Végig harcolt, de elbukott a Körmend!

A Körmend amennyire bírta megnehezítette a jobb erőkből álló temesvári alakulat dolgát. Farkas Attila sérülés miatt nem vállalhatta a játékot, Vincent Simpsont nem nevezhették, Zvonko Buljan pedig faltproblémákkal küzdött. Sajnos ezeket a nehézségeket, és a belőlük adódó palánk alatti hendikepet nem bírta el vasi együttes. Azonban így is dicséretet érdemelnek, mert a lefújásig küzdöttek a minél jobb eredmény eléréséért, az őket elkísérő, s távolból egyaránt biztató szurkolókért.

BC Timisoara (román) (1-0) - Lami-Véd Körmend (magyar) (0-1) 75-65 (21-19; 19-12; 20-15, 15-19)

Temesvár 2000 néző, EuroChallenge, alapszakasz-csoportkör, 1. forduló, 2012. 11. 06.

Vezette: Gili Cohen (izraeli), Robert Paulik (cseh), David Berekashvili (grúz)

Timisoara: Jelenic 18/6, Popescu 2, Djeraszimovics 6, Archie 13/6, Johnson 14  Csere: Jovanovic 13/3, Capusan 3, Andrei 0, Sarovic 6

Körmend: Ruják 5/3, Brown 4, Ferencz 14/6, Buljan 15/3, Shaw 18/3  Csere: Fodor G. 9/6, Sonyák 0, Csapai 0, Kutasi 0, Kocsis 0, Golomán 0

Kipontozódott: Buljan a 37. percben

alt

Ma este, a magyar csapatok közül elsőként elkezdte szereplését a Lami-Véd Körmend az EuroChallenge sorozatban, a romániai Temesvár otthonában. Mindkét gárda önbizalom növelő, Mindenszentek-napi győztes derbivel a háta mögött érkezett a mai összecsapásra. A házigazdák a szintén EC résztvevőt Pitestit verték, a vasiak pedig a megyei rivális Szombathelyt fektették két vállra. Ám a körmendiek eddigi idegenbeli és hazai szereplése között elég nagy kontraszt mutatkozott, hiszen saját pályájukon rendkívül összeszedetten és eredményesen kosaraztak, míg otthonuktól távol még nyeretlenek, több nagyarányú vereségbe is beleszaladtak. A kérdés tehát az (is) volt a mai meccs előtt, hogy ezt a tendenciát sikerül-e végre felborítani. A vasiaknál időközben folyamatosan zajlanak az események, hiszen a klub mai közleménye szerint William Brown ma játszotta utolsó meccsét piros-feketében, holnap már Finnországba utazik új klubjához. Ezzel eldőlt az is, hogy Vincent Simpson hagyta ki a mai összecsapást. Ahogy Farkas Attila is, bár ő sérülés miatt nem léphetett pályára az EuroChallenge csoportkör nyitónapján.

Maroknyi (kb. 20 fős), de annál lelkesebb szurkolótábor kísérte el Temesvárra a piros-feketéket. Hazai kosárral rajtolt a meccs, de rögtön az első magyar támadásból megszületett az egyenlítés, Ferencz tempójának köszönhetően. Az előzetes várakozásoknak megfelelően a Johnson – Archie duó pontjaiból éltek a vendéglátók, azonban a piros-fekete drukkerek nagy örömére Matthew Shaw ponterős játékkal nyitott, előbb triplából, majd középtávolról is eredményes tudott lenni, s ezzel vezetett a magyar csapat. (6-7) Jelenic nagyon hamar beszedte az első két személyijét, így mesterének padra kellett ültetnie. Nagy megnyugvást nem hozott a körmendiek számára, hogy helyére Jovanovic állt be. Mind középtávoli, mind a hárompontos dobásokkal hadilábon álltak a hazaiak, s a piros-fekete mezes alakulatnak elég volt bő két perc, hogy egy Buljan triplával, valamint egy-egy Ferencz, illetve Shaw kosárral időkérésre kényszerítsék a temesváriakat. (10-16) Az egy perces pauza összerázta a Jovanovic által mozgatott hazaiakat, rendezték soraikat védekezésben és hiába szereztek támadólepattanókat a körmendiek, a lehetőségek rendre kimaradtak. Hamar érkezett az első időkérés Hencsey Tamástól is, miután négy támadásból megfordította a mérkőzés állását a hazai csapat. (17-16) Szerencsére Fodor Gergely rögtön egy triplával törte meg a hosszú kosárcsendet, és a Csapainak megítélt sportszerűtlen hibából sem jött ki rosszul a vendég együttes. Így csak minimális, mindössze két pontos hátránnyal mentek rövid pihenőre Hencsey mester fiai. (21-19)

Johnson és Archie állandó veszélyt jelentettek a Körmend palánkja alatt, különösen azért, mert Buljannak nagyon kellett vigyáznia, mivel az első negyedben két személyit ütött be. Az pedig még nagyobb bajként jelentkezett, hogy hét perc alatt mindössze Fodor hármasa írt körmendi pontokat az eredményjelzőre. Jovanovic két gyors kosarával nyolc pontra lépetek el a hazaiak, szerencsére Fodor keze ismét jókor sült és második hármasával némileg megnyugtatta övéit. A kezdeti pontatlanságok után felpörögtek az események, a románok szinte a komplett kispadot küldték be a pályára, Ferencz pedig hosszú hallgatás után bepörkölte első tripláját. Buljan is érezte, hogy mikor van szükség a altpontjaira, egy perc alatt négyet jegyzett, s a vendéglátók által magabiztosnak hitt előny nagyon hamar 2-4 pontosra csökkent. (31-29) Egy másfél perces rövidzárlat azonban ismét körmendi időkérést eredményezett, mivel két gyors kosárral ismét 6 pontra lépett el a Temesvár, és ők jöhettek támadással. (35-29) Az időkérésről visszatérve Sarovic visszaállította a korábbi 8 pontos differenciát, melyet hiába faragott le rögtön Buljan, pár másodperccel később már a 3. személyi hibáját jegyezte. Capusan 2+1 játéka az addigi legnagyobb különbséget jelezte a félidőhöz érve. (40-31)

