Nem sikerült a bravúr a Szolnoknak

Az Adria Liga 23. fordulójában a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK a listavezető Igokea vendége volt. A hazaiak már a múlt héten kivívták a Final Fourba jutást, ám ettől függetlenül nem vették félvállról a találkozót. Az Olaj legjobb játékosa, Báder Márton nélkül is tartotta viszont az idei idény meglepetéscsapatát, bár a mérkőzés nagy részében - főleg első felében - hátrányban voltak, a negyedik negyedre egy óriási meccset csináltak a tabellát vezető Igokea ellen. A végjátékban egy-két egyéni hiba miatt nem sikerült azonban a bravúr, a büntetőpárbajból jobban jöttek ki a hazaiak, akik 86-84-re megnyerték a találkozót.

Adria Liga, alapszakasz, 23. forduló
Igokea (bosnyák 18-5) - Szolnoki Olaj KK (magyar, 7-16) 86-84 (27-21, 16-19, 18-25, 25-19)

Igokea: Hammonds 10, Jokszimovics 8/3, Dozet 7/3, Jorovics 18/9, Edwards 19.
Csere: Sulovics 6, Stemberger 11/6, Adamovic 5/3, Gajovics 2, Komatina -.

Szolnoki Olaj KK: Florence 8, Fodor 8/6, Sehovics 14, Kalve 2, Szabó 12.
Csere: Gay 13/9, Trepák 5/3, Németh 10/9, Simon 12/6.

Nemcsak Báder Márton, de Horváth Ákos is hiányzott az Olaj keretéből ezen az estén, ettől függetlenül nem indult rosszul a mérkőzés a magyarok számára, az utóbbi időben jó formában lendülő Szabó Miklós és Szead Sehovics vezérletével fej-fej mellett haladtak a szolnokiak sokkal esélyesebbnek tartott ellenfelükkel, így a negyed felénél 9-10 volt az állás a javukra. Amennyire jól ment a támadójáték, annyira nem sikerült a védekezést összerakni. Az első játékrészből hátralévő öt percben a vendéglátók is sokkal pontosabbak lettek, Corsley Edwards nagyon jól használta ki testi erejét a palánk alatt, és a bosnyákok másik klasszisa, Branko Jorovics is megszórta magát, így egy 6-0-ával öt pontos előnyre tettek szert a hetedik perc kezdetére (15-10). Hogy nem tudtak már az első negyed végén döntő fölényt kiharcolni, abban nagy szerepe volt az Olaj cseresorának, akik kitűnően dobtak kintről - főként Brandon Gay -, így hiába nem voltak a helyzet magaslatán hátul, elöl tudták tartani az ellenfelet, ennek köszönhetőn mindössze hat egység volt a különbség a két fél között az első 10 percet követően (27-21).

A második játékrész nem indult túl jól a vendégek szempontjából, hiszen a 13. perc környékére kilenc pontra duzzadt a különbség, jött is Neno Ascserics időkérése (33-24). Ha azonnal nem is sikerült a feltámadás, de a negyed közepére a bosnyákok nagyon megálltak támadásban, két és fél perc alatt összesen két pontot szereztek, ezt kihasználva pedig három pontra zárkózott a magyar alakulat a 16. perc végére (37-34). Itt ébredt kicsit a hazai gárda, de nem tudták már felvenni azt a pörgést, amivel az első negyed végén, és a második elején átrohantak gyakorlatilag a szolnoki védelmen, tekintet nélkül arra, hogy ki volt fent éppen a pályán a két együttestől. Végig 4-6 pont között mozgott a távolság, az első 20 perc végére pedig háromra csökkent, jóval közelebb volt ekkor az Olaj az Igokeához, mint arra számítani lehetett.

A félidei statisztikákban komoly különbségek adódtak egyes elemekben. A szolnokiak jóval jobban dobták a duplákat (9/17 vs. 12/18) és némileg jobban a triplákat is (4/8 vs. 5/11), a büntetőkben viszont százalékban és mennyiségben is óriási különbség volt a hazaiak javára (13/15 vs. 1/4). A pattanókat nagyjából hasonlóan kapkodta le a két fél (12-11), az eladott labdákban sem volt nagy differencia (4-6), a büntetők száma viszont mutatja, hogy a faultokban is elég komoly volt a két csapat közti szakadék (7-13). Az Igokeánál Jorovics és Edwards is 11-11 pontig jutott, ők ketten vitték a prímet újfent, míg a vendégeknél Gay ugyancsak 11 egységet termelt az első 20 perc alatt, mellette Sehovics és Szabó értek még el 6-6 pontot, Kalve pedig 6 lepattanójával segítette a csapatot.

