Nem sikerült a Szolnoknak elkerülni az utolsó helyről

Az Adria Liga első 2013-ban rendezett fordulójában a két utolsó helyezett, a magyar bajnok Szolnoki Olaj KK és a bosnyák Siroki Wwin csapott össze egymással. Az összecsapásnak nem kis tétje volt, hiszen bármelyik csapat győzelme azt jelentette, hogy a másik 10 fordulóval a vége előtt óriási hátrányba került a kiesésért folytatott küzdelemben. Végig fordulatos, izgalmas első félidőt követően a harmadik negyedben sokkal jobbnak mutatkozott a vendég gárda, az itt megszerzett előnyüket pedig a végéig megtartották, ezzel a Szolnok továbbra is utolsó és nagyon nehéz helyzetbe került.

Szolnoki Olaj KK (magyar, 4-12) - Siroki Wwin (bosnyák, 5-11) 69-75 (19-21, 18-13, 10-22, 22-19)

Szolnoki Olaj KK: Simon 2, Horváth 11/9, Sehovics 8/3, Gay 2, Báder 10.
Csere: Bell 8, Fodor -, Szabó 7, Németh 4, Kalve 17/9.

Siroki Wwin: Sutalo 15/3, Vragovic 5/3, Ramljak 8, Sakic 9/3, Rikic -.
Csere: Barac 7/3, Jones 12/3, Persic 4/3, Bilinovac 3/3, Freeman 12.

A találkozó jól indult a hazaiak számára. Bár támadásban többször is hiba csúszott a befejezésbe, védekezésben többnyire jól működtek Báder Mártonék és az eléggé ötlettelenül támadó vendég gárda ellen előnyben kosaraztak az első negyed első felében. Sajnos azonban ez nemhogy megnyugtatta volna a szolnokiakat, hanem több ki nem kényszerített hiba csúszott ezek után a támadásaikba és bár a Siroki továbbra sem csinált semmi különöset, mégis tükörsimán fordítottak pár gyors indításnak és könnyű ziccernek köszönhetően (11-18), jött is az első időkérés az Olajnál hét perc játékot követően. A lendület megtörése sikerült, a magyarok büntetőkkel és két duplával közelebb kerültek ellenfelükhöz, akik jóval pontatlanabbá váltak felállt védelem ellen, mindössze egy tisztára kijátszott helyzetük volt - igaz, azt az új amerikai irányító, Johnathon Jones be is dobta. A végén még szerencséje is volt a Szolnoknak, Zeljko Sakic tiszta ziccert hibázott, így az első 10 perc után 19-21-et mutatott az eredményjelző.

A második negyed eleje idegesen indult, mindkét oldalon sok volt a hiba támadásban - eladott labdák, kihagyott ziccerek, büntetők, homály dobások jellemezték ezt a periódust. Sajnos megint nem az Olaj jött ki jobban ebből a rendezetlenebb periódusból, Brandon Gay két és fél perccel a negyed kezdetét követően megkapta a harmadik személyi hibáját és csapatszinten is megvolt már ekkor a négy, nem sok jóval kecsegtetett ez a félidőből hátralévő hét és fél percre, ráadásul 40%-os büntetőzéssel is sikerült újra meglépnie a vendégeknek egy triplának köszönhetően (21-28). A felzárkózás szerencsére ezúttal is megtörtént, ritmust váltott az Olaj, pontosabb befejezések érkeztek elöl, így nem tudott indulni az ellenfél. Két és fél perccel a nagyszünet előtt Ernests Kalve triplájával megint a hazaiaknál volt az előny (32-30), sőt, a lett 1:20-szal a negyed vége előtt még egy trojkát elsüllyesztett, így a vendégeknek kellett időt kérniük - a hazai roham során másodjára. A Siroki abszolút a szolnokiak hibáiból tudott csak élni, felállt, rendezett védelem ellen legtöbbször csak 1-1-ezni tudtak és nagyon sokszor így sem sikerült megverniük védőjüket. A végén a szolnokiaknak volt labdája előnyük növelésére, de egy eladott labdát követően háromra zárkózott a bosnyák együttes, 37-34 volt a félidő.

A félidőben óriási különbség mutatkozott az eladott labdákban, nem a magyarok javára (8-3), emiatt jóval többször is próbálkozhattak a vendégek, viszont ezeket a helyzeteket pocsékul használták ki - ennek köszönhetően pedig a pattanózásban nagy volt a különbség, ezúttal már a szolnokiak szempontjából kedvezően (20-11). A tripladobás egyik oldalon sem ment (2/7 vs. 4/11), viszont a ketteseket (12/20 vs. 10/26) és a büntetőket (7/7 vs. 2/5) sokkal jobban dobta a Szolnok. Annyi látszott, hogy ha figyelnek a labdára és így félpályás támadásokra kényszerítik a Sirokit, abban nem túl jók a bosnyákok, a ki nem kényszerített labdaeladásokat azonban azonnal megbüntették a túloldalon. Az Olajnál többen is nagyon hasznosan játszottak: Szead Sehovics (5 pont, 2 pattanó, 3 kih. fault), Szabó Miklós (6 pont), Báder (8 pont, 6 pattanó) és Kalve (10 pont, 2 pattanó) is kiemelendő, de az új szerzemény, Rashad Bell is csipkedte magát (4 pont, 3 pattanó, 2 blokk). A túloldalon Sakic vitte a prímet (4 pont, 3 pattanó, 3 kih. fault), mellette Marko Sutalo (6 pont, 4 gólpassz) és Jones (6 pont) voltak a leghasznosabbak.

A fordulás után sem indultak a csapatok zökkenőmentesen, négy perc alatt mindössze két pont érkezett hazai oldalról és négy a vendégektől, egyik fél sem tudta feltörni a másik védekezését, nem is nagyon alakultak ki ziccerek egyik oldalon sem - egyet betett Bell, egy alley-oopot pedig elrontott a Siroki. Freeman alig játszott az első félidőben, a másodikban viszont gyorsan pályára került, vezetésével pedig fordítottak is a vendégek négy és fél perc alatt (39-40). Ideig-óráig beindulni látszottak a szolnokiak, de védekezésben kezdtek szétesni, szinte minden támadásból pontokat kaptak, egy újabb Freeman duplát követően pedig időt is kért Neno Ascserics 2:20-szal a harmadik negyed vége előtt (44-49). Sajnos a fejmosás ezúttal nem hatott, 1-1 elhibázott vendég dobásra volt csak elég a "kis szünet", tovább nőtt a különbség, ráadásul a negyed fontos pillanatait uraló Freeman az utolsó pillanatban visszapöcizett egy labdát a gyűrűbe, ezzel elég nagynak tűnő kilenc pontos hátránnyal fordult a Szolnok a záró 10 percre (47-56).

Az utolsó felvonás biztatóan indult, de a szerzett kosarak után nem érkezett jó védekezés, nem tudott lényegesen közelebb kerülni ellenfeléhez az Olaj, Ramljak sokadik ziccere/zsákolása után pedig 10 pont fölé nőtt a távolság a két fél között (52-63) - a mérkőzésen először-, Ascserics újabb időkérése következett hat és fél perccel a végső sípszó előtt. Négy perccel a vége előttig nem sok minden változott a játék képében és az eredmény alakulásában sem, viszont Bell és Báder kosaraival rögtön négy pontra zárkózott fel az Olaj a megint tanácstalan időszakát élő Siroki ellen, három perccel a vége előtt a vendégek kértek időt (61-65). Kétszer támadhatott a Szolnok azért, hogy ennél közelebb kerüljön, de egyszer egy messzire pattanó labdát követően Freeman, utána pedig egy rontott Sehovics ziccert követően Jones szerzett könnyű kosarat, 63-69-nél 1:20-szal a vége előtt eldőltnek tűnt a találkozó. Előbb Kalve, aztán Sehovics lépéshibája végleg meg is pecsételte a magyarok sorsát - hiába két tripla, a büntetőket értékesítették a bosnyákok, 69-75-re nyertek.

Ezzel a magyar bajnok borzasztóan nehéz helyzetbe került, hiszen meccshátránya mellett az egymás elleni eredményekben is gyengébb a Sirokinál és a Krkánál is.

Slide: szoljon.hu, Illyés Csaba