Kemény csata után újabb szolnoki siker

Hatodik mérkőzését játszotta ma este a Szolnoki Olaj KK az Adria Ligában. Az ellenfél ezúttal a még Jugoplasztika néven, többek között Dino Radja-val és Toni Kukoc-csal BEK győztes Split gárdája volt. Gyenge színvonalú, sok személyi hibával és nagy brusztolással tarkított első félidőt követően mindkét gárda elővette játéktudását is. A szolnokiak kétszer is elhúztak 10 pontra, a második már győzelmet ért, úgyhogy ezzel a magyar bajnok jócskán javított helyzetén a bajnokságban.

Szolnoki Olaj KK (2-4) - Split (horvát, 3-3) 75-67 (12-15, 22-12, 21-25, 20-15)

Szolnoki Olaj KK: Simon 13, Horváth 7, Sehovics 15/6, Kalve 15/6, Báder 9. Csere: Fodor 3/3, Németh 5/3, Markovics -, Gay 3/3, Szabó 5.

Split: Marinelli -, Mimica 13/6, Kruslin 4/3, Sobin -, Kraljevac 10. Csere: Subotic 9, Markulin 2, Vukovic 4, Dijan 16/3, Vujcic 7.

Közel teltház előtt lépett pályára a magyar bajnok horvát ellenfelével szemben. A találkozó jobban indult, mint az előzőek, ezúttal nem került nagy hátrányba az Olaj ellenfelével szemben már rögtön az összecsapás elején, igaz, ez leginkább a rendkívül kevés pontnak volt köszönhető. Mindkét oldal idegesen, nagyon sok pontatlansággal kezdett, a dobások nagyon nem ültek egyik oldalon sem. Sem a palánk közeléből, sem triplából nem találtak be a csapatok, így 5 perc játék után mindössze 6-6-ot mutatott az eredményjelző. Az első negyed hátralévő részében sem változott sok minden, egyik együttes sem találta a ritmus, ad hoc kosarak születtek legtöbbször, és még a büntetőket sem tudták hibátlanul értékesíteni a felek. Egy nagyon buta, utolsó másodpercben, egy pattanóért elkövetett szabálytalanságot követően két büntetővel még jöhettünk, de Horváth Ákos mindössze egyet értékesített belőle, így az első 10 perc végén 12-15-tel zártak a csapatok. Egyik oldalon sem lehet nagyon kiemelni senkit, ilyen ponttermelés mellett nehéz is lenne, talán a vendégektől Filip Kraljevic volt az, aki a legjobb teljesítményt nyújtotta 6 pontjával.

A második felvonás elején Németh István szinte azonnal egyenlített egy triplával, és lendületben is maradt a Szolnok, zsinórban még öt pontot szereztek kevesebb, mint két perc alatt, a túloldalról pedig nem érkezett válasz, ezzel a 8-0-ás futással pedig már a magyaroknál volt az - ezen a meccsen elég nagynak számító - előny (20-15). A kosárcsend ezután továbbtartott, még büntetőből is képtelen volt a két együttes pontot szerezni, a következő három percben mindössze kettő, illetve négy egységet termeltek, ebből 2-2-t büntetőkből (22-19 a negyed felénél). Mindkét oldal borzasztóan gyorsan összeszedte a 4-4 személyi hibáját, így kis túlzással többet álltak a vonalon a játékosok, mint amennyit a labda játékban volt. A horvátok kapaszkodtak, de sem beérni, sem megelőzni nem tudták az Olajt, folyamatos játék pedig a legritkább esetben alakult ki (a félidőben 25, illetve 16 büntetőt dobhattak már a csapatok). A Split egyáltalán nem találta a ritmust, képtelenek voltak a kosárba találni, a Szolnok pedig szépen lassan, de gyűjtögette a pontokat, így a félidőben 34-27-re vezettek. A magyaroknál Simon, Szabó és Báder vitték a prímet, előbbi a társak kiszolgálásában, utóbbi kettő pedig a palánk alatti teljesítményének köszönhetően emelkedtek ki a mezőnyből. A túloldalon még mindig Kraljevac (10 pont) volt a legjobb, mellette Ivan Mimica (5 pont, 5 pattanó, 5 kiharcolt fault) és Srdan Subotic (4 pont, 3 pattanó,2 gólpassz) voltak megemlíthetőek, de például a volt Euroliga sztár, Nikola Vujcic nagyon sok rossz megoldással (szinte csak azzal) rukkolt elő, Josip Sobin és Filip Kruslin pedig már ekkor négy személyi hibával álltak.

