Magabiztos szolnoki siker, már nem utolsó az Olaj

Az Adria Liga 24. fordulójában a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK ellenfele a másik idei AL-újonc MZT Szkopje volt. A szolnokiak utóbbi hetekben mutatott jó formáját látva nem volt olyan meglepő, hogy már az első negyedben sokkal jobban játszott az Olaj ellenfelénél, és nagy előnyre tettek szert, amit a második negyed folyamán meg is tudtak őrizni. A harmadik negyedben óriásit fordult a világ, a Szkopje ellenállhatatlan volt és fel is zárkóztak a magyarokra, viszont a záró periódusban újra Báderéké volt az irányítás. A Szolnok 81-72-re nyert, ezzel pedig elkerült az utolsó helyről.

Szolnoki Olaj KK (magyar, 8-16) - MZT Szkopje (macedón, 12-12) 81-72 (22-9, 19-19, 20-31, 20-13)

Szolnoki Olaj KK: Florence 15/3, Fodor -, Sehovics 4, Kalve 4, Báder 24.
Csere: Simon 6, Gay 8/6, Horváth 6/6, Németh 6, Szabó 8, Bell -.

MZT Szkopje: Otasevics -, Davis 15/9, D. Sztojanovszki 15/3, Csekovszki 13/6, Gecsevszki 15.
Csere: Bakics 2, Bogojev -, Nikolics -, Nikolovszki 4, O. Sztojanovszki 8, Markovszki -.

A találkozó legeleje eléggé kiegyenlített küzdelmet hozott, másfél perc alatt 4-5 lett az állás, és a negyedik perc végéig maradt is ennyi. A hazaiak nagyon erőltették Báder Mártont, aki ekkor váltakozó sikerrel, de vitte is a hátán a csapatot, a másik oldalon pedig inkább próbálták meg elosztani a feladatokat. A negyedik perc végétől aztán jött az Olaj első komolyabb futása, alig egy perc alatt egy 6-0-ás szakaszt produkáltak James Florence-ék, így a negyed felénél időt is kellett kérnie Ales Pipannak, hogy rendezze a sorokat. Próbálkozása sikertelen volt, ugyanis hiába jött a kényszerpihenőt követően két elrontott szolnoki támadás, a macedónok összesen négy pontra voltak képesek a játékrész második felében, a hazaiak pedig tartották, sőt, növelték a csapásszámot, 12-4-re nyerték ezt a szakaszt, így az első 10 percet követően nem kevesebb, mint 13 ponttal vezettek (22-9).

A második negyed legelején 11 pontra, tehát minimálisan jött csak fel az első két percben a Szkopje, de Simon Balázs nagy perce (két gólpassz, egy szerzett labda) után öt ponttal gazdagodott az Olaj, így kialakult az addigi legnagyobb különbség, 16 pont (29-13). A Sztojanovszki testvérpár, Damjan és Ognen gyorsan termelt hat pontot, így Neno Ascserics úgy érezte, hogy a 14. perc végén időt kell kérnie, mielőtt még megéreznék a vendégek a vérszagot (29-19). A következő majdnem három percben csak Báder szerzett pontot, ő négyet, majd még a 17. perc legvégén Szead Sehovics kettőt, így megint visszaállt a 16 pontos differencia, a szolnoki tréner megnyugodhatott. A félidőből hátralévő három minutumban is ugyanez a hullámzás jellemezte az eredményt, végül az első negyedben kialakult 13 egység volt a különbség a nagyszünetben is a két együttes között (41-28).

A félidei statokra rápillantva jól látszik a különbség a két csapat között. Mindkét együttes borzasztóan gyenge százalékkal dobta a hármasokat (1/11 vs. 1/12), de az Olaj alig hibázott kettest (14/19 vs. 11/22) és sokkal több büntetőt dobhattak (10/11 vs. 3/3). A pattanókban (18-19) és az eladott labdákban (7-9) nem volt nagy differencia, a büntik és a duplák viszont eldöntötték az első félidőt. A hazaiaknál Báder (14 pont, 4 pattanó) abszolút kiemelkedett eredményesség terén, de nagyon hasznos volt Florence (6 pont, 3 szerzett labda, 2 gólpassz), Szabó Miklós (4 pont, 6 pattanó) és Simon is (4 pont, 4 gólpassz). A túloldalon Csekovszki (8 pont, 5 pattanó), Gecsevszki (6 pont) és Damjan Sztojanovszki (6 pont) vitték a prímet, de ebben a periódusban nagyon kevésnek bizonyultak a magyarokkal szemben.

