Olaj győzelem a magyar EC-rangadón

Ma este játszott ebben a szezonban először tétmeccset a Szolnoki Olaj KK csapata magyar ellenféllel szemben, igaz, ezúttal sem a magyar bajnokságban, hanem a EuroChallenge-ben léptek pályára, ellenfelük pedig a Lami-Véd Körmend együttese volt. A találkozó legelejétől kezdve a jóval esélyesebb Olajnál volt az előny, végig kézben tartották a találkozót, és a negyedik negyed elejéig úgy tűnt, nagyon sima meccsen diadalmaskodnak. Az utolsó negyedben azonban feltámadtak a hazaiak, ki is egyenlítettek, végül a Szolnok csak nagy nehezen tudta behúzni a győzelmet.

EuroChallenge, Első Csoportkör, F csoport, 2. forduló
Lami-Véd Körmend (0-2) - Szolnoki Olaj KK (1-1) 92-96
(19-28, 18-23, 23-26, 32-19)

Lami-Véd Körmend: Ruják 19, Simpson 17/9, Ferencz 9/3, Buljan 20/3, Shaw 25/6. Csere: Kutasi 2, Fodor G. -, Sonyák -, Farkas -.

Szolnok: Simon 8/6, Horváth 21/9, Sehovics 6, Kalve 15, Báder 33. Csere: Fodor M. -, Gay 8/6, Szabó 5, Grebenár -.

Kiváló hangulatban kezdődött meg az EC történetének első magyar-magyar összecsapása. A hazaiak kicsit idegesen kezdtek, de a vendégek sem voltak hibátlanok támadásban, amit viszont a Körmendnél senki nem tudott megtenni, azt a szolnokiaknál Báder Márton megtette, gyakorlatilag az összes elhibázott vendég dobást követően leszedte a pattanót, visszatett ziccereivel pedig azonnal magához ragadta a kezdeményezést az Olaj. Főként a két amerikai Vincent Simpson és Matt Shaw vezetésével éledezett a fehérben játszó hazai gárda. 10-13-ig mondhatni fej-fej mellett, de folyamatos vendég vezetéssel haladtak a csapatok, innen robbantott az Adria Ligában edződő Pór legénység, 10-21-nél először volt 10 pontnál nagyobb különbség egyik vagy másik csapat javára, alig hét és fél perccel a kezdést követően. Báder egészen elképesztő teljesítményt nyújtott, csapata első 23 pontjából 18-at vállalt, és az első negyed végén volt még mellé 6 pattanója is. A vendégek könnyedén, erőlködés nélkül támadtak, gyorsaságban osztálykülönbség volt a két együttes között, ráadásul az idén eddig kifejezetten gyenge teljesítményt nyújtó Horváth Ákos is pontosan célzott a triplavonalon túlról, így 28-19-re vezetett a Szolnok az első játékrészt követően.

A második felvonás eleje még egyoldalúbb lett, a Körmend abszolút tanácstalanul jött ki a két perces pihenőt követően, az Olaj pedig még szigorított egyet a védekezésén. Támadásban könnyű kosarakat dobtak, gyakorlatilag egytől-egyig jól, hasznosan játszottak, így három perc alatt egy 10-0-ás futást produkáltak, 18-39-nél már majdnem 20 volt közte, Hencsey Tamás azonnal időt is kért. 19-40 után hiába éledezett a hazai alakulat, komolyabb zárkózni nem tudtak, nyugodt, tudatos, hatékony játékukkal teljesen ellenfelük fölé kerekedtek. Egyénileg brutális számokat produkáltak többen is, de csapatjátékuk miatt tudtak hárman is 10 pont fölé kerülni a félidőre. 29-51-et követően elszórakozott pár támadást a Szolnok, amit a Körmend azonnal kihasznált, így a félidőben 37-51-et mutatott az eredményjelző. A 14 pontos különbség soknak tűnt, de a játék képe alapján hízelgő volt a hazaiakra nézve, akik az első 20 perc nagy részében csak asszisztáltak a vendégek gálájához.