A félidei statisztikákat böngészve a legszembeötlőbb mutatók a festékből szerzett pontok és támadólepattanók száma. Előbbiben elképesztő fölénnyel vezetett a Temesvár, 32-14-re, míg utóbbiban 8-2-s előnyben voltak a hazaiak, de ezekből a labdákból 12 pontot szereztek, szemben a 0 ponttal záró piros-feketékkel. A lepattanócsatát így is csupán 22-18-al „uralták” a vendéglátók.

Jelenic nagyon bekezdett a második félidő elején, gyaníthatóan fűtötte a bizonyítási vágy a gyorsan beszedett két személyiért, amit még a nyitó negyedben követett el. Két kosarával 11 pontra nyúlt már a távolság a csapatok között. (44-33) Úgy potyogtak a kosarak, hogy a nézők alig bírák kapkodni a fejüket. Buljan itt, Sarovic ott, majd Ferenc zárta le a második perc végét egy duplával, tíz ponton belülre hozva a Körmendet. Ruják triplája pedig azt jelentette, hogy rég nem látott közelségbe, 6 pontra jött fel a vendég gárda. (46-40) Johnson törte meg a hazai kosárcsendet, de utána azonban újra némák maradtak a hálók, gyűrűk, inkább az eladott és szerzett labdák rovatba írogattak bőszen a statisztikusok, mindkét oldalon. Buljan ismét előadta azt a jelentet, amit már megtett az első játékrészben is. Egy kibrusztolt kosár után rögtön beütött egy faltot, mely már a negyedikként került beírásra, így kispadra kényszerült. Jelenic bevágta a két büntetőt, ismét 8 pontosra állt vissza a különbség. Hencsey Tamás érthető módon időt kért, mivel faltproblémái miatt ültetni kellett Buljant és átrendezni csapata sorait. Shaw két büntetőjével ismét hat egységnyire csökkentette a differenciát, de a nagyszerű formában játszó Jelenic két triplával 12 pontos messzeségbe repítette a temesváriakat a harmadik negyed végéhez közeledve. (56-44) Shaw és vele együtt a komplett körmendi alakulat elképesztő módon küzdött, a Jelenic – Johnson – Archie trió által húzott hazaiak ellen. Jovanovic az utolsó harminc másodpercben négy büntetőt értékesített, így 14 pontos előnnyel futhattak neki a hazaiak a záró etapnak. (60-46)

altA negyedik negyed elején nem igazán ildomos azt mondani, hogy az öltözőben maradt egy csapat, inkább a kispadon. Teljesen mindegy, hogy hol, a lényeg az, hogy a románok csak nyomozták a labdát a záró játékrész első két percében, a Körmend pedig Brown, Shaw és Buljan kosaraival 5 pontra jött fel!!! Érkezett is a hazai időkérés, mindössze két és fél perc után. (62-57) Nem telt bele három perc és már begyűjtötték az öt csapatfaltot a temesváriak. Fodor igaz csak egy büntetőt értékesített, de már csak négy egységgel voltak előrébb a hazaiak. Félelmetes, 2-12-es rohanást produkált a Körmend pár perc leforgása alatt. A vajkezűnek nem éppen mondható Archie két triplája úgy kellett a Temesvárnak, mint az éhezőnek egy falat kenyér, melyekkel némi megnyugvást hozott csapattársainak, s a hazai híveknek. (68-58) Sőt, a bajokat tetézte, hogy Buljan eladott labdája után -az időkérés ellenére - rögtön falttal jelentkezett és kipontozódott, így a körmendiek nagy reménysége, Golomán György debütálhatott az EuroChallengeben, négy perc erejéig. Ezt követően megjött a hazaiak önbizalma, ami addig sem volt kicsi, Ferencz Csaba azonban minden kosarukra tudott válaszolni, behozta 10 ponton belülre együttesét. (72-63) A záró percre nem tudott már jobban meglépni a vasiak vendéglátója, a végjátékban pedig a palánk alatt már egyedül álló bástya, Shaw zárt le a találkozót két büntetővel, aki választ adott az őt érő kritikákra. 18 ponttal, 11 lepattanóval, 4 gólpasszal és 2 blokkal zárt, s tegyük hozzá, hogy az első perctől az utolsóig játszott, 40 percen át. (75-65)

Hatalmas szívről és küzdésről tett tanúbizonyságot a piros-fekete alakulat, ugyanis a csökkentett rotációs lehetőségek és Zvonko Buljan faltproblémái ellenére is komoly feladat elé állította az eurómilliós költségvetéssel bíró román együttest. Védekezésben jól működött a Hencsey legénység, hisze ebben az évben még senki nem tudta hazai pályán ennyire kevés ponton tartani a Temesvár csapatát. Az ilyen produkcióra mondják, hogy a holnapi lapokban minden játékos nevét nagy betűvel kellene írni.

A körmendiek legközelebb egy hét múlva, hazai környezetben fogadják a Szolnoki Olaj KK gárdáját 20 óra 30 perctől.