Vas megyében most az MTE az ász

Kiváló meccsen nyert bődületes csatában a Körmend otthon a remek, sokemberes Paks ellen. A vasiak 2-1-re vezetnek a párharcban. Németh, a végre többnyire jól játszó English, Bell és Townes volt a hazai siker fő kovácsa.

Az ASE-ban pedig a nevét illetően Kovács mellett igazából sokan játszottak jól, még a sérüléséből kilábalóban lévő Lorenzo Williams is, akárcsak Nick Williams vagy Vojvoda, Kámán. Lehetetlen megmondani, ki jut majd a legjobb négy közé!

A meccs előtt 1-1-re állt a most otthon játszó Körmend és a Paks a negyeddöntő talán legkiegyensúlyozottabbnak mondható párharcában. A sorsdöntő harmadik derbi végig hatalmas küzdelmet hozott, s a hazai drukkerek már az első negyedben megtalálták a sporikat is, így a körítés is igencsak tüzes lett. A Körmendnek - remek rajt (8-3) után - a negyedik negyedben mégis már azért kellett küzdenie, hogy fordítson, ám ez olyan jól sikerült a vasiaknak, hogy öt perccel a vége előtt már a vendégeknek kellett időt kérni (80-73-nál). Úgy tűnt, eldőlhet a meccs, mert uralta a találkozót a Körmend, ám a Paks erejét mutatja, hogy amint picit megingott a Körmend, rögtön zárkózni tudott.

Végül őrületes dobópárbaj alakult ki, s ami a semleges nézőnek külön tetszhetett, nem csak a büntetőkről szólt ez a rész, ahogy szokás, mint inkább a triplák zuhanásáról itt is, ott is. Igaz, Nick Williams kissé elvesztette a fejét, így kipontozódott, majd a Ferencz hármasának nagyon örülő hazaiak szinte nyertek is (88-82), ám mind Vojvoda, mind – újabb körmendi pontok után – Kovács Ákos beszórt egy hármast, így 10 másodperccel a lefújás előtt még mindig nem dőlt el semmi (90-88).

Ám nem volt idő több paksi varázslatra, s a hazai Bell még két büntetőt elsüllyesztett, nyert az MTE egy remek meccsen. 2-1-re vezet a Körmend. Micsoda párharc!

Aztán, ahogy az olykor magyar pályákon szokás, az egyébként lelkes, fanatikus körmendi publikum nem csupán az övéit éltette, hanem egy gyors – nem idézhető – rigmussal üzent a Falcónak is, miután megtudta, hogy a szombathelyiek közben otthon kaptak ki a Soprontól.

BŐVEBBEN A MECCSRŐL

A Körmend két hármassal nyitott a derbin, megadva az alaphangot (English és Németh jegyezték, előbbi mintegy azt is jelezve, hogy esetleg mutat is valamit ezen a meccsen, nem úgy, mint már több alkalommal korábban).

Igaz, Németh a személyiket is elkezdte gyűjteni (2 perc, 2 fault), ám ettől még a hazaiak lehettek boldogabbak. A sérüléséből lábadozó, még nem száz százalékosnak tűnő Lorenzo Williamst csak a kispadon kezdető vendégeknél azonban a névrokon, Nick Willams kezdett bele szépen. Sőt, minő meglepetés, sokáig, mintegy a 6. percig nem is dobott más kosarat a Pakstól, csak ő.

Az első nem-Williams-pontokat Körtélyesi dobta, ám ezzel együtt is 20-14-re mentek a hazaiak a negyed derekán. Sőt, Bell egy parádés betörés után tovább növelte a vasi fórt, így ideje volt a közben behozott Zo Williams kis trükkjeinek. A kiváló karmester szinte lemásolta Bellt, csak ő nem az alapvonal felől tört be, hanem szemből, de az eredmény ugyanaz volt. Ezzel együtt is különbség volt a két gárda között, hogy közelről többet rontottak a vendégek, így a hazaiak kezükben tartották a derbit.

"MOCSKOS CSALÓK!"