Az Olajnál Báder 18 pontot és 9 pattanót, Horváth 12 pont mellett 3 gólpasszt, Ernests Kalve pedig 10 pontot és 6 pattanót tett a közösbe, de ezen a napon mindenkit dicsérni lehetett. A hazai oldalon kimagaslóan Ruják András volt a legjobb, az ő 9 pont, 5 gólpasszos teljesítménye tartotta életben egyáltalán a körmendi reményeket. Mellette Shaw volt a leghasznosabb 8 pontjával, de a magasember 0 lepattanója jelezte, hogy vannak gondok a festékben. Buljan hiába ért el 10 pontot és 6 pattanót, nagyon idegesen, sok hibával játszott, többet ártott saját csapatának, mint használt.

A nagyszünetet követően kicsit az öltözőben maradt a vendég csapat, így 5 gyors hazai egységgel már tíz ponton belülre került a Körmend. Az Olaj összeszedte magát, és bár védekezésben továbbra is akadtak gondjaik, borzasztóan könnyű kosarakat szereztek, így simán tartották 10 pont körül, inkább fölött fórjukat. Hiába kértek időt hazai oldalon, a Szolnok kíméletlenül kihasználta a körmendi légiósok hibáit és vissza nem zárásait, Báder végig ziccerezte a harmadik negyed második felét, újra erőlködés nélkül szerezték kosaraikat a vendégek, esélyük nem volt ilyen védekezéssel a körmendieknek arra, hogy lényegesen közelebb kerüljenek, hiába támadtak sokkal hatékonyabban, mint az első félidőben bármikor. Szabó Miklós 2+1-ének köszönhetően 60-77-tel fordultak a csapatok az utolsó felvonásra, a játék képe alapján pedig már nemcsak a vendégek, de a hazai játékosok is azt szerették volna, ha minél előbb véget ér a találkozó.

A záró játékrész azonban ugyanúgy indult, ahogyan az előtte lévő, a Szolnok leült, támadásban statikussá váltak, könnyen eladott labdák után pedig a körmendiek zárkóztak, Simpson triplájával alig nyolc perccel a vége előtt megint csak 10 volt közte (67-77), Pór Péter nem is hagyta, hogy így folytatódjon az összecsapás, azonnal időt is kért. Hiába próbált meg azonban rendet tenni a fejekben a vendégek edzője, a Körmend lendületbe jött, a második félidő második felére nagyon ponterős játékot bemutató Shaw, valamint az egész mérkőzésen a jobbak közé tartozó Simpson vezetésével 82-84-re zárkóztak, még egy Pór időkérés következett három és fél perccel a meccs vége előtt. Bár Báder két büntetőt a helyére rakott, a következő támadásban Kalve kipontozódott, újabb baljós előjel volt ez a vendégeknél. Az egészen elképesztő extázisban játszó vendéglátók Shaw triplájával 86-86-nál egyenlítettek, de igazi momentum-gyilkos megoldásként Gay szintén hármassal válaszolt, az utolsó 1:40 előtt tehát még mindig hárommal vezetett a Szolnok. A végjátékban ugyan ponterősek maradtak a hazaiak, ám az Olaj ekkor mindenre tudott válaszolni, így végül 96-92-re nyert az Olaj.

A Körmendnél a két kisember, Ruják és Simpson maradéktalanul dicsérhető. Shaw-nak inkább csak egy jó negyede volt, és védekezésben óriási lyuk volt a festékben, míg Buljan 20 pontja ellenére akkor volt hasznos leginkább, mikor a társak kiszolgálásával volt elfoglalva, a körmendiek vereségének egyik fő oka volt a túlzottan ideges, többször önző hozzáállása. A vendég oldalon Báder 33 pontja mellett 14 pattanót is begyűjtött, Adria Liga MVP forma volt ez megint a centertől, bár ezen az összecsapáson jóval könnyebb dolga volt, mint például a Cibona vagy a Siroki ellen. Horváth Ákos az eddigi teljesítményének szinte teljes ellentétét nyújtotta, hibátlanul játszott, kintről-bentről betalált, Báder mellett leginkább ő, és a mai estén is nagyon hasznos Kalve játékának köszönheti ezt a végén igencsak kiszenvedett győzelmet az Olaj.