Nagyon fontos szolnoki siker Izraelben

A EuroChallenge második csoportkörének J csoportjában ma este játszották a második forduló második meccsét, amelyen a Szolnoki Olaj KK együttese Izraelbe látogatott, hogy megmérkőzzön a Hapoel Unet Holon csapatával. A teljes első félidőben hátrányban játszó magyarok a második félidőre nagyon összekapták magukat, a nagyszünet után sokkal jobban játszottak ellenfelüknél. A negyedik negyed elején átvették a vezetést, és még ha nem is volt sima ezután sem a találkozó, az utolsó percekben ők voltak a higgadtabbak, sikerükkel pedig két meccs után két győzelemmel vezetik a kvartettet.

EuroChallenge, Második csoportkör, J csoport, 2. forduló
Hapoel Unet Holon (izraeli, 0-2) - Szolnoki Olaj KK (magyar, 2-0) 72-77 (26-17, 16-19, 13-18, 17-23)

Hapoel Unet Holon: Waters 4, Rosen 11/6, Dyson 27/6, Hill 4, Hassell 14.
Csere: Harrush 12/6, Sharon -, Chernushevych-.

Szolnoki Olaj KK: Simon 2, Horváth 20/18, Sehovics 7/3, Bell 5/3, Báder 14.
Csere: Kalve 13/6, Florence 10, Fodor -, Szabó 6, Németh -.

Újfent nem indult jól a mérkőzés a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK számára, hiszen a hazaiak azonnal magukhoz ragadták a kezdeményezést, végig náluk volt az előny. A vendégek képtelenek voltak kihasználni magassági fölényüket, egyedül Báder Márton lepattanózásában látszódott meg, hogy jóval magasabb a többi pályán lévőnél, sajnos ezt viszont pontokra képtelenek voltak váltani Neno Asceric fiai. A túloldalon persze a kitűnő kezdővel felálló hazaiak támadásban is pontosak voltak, így a negyed feléhez érkezve már nyolc ponttal vezettek, kénytelen volt Asceric időt kérni (12-4). Túl sok minden nem változott ezután sem, talán csak annyi, hogy nem nőtt nagyon a különbség. Egy 5 támadásos sorozatban egyik csapat sem volt képes kivédekezni a 24 másodperces támadóidőt, de ebből is jobban jöttek ki az izraeliek, beállni látszott a 8-10 pontos differencia. Horváth Ákos a játékrész utolsó minutumában kétszer is betalált kintről, de lényegi hozománya nem volt egyik kosárnak sem, mindkettőre érkezett válasz, így az első 10 perc után elég komoly volt a lemaradása a Szolnoknak, főleg védekezésben maradtak el attól, amit ez a szint megkövetel (26-17).

A második negyed elején Báder volt újra a főszerepben, két pattanójával és hat pontjával kezdett el zárkózni ellenfelére az Olaj az első két és fél percben (28-23), ám Shlomo Harrush fél perc alatt bevert öt pontot, ezzel újra visszaállította a 10 egységnyi távolságot, Horváth harmadik hármasát követően viszont mégis a hazaiak kértek időt a 14. perc végén (33-26). Sajnos a "kényszerített pihenő" használt az izraelieknek, az egyébként csak kiegészítőnek számító Harrush tovább villogott, és vezetésével kialakult a legnagyobb különbség a negyed felére (37-26), Horváth negyedik trojkája ellenére pedig egyre inkább nőtt a vendégek lemaradása, három perccel a félidő vége előtt megint közbe kellett lépnie Asceric-nek, nehogy ideje korán elússzon a meccs (42-29). Maradéktalanul bejött ezúttal a húzás, ugyanis a két kimagaslóan legjobb magyar, Báder és Horvát mellé James Florence is felzárkózott, Szead Sehovics ziccere pedig azt jelentette, hogy alig két perc alatt hét pontot lecsíptek a vendégek hátrányukból, természetesen a Holon időt is kért azonnal (42-36). Az utolsó percet aztán senki nem teszi ki az ablakba, öt eladott labdát jegyzett a két fél egymás után, így maradt is az eredmény a félidőre (42-36).

A két csapat félidei statisztikái között nem volt túl nagy különbség. A Holon némileg jobban dobta a ketteseket (14/28 vs. 9/20), az Olaj pedig a hármasokat (3/8 vs. 6/14), mindkét együttes azt erőltette, amiben jó, de a pattanózásban is eltűnt a Báder által kialakított fölény (18-20). Amiben komoly differencia adódott, azok a büntetők, amiből az Olaj egyet sem dobhatott (5/5 vs. 0/0), illetve az eladott labdák száma (5-9). Alapvetően más volt a két együttes teljesítményének felépítése. A szolnokaiknál két ember abszolút kiemelkedett. Horváth (15 pont, 5/9 tripla) és Báder (8 pont, 13 pattanó, 2 gólpassz) is a mezőny legjobbjai voltak, ám alig-alig kaptak segítséget a többiektől. A túloldalon ezzel szemben több jó teljesítmény akadt. Zach Rosen (7 pont) az első negyed elején, Jerome Dyson (8 pont, 4 pattanó, 3 gólpassz, 4. kih. fault) az első negyed második felében, Harrush (11 pont, 2 pattanó, 2 szerzett labda) a második negyed elején volt a gárda vezetője, Franklin Hassell (8 pont, 8 pattanó) pedig folyamatosan birkózott Báderrel a palánk alatt, hogy ne kerüljön együttese nagy hátrányba a pattanókat tekintve.

