Kiütéses vereséget szenvedett a Szolnok

Az Adria Liga 11. fordulójában a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK együttese Macedóniába látogatott, ahol az Adria Liga másik újoncának, az MZT Szkopjének a vendégei voltak. Nem voltak túl jók az előjelek, hiszen mint az már az elutazás előtt kiderült, Németh István mellett Simon Balázs is harcképtelenné vált, ráadásul Ernests Kalve és Brandon Gay sem volt 100%-os, így nagyon tartalékosan tudott csak kiállni az Olaj. A mérkőzésen aztán egyértelműen kijött az, hogy a Szolnoknak nincsen alternatívája Simon helyett, a hazaiak borzasztóan simán verték őket, nagyon hamar edzőmeccs jellegűvé "silányítva" az összecsapást.

Adria Liga, 11. forduló
MZT Szkopje (macedón, 6-5) - Szolnoki Olaj KK (2-9) 87-53 (24-11, 23-10, 21-17, 19-15)

MZT Szkopje: Otasevics 8/6, D.Sztojanovszki 15/3, Davis 12/6, Csekovszki 10/3, Gecsevszki 20/9.
Csere: Bakics 5, Nikolics 13, Popovszki 4.

Szolnoki Olaj KK: Fodor 5, Horváth 9, Sehovics 15/3, Grebenár 2, Báder 4.
Csere: Trepák 9/9, Kalve -, Szabó 4, Markovics 4, Tóth -, Csaba 1.

Már a találkozó legelején jelezte a macedón kirakatcsapat, itt ők ma nem akarnak meglepetés vereségbe beleszaladni. A macedón válogatott centerének, Todor Gecsevszkinek két hármasával és egy középtávoli tempójával azonnal 8-0-ával indították a mérkőzést, Pór Péter alig egy perc után kikérte első idejét. A fejmosás nem sokat hatott, Gecsevszki újabb duplájával egy nagyon ritka statisztikát jegyzett: az összecsapás első 10 pontjából mindet ő dobta. A következő 4 percben aztán eléggé megálltak a hazaiak 13 pontnál, így az Olajnak sikerült felzárkóznia egészen 13-8-ig - sajnos ez volt az utolsó alkalom, hogy látótávolságon belül volt egymáshoz képest a két gárda. Már ekkor is leginkább csak ad hoc akciókat sikerült befejeznie a szolnoki együttesnek, nagyon érződött az első számú irányító, Simon hiánya, emellett mikor megcsinálták maguknak a helyzetet, többször hibáztak a palánk közelében az Olaj játékosai. A Szkopje megnyugodott az utolsó három és fél percre, rendre pontokkal tudták befejezni akcióikat, Gecsevszki újabb hármasával pedig 13 egységgel mentek 10 perc játék után (24-11).

A második felvonásban semmi nem változott, a lendületben lévő hazaiak pontosan kosárlabdáztak, a magyarok nem sok erőkifejtésre kényszerítették őket. Borzasztóan kevés pontot dobott az Szolnok, még a büntetők sem mentek, mezőnykosárra pedig alig-alig volt esélyük, egy-egy elzárást követően jutottak üres dobóhelyzethez, de rendre hibáztak. A túloldalon két és fél percig teljes volt a koncentráció, így már a 20 pontot is meghaladta a különbség (32-11), aztán a szolnokiak szerencséjére egy-két játékosuk elkezdett lazábban kosárlabdázni, így nem nőtt tovább a differencia, legalábbis nem olyan ütemben, ahogyan az első negyed végén, illetve a második negyed elején kinézett. Ki kell jelenteni, kategóriakülönbség volt a két együttes között, a magyarok teljesen tanácstalannak tűntek játékmesterük nélkül (valószínűleg Gay hiánya kevésbé érintette őket érzékenyen, mint Simoné). A nagyszünetre 47-21 lett az állás, és a látottak alapján ez egyáltalán nem tűnt túlzó különbségnek.

A legtöbbször elképzelés nélkül játszó Olaj borzasztóan dobott a félidőben, a ketteseket is mindössze 33%-kal értékesítették (7/21), de egyetlen félidei hármasuk mutatja, mennyire nem ment ma nekik, ráadásul még a büntetővonalról is csak 40%-os találati aránnyal tüzeltek (4/10). Egy embert lehetett ekkor dicsérni, aki legalább próbálkozott és sikerültek is a dolgai, ez pedig Szead Sehovics volt, aki 10 dobott pontja mellett 3 pattanót is szedett és kiharcolt 4 faultot. Sajnos mellette Trepák 3 ponttal már a legeredményesebb és 2 VAL-lal a leghasznosabb is tudott lenni, ez mindent el is mond az ekkori állapotokról. A túloldalon a 15 pontos Gecsevszki mellett Davis, Csekovszki és Damjan Sztojanovszki is 7-7 ponttal állt.

Fordulás után sem változott semmit a játék képe. A Szkopje most már nem könnyelműen, inkább nyugodtan támadott, látszott rajtuk, hogy utasításba van adva, ki ne merjenek engedni ideje korán, inkább döntsék el minél előbb. Ebből leginkább Damjan Sztojaovszki vette ki a részét, aki a harmadik negyedben nagyon élt, kintről és betörésekből is folyamatosan eredményes volt. Az Olaj is összekapta valamennyire magát, jóval több helyzetet tudtak kidolgozni, és pár pontos dobással máris jobban tartották magukat, mint korábban - igaz, ez ilyen különbségnél már vajmi keveset számított. Trepák Zoltán még két triplát bedobott és ezúttal is Sehovics volt a leghasznosabb, ám a negyed második felében több könnyen eladott labda és pár elhibázott könnyű ziccer megbosszulta magát, így az utolsó játékrészt előtt már 30 pontos volt már a hazaiak fórja (68-38). A szurkolókon kívül - akik igen jól érezték magukat és nagyon jó hangulatot teremtettek egy nem túl komoly összecsapáson - gyakorlatilag már mindenki a végső sípszót várta.

A meccs utolsó negyede pont olyan mederben zajlott, ahogyan az várható volt. A Szkopje továbbra is jobb volt, a Szolnok néha visszaszedett 1-1 támadópattanót, ami után büntetőzhettek a vendégek, de ennél többre nem futotta a már a legelejétől kezdve kicsit hitehagyottan játszó magyarok erejéből. A legnagyobb pozitívum az volt, hogy a végén pályára került a 94-es születésű Tóth Zoltán és a 21 éves Csaba György is. A végén kicsit tovább is húzták a srácok, mint számítottunk rá, több volt a büntető, mint azt egy ilyen különbségű összecsapáson szokás, de ez már nem változtatott sem az összképen, sem a végeredményen, ami 87-53 lett. Ezt a találkozót nagyon hamar el kell felejteni, mert ezúttal még csak fellángolásai sem voltak az Olajnak, nincs miből építkezni a továbbiakra.