 pattanó, 2 szerzett labda), Bogdanovics (8 pont) és Drew Gordon (4 pont, 5 pattanó) vitték a prímet.

A fordulást követően sem mutatott szebb képet a játék, mint az ezt megelőző öt játékpercben, ugyanis másfél perc sem telt el, már három eladott labdát jegyzett a vendég együttes, a Partizan pedig tovább növelte előnyét. 6-0-ával nyitották ezt a negyedet - így a második negyedből áthozott szakasszal együtt már 12-0-ás rohanásban voltak -, a 13. perc közepén ezlér megint időszerűnek látta Neno Asceric, hogy átbeszélje a dolgokat játékosaival (45-30). Bár a védekezést nem sikerült összeszedni továbbra sem, támadásban tudták rendezni a szolnokiak a sorokat, a következő kilenc akcióból hétszer sikerült pontokat felrakniuk a táblára, így legalább nem nőtt tovább a differencia. A 28. perc elején még mindig 15-tel vezetett a szerb gárda, de a negyed utolsó három percében mindössze egyetlen pontot tudtak elérni, így az Olaj az ebben a 10 percben öt pontot szerző Florence, a hat ponttal jelentkező Horváth Ákos, és a végén elengedett triplájával nyolc pontot összeszorgoskodó Sehovics vezérletével visszajött hét egységre, szinte a semmiből (61-54).

A vérszemet kapó vendégek a negyedik negyed elején Trepák triplájának, majd Florence 3+1-es!!! akciójának köszönhetően már két pontra is feljöttek a 32. perc közepén a 15 pontos előnytől teljesen leeresztő Partizanra (63-61), Gagics eladott labdája után pedig Vujosevics időkérése következett. Simon kihagyta a vezetésért dobott hármast, de Gordic négy pontjára tudott válaszolni az Olaj is, a 35. perc kezdetén még mindig kettő volt a különbség a hazaiak javára (67-65), itt azonban kicsit kinyílt az olló, Gordon és Bertans pontjaira nem jött válasz, így öt perccel a vége előtt hét ponttal volt lemaradva a Szolnok (72-65). A távolság nem akart csökkenni, Lucsics pedig kettő perccel a vége előtt bevágott egy hármast, ezzel el is döntötte a találkozó lényegi részét, 10-zel mentek a szerbek a 39. perc legelején (77-67) - ráadásul a Buducsnoszt is vereségre állt a Union Olimpija ellen ekkor. A vége 14 pontos hazai diadal lett, 83-69-re nyert a Partizan, amelynek köszönhetően kivívták a Final Fourba kerülést minden más meccs eredményétől függetlenül, az Olaj azonban ezúttal is nagyon jól helyt állt, labdája volt a vezetéshez a negyedik negyed közepén.

A dobóstatisztikák nagyjából ugyanazt mutatták, amit a félidőben. A Partizan sokkal jobban dobta a ketteseket (26/44 vs. 17/35), míg a triplákban (8/21 vs. 9/22) és a büntetőkben (7/10 vs. 8/9) mutatkozó minimális különbségek elhanyagolhatóak voltak. A támadópattanókat jobban szedték a szerbek a második félidőben (32-26, támadók: 11-7) és kevesebb eladott labdával dolgoztak, csak úgy, mint az első félidőben (10-17). A magyaroknál Sehovics (16 pont, 6 pattanó, 3 gólpassz, 3/4 tripla) és Florence (16 pont, 2 gólpassz, 3 szerzett labda, 3/6 tripla) kiemelkedett a többiek közül, mások nem tudtak a szintjükre felnőni ezen az estén. A túloldalon sokkal jobban eloszlottak a terhek, és jobban is játszottak - öten is 10 VAL fölött termeltek. A leghasznosabbak ma Gordon (10 pont, 9 pattanó, 3 blokk), Lucsics (16 pont), Gagics (11 pont, 5 pattanó, 3 szerzett labda, 5 kih. fault), Bogdanovics (11 pont, 3 szerzett labda) és Bertans (14 pont, 4/8 tripla) voltak.

A meccs teljes statisztikáját itt megtaláljátok!