Fordulás után ugyan Dyson egy triplával megint kilenc pontra növelte a különbséget (45-39), ám ezt követően képtelenek voltak betalálni a hazaiak, gyengén kosárlabdáztak a teljes harmadik felvonás során, így ha nem is gyors ütemben, de kezdett zárkózni az Olaj, a 24. perc kezdetén már csak három pont volt a hátránya a magyaroknak (45-42). Báder továbbra is elképesztő estét tudhatott magáénak, hiszen 10 pontja mellett 17 pattanója volt már ekkor, tovább tudta folytatni első félidőben elkezdett teljesítményét. Szerencsére az idegenlégiósok közül Ernests Kalve is kezdett ébredezni, félidei 3 pontjához alig hat perc alatt hozzátett még gyorsan hetet, így négy perccel a negyed vége előtt már csak egyetlen pont volt a támadásban sokkal jobban pörgő vendégek lemaradása (51-50). Az ezt követő időszak aztán rémálommal ért fel, Báder és Kalve lecserélését követően képtelen volt betalálni a szolnoki együttes, egyetlen pontot sem szereztek a következő három minutum alatt, és még ha nem is nagyon javult fel a Holon, büntetőkkel kezdtek megint ellépni, a 30. perc kezdetén megint öttel vezettek (55-50). A negyed utolsó perce aztán megint a Szolnoké volt, az eddig a pontig elég sok hibával játszó Szabó Miklós négy pontjával újra csak egyetlen pont volt a két fél között a záró játékrész előtt (55-54).

A negyedik negyed úgy indult, ahogyan azt az Olaj drukkerei remélték: négy egymás utáni támadásban eredményes volt a magyar bajnok, mind a négy hazai lehetőséget kivédekezték, így zsinórban dobott kilenc pontjukkal már ők vezettek, ráadásul eléggé magabiztosan (55-63), ekkor egyértelműen a vendégeknek állt a zászló, a 32. perc közepén jött is az izraeli időkérés. Annyi mindenképpen bejött a vendéglátóknak, hogy megállították a lendületbe kerülő Szolnokot, rögtön két duplával zárkóztak egy perc alatt (59-63), innentől viszont egyik csapat sem volt képes betalálni a 35. perc kezdetéig, így ezúttal Asceric mester volt kénytelen taktikai megbeszélést tartani. Hassell kosarával még közelebb került a Holon, ráadásul Kalve mindkét büntetőjét kihagyta, három és fél perccel a vége előtt azonban komoly lélektani előnybe került az Olaj, ugyanis Hassell kihagyta a potenciálisan egyenlítő ziccert, míg a túloldalon Horváth hatodik hármasával megint öttel vezetett a Szolnok (61-66).

Hogy nem sikerült kihasználni ezt a szituációt, az nagyban köszönhető annak, hogy a következő támadásban Sehovics kipontozódott, a magyarok padja pedig technikait kapott. Dyson szerencsére négy büntetőből csak hármat értékesített, aztán Horváth faultja után megint csak egyet, így egyenlítenie megint nem sikerült a Holonnak három perccel a vége előtt (65-66). A majdnem másfél perces kosárcsendet Kalve törte meg: elhibázott hármasa után ki más, mint Báder szedett támadópattanót, és másodjára Kalve már nem hibázott közelebbről, ráadásul a +1-et is bedobta, így két támadásnyi különbség volt a két együttes között 1:41-gyel a vége előtt (65-69). Mivel az időkérést követően a hazaiak nem, Báder viszont újfent betalált, így 56 másodperccel a vége előtt már komoly feltámadás kellett volna ahhoz, hogy itt ne szolnoki győzelemmel záródjon a meccs, Dyson támadóhibája pedig csak erősítette ezt a megállapítást. A hazaiak még becsülettel próbálkoztak, folyamatosan faultoltak, két hármassal pedig még feljöttek háromra 11 másodperccel a vége előtt, ám a szolnokiak elég jól dobták ahhoz a büntetőket, hogy megtartsák előnyüket, végül 72-77 arányban nyertek.

Ezzel a magyar együttes két mérkőzést követően két győzelemmel áll a J csoport élén, a következő héten pedig Párizsban próbál meg makulátlan maradni. A továbbjutás szempontjából mindenképpen életbevágó volt a mostani siker, nagy valószínűséggel ugyanis aki tovább akar jutni, annak nyernie kell Izraelben, ezt pedig a Szolnok most teljesítette.

A teljes statisztikát ezen a linken megtaláljátok!