A nagyszünetet követően nem indult túl jól a második félidő az Olaj számára, hiszen egy 6-0-ás futással gyorsan megnőtt a differencia a két csapat között, a 23. perc közepén már kilenccel ment a listavezető (49-40). Sehovics a 24. perc kezdetén tudta megszerezni a szolnokiak első pontjait a második félidőben, de ez beindította a vendégeket: újra a montenegrói idegenlégiós, illetve Szabó állt a magyar együttes élére, és kezdték el feljebb hozni csapatukat az ellenfélre. Megint úgy tűnt, hogy a bosnyákok csak annyit adnak ki magukból, amennyi kell, hiszen minden felzárkózási kísérletnél érkezett valaki, aki visszaállította 4-5 pontra a két fél közötti különbséget, de Simon Balázs zsinórban dobott öt pontjával a Szolnok egyenlíteni is tudott a 28. perc közepére (53-53). A felvonásból hátralévő két és fél percben elképesztő adok-kapok ment, nem volt olyan támadás, amelyet ne fejeztek be volna ponttal vagy pontokkal a csapatok, ebből viszont a szolnokiak jöttek ki jobban - egész meccsen jól dobtak kintről, ebben a periódusban viszont konkrétan szétdobták az Igokeát -, négy ponttal vezettek 10 perccel a vége előtt (61-65).

A záró felvonás borzasztóan hullámzó volt. Az elején egyenlítettek a hazaiak (65-65), de ezt követően kialakult a legnagyobb Olaj-vezetés a 33. perc közepére, öt ponttal mentek ekkor Ascserics fiai (65-70). Két triplával fél percen belül fordítottak a bosnyákok (71-70), de rá egy percre már megint a Szolnoknál volt a momentum James Florence két könnyű kosarát követően (71-74). Sehovics duplájával megint öt ponttal ment a Szolnok a 36. perc kezdetén, a hullámzás viszont sajnos nem állt meg, másfél perc alatt fordított a listavezető (77-76). Sehovics két büntetőjére Stemberger egy triplával válaszolt, úgyhogy alig kevesebb, mint két perccel a vége előtt Ascserics mester újra magához rendelte fiait Gay kipontozódását követően (80-78) - ezen a meccsen egyébként kifejezetten jót tettek az időkérései.

Hammonds egy büntetője után Szabó 36 másodperccel a lefújás előtt betalált, így egy ponttal ment még ekkor az Igokea. Bosnyák időkérés után jó védekezés érkezett a magyaroktól, de a pattanó Edwardsé lett, két büntetőjével megint hárommal mentek a vendéglátók (83-80), Ascserics pedig megint megpróbálta felrajzolni a nyerő figurát, 20 másodperccel a vége előtt... Sikeresen, Németh István ugyanis egy palánkos hármassal egyenlített. A találkozón nagyon visszafogott teljesítményt nyújtó Florence ezúttal sem választott azonban jó megoldást, túlvállalta magát, így faultolniuk kellett a vendégeknek egálnál. Hammonds bedobta mindkét egypontosát, Florence-nek is odaütöttek viszont egy okos taktikai húzással, ő pedig kihagyta első büntetőjét, így 85-84-re vezettek a hazaiak. Jokszimovics is csak egy büntetőt dobott be, viszont az utolsó támadásból nem sikerült betalálni a szolnokiaknak, így kettő ponttal, 86-84-re kikaptak egy, a vártnál sokkal szorosabb meccsen.

A találkozó teljes statisztikáját ezen a linken megtaláljátok!

Győzelmével az Igokea továbbra is egy meccsel a Crvena Zvezda előtt áll a táblázaton - ráadásul mindkétszer megverték a szerbeket, úgyhogy egymás ellenivel is jobbak jobbak. Az Olaj az utolsó helyre csúszott vissza a tabellán, ráadásul a Split Siroki ellen aratott győzelmével most az egymás elleni eredmények sem alakulnak jól a magyar együttes számára, a Zadar elleni találkozó két forduló múlva akár a kieső vagy utolsó pozícióban végző személyét is eldöntheti. Előtte azonban még a Szkopjét fogadják jövő vasárnap, az utóbbi hetekben mutatott AL formákat figyelembe véve ott sem indul esélytelen a Szolnok.