Fordulás után nagyon agresszíven kezdett a Szkopje, fél perc alatt három személyi hibát kellett ütnie a Szolnoknak, és másfél perc alatt öt ponttal csökkentették a távolságot a macedónok, Ascserics azonnal időt is kért a 22. perc közepén (41-33). Sajnos az amerikai Cade Davis is éledezett, két támadásban öt ponttal terhelte a szolnokiak gyűrűjét, így már csak öt egység volt a különbség a két fél között a 25. perc kezdetén (45-40). Kosárra kosár volt a válasz ezután, de hiába próbált meg elhúzni a magyar együttes, a Damjan Sztojanovszki vezette vendégek egyre inkább ott voltak a nyakukon, Todor Gecsevszki két büntetőjét követően pedig már csak egyetlen ponttal volt lemaradva a Szkopje a 28. perc kezdetén (52-51). A szolnokiak képtelenek voltak támadást kivédekezni, ha nem első szándékból, akkor másodikból vagy harmadikból kaptak pontot, így az egész negyedben extázisban játszó Davis triplájával ki is egyenlített a macedón bajnok a 30. perc kezdetén, de a záró felvonás előtt még mindig az Olajé volt az előny, igaz, már csak két pont (61-59).

A negyedik negyed sokkal jobban kezdődött a Szolnok számára, hiszen két hármast is dobtak egy perc alatt, az előző felvonásban parádézó Davis pedig két büntetőt is kihagyott, így megint megnőtt a különbség a két fél között (67-59), érkezett is Pipan mester időkérése. Az Olaj láthatóan újra az első félidőben látott módon pörgött, a pattanókat is sokkal jobban szedték, mint az előző 10 percben, úgyhogy Németh István duplájával újra 10 ponttal vezettek a 33. perc legelején (71-61). Nem nagyon változott ezt követően a különbség, kicsit megálltak a csapatok ponttermelésben annak ellenére is, hogy a vendégek egy időkéréssel is megpróbálták rendezni soraikat. A 38. perc kezdetén még mindig 75-66-ra vezettek a magyarok, itt már lehetett érezni, hogy a Szkopje minden puskapora elfogyott a harmadik felvonásban. Csekovszki duplájára az egész meccs legjobbja, Báder válaszolt négy egységgel, innentől kezdve pedig biztos volt a szolnokiak sikere, akik végül 81-72 arányban nyertek, és ezzel elkerültek az utolsó helyről.

A második félidőben valamivel jobban dobtak a csapatok kintről, de nem túl sokkal (5/22 vs. 6/29). A kettesekben maradt a szolnokiak fölénye (24/35 vs. 20/40), a büntetőkben viszont feljöttek a vendégek, a második felvonásban ők próbálkozhattak többször (18/22 vs. 14/17). Kevesebb eladott labdájuk lett a végére (13-12), és jobban szedték a pattanókat is (33-38), de főleg utóbbiban volt nagyobb is a differencia a harmadik negyedben, akkor gyakorlatilag ezzel, illetve a pontos hármasaikkal jöttek vissza a meccsbe, ennek ellenére a meccs egészét tekintve egyáltalán nem tudtak kiegyensúlyozottak maradni ebben a két kategóriában sem. A hazaiakat Báder vezette (24 pont, 5 pattanó, 6 kih. fault), de nagyon hasznos volt Florence (15 pont, 4 gólpassz, 4 szerzett labda, 7 kih. fault), Simon (6 pont, 5 gólpassz), Szabó (8 pont, 10 pattanó) és Németh is (6 pont). A túloldalon Gecsevszki (15 pont, 8 pattanó, 5 kih. fault), Csekovszki (13 pont, 7 pattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda), Damjan Sztojanovszki (15 pont, 5 gólpassz, 5 kiharcolt fault) és Davis (15 pont, 5 pattanó) emelhető ki, de utóbbinak például csak egy jó negyede volt egész meccsen.

A meccs teljes statisztikáját itt megtaláljátok!

Neno Ascserics, a Szolnoki Olaj KK vezetőedzője: Nagyon éretten kosaraztunk, főleg amikor nem ment annyira a csapatnak. Nem veszítettük el a fejünket, a negyedik negyedben visszatértünk a mérkőzésbe, és higgadt, okos játékkal felülkerekedtünk. Meccsről-meccsre jobban játszik a csapat, nagyon sok pontot dobtunk bentről, a centereink nagyon jól játszottak. A külső dobásaink nem voltak a legjobbak, viszont a védekezésünk rendben volt.

Báder Márton, a Szolnoki Olaj KK centere: Nem ment rosszul a játék, de nem ez a lényeg, hanem a győzelem. A ma mutatott játék is mutatja, nem az utolsó helyen lenne a helye a csapatnak, és bár gyengébben kezdtük az idényt, mostanra nagyon szépen összeálltunk. Ma jól oldottuk meg az ellenfél két rutinos centerének a semlegesítését. Ez az edző érdeme is, hiszen ő ezt a taktikát választotta, nekem több labdám volt én pedig éltem a lehetőséggel. A lényeg, hogy nyertünk.

Ales Pipan, az MZT Szkopje vezetőedzője: Abszolút megérdemelten nyert a Szolnok. Mi sajnos elkövettük azt a hibát, hogy hagytuk a hazaiakat saját játékát játszani az első félidőben. A fordulás után már csak az egyenlítésre futotta, a hajrában nem volt erőnk fordítani.