U20: Egy hajszálon múlt a továbbjutás

Kevésen múlt a bravúr, de a magyar U20-as válogatottnak nem sikerült kivívnia a nyolc közé jutást a Bulgáriban zajló B-divíziós Európa-bajnokságon. Rossz kezdés után fokozatosan javult a Völgyi Péter irányította nemzeti együttes játéka az esélyesebbnek tartott finn válogatott ellen, sokáig még a továbbjutást érő 17 pontos differencia is megvolt a két csapat között, ám a végjáték ismét nem a mi szájunk íze szerint alakult.

Lássunk hogyan alakult a mérkőzés!

Az északiak NCAA-s sztárjuk, Alex Muprhy alley-oopjával mutatkoztak be a feldobás után, míg a mieink mintha az öltözőben ragadtak volna, képtelenek voltak a gyűrűbe találni, így az ellenfél legponterősebb játékosának, Kopionak a triplájával már 0-7-t mutatott az eredményjelző tábla. A három perces gólcsendet Völgyi mester törte meg egy időkéréssel, ami után Polyák egy betörés után meg is szerezte a csapat első pontjait, üröm az örömben, hogy a nyírségi játékos kisebb sérülést szenvedett az eset után, ami miatt egyből le is kellett cserélni. Életjelet adtunk magunkról, sőt, Csapai hárompontosával még közelebb zárkóztunk (5-8), csak a túloldalon ugyanilyen szorgalommal gyűjtögettük a személyi hibákat is, szerencsénkre Muprhy csak minden másodikat tudta értékesíteni, így Gruda duplájával újra faragtunk a hátrányunkon (7-9). A negyed végén azonban hibát hibára kezdtünk el halmozni, eladott labdáinkat (hatnál jártunk ekkor, míg az ellenfél nullánál) folyamatosan büntették a finnek (9-18), Csapai újabb triplája tudta csak megállítani a Mikulás honfitársait, majd Moelnius és Mészáros egy-egy kosarával zárult az első tíz perc (14-20).

Újra finn kosárral kezdődött a második szakasz, Kopio hármasára, Bödör válaszolt egy kettessel, majd a Honvéd irányítója, Tursics Krisztián volt eredményes egy betörés után kiharcolt, gól jó plusz egyes akciót követően (18-23). Ezután Bödör Bence pillanati következtek, a kosaras berkekben csak Ropiként becézett játékos egy dupla után büntetőből növelte pontjai számát, a hátárnyunk pedig máris kettőre olvadt (21-23). Sőt, egy elrontott Tursics tripla után a csapatkapitány Mészáros szerezte vissza a lecsorgó labdát, majd a 6,75-ön túlról eleresztett dobásával először a mérkőzés folyamán a vezetést is átvettük (24-23)! A finnek teljesen kiestek a ritmusból, dobásaik sorra célt tévesztettek, mindezt eladott labdákkal fűszerezték, ám a Kopio helyére érkező Heinonen remek cserének bizonyult, alig fél perccel a beállása után egyből triplával nyitott, egálra hozva ismét a találkozót (26-26). Csakhogy nálunk Turics egy tempóval, míg a visszatérő Polyák saját dobását visszapöcizve volt eredményes, finn időkérés után pedig Gruda talált be közelről (32-26). Az északiak vaktában tüzeltek a hárompontosvonalon túlról (17 kísérletnél jártak ekkor), sajnos Heinonen be is talált onnan (32-29), de a negyed végén most mi tudtunk meglépni (36-31), ami ismét finn időkérést eredményezett. A rövid pauzát követően Jakab a büntetővonalról növelte az előnyünket, de ismét lemaradtunk Heinonenről, aki a harmadik tripláját vágta már be, ám így is megfordítottuk a mérkőzést és négy pontos fórból várhattuk a folytatást (38-34).

