U16: kiütéses győzelem a nyitányon

A mai napon kezdetét vette a bukaresti rendezésű U16-os fiú, B-divíziós Európa-bajnokság. A Perszetegi Nagy Ákos vezette magyar válogatottnak rögvest a kontinensviadal első összecsapásán jelenése volt: Norvégia korosztály legjobbjai vártak a mieinkre a késő délelőtti órákban.

Talán a korai időpont lehetett az oka, de kicsit álmosan kezdtek a fiúk: Golomán büntetőjével vezettünk ugyan, de a norvégok 8-3-ra, majd 12-5-re is „megléptek”. Szerencsére időben kapcsolt a csapat és a negyed derekán Hódi kosarával előbb már egyenlítettünk, majd Kovács Bence büntetői egy 16-1-es magyar rohamot zártak le a 9. percben! A 21-13-ra fordított és némileg megnyugtató előnyre is tett szert egy játékrész után a csapat.

A második negyed a nem sokkal korábban beállt Pungor Szabolcs triplájával indult, majd a 12. percben Kovács Máté is berámolt egy távolit, 12 pontosra növelve a magyar előnyt – érkezett is a menetrendszerű norvég időkérés. A különbségen azonban ezt követően sem sikerült szűkíteniük, magabiztosan őriztük a 10-12 pontos fórt egészen a nagyszünetig.

A folytatásban aztán óriási rohamot produkáltak a magyar fiúk. Fantasztikusan védekezve öt percig egyáltalán nem kaptak kosarat, de a negyedbeli első norvég mezőnykosárra egészen hat percig kellett várni. Eközben Zrínyi Viktor vezérletével a 33-23-as félidei állásról 49-24-re húztunk el. A tízperc utolsó szakaszában pedig már a harmincas határt súrolta a különbség, amit végül Ács Balázs kosarával át is léptünk (28-59). Ebben a negyedben gyakorlatilag kiütötte a norvég együttest a magyar csapat, csaknem húsz pontot sikerült rádolgozni az előnyünkre.

A záró negyed – mondhatni – formalitásnak tűnt, legalábbis, ami az eredményt illeti. A csapat ugyanis nem vett vissza lendületéből: külön öröm volt, hogy minden a 12 pályára lépő játékos feliratkozott a pontszerzők közé. A 35. percben Popgyákunik pontjával már 40, majd a három minutummal később Mészáros büntetőjével 50 pont alakult ki a felek között. A magyar csapat nagyon magabiztos, kiütéses győzelemmel kezdték az Európa-bajnokságot.

Norvégia – Magyarország 41-90 (15-21, 8-12, 9-28, 9-29)
Bukarest

alt

Norvégia: Frey (9/6), Nymo (8), Midtvedt (2), Berg (8), Dolven (6). Csere: Tvethaug (-), Ihle (4), Ravndal (-), Doennem (1), Haug (1), Ingebrigtsen (2), Osvik (-).

Magyarország: Mészáros B. (3), Antóni (13/3), Hódi (5/3), Golomán (5), Zrinyi (17/3). Csere: Nagy L. (15), Kovács B. (2), Ács (8), Kovács M. (3/3), Pungor (9/9), Ungi (6), Popgyákunik (4).

Peresztegi Nagy Ákos vezetőedző beszámolója:
- Kiváló védekezéssel sikerült a nyitó mérkőzésen bemutatkoznia a magyar válogatottnak. A pálya egész területén az agresszív védekezésünkkel nem tudott mit kezdeni északi ellenfelünk.  Mind egy-egyben , mind csapat védekezésben jól dolgoztak a játékosok.  Sok rossz dobásra és sok eladott labdára kényszerítettük ellenfelünket, melyekből több esetben is könnyű kosarakat sikerült szereznünk. Felállt védelem ellen a norvégok zóna védekezésével szemben türelmesen és pontosan támadtunk különösen a második félidőben. A második negyed gyengébb támadójátéka a rossz dobó százalékoknak volt köszönhető. Helyén kezeljük az eredményt és már ma délután készülünk a holnapi soron következő (Ausztria) ellenfelünkre. A helyszínen megtekintettem az Ausztria - Svájc mérkőzést és az esti taktikai értekezleten a látottak alapján készítem fel a csapatot a holnapi mérkőzésre.

Blokkok: 1 – 3

A magyar együttes pénteken szintén 10:30-kor lép pályára Bukarestben, akkor Ausztria korosztályos legjobbjai ellen.

Kép: Dr. Popgyákunik Péter