Az első negyedben is kaptak már nem túl kedves szavakat a játékvezetők a lelátóról (hazai oldalról), ám a második negyed elején a fenti klasszikus is előkerült. Jól ment a Körmendnek, de ettől még, amint volt valami kétes fújása a sporiknak, elő is vették őket rendesen. Nem tisztünk eldönteni, jogos volt vagy sem ez a sajátos hangvételű kritika, de néha talán volt benne valami. Ám ilyen a sport.

Ami aztán sokkal jobban tetszett a hazaiaknak, Eilingsfeld hármast dobott (29-23), ám ennek ellenére tapadt az ASE, és látszott, olyan, mint egy ellenfele szélárnyékában rohanó autós, csak arra vár hogy a másik bakizzon, ő kész az előzésre.

Ennek ellenére bírta a terhelést az MTE, még úgy is hogy támadólepattanót gyakorlatilag egy félidőn át nem szedett, ami ritkaságszámba megy.

Aztán visszavettek a csapatok a tempóból, így csökkenő iramban estek a kosarak. 37-35-nél már messze volt a hazaiak egy darabig meglévő 100%-os dobáspontossága, és a Paks ott loholt a hazaiak nyakában. A lepattanókban pedig jobbak voltak Frosték, így továbbra is nagyon izgalmas volt a meccs.

A némileg megálló együttesek helyett idővel a lelátó szolgáltatta a mókát, midőn előkerült a "3 hülye" költemény, majd egy körülbelül 10 másodperces munkával kreált táblaszerűséget mutogatott az egyik drukker a játékvezetők felé minduntalan, amin idővel már mi is el tudtuk olvasni, hogy "HÜJE BÍRÓK". Szellemes ;)

TOWNES ÉS BELL

Közben Townes is megunta a lagymatagabb iramot, és zsákolt egy nagyot, ami kellőképpen fel is ébresztett mindenkit (nyilván ez túlzás, addig is küzdöttek a felek, csak kevesebb sikerrel, mint előtte).

A parádé folytatódott English kiváló betörésével, midőn mindenkit becsapott, aki az útjába került (na, ez már-már a régi English volt) ezzel megszerezve 14. pontját.

Ám a végső poén nem az övé volt, hanem Bellé. Nem is akárhogy!

Két büntetőt erőszakolt ki (előtte Kovács középtávoli tempója ült paksi részről), s az elsőt be is pakolta a helyére. A második azonban kimaradt, de Townes fontos lepattanót szedett, és még a dudaszó (félidő következett) előtt kicsivel visszadobta azt a gyűrű felé. Addig nem jutott el a labda, de érkezett Bell, és bombasztikusan zúzta be oda a lasztit. Kiváló jelenet, nagy körmendi mosolygások! Ugyanakkor Zo Willimasnek nem tetszett annyira  dolog (talán rajta gázolt át Bell a labda felé menet, vagy más gondja volt, őszintén szólva nem láttuk), mindenesetre őt és a körmendit gyakorlatilag szét kellett szedni, mert pillanatok alatt hajba kaptak volna. Jól jött a nagyszünet (45-39).

SZINTE ELDŐLT - DE CSAK SZINTE

A harmadik negyedben majdnem eldöntötte a meccset a Körmend. English és Bell 50-39-re alakította az állást, és félő volt, hogy a semleges néző izgalmak nélkül marad a folytatásban. Ám a rutinos Kámán Tamás persze, hogy szórt egy trojkát odaát, majd Lorenzo Williams is jó irányban vezette le energiáit (51-47). Sőt, röviddel később Tóth Ádám, aki addig sokat nem is volt pályán, egy pontra hozta fel a Paksot, majd ugyanő illetve Vojvoda Dávid először egyenlített, majd a vezetést is megszerezte! Micsoda fordulat egy negyeden belül!

No, nem hagyta ezt annyiban a Körmend sem, Bell révén vette vissza a fórt.

ZÁRÓ NEGYED, MICSODA ETAP!

A végső felvonásban volt minden. Először fordított a Paks, majd néggyel elment az MTE. A 35. percben aztán Morgen kipontozódott egy érdekes szituáció során, ráadásul a hazaiaktól Németh hármast szórt, s ekkor 80-73-ra ugrott meg a Körmend. Vége van? Fenéket...

A vendégek időkérése után Vojvoda pompás lepörgős tempót adott el a hazaiaknak (kiváló a srác ebben a szezonban). Viszont mégis Bellé volt a kulcsmozzanat, mert rövidesen olyan triplát szórt, ami akár meg is foghatta a Paksot.

Egy betörés után gyengén engedte el Bell a labdát, ám a lepattanót visszaszedte Townes (jelentősen javult a palánk alatti körmendi munka a második félidőben). Kis labdázgatás után megint alig volt hátra idő a támadásból, s megint Bellhez került  a labda (nem meglepő módon), aki emberrel együtt bebombázta azt a gyűrűbe, vagy 7 méterről.

Gutiérrez mester mégsem ekkor kért időt, hanem amikor újabb kosarat szerzett Bell, s 85-78-ra vezetett a Körmend.

PAKSI MAJDNEM FELTÁMADÁS

Igen ám, de ez a Paks olyan szinten zakatolt, hogy elképzelhetetlen volt, hogy feladja. Bő egy perccel a vége előtt Vojvoda megint hármast szórt (85-82), amire viszont Ferencz demoralizáló módon ugyancsak távolról felelt - ez volt az első kosara...

Ez sem vitte azonban padlóra az ASE-t, inkább Vojvoda magának alakította ki a dobóhelyzetet és még egy hármast vágott be (88-85). Sőt az sem hatott negatívan a vendégekre, hogy 22 másodperccel a lefújást megelőzően, egy kimaradt körmendi lehetőség után a meglóduló Paks támadását visszafújták, mivel Nick Williams belekapaszkodott Bellbe, aki a sporik szerint ezért nem tudta megszerezni a labdát. Az ítélet vélhetően helyes volt, de a vendégeknek ez mégsem esett jól. Ám ezután is volt sanszuk a bravúrra!

Először persze Németh bedobta mindkét büntetőjét (90-85), majd a másik oldalon Kovács Ákos addig poroszkált, míg el nem engedett egy hármast, s bizony be is szaladt a dobása! Volt még bő 10 mp hátra, ez azonban már tényleg nem volt elég semmire. Faultolták, ahogy kell Bellt, ő bedobta a büntetőket (92-88), utána meg még egyet rohant a Paks, de semmi se lett belőle cirka 3 mp alatt.

Pompás meccs volt, két remekül játszó gárdával. Reméljük így lesz ez ezután is! Szép volt, Körmend és Paks is!

Folytatás hétfőn, Pakson ahol a tolnaiaknak nyerni kell, hogy legyen egy mindent eldöntő 5. meccs is.

Férfi Kosárlabda NB I A, rájátszás az 1-8. helyért, 3. meccs
2012. április 21. Körmend, 1800 néző
Vezette: dr. Vígh, Győrffy, Farkas (Faidt)

Fortress-Lami Véd Körmend – Atomerőmű SE Paks
92-88 (24-20, 21-19, 22-28, 25-21)

Körmend: Ruják, Németh I. 20/6, English 23/6, Bell 23/3, Townes 15. Csere: Fodor G., Eilingsfeld 6/3, Mladenovics 2, Ferencz 3/3. Vezetőedző: Zoran Martic.

Paks: Kovács Á. 12/3, N. Williams 15/3, Vojvoda 12/3, Kámán 10/3, Frost 8. Csere: L. Williams 14/3, Morgen 8/6, Tóth Á. 6, Körtélyesi 3/3. Vezetőedző: Enríque Gutiérrez.

Kipontozódott: Morgen (35. p.), N. Williams (40.)

Zoran Martic: - A nehéz meccsen a második félidőben nem tudtuk ugyanazt nyújtani, mint az elsőben, ám a védekezésünknek így is örülök.

Enríque Gutiérrez: - Nem tudtuk a magunk javára fordítani a meccset, amikor több alkalommal is lehetőségünk lett volna rá. Remek összecsapás volt.

Fotó: sport365.hu
Fotó (slide): friss.hu