Már mondani sem kell, hogy a térfélcserét követően ismét a finnek kezdtek jobban, két triplájukra csak Kerpel-Fronius Balázs tudott közbeszúrni egy kétpontost (40-40), ám Grudával karöltve pillanatok alatt sikerült visszaállítani a félidei differenciát (45-41). A gyűrű közelében korlátlan úr volt a magyar csapat, 30 pontnál jártunk ekkor a festékből, míg a finnek csak 10-nél, és a lepattanóharcban is vezettünk 26-15-re. Polyák betörése, majd büntetői után soha nem látott különbség került az eredményjelző táblára (49-41). A túloldalon Alex Murphy hallatott magáról hosszú idő után, de Mészáros négy ponttal válaszolt a Duke játékosának duplájára (53-43). A különbség percekig 8-10 pont körül mozgott, végül Turics kosara zárta le az adok-kapokot, és ismét növelve az előnyünket 59-50-re jártunk előrébb Finnországnál, amivel elérhető közelsége került a továbbjutás (ahhoz ugye 17-el kellett volna nyerni).

Negyedszer is finn kosárral indult a negyed, de Kopio hármasára Mészáros válaszolni tudott, majd sokáig ismét stagnált a két csapat közti távolság, nem tudtunk meglépni ellenfelünktől. Muprhy vette vállára ekkor csapatát, Völgyi Péternek pedig magához rendelte a fiúkat, hogy a hátralévő 5:41-ben tudjunk még egy nagy hajrát produkálni, ami elég lehet a bravúrhoz. Bödör jött, látott, győzött – még ha ideiglenesen is –, Polyák szolgálta ki mindkétszer a Pécs játékosát, tíz pont fölé (70-59) tornázva a differenciát, ami a finn mesternél adott okot az időkérésre. A pihenő a mieinkre hatott jobban, Kovács öt pontot dobott zsinórban, majd a gólpasszok gyűjtése után Polyák Laci volt eredményes, ami egyúttal a nyolc közé jutást érő, 18 pontos vezetést jelentette számunkra (77-59). Cavén triplájával újra a finneknek állt a zászló, de a körmendi magasember Sömenek is beköszönt távolról (80-62), ám a finn bedobóval nem bírtunk ekkor, előbb zsákolásból faragott a különbségen, majd büntetőket harcolt ki, viszont azokból csak egyet értékesített (80-65). Két pont kellett volna csak, ám lejárt a támadóink, a túloldalon pedig ismét büntetőzhettek az északiak (80-67), amivel elúszni látszott a továbbjutás. Gyors kosár kellett nekünk, Bödör ezt teljesítette is (82-67), alig öt másodperc ment le az órán, de Finnország végigtámadhatta volna a mérkőzést, így faultolnunk kellett. Jött is a szabálytalanság menetrendszerűen, sőt, Molenius azt a szívességet is megtette, hogy kihagyta mind a két büntetőt, ám nem figyeltünk a lepattanónál, Murphy pedig visszatette a labdát, megpecsételve a sorsunkat (82-69). A finnek ”győztes kosarát” szerző bedobó még büntetőből is eredményes volt a végén, majd Sömenek triplája zárta a mérkőzést, de a 15 pontos magyar győzelem hiába nagyon szép eredmény, egy hajszállal mégis lecsúsztunk a továbbjutásról.

Magyarország – Finnország  85:70 (14-20, 24-14, 21-16, 26-20)

Szófia, Bulgária, B-divíziós Európa-bajnokság

Magyarország: Mészáros 14/6, Bödör 11, Gruda 6, Kerpel-Fronius 7/3, Polyák 10 Csere: Csapai 8/6, Jakab 8, Lakosa -, Kovács 7/3, Tursics 6, Sömenek 8/6

Finnország: Murphy 15, Kopio 13/12, Molenius 7/3, Vaenerberg 3, Cavén 14/3 Csere: Dolenc 2, Akpaso 1, Seppala 6, Clement -, Heinonen 9/9, Valimaaa -

A mérkőzés statisztikája ide kattintva érhető el.