alt

Gyors kosárváltásokkal és megint rettenetesen sok személyi hibával indult a harmadik negyed is (4-3 volt a faultarány 3 perc játék után), ennek esett áldozatul Sobin is, aki rögtön a második félidő elején ki is pontozódott. 36-32-ig pontra pont volt a válasz, ezután viszont Szead Sehovics vezetésével csinált egy gyors 7-0-át a hazai együttes, ezzel pedig a találkozó során először 10 pont fölé nőtt a távolság a két gárda között. A vendégek büntetőkből sem tudtak eredményesek lenni, úgyhogy hiába állt meg 46-34 után egy kicsit az Olaj, lényegesen nem tudtak közelebb kerülni a horvátok, Gay és Sehovics hármasaival pedig megszilárdította vezető pozícióját a Szolnok (52-38). Itt következett sajnos egy rövidzárlat a hazaiak játékában, egy 1-9-es futással már hat pontra zárkóztak a vendégek másfél perccel a harmadik 10 perc vége előtt, kezdték megtalálni a dobókezüket, így mindössze három ponttal voltak már lemaradva. Ebben a negyedben egyértelműen Sehovics vezette a hazai gárdát, míg a vendégeknél Toni Dijan és Mimica emelkedtek ki ebben a játékrészben.

A záró felvonás elején azonnal egyenlített is Mimica triplájával a Split. A horvátok vették át az irányítást, de nem tudtak elhúzni az Olajtól, közben pedig Dijan is kipontozódott náluk, 4 perccel a meccs vége előtt 2 ponttal a Szolnok vezetett (61-59). Mindkét oldal sokkal jobban játszott, mint tette azt az első félidőben, és bár a magyarok egy nagyobb előnyt adtak le, nem estek össze a feltámadó horvát alakulat nyomása alatt. Vujcic ekkor élt igazán, de 3 perccel a vége előtt is mehetett zuhanyozni 5. személyijét követően. A három kipontozódást, és Kalve dupláját követően 1:40-nel a vége előtt 68-63-as állásnál már a hazaiaknak elég erősen a zászló, és ezt sikerült is realizálniuk, Kalve újabb triplát értékesített, Simon azonnal labdát szerzett, ziccerével pedig 10 pont volt a távolság az utolsó perc kezdetén, a vége 75-67 az Olajnak!

A magyarok ezen az estén sokkal több emberre támaszkodhattak, mint korábban, és ez ki is fizetődött. Simon (13 pont, 5 gólpassz, 7 kiharcolt fault), Sehovics (15 pont, 8 kiharcolt fault), Báder (9 pont, 12 pattanó) és Kalve (15 pont, 5 pattanó, 7 kiharcolt fault) is jól játszottak a mérkőzés bizonyos periódusaiban, és ez elég is lett a végén. A túloldal borzasztóan gyengén dobott kintről (4/23) egy pár perces időszakot leszámítva, ez megbosszulta magát, így végül megint kikaptak idegenben, ők 3-3-mal állnak az Adria Ligában.

Pór Péter: Az volt a legfontosabb, ezt sulykoltuk a játékosokba, hogy az első negyedben élesen kell kezdeni. Ezt sikerült megvalósítanunk, főleg védekezésben, hiszen 15, illetve 12 pontot kaptunk az első két negyed során. A harmadik negyed végén volt egy kis holtpontunk támadásban, de a padról érkezők mindig tudtak új energiát adni a csapatnak, nagyon fontos kosarat szerzett Fodor Marci, de a végén beálló Kalve is. Ha ezt a keménységet tudjuk a következő meccseken is produkálni, akkor nagyon jó mérkőzéseket játszhatunk ebben a bajnokságban is.

Mladen Erjavec: Először is azt szeretném elmondani, hogy jó itt játszani. Fantasztikus a közönség, jó a hangulat és a csarnok is. Az első negyedben még jól kezdtünk, ám a második felvonás során nem tudtunk betalálni az üres helyzeteinkből, hiába játszottuk tisztára magunkat. A második félidőben ez megváltozott, 11 pontos hátrányból is visszajöttünk, át is vettük a vezetést, de nem sikerült elhúznunk ellenfelünktől. Ők újra erőre kaptak, mi pedig már csak a döntetlent próbáltuk kihozni a legvégén, de ez sem sikerült. Próbáltunk tisztán játszani, de ez, és a külső dobásaink sem jöttek össze, ez egy ilyen nap volt.