Megvan a Szolnok első idegenbeli győzelme az AL-ben

Ma este az Adria Liga 19. fordulójában a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK a horvát Split gárdájához látogatott. Az otthon igen jó mérleggel rendelkező horvátok ellen sem volt esélyes az eddig idegenben még nyeretlen szolnoki együttes, ám az előzetes várakozásokhoz képest sokkal jobban sikerült limitálniuk ellenfelük játékát. A végig szoros találkozó nagy részében az Olaj akarata érvényesült, ők játszhattak előnyben, a végjátékban pedig meg tudták tartani pár pontos előnyüket, így ötödik győzelmüket ünnepelték - a Split ellen oda-vissza sikerült a diadal az Olaj számára.

Adria Liga, 19. forduló
Split (horvát, 7-12) - Szolnoki Olaj KK (magyar 5-14) 62-70 (25-27, 15-12, 14-17, 8-14)

Split: Subotic 5, Mimica 18/3, Reinholt 5/3, Sobin 4, Kraljevic 3.
Csere: Vukusic 8/3, Mavra 2, Vujcic 8, Kruslin 7/3, Dijan 2.

Szolnoki Olaj KK: Florence 24/6, Horváth 6/6, Sehovics 7, Bell 14/6, Báder 9.
Csere: Fodor -, Szabó 6, Kalve 2, Simon 2, Németh -.

Nem sokan voltak kíváncsiak a kiesési gondokkal nem küzdő, de Final Fourra esélytelen Split játékára az utolsó helyezett Szolnok ellen, mindössze 800 néző foglalt helyet a stadionban. Nekik azonban azt kellett látniuk, hogy az idén idegenben még nyeretlen magyar együttes James Florence vezetésével azonnal magához ragadta a kezdeményezést. A horvát gárda ugyan 8-7-nél még fordított a harmadik perc végén, ám ez volt az egyetlen olyan pillanata az első negyednek, amikor náluk volt az előny. Újra Florence, valamint Rashad Bell érkeztek ugyanis a túloldalon, és gyakorlatilag ketten kiépítettek egy egyre növekvő fórt az Olaj számára, a legnagyobb különbség hét pont volt a vendégek javára a 9. perc kezdetén (17-24). Hiába vezettek azonban 60 másodperccel később is ugyanennyivel, az utolsó minutumot nagyon elrontották, zsinórban öt kapott pont után mindössze két egységgel mentek az első felvonást követően (25-27).

A második negyed aztán az első szöges ellentéte volt sok szempontból is. Egyrészt a hazaiak már a 11. percben átvették a vezetést (29-27), és ugyan a Szolnok még képes volt erre lépni, de ebben a szakaszban már inkább a horvátok akarata érvényesült - vagy inkább azt is mondhatjuk, hogy egymás hibáiból éltek a csapatok, és ezt jobban csinálták a vendéglátók. Az első 10 perc 52 pontja után ugyanis ebben a játékrészben alig-alig találtak be a felek, szinte élményszámba ment egy-egy kosár, annyira ritka játékelemnek bizonyult, és hiába kért mindkét edző egy-egy alkalommal időt, nem sikerült összeszednie fejben fiait - az egy perces fordítást követően a Split mindössze 11 pontot tudott összekaparni, míg az Olaj a teljes negyedben összesen 12 egységig jutott. Még az első negyedben parádézó Florence és Bell sem tudtak lendíteni a játékon, miután visszakerültek a pályára a negyed második felére, így a félidőben egy ponttal a hazaiak vezettek (40-39).

Félidőben nagyjából minden statisztikai adat ugyanúgy mutatott. Egyenlő volt a pattanózás (14-14), közel azonos mennyiségű büntetőt dobhattak a felek (6/6 vs. 7/8), ugyanannyi labdát adtak el (6-5) és a dobószázalékok is hasonlóan alakultak: az Olaj jobban célzott, több triplát emeltek rá (2/8 vs. 4/13), míg a Split több kettest (14/24 vs. 10/16). A szolnokiaknál egyértelműen Florence volt a legjobb (15 pont, 3 kih. fault), Szead Sehovics is nagyon hasznos volt összességében (5 pont, 3 gólpassz, 2 pattanó, 2 szerzett labda, 3. kih. fault), mellettük pedig ketten nyújtottak még értékelhető teljesítményt: Szabó Miklós (6 pont, 4 pattanó) és Bell (8 pont). A túloldalon is két vezér volt az első 20 perc során: Ivan Mimica (10 pont, 3 kih. fault) és Vedran Vukusic (7 pont, 3 pattanó, 3 kih. fault).

Fordulás után ugyanúgy kezdődött a harmadik negyed, ahogyan befejeződött az előző, mindkét oldalt elképesztő bakiparádé jellemezte. Kihagyott dobások, eladott labdák, Szabónak még büntetőből sem sikerült betalálnia, így az első pontokat Srdjan Subotic jegyezte a 23. perc végén (42-39). Talán ez kellett a vendégeknek, hogy kicsit összekapják magukat, ugyanis ha csak büntetőkkel is, de újra visszavették a vezetést, megint Bell és Florence húzták az együttest, így a negyed felénél hárommal ment a Szolnok (44-47). A játék színvonala ezután sem emelkedett túl sokat, de valamivel többször voltak eredményesek a csapatok. Fej-fej mellett haladt a két együttes, hol egyenlített a Split, hol átvették a vezetést, de az Olajnak mindig volt válasza - 51-50 után például három sikeres támadást vezettek egymás után, így öt pontos fórral fordultak... volna az utolsó felvonásra, ha nem dob Kruslin egy hármast, így "csak" két egység volt a különbség a Szolnok javára 10 perccel a vége előtt (54-56).

Újfent rengeteg hibával jelentkezett mindkét oldal a nyitó percekben, aztán úgy tűnt, hogy az eddig igen halk Báder Márton vezetésével megpróbál ellépni a vendég gárda, ám nem sikerült nekik komolyabb előnyt kialakítani, hiszen a 35. perc kezdetén is csak hárommal vezettek a szolnokiak (59-62). Florence ekkor érkezett vissza a pályára, és azonnal a kezébe vette a dolgokat, mert ugyan mindössze három pontot szerzett két perc alatt, de egy ilyen pontszegény meccsen ez is nagyon sokat számít, kezdett is elhúzni az Olaj. Asceric-mester talán úgy érezhette, hogy most kell pár nyugtató szót szólni játékosaihoz, három perccel a vége előtt ezért időt kért (59-65). Horváth Ákos második hármasa is a legjobbkor jött kettő perccel a lefújás előtt (60-68), de még mindig messze volt a vége, hasonló vagy talán még rosszabb helyzetből éppen a szolnokiak fordítottak másfél hete a Gravelines ellen a EuroChallenge-ben. A Split azonban ezen az estén egy óceánba is nehezen talált volna be, ráadásul sok eladott labdájuk is volt, így a fordítás nem következett be, némi meglepetésre győzött a magyar együttes, ráadásul viszonylag simán (62-70).

Érdekesség, hogy a Splitet oda-vissza verte az Olaj, némi remény még van arra, hogy a horvátokkal holtversenybe kerüljenek Báderék - bár mint az hét közben hivatalosan is kiderült, a Szolnok idén biztosan nem esik ki az Adria Ligából.