Körmend: 25 percig partiban!

Ma este az EWE Oldenburg otthonában lejátszotta idei harmadik EuroChallenge mérkőzését a Lami-Véd Körmend csapata. Hencsey Tamás legénysége az első negyedben tíz pontos hátrányba került, de rendezték a fiúk a sorokat és egészen a 25. percig komolyan megnehezítették a német együttes dolgát. Ott viszont hatalmas futást vágott ki a vendéglátó, s eldöntötte a győzelem sorsát. Azonban a piros-feketéket így sem érheti kritika, hisz minimális rotációs lehetőségekkel amíg bírták szuflával, addig nem hagyták nyugodni a jóval nagyobb játékerőt képviselő ellenfelet. Ahogy ilyenkor lenni szokott a végjátékban már minden bejött szinte az Oldenburgnak, akik nagy verést mértek a vasi alakulatra.

EuroChallenge, 1. csoportkör, F csoport, 3. forduló

EWE Oldenburg (német, 3-0) – Lami-Véd Körmend (magyar, 0-3) 95-64 (23-13; 20-15; 28-19; 24-17)

Oldenburg 1781 néző   Vezette: Benjamin Jimenez Trujillo (spanyol), Uros Obrknezevic (szerb), Mindaugas Vecerskis (litván)

Oldenburg: Joyce 6/3, Bahiense de Mello 8/3, Jenkins 12/6, Burrell 5, Chuub 8  Csere: Smeulders 15, Paulding 15/9, Freese 6, Kramer 12, Wysocki 8, Smit 0

Körmend: Ruják 0, Simpson 5, Ferencz 14/12, Buljan 21/3, Shaw 16/3  Csere: Fodor G. 0, Farkas 5, Kutasi 0, Sonyák 0, Kocsis 2, Csapai 1

Részletes statisztikáért kattints az eredményre!

Nagyon beragadtak a rajtnál a piros-feketék. Egy perc elteltével igaz 2-2-állt az eredményjelzőn, aztán jött egy számunkra negatív periódus. Magasembereik révén sorra érték el a kosarakat a németek, a körmendiek dobásai pedig rendre kimaradtak. Öt perc alatt 12-0-ás rohanást produkáltak a vendéglátók, s Hencsey Tamás időkérése sem tudta azonnal rendezni a sorokat. (14-2) Shaw bő öt perces kosárcsend után ismét beköszönt, némi remény adva övéinek. Buljan több sikertelen próbálkozás után egy 2+1-es játékkal iratkozott fel a pontszerzők közé, kisvártatva követte őt Ferencz, aki az első vendég triplát jegyezte, hat pontra zárkózott fel a magyar csapat. (16-10) A hazaiak azonban hamar ritmust tudtak váltani, pedig a kezdőik ekkor már pihenőn voltak. Másfél perc alatt megduplázták a fórjukat, de az utolsó perc a vendégeknek kedvezett és Farkas ziccerével, valamint Buljan büntetőjével bejöttek a tíz pontos határra. (23-13)

A Körmend igyekezet szigorúbban védekezni a második játékrész elején, jó ideig nem is kaptak kosarat, de a történethez az is hozzátartozik, hogy másfél perc alatt három személyi hibát szedett be a fekete mezes együttes. A hazai gárda eredménytelenségét nehezen viselte Machowski mester, időkéréssel próbálta rendezni a sorokat. A hosszú pontcsendet Farkas Attila büntetője törte meg, aki 3 perc 20 másodperc elteltével talált gyűrűbe, s ezzel tíz ponton belülre érkezett a Körmend. (23-14) Négy perc alatt egy Farkas és egy Smeulders büntetőt tudtak pont formájában az eredményjelző táblára írni az asztalszemélyzet tagjai. A kosárszegyén első öt perc után termelékenyebb fokozatban kapcsoltak a felek, mondhatni záporoztak a kosarak. Buljan megtalálta a fonalat, amit passzolt tovább Shawnak, majd Ferencznek, aki második triplájával rég nem látott közelségbe, 7 pontra zárkóztatta fel a körmendieket. (30-23) Jenkins rendületlenül vitte előre a hazaiak szekerét, klasszisukat mutatja, hogy két támadásból villámgyorsan újra 10 egység fölé tolták a differenciát. (34-23) A félidőhöz közeledve Shaw úgy gondolta, hogy vállal egy hármast, az addig gyenge triplaszázalékot feljebb tornássza egy kicsit, jó döntés volt. Igaz egy szép Joyce-Smeulders akció, melyet utóbbi fejezett be zsákolással talpra ugrasztotta a hazai publikumot, de Shaw a következő támadásból lehűtötte őket. A végjáték sajnos nem sikerült jól a piros feketéknek. Smeulders újabb húzása és Bhiense de Mello hárompontosa 13 egységnyi messzeségbe vitte az oldenburgi együttest. (41-28) Buljannak adódott még lehetősége arra, hogy a büntetővonalról faragjon a hátrányon, mindkét kísérlet kimaradt, Smeulders pedig mutatván, hogy mennyire lendületbe jött, az utolsó előtti másodpercben szerzett kosárral alakította ki a félidei eredményet. (43-28)

A Körmend remekül tartotta magát, különösen a második negyed elején bemutatott védekezésével lepte meg a német együttest, mely alig dobott mezőnyből 30%-os pontossággal, egészen a 16. percig. Ekkor megrázták magukat és sok belső akcióval szétszedték a körmendieket, akik két Ferencz, illetve egy Shaw triplát leszámítva nem tudtak betalálni távolról. A lepattanózásbeli hátrányukat (26-17) az utolsó 3-4 percben szedték be. Bőven maradt remény egy szép eredmény elérésére.

altVillámrajtot vett a Körmend a harmadik negyed elején. Első támadásukból Shaw jegyzett középtávoli kosarat, a kivédekezett akció után pedig Ferencz már a harmadik tripláját emelte be. Kimondottan jól nyitottak a piros-feketék, de Jenkins észnél volt és még időben beköszönt egy hármassal. (46-33) Támadólepattanóik révén sokkal több esélyük kínálkozott a pontszerzésre a németeknek, mint magyar vetélytársaiknak, de rendre eredménytelenül próbálkoztak. Jenkins rutinjának köszönhették, hogy a vendégek nem tudtak közelebb kerülni. Buljan megrázta magát és két támadásból 5 pontot hozott csapatának a konyhára. (49-38) Shaw pontatlan büntetőzése után nagyon dühös lehetett Hencsey mester, ugyanis ahelyett, hogy tíz ponton belülre jöhetett volna együttese, újra 14 egységre duzzadt a német fór, mivel Joyce 2+1-es kontraakciót vezetett, mindössze 6 másodperc alatt a második elhibázott Shaw büntető után. (52-38) A negyed feléhez érve az addig pont nélkül álló Simpson két akciót is kosárra váltott, a tovább zárkózást azonban megakadályozta, hogy Buljan és Shaw pillanatok alatt begyűjtötte 3. személyi hibáját. Chubb és az elképesztő formában kosarazó Smeulders 16 pontos mélységbe lökte a Körmendet. Érkezett a gyors időkérés Hencsey Tamástól. (58-42) Az időkérés sem tudta rendezni a sorokat, Paulding második hármasa és Chubb két büntetője után már 20-at számolt az Oldenburg a vendégekre. (63-42) Egy pár perces körmendi rövidzárlat elegendőnek bizonyult a vendéglátók számára ahhoz, hogy ellépjenek, eldöntsék a találkozó sorsát. A negyed elején még úgy nézett ki, hogy visszajöhet a meccsbe a Körmend, azonban az utolsó 4-5 percet nagyon elkapták a németek, így a záró etap már csak formalitásként került lejátszásra. Sokat elmond erről a periódusról, hogy öt minutum alatt 19-5-ös futást produkált az Oldenburg. (71-47)

Nagy elánnal jöttek ki a vendéglátók az utolsó negyedre, akiknek még az a két tény is lélektani előnyt adott, hogy Buljan és Shaw egyaránt beszedték a 4. faltjukat. Alig három perc után már 30 pontos fórnak tapsolhattak a német szurkolók. (81-49) A záró etapban a hatalmas szívvel játszó Ferencz tartotta a lelket még valamennyire övéiben, ziccert dobott, triplát szerzett, lepattanót gyűjtött be. Paulding, a hazaiak csereembere kegyetlenül megdobta magát a negyed elején, Hencsey Tamás egy időkéréssel igyekezett tudatosítani fiaiban, hogy ne zuhanjanak össze. A lepattanózás továbbra is a németeknek ment jobban, de úgy pazarolták a második esélyeket, mintha minden parkettaillesztésnél azokat osztogatnák. Buljan és Shaw egyaránt gyengén büntetőztek (50%), igaz sokkal beljebb nem lett volna egy jobb büntetőzéssel a Körmend, de a magyar bajnokikon fontos szerepet játszhat ez az elem. Az utolsó percekben Machowski és Hencsey mester is a cserejátékosoknak adott lehetőséget, s most ne is beszéljünk a minőségbeli különbségről. A záró támadásból még Csapai előtt adódott lehetőség, hogy 30 pontra faragja a differenciát, de csak a második büntetőt értékesítette, így a vége 95-64!

Ahogy korábban írtuk a Körmend nagyon sokáig partiban volt a német elitcsapattal, nem játszottak alárendelt szerepet. Minimális számú eladott labdával, jó védekezéssel kosárlabdáztak. Az más kérdés, hogy jelen pillanatban nem rendelkeznek olyan mélységű rotációval, hogy versenyben tudnának lenni negyven percen keresztül egy Bundesliga élcsapattal. Az ellenfél által begyűjtött támadólepattanók, szerzett labdák száma a találkozó utolsó harmadában ugrott meg. A fennmaradó kétharmadnyi játékidőben hasznos tapasztalatokkal gazdagodtak a piros-feketék, melyből először a szombati, PVSK - Pannonpower elleni bajnokin profitálhatnak.

A Lami-Véd Körmend az EuroChallengben legközelebb jövő kedden, 18 órás kezdettel a BC Timisoara csapatát fogadja, hazai pályán. A mérkőzést a DigiSport 1 élőben közvetíti.

Fotó (1-2.) - fibaeurope.com