Nyert és továbbjutott a Szolnok

Este 18:00-tól rendezték a EuroChallenge első csoportkörében az F csoport mindkét utolsó fordulós küzdelmét, hiszen a két találkozótól nagyban függött az, hogy ki jut még tovább a már biztos csoportgyőztes német EWE Baskets Oldenburg mögött. A magyar bajnok Szolnoki Olaj KK együttese a Temesvár csapatával játszott hazai pályán, győzelem esetén - és a körmendiek vereségével - pedig továbbjuthattak Báder Mártonék annak ellenére is, hogy csak a harmadik helyen kezdték a kört. A saját meccsüket - ha hullámzó játékkal is, de - hozták a szolnokiak, és mivel a másik mérkőzésen is a megfelelő eredmény született szempontjukból, így csoportmásodikként továbbjutottak. Hogy kivel játszanak a következő körben, az az este 20:30-kor kezdődő meccseken, nagyjából 22:10 körül derül ki.

EuroChallenge, Első csoportkör, F csoport, 6. forduló
Szolnoki Olaj KK (3-3) - BC Timisoara (román, 1-5) 77-71 (25-8, 15-29, 18-17, 19-17)

Szolnoki Olaj KK: Simon 8, Horváth 5/3, Sehovics 9/6, Kalve 32/9, Báder 14.
Csere: Trepák -, Fodor 4/3, Szabó 5, Markovics -, Grebenár -.

BC Timisoara: Jovanovics 20/3, Jelenics 2, Archie 11/6, Szarovics 6/3, Johnson 11.
Csere: Djeraszimovics 12, Popescu 9, Capusan -.

Nagyon idegesen indult a Tiszaligetben rendezett mérkőzés, mindkét oldalon kimaradtak ziccerek, üres helyzetek, de szerencsére a magyarok nyugodtak meg előbb, több "nullára" játszott akciót is vezettek, így négy perc elteltével megérdemelten vezettek 11-4-re az eléggé statikusan, ötlettelenül támadó, ráadásul rosszul dobó, valamint hátul többször is teljesen elvesző vendégekkel szemben. A románoknál egyedül az eléggé limitált képességű, ám nagyon jó fizikai adottságokkal rendelkező amerikai Delvon Johnson két zsákolása jelentett némi üde színfoltot, de teljesen alárendelt szerepet játszottak, 16-6 után jött is az első temesvári időkérés három és fél perccel az első negyed vége előtt. Sokat ezután sem változott a játék képe, egyértelműen irányítottak a hazaiak, a vendégek megközelíteni sem tudták azt a teljesítményt, amit Romániában mutattak, talán el sem hitték ekkor igazán, hogy van esélyük még továbbjutni - 22 ponttal kellett volna nyerniük ahhoz, hogy ők menjenek a következő körbe -, így 10 perc után 25-8-at mutatott az eredményjelző.

A második felvonás eleje nem indult túl jól Neno Ascsericsék számára, bő másfél perc alatt 7-0-át futottak a temesváriak, így időt is kellett kérnie a nemrég kinevezett szolnoki trénernek. A magyarok támadásban nem igazán kapták össze magukat ezután sem, hiszen 25-18-at követően egy Szead Sehovics triplát lehetett csak feljegyezni, ez volt az összes szolnoki pont a második negyed első felében, rettenetesen megálltak a hazaiak. A románok is belassultak persze az első másfél percben mutatott tempójukhoz képest, de ott tartottunk, hogy 17 pontos különbségről 5 perc alatt 6-a dolgozták le magukat (28-22). Azt nem tudni, hogy a közönség vagy maga a csapat döbbent meg jobban, de az első negyedben teljesen egyértelmű meccs 17 és fél perc után gyakorlatilag egál lett (33-31). Bár vezetett a félidőben a Szolnok (40-37), mégis hiányérzete lehetett az embernek, hiszen egy egyszer már eldöntöttnek tűnő, egyoldalú összecsapásból sikerült egy szoros meccset összehozni. Mivel ekkor a másik meccsen már 21-46-ra vezettek a németek, így szinte biztosnak tűnt, hogyha le tudja győzni ellenfelét az Olaj, akkor továbbjut.

Érdekesek voltak a statisztikai mutatók a nagyszünetben. A hazaiak sokkal több büntetőt és triplát dobtak, míg a vendégek inkább közelebbről dolgoztak és bár hatékonyságban nagyjából ugyanazt a két gárda, nagyságrendi különbség volt az értékesített kettesekben a románok javára. A vendégek jobban pattanóztak (16-20), de sokkal több személyi hibájuk volt (15-6). Az Olaj legjobb pontszerzői Báder (10 pont, 2 pattanót, 4 kiharcolt fault) és Ernests Kalve (11 pont, 2 pattanó, 2 gólpassz, 4 kiharcolt fault) voltak, de dicsérni lehet Simon Balázst (6 pont, 3 gólpassz, +12-es +/- mutató) és néhány érthetetlen (nem) vállalása mellett Sehovicsot is (8 pont, 5 pattanó, 2 gólpassz). A túloldal legjobbja ezúttal is Zlatko Jovanovics volt (10 pont, 5 gólpassz, 4 eladott labda), de ezúttal Johnson sem tűnt el az első félidőben (9 pont, 5 pattanó) és a másik amerikai, Dominique Archie is hasznosan kosarazott (6 pont, 7 pattanó, 2 szerzett labda).

A fordulást követően folytatódott a szoros küzdelem, a Temesvár már az Olaj nyakán volt, többször is egyetlen pont volt a különbség, de szerencsére a Szolnok a nagyszünetben legalább támadójátékát összekapta, így Kalve vezetésével állni tudta a rohamokat a negyed első felében. A támadásban megint eléggé ötlettelen vendégekkel szemben újra fölénybe került a szolnoki alakulat, ám ezt ezúttal olyan szinten nem sikerült pontokra váltani, mint ahogyan az első negyedben tették ezt. Főként Kalve mindenes játékának köszönhetően őrizték, sőt, növelték előnyüket, de az már ekkor látszódott, hogy az újabb páros negyedet nem játszhatják le úgy, ahogyan a másodikat, ha nyerni akarnak. 30 perc játék után 58-54-et mutatott az eredményjelző, nyugodt ember nem volt a Tiszaligeti Sportcsarnokban ekkor.

A záró játékrészben újra Kalve volt főszerepben, vezetésével kettő perc alatt 10 pontra nőtt a Szolnok fórja (64-54), a lett játékos pedig már 24 pontnál, 8 pattanónál és 4 gólpassznál járt ekkor. Ezen a ponton már szinte biztos volt, hogy a románok nem juthatnak tovább, ennyi idő alatt nem tudtak volna eleget verni az Olajra ahhoz, hogy kosárkülönbséggel ők kerüljenek a következő körbe, ettől függetlenül nem adták fel és a negyed felére visszajöttek 6 pontra (68-62), még mindig nem nyugodhatott meg senki a hazai oldalon. Folyamatosan 6-8 pont körül mozgott a távolság, még 1:40-nel a vége előtt is megvolt a 8 pontos fór Kalve 2+1-ét követően (76-68). Óriási kavarodás után ugyan még zárkóztak a vendégek egy triplával, ám már nem tudtak fordítani, végül 77-71-re nyertek a magyarok.

Ezzel a győzelemmel 3-3-as mérleggel zárt az Olaj és továbbjutott a következő körbe csoportmásodikként, mivel a kvartett másik meccsén 67-90-re nyertek a németek Körmenden.