Kecskemét vagy Factum Debrecen?

Az U23-as országos bajnokság idén az alapszakasz első (Kecskemét) és második (Factum) helyezettjének döntőjével zárul, tehát a papíron két legjobb esik egymásnak ma délután háromkor. A Pécs és a Körmend a bronzért hajthat.

Szombaton is volt négy mérkőzés a Kecskeméten, a Messzi István Sportcsarnokban megrendezett, háromnapos, 8 csapatos finálé során. Lássuk ezeket sorban, adatokkal, majd a mai programot!

A szombati nap eseményei:

Paks - Kaposvár 68-65
(Katt a képre a statért, dobókért!)

Az előző napon a KKK simán kapott ki a Pécstől, a Paks pedig ugyancsak szinte esélytelen volt a Kecskeméttel szemben. Kíváncsiak voltunk, mire jutnak egymással. Eleinte - sőt, sokáig - a somogyiak csipkedték jobban magukat, ám idővel megbosszulta magát, hogy keveset próbálkoznak távolról (12-szer), s ha mégis, akkor elvétve megy be egy kísérlet (1). Filipovics Gordan tréner hiába dühöngött többször is fiai miatt, a harmadik negyedben változott a meccs képe, és ha nem is brillírozott, de innentől némileg uralta a meccset az ASE. A végén is jobban koncentráltak a paksiak, illetve talán több szerencséjük is volt, így a Kaposvár megint győzelem nélkül maradt, a Paks pedig ezzel kivívta azt, hogy vasárnap az 5-6. helyért lép pályára, míg a somogyiak csak a 7-8. hely valamelyikén végezhetnek már. A meccsen Kerpel-Fronius kiválóan játszott (28 pont, 32 VAL-érték) a Paksnál, illetve Berta 15 pontja (igaz, elég rossz százalékkal dobva), míg a másik oldalon (KKK) Kovács, Bíró, Mihalics és Orosz emelkedett az átlag fölé. Érdekesség, hogy a Paks úgy is tudott nyerni, hogy esélytelen volt a palánkok alatt, legalábbis a lepattanóharcot a Kaposvár nyerte 49-29-re.

Albacomp - ZTE 65-63

Nagyon hasonló meccs volt az előbbihez, mivel itt is sokáig vezetett az egyik fél (a ZTE), mégis a másik örült a végén, plusz kosárból is majdnem ugyanannyi esett, mint ott. Ráadásul a ZTE még közelebb volt a sikerhez, mint korábban a Kaposvár! Még a negyedik negyed közepe táján is vezettek Kertészék (sőt, 63-63-nál még egál volt), de 14 kihagyott büntetőjük visszaütött (volt olyan kosaras, akinek sikerült 6-ból egyet sem bedobni), így a nem éppen élete meccsét játszó Alba megfordította a derbit az utolsó pillanatokban. Kellerék közül már csak a "kicsi" játszott, Ákost így, hogy nem volt esély az éremre, be sem vetették a fehérváriak, ezért Madár András vette leginkább kezébe a kosárszerzés ügyét. Szárnysegédei Gorzsás és Juhos voltak. A ZTE négy két számjegyű dobót (Bödör, Kertész, Gáll és Mészáros) is fel tudott mutatni, a lepattanóharcot nagyon megnyerte (50-26-ra!) mégis kikapott. Az ok a gyenge távoli, és büntető dobószázalékban, illetve a 28 eladott labdában keresendő. A ZTE a 7-8. helyért, az Albacomp az 5-6. helyért játszik vasárnap.

Kecskemét - Pécs 77-50

Mindkét fél nagy különbséggel győzte le pénteken a maga ellenfelét, de a papírforma így is kecskeméti sikert jósolt. A PVSK mégis nagyon megnehezítette Pongóék dolgát, és csak a harmadik negyed során tudott valamelyest ellépni tőle a KKSE, ám még ekkor sem volt behozhatatlan a pécsi hátrány (12 pont). A záró játékrész azonban mészárlást hozott, és a hazaiak végleg bebiztosították sikerüket. Az előző két meccsel ellentétben itt most az a csapat nyert, amelyik a lepattanózásban is jobb volt (43-24 a KKSE javára), és a hazaiak 10 triplája is sokat nyomott a latban a vendégek 3 hármasával szemben. Igaz, közelebbről is jobban céloztak Pusztáék, tehát gyakorlatilag minden lényeges elemben felülmúlták a másik felet. Az ellenfelek - illetve már csak a döntőbeli vetélytárs - számára intő jel, hogy 6 kecskeméti srác is két számjegyű pontot dobott (Velkey, a két Pongó, Puszta, Lakits és Mészáros), de ezt eddig is tudtuk róluk, hogy csapatként funkcionálnak. A másik oldalon Ignácz és Halász tudta ugyanezt felmutatni. Ezzel a Kecskemét döntőbe jutott, a pécsiek pedig a bronzért játszhatnak vasárnap 13 órától.

Körmend - Factum Sport Debrecen 74-81

A Factum nehezen, a Körmend talán még nehezebben nyert előző nap, vagyis nem voltak pihentek a szombati nap utolsó elődöntője előtt. A Körmend bekezdett triplákkal (Csapai az egész meccsen nagyon szórta a hármasokat), míg a debreceniek idővel mégis átvették a vezetést, mert a palánk alatt jobban megéltek. A második negyedben igen nagy csapást mért a Factum az MTE fiataljaira (9-21), így a nagyszünetben már 13 ponttal mentek Mondzingerék. Szinte végig tartotta 10-12 (néha 15-16) pontos előnyét a Factum, ám a legvégén újra elkezdtek sülni a körmendi triplák, sőt, a Debrecen ellen technikait is ítéltek, így közeledett ellenfeléhez a Körmend. Mivel azonban a 41 (!) hármas kísérletből "csak" 10 ment be (ráadásul a Debrecen is dobott 8-at), s mert a Factumban hol Varga, hol Stretea, hol Mondzinger, hol Timkó vagy más dobott jókor kosarat a meccs folyamán, minden fordítási kísérletet visszavertek a debreceniek. A vesztes félnél Csapai extrán játszott (27 pont, 5 hármas, 6 lepattanó), de mellette Eilingsfeld (17 pont, 25 VAL) és Sonyák (19 pont) is nagyot alkotott. Ők hárman egyaránt 40 percet voltak pályán, ami egyébként is jellemzi ezt a Körmendet, 6-7 emberrel játszatják végig a meccseket. A Factumban Stretea 21 ponttal, Varga 20-szal volt a pontkirály, de Mondzinger (14) és Timkó (12) is hasznosan nyomult. Mondzinger ráadásul dupla-duplát ért el (14 pont, 10 lepattanó). A Factum szokásához híven simán nyerte a lepattanóharcot is (41-29).

A Körmend - most már írhatjuk - tehát vasárnap 13:00-tól a Péccsel játszik a bronzéremért, a Factum pedig 15:00-tól a hazai Kecskeméttel az aranyért.

Fotó: factumsport.hu (Tóth Bence) - a Factum - Kecskemét alapszakaszi